facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


دارو های مهار كننده جذب چربی
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

دارو های مهار كننده جذب چربی

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
دارو های مهار كننده جذب چربی

دارو های مهار كننده جذب چربی ( ارلیستات ، ونوستات ، زنیكال ) :
ـ ارلیستات ، یك عامل غیر مؤثر بر سیستم عصبی است كه باعث كم شدن اشتها نمیشود ، بلكه مستقیماً از طریق روده از جذب چربی جلوگیری میکند. ارلیستات اغلب با وعدههای كم كالری به كار میرود و باعث میشود 30% از جذب چربی كم شود. ممانعت از جذب چربی نگرانیهایی را درباره ویتامینها به وجود میآورد؛ با این حال ، ویتامینهای محلول در چربی در بیماران معالجه شده با این عامل در مقدار عادی باقی میماند.

درصد اندكی از بیماران كاهشی را در میزان ویتامین D و E و بتاكاروتن نشان میدهند كه با مكملها قابل رفع است. تأثیرات جانبی در ارتباط با دستگاه گوارش است. به عنوان مثال میتوان به دفع چربی و ایجاد نفخ اشاره کرد. مزایای استفاده از این عامل شامل كاهش كلسترول LDL و افزایش HDL و كنترل قند و كاهش فشار خون میباشد .

* توجه داشته باشید كه فقط یك سوم چربی جذب نخواهد شد ، در حالی كه نشاسته ، پروتئین و دو سوم چربی باقیمانده كه هنوز دارای كالری زیادی میباشند ، جذب بدن خواهد شد. از طرفی دفع بدون اختیار مدفوع حاوی چربی جذب نشده به بدن ، عارضه بسیار ناراحت كنندهای است كه بسیاری از مصرف كنندگان از آن شاكی میباشند.

دو داروی ارلیستات و سیبو ترامین دارای تاییدیه FDA میباشند.
همیشه بخاطر داشته باشید كه هر دارویی كه بتواند باعث كاهش اشتها یا وزن بشود ، باعث می شود تا سیستم بدن به آن عادت كند و با قطع مصرف آن ( مانند فنری كه به زور جمع شده باشد و ناگهان فشار از روی آن برداشته شود ) ، اشتها و وزن با سرعت و شدت زیادتر از قبل باز خواهد گشت. پس تا می توانید به دارو وابسته نباشید .

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آموزش روابط جنسي سالم براي جوانان بايد در خانواده‌ها شروع شود


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان