facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

سرطان پستان در زنان ـ قسمت سوم
دکتر مهرداد رضایی - متخصص جراحی عمومی

سرطان پستان در زنان ـ قسمت سوم

دکتر مهرداد رضایی [ متخصص جراحی عمومی ]

آدرس وب سایت : www.drmehrdadrezaie.ir
آدرس مطب : تهران ، خيابان ولیعصر ، بالاتر از ميدان ونک ، ابتدای خيابان شریفی ، پلاک ٥٢ ، واحد ٢ تلفن مطب : 88658762 - 021
سرطان پستان در زنان ـ قسمت سوم

اثرات جانبی روش های درمان:
اثرات جانبی جراحی‏های سرطان پوستان :
معمولاً متعاقب جراحی مشكلات و عوارضی دراطراف ناحیة برش جراحی شامل كوفتگی، عفونت زخم، تورم و عدم بهبود سریع اسكار مشاهده می‏شود. اگر بیمار حوالی زمان جراحی تحت شیمی درمانی قرار بگیرد معمولاً عفونت زخم تا چندین هفته به طول می‏كشد.
در تمام اشكال ماستكتومی درجاتی از ضعف حركات شانه وجود دارد كه پس از عمل جراحی با ورزش بهبود می‏یابد.

تورم بازو در اثر تجمع مایع لنف جائی كه غدد لنفاوی و عروق لنفاوی برداشته می شوند با دچار ضایعه می شوند می‏تواند درد زیادی ایجاد كند و نیاز به درمان دارد (این موارد كمتر شایع هستند). گاهی اوقات اختلالاتی در اعصاب دو عضله زیر بازو در جریان جراحی وسیع ایجاد می‏شود كه منجر به عدم تعادل و پرش شانه می‏شود.(این موارد نادر است)

اثرات جانبی پرتو درمانی :
1-نیاز به مراجعات منظم و مكرر به بیمارستان خسارتی برای بیمار محسوب می‏شود و ناراحتی كه متعاقب این روند حاصل می‏شود منجر به خستگی مفرط بیمار می‏گردد.
2-احساس بیماری و حالت تهوع
3-حساسیت پوستی
4-تیرگی پوست و خارش وسوزش
5- سرفه‏های خشك و تنگی نفس
پیشگیری از این عارضه: اغلب ایده خوبیست كه برای این بیماران پس از برگشت از بیمارستان استراحتی ترتیب داده شود تا حتی‏الامكان از حالت دستپاچگی و خستگی آنها ممانعت به عمل آید.

اثرات جانبی شیمی درمانی :
ممكن است بعضی از داروها به سلول‏های سالم بدن نیز صدمه بزنند پس باید. پس از هر دوره درمان فرصتی جهت بازگشت به حالت طبیعی به شخص داده شود كه معمولاً این زمان در نظرگرفته میشود.
یك آزمایش خون قبل از هر دوره درمان جهت كنترل سطوح سلولهای سفید خون انجام می شود، تا مقاومت بدن در مقابل عفونت تعیین شود و تحت تاثیر آن قرار نگرفته باشد.

عوارض جانبی دیگر : خستگی ، تهوع ، ریزش موی سر، زخم‏های دهانی ، بی‏اشتهایی، اسهال و با تركیبی از اینها ، توقف قاعدگی ، نازایی

پیشگیری : شستشوی دهان ، ضد استفراغ ، كلاه گیس
درمان شیمی درمانی باعث 28% كاهش عود و16% كاهش میزان مرگ سالیانه می‏شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
بهترين راه تشخيص كافي بودن شير مادر افزايش وزن براساس منحني رشد است به آن توجه كنيد.


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان