facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
چرا لاغر نمی شوم؟
دکتر علی اعتمادی بروجنی - طب سوزنی

چرا لاغر نمی شوم؟

دکتر علی اعتمادی بروجنی [ طب سوزنی ]

آدرس وب سایت : www.dretemadi.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان آمادگاه ساختمان آژند طبقه اول واحد 108 تلفن مطب : 32240920 - 031
چرا لاغر نمی شوم؟

مشکل بسیاری از افراد چاق آن است که به رژیم لاغری پاسخ مناسب نمی دهند و یا برنامه غذایی کاهش وزن در ابتدا برای آنان موثر است ولی پس از مدتی به آن مقاوم می شوند و دیگر وزنشان کاهش پیدا نمی کند و این موجب دلسردی ، یاس ، عدم پیروی آن ها از رژیم لاغری و نهایتا ناراحتی های عصبی و افسردگی در این دسته از افراد می شود.

عوامل موثر در بروز چاقی
1 ـ عوامل تغذیه ای
شامل پیروی از رژیم های لاغری غلط و عادات و انتخاب های غذایی نامناسب.
2 ـ عوامل درونی
شامل اختلالات هورمونی ، اختلال در انتقال دهنده های عصبی ، شرایط روحی نامناسب و استرس.
علاوه بر موارد فوق ، یک سری عوامل دیگر هم در بروز چاقی و میزان اثرگذاری رژیم لاغری در فرد موثر است از جمله:
جنسیت ، نوع چاقی ، چگونگی پیروی از رژیم لاغری ، وضعیت تحرک فرد ، تصویر ذهنی شخص از رژیم لاغری ، انگیزه فرد در پیروی از رژیم لاغری.

جنسیت
یکی از عوامل موثر در ابتلاء به چاقی جنسیت است. در زنان ، چاقی شیوع بیشتری نسبت به مردان دارد ، زیرا درصد چربی در بدن زنان بیش از مردان است(مردان عضله بیشتری در بدن خود دارند) و مدت زمان بیشتری جهت کاهش وزن زنان و رسیدن آنان به وزن طبیعی لازم است و این امر می تواند دلیلی برای یأس آنها در اصلاح وزن اضافی و رسیدن به وزن طبیعی باشد. در حالی که چنانچه خانم هایی با وزن بالا تحت نظر رژیم شناس از برنامه غذایی کاهش وزن صحیح پیروی نمایند و در این کار مداومت داشته باشند حتما می توانند در کاهش وزن موفق باشند و ضمنا از سلامت بیشتری نیز برخوردار شوند.

نوع چاقی
نوع چاقی نیز در موفقیت یا عدم موفقیت در پیروی از رژیم لاغری نقش دارد. چاقی را می توانیم به دو نوع تقسیم کنیم.
1 ـ چاقی نوع مردانه یا سیبی شکل: در این نوع چاقی معمولا تجمع چربی بیشتر در ناحیه شکم و اطراف کمر است. چون این نوع چاقی بیشتر در مردان چاق مشاهده می شود آن را چاقی نوع مردانه می نامند.

2 ـ چاقی نوع زنانه یا گلابی شکل: در این نوع چاقی ، تجمع چربی در باسن ، کفل و ران ها است و چون این نوع چاقی بیشتر در زنان چاق رخ می دهد به آن چاقی نوع زنانه می گویند. البته گاهی اوقات چاقی نوع مردانه در زنان و چاقی نوع زنانه در مردان نیز مشاهده می شود.
چاقی نوع مردانه از نظر سلامت خطرناک تر از نوع زنانه است و احتمال خطر عوارض قلبی عروقی ، دیابت و.. در این نوع چاقی بیشتر است ولی کاهش وزن در این نوع چاقی آسان تر انجام می شود.

معمولا افراد مبتلا به چاقی نوع زنانه دیرتر و سخت تر وزن کم می کنند و به همین علت ممکن است در پیروی از رژیم لاغری دلسرد و مایوس شوند و این تصور برایشان پیش آید که رژیم کاهش وزن در آنان موثر نیست. این تصور صحیح نیست فقط این افراد دیرتر وزن اضافی خود را از دست می دهند ، بنابراین باید در کاهش وزن و تثبیت آن در محدوده طبیعی ، صبورتر و کوشاتر باشند.

طب سوزنی تعادل در سوختن چربیهای زنانه را افزایش داده و در کسانیکه کاهش وزن در آنها متوقف شده دوباره وزن شروع به کم شدن کرده و باعث افزایش اعتماد به نفس و سلامتی در فرد می شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
با محافظت خود در مقابل بيماري آنفلوانزا از ديگران نيز محافظت كنيد.


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان