facebook instagram telegram www.pezeshkonline.irورقه شدن ناخن
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

ورقه شدن ناخن

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
ورقه شدن ناخن

صفحه ناخن از کراتین مرده سخت و شفافی تشکیل شده است.بستر ناخن قسمتي از بافت ناخن است که بافت عظيم و نازا ناميده مي شود بخش بستر ناخن از لبه بافت زايا و جوانه زننده يا هلالي به هيپونيشيم hyponychiumامتداد مي يابد. بستر ناخن شامل رگ هاي خون، اعصاب و رنگدانه مي باشد.بستر ناخن از بخش انتهایی صفحه ناخن تا هیپونیشیوم امتداد دارد.بستر ناخن تشکیل شده است از تیغه های طولی موازی به همراه رگهای خونی کوچکی که در قاعده آنها قرار دارند.

مسطح و صاف بودن بستر ناخن براي يک رشد طبيعي ناخن بسيار مهم مي باشد.اگر اينطور نباشد ناخن ممکن است شکسته شود و يا شيارهايي برروي ناخن ممکن است ايجاد شود که استفاده لوازم آرايشي بر روي ناخن را غير ممکن مي سازد. ورقه ناخن از کراتين سخت و نيمه شفاف ساخته شده است. ظاهر صورتي رنگ ناخن به خاطر رگهاي خوين زير ناخن مي باشد. زير سطح ناخن داراي شيارهايي است در امتداد طول ناخن که به چسبيدن ناخن به بسترش کمک مي کند.

شکنندگي و ورقه ورقه شدن عمودي از قسمت نوک ناخن
اين حالت در ناخن در اثر تماس مفرط دست با آب ومحلولهاي شيميايي بوجود مي آيد. در بيشتر موارد يکي از مشخصه و علائم پيري نيز مي باشد.
همينطور که ما مسن تر مي شويم از رطوبت و چربي طبيعي بستر ناخن کاسته مي شود. اين رطوبت و چربي مانند سيماني است که لايه هاي ورقه ناخن را محکم درکنار هم نگه ميدارد. با ديدن اولين نشانه و علائم ورقه ورقه شدن ناخن ها، آنها را هيدراته (آب رساني) کنيد. روي ورقه ناخن و اطراف کوتيکل را حداقل دو بار در روز چرب کنيد. اگر بيشتر با آب در تماس بوديد به دفعات بيشتري ناخن هايتان را چرب کنيد. هنگام نظافت و شستشو از دستکش استفاده کنيد. بياد داشته باشيد که آب به عنوان "حلال جهاني" در نظر گرفته مي شود و در واقع يک ماده شيميايي است.

خطوط برجسته عمودي بر سطح ناخن:
اين عارضه از مشخصه هاي پيري است هر چند که محدود به پيري و جواني نمي شود. ورقه ناخن در قسمت بستر ناخن به سمت جلو رشد مي کند اما به شکل راه راه و برجسته، يعني خطوط برجسته و عمودي از بستر ناخن بيرون آمده و رشد مي کند. به مرور که ما مسن تر مي شويم سطح چربي و آب طبيعي ناخن کم مي شود و اين خطوط برجسته ريل مانند نمايان مي شوند. ناخن هاي راه راه شده برجسته را روزانه دوبار با جريان آّب رساني و مرطوب کننده های موجود در بازار به ویژه انواع حاويjojoba و ويتامينE چرب کنيد تا بهبود يابد.


نازک شدن ناخن:
اين عارضه به هنگام کمبود آهن در بدن در ناخن ها نمود پيدا مي کند. ناخن ها از قسمت نوک ناخن نازک، ورقه ورقه و مقعر مي شوند. براي رفع اين مشکل و اختلال در فرم ناخن بايد به پزشک مراجعه و در رفع کمبود آهن در بدن تلاش نمود.


دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
تمجيدهاي نابجا و تأييدهاي اغراق آميز باعث مي‌شود كه كودك خود را برتر و بالاتر از ديگران تصور كند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان