facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


چند نکته در مورد شامپو کردن مو
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

چند نکته در مورد شامپو کردن مو

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
چند نکته در مورد شامپو کردن مو

موها عامل مهم در زیبایی به شمار می آیند. برای زیبا شدن موها و جذابیت آن یکی از نکات اساسی نظافت مناسب موهاست.
نظافت موها نقش اساسی در سلامتی جسمی و روحی هر فرد ایفا می کند. بی توجهی به موها باعث بروز انواع بیماریهای جسمی نظیر بیماری های عفونی و انگلی و همچنین کسالت و افسردگی روحی می شود.

نظافت و آراستگی موها باعث شادابی و سرحال بودن فرد می شود و او را در انجام کارهای روزانه اش فعال تر می کند. طرز اصلاح و آرایش موها نشانگر فرهنگ و شخصیت افراد است و تاثیر زیادی در روابط متقابل اجتماعی می گذارد. بدون شک هر کسی در برخورد با فردی که موهای ژولیده و کثیف دارد تصویر یک انسان افسرده و بی حال را به خاطر می آورد و این امر در کیفیت برخورد با او تاثیر زیاد می گذارد. از طرفی خود شخص نیز با داشتن چنین قیافه ای احساس حقارت و شرمندگی می کند و تصویر ذهنی او را خویشتن (Self Image) کاهش می یابد.

هدف از شست و شوی موها آن است که آلودگی های آن برطرف شود و بنابراین دفعات شست و شو بستگی به چند عامل دارد که عبارتند از:
1- میزان چربی پوست سر
2- نوع شغل و فعالیت فرد
3- آلودگی محیط
4- مدل انتخابی مو
5- استفاده از مواد آرایشی
6- وجود بیماریهای پوستی خاص

بنابراین هر موقع که شما احساس کردید نیاز به شست و شوی موها دارید این کار را انجام دهید و مطمئن باشید که شست و شوی مکرر موها باعث ریزش دایمی موها نمی شود ولی باید مواظب باشید که موها را بیش از حد ماساژ ندهید و باعث آسیب دیدگی ساقه مو نشوید چرا که می تواند باعث شکسته شدن موها شود (این مسئله را نباید با ریزش واقعی موها از ریشه اشتباه گرفت).
به طور معمولی 2 تا 3 بار در هفته جهت شست وشوی موها کافی است.

تمیز کردن موها کار چندان راحتی نیست، سطح موهای یک خانم در حدود 4 تا 8 متر مربع است و حساب کنید که پاک کردن چنین سطحی نیاز به چقدر آب و مواد شوینده آلودگی های مو با آب خالی برطرف نمی گردد و به همین جهت برای پاک شدن موها باید از مواد پاک کننده استفاده شود. مهم ترین ماده پاک کننده موها، شامپو است. استفاده از شامپو باعث می شود که آلودگی های مختلف مو به خوبی برطرف گردد.

معمولا توصیه می شود که در هر بار شست و شوی موها دو دفعه شامپو زده شود. دفعه اول باعث برطرف شدن آشغال و آلودگی های محیطی و همچنین بیشتر مواد چرب می شود و دفعه دوم باقیمانده چربی و سلول های مرده را برطرف می کند. البته این مساله تا حدودی بستگی به شدت آلودگی موها، کیفیت و مقدار شامپوی مصرفی و میزان خلوص دمای آب دارد و در افرادی که هر روز دوش می گیرند شاید همان یک دفعه کافی باشد.

این یک باور غلط است که هر قدر شامپو کف بیشتری داشته باشد موهای شما تمیز تر خواهد شد. کف شامپو فقط نوعی تاثیر روحی است. کف شامپو باید به حدی باشد که موهای کف سر را تمیز کند و کف معمولی برای شستشو کافی است.
تصور ذهنی برخی از افراد این است که مو به نوع شامپوی مصرفی عادت می کند در حالیکه کوتیکول مو بخش مرده است و نمی تواند به ماده ای عادت کند. بنابراین اگر با شامپویی که مصرف می کنید مشکلی ندارید، نیازی به عوض کردن آن نیست.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
براي پيشگيري از اعتياد،فرزندان خود را به فعاليتهاي ورزشي ، فرهنگي و هنري تشويق كنيم


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان