facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


رشد سلول چربی
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

رشد سلول چربی

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
رشد سلول چربی

بیشترین حد از چاقی در رشد طبیعی ( حدود 25% ) در سن 6 ماهگی رخ میدهد. در كودكان لاغر سپس ابعاد سلول چربی كاهش مییابد؛ در حالی که ، این كاهش در كودكان مبتلا به چاقی دیده نمیشود.

درسن 6 سالگی در كودكان لاغر ، افزایش چربی دیده میشود ( بازگشت بافت چربی ) ، كه این افزایش در دخترها بیش از پسرهاست. بازگشت بافت چربی به شكل زودرس ( پیش از 5/5 سالگی )حاكی از مقدار بیشتری از بافت چربی در سنین بالاتر و مثلاً 16 سالگی یا بزرگسالی است ، كه رابطهای با افزایش بافت چربی در یك سالگی ندارد. بازگشت بعدی بافت چربی همراه با تغییر وزن در بزرگسالی صورت میگیرد.

در دوران كودكی و نوجوانی تعداد سلولها چه در كودكان لاغر و چه در كودكان چاق افزایش مییابد ، منتها در كودكان چاق سرعت این افزایش بیشتر است. پس از نوجوانی ، افزایش چربی به طور عمده از طریق افزایش ابعاد سلول چربی صورت میگیرد.

بر خلاف نظریههای قدیمی ، تعداد سلولهای چربی میتواند در كل زندگی افزایش یابد. تعداد سلولها با از دست دادن وزن كاهش نمییابد. پس مهمترین نكته ، پیشگیری است ، زیرا وقتی چربی به مرور زمان به دست آمد و حفظ شد بسیار سخت از بین میرود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید با كنترل به موقع قندخون مي توان از عوارض ديابت جلوگيري نمود ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان