facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


آیا واقعا" بوتاکس اینقدرعوارض دارد؟
دکتر فرشید دبیرزاده - پوست و مو

آیا واقعا" بوتاکس اینقدرعوارض دارد؟

دکتر فرشید دبیرزاده [ پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drdabirzadeh.ir
آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، مجتمع کوه نور ، طبقه چهارم ، واحد 43 تلفن مطب : 36290838 - 031
آیا واقعا" بوتاکس اینقدرعوارض دارد؟

آیا واقعا" بوتاکس1 اینقدرعوارض دارد ؟
همانطور که می دانید بوتاکس دارویی است که برای درمان بیماری های مختلف مانند دیستونی عضلات گردن2 ، بلفارواسپاسم3 ( اسپاسم پلک چشم ) ، استرابیسم4 ( انحراف چشم ) ، تعریق بیش از حد5 در نواحی مانند زیربغل ، برخی سردردها مانند میگرن6 ، و رفع چین و چروک های دینامیک صورت به کار می رود. این کاربردها اکثرا" بعد از تحقیقات مفصلی که طی سالهای متمادی از سوی معتبرترین سازمانها و مراکز پزشکی صورت گرفته تایید شده و به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرارمی گیرند.

از سوی دیگر می دانیم که هردارویی عوارضی دارد . این عوارض به میزان تجویزشده دارو و ویژگی ها و احیانا" بیماری های زمینه ای فرد بستگی دارند. ما هرگز داروهای مفید را بخاطر عوارضشان کنار نمی گذاریم . در بروشور داروهای مختلف همواره به لیست بلندی از عوارض برمی خوریم که برخی کم اهمیت و برخی هم مهمند.
گذشته از این اگرهم طبیبی درنحوه کاربرد داروی خاصی اشتباه کرد و به دلیل آن اشتباه، عوارضی در بیمار پدیدار شد در صدد محکوم کردن و حذف دارو برنمی آییم..

مقدار بوتاکس که برای رفع چین و چروک های صورت مورد استفاده قرارمی گیرد ، خیلی کم و در حدود چند دهم یا چند صدم مقداری است که برای سایر موارد فوق الذکر مصرف می شود وضمنا" بوتاکس برای رفع چین وچروک هرگز در کودکان ویا کسانی که بیماری های عصبی دارند تزریق نمی گردد.

اخیرا" بحثهایی در جامعه راجع به عوارض بوتاکس درگرفته وموجب نگرانی مردم شده است . دراین بحث ها عوارض تزریق مقادیر زیاد بوتاکس در کودکان مبتلا به فلج اطفال یا سایر بیماری های زمینه ای را به حساب تزریق موارد اندک بوتاکس برای رفع چین و چروک گذاشته اند. از جمله مطرح کنندگان این بحث یکی از تلویزیون های ماهواره ای خارج ازکشور است که با بودجه دولت امریکا اداره می شود. پزشک شبکه مذکور به اشتباه عوارض فوق را با هم مخلوط کرده و از این امر برای تبلیغ برعلیه تزریق بوتاکس جهت زیبایی و رفع چین وچروک ، استفاده می کند. او عوارض نادر ناشی از تزریق مقادیر زیاد بوتاکس برای بیماری های عصبی عضلانی به ویژه درکودکان مبتلا به فلج اطفال را به عنوان عوارض رایج مقادیرجزیی بوتاکس که برای رفع چین وچروک تجویزمی شود، مطرح کرده و علی رغم تذکرات داده شده ، باز بر این موضوع پافشاری می کند تا جایی که مجوزهای رسمی صادر شده از سوی سازمان غذا و داروی امریکا ( اف دی ای ) را هم زیر سوال می برد در حالی که عوارض خطیر وقتی رخ داده که دارو برای مواردی غیر از آنچه مورد تایید « اف دی ای » بوده استفاده شده است . برای روشن ترشدن موضوع می توان به داروی مرفین اشاره کرد. مرفین هم اگر درست و بجا و با مقدار صحیح و کم مصرف شود دارویی بسیار مفید است ولی اگر نابجا و با مقدار زیاد مصرف شود می تواند باعث مرگ گردد. حال باید گفت « مرفین ماده ای است که باعث مرگ انسان ها می شود پس باید استفاده از آن ممنوع شود » ؟!

کسی انکار نمی کند که تزریق بوتاکس برای رفع چین وچروک هم مانند هر داروی دیگر می تواند عوارضی داشته باشد از جمله : کبودی موقت محل تزریق ناشی از پارگی مویرگها ( مانند هر تزریق دیگر) ، واکنش الرژیک ( مثل مصرف هر داروی دیگر) ، افتادگی پلک که اگر پزشک محتاطانه و به دقت عمل کند بندرت دیده می شود ولی این ها کجا و بوتولیسم8 و دیسفاژی9 و نارسایی تنفسی و مرگ ناشی از مصرف دارو کجا ؟!

شاید ذکر این نکته دراینجا بی ربط نباشد که با توجه به تقاضای فراوان برای تزریق بوتاکس و پزشکان زیادی که به این کار می پردازند ، جا دارد که مسئولین مربوطه به آموزش کلاسیک پزشکان متقاضی پرداخته و برای پزشکان آموزش دیده ای که صلاحیت انجام این امور را کسب کرده اند، گواهینامه هایی صادرکنند تا مردم از سردرگمی رهایی یابند و در عین حال از میزان عوارض ناشی از اشتباه پزشک در تزریق ( که متاسفانه اغلب درافکارعمومی به حساب خود دارو گذاشته می شود) کاسته شود.

طبق اطلاعیه های « اف دی ای » ، هیچ عارضه خطرناکی در مواردی که دارو با دوز توصیه شده و اصول مشخص شده تزریق شده باشد ، دیده نشده . در این اطلاعیه ها می خوانیم که :

:“Botox is a prescription medicine that is injected into muscles and used

- To treat increased muscle stiffness in elbow, wrist, and finger muscles in adults with upper limb spasticity.

- To treat the abnormal head position and neck pain that happens with cervical dystonia (CD) in adults.

To treat certain types of eye muscle problems (strabismus) or abnormal spasm of the eyelids(blepharospasm) in people 12 years and older

BOTOX Cosmetic is a prescription medicine that is injected into muscles and used to improve the look of moderate to severe frown lines between the eyebrows (glabellar lines) in adults younger than 65 years for a short period of time (temporary)”.

«بوتاکس دارویی است که نیاز به نسخه پزشک دارد و به عضلات تزریق می شود و برای موارد زیر به کار می رود:
جهت درمان افزایش سفتی عضلانی در عضلات آرنج ، مچ دست ، و انگشتان در بزرگسالانی که دچار اسپاسم اندام هستند.
جهت درمان موقعیت غیرطبیعی سر و درد گردن که در دیستونی گردن بزرگسالان رخ می دهد.
جهت درمان انواع خاصی از اختلالات عضله چشم ( استرابیسم ) یا اسپاسم غیرعادی پلک ها ( بلفارواسپاسم ) در کسانی که 12 سال یا بیشتر سن داشته باشند.
بوتاکس کازمتیک دارویی است که با نسخه پزشک تجویز می شود و به عضلات تزریق شده و جهت بهتر شدن چین و چروک های متوسط تا شدید بین ابروها ( خطوط گلابلا) در بزرگسالانی که کمتر از 65 سال داشته باشند به کار می رود و به طور موقت موثر است».

“There has not been a confirmed serious case of spread of toxin effect away from the injection site when BOTOX has been used at the recommended dose to treat severe underarm sweating , blepharospasm, or strabismus, or when BOTOX Cosmetic has been used at the recommended dose to treat frown lines”.

«هیچ مورد تاییدشده خطرناکی از پخش شدن تاثیر سمی بوتاکس وقتی که با مقادیر توصیه شده جهت درمان تعریق بیش از حد زیر بغل ، بلفارواسپاسم ، یا استرابیسم ، یا برای درمان خط اخم تزریق شود ، وجود نداشته است».
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط :
عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت اول : تزریق بوتاکس
عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت دوم : سایر کاربردهای بوتاکس
بوتاکس یا دیسپورت؟ کدامیک برای رفع چین وچروک موثرتراست؟
---------------------------------------------------------------------------
1 Botox
2 cervical dystonia
3 blepharospasm
4 strabismus
5 hyperhydrosis
6 migrane headache
7 FDA ( Food and Drug Administration)
8 botulism
9 dysphagia

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
دليل تشويق كودك بايد كاملاً روشن باشد ، يعني كودك بايد بداند كه براي چه كاري تشويق شده است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان