facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


ورزش، تغذيه و كنترل وزن بدن:
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه

ورزش، تغذيه و كنترل وزن بدن:

شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آدرس وب سایت : www.armitaclinic.ir
آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم تلفن مطب : 22366770 - 021
ورزش، تغذيه و كنترل وزن بدن:

یكی از عوامل اصلی افزایش وزن، بی تحركی است تغییر دادن میزان فعالیت بدنی در كنار تغییر عادات غذایی عامل موفقیتی برای كاهش وزن مناسب می باشد. با فعالیت بدنی بیشتر مصرف انرژی افزایش می یابد و تعادل دریافت و مصرف به طرف مصرف بیشتر و كاهش وزن تغییر خواهد كرد انرژیی كه صرف فعالیت بدنی می شود رابطه ای مستقیم با وزن فرد دارد.

لذا اگر وزن فرد افزایش یابد، می توان با افزایش فعالیت بدنی، به مقدار قابل ملاحظه ای انرژی مصرفی را افزایش داد. بسیاری از افراد برای كاهش وزن های سریع اقدام، كاهش آب بدن می نمایند، این افراد آب مصرفی خود را كاهش می دهند و در طی یك برنامه تمرینی به شكلی فعالیت می نمایند كه به اندازه كافی عرق كنند.

كاهش آب بدن به توانایی انجام فعالیت بدنی صدمه می زند. حتی كاهش 2 درصدی می تواند باعث اثرات سو بر بدن شود. بنابراین افراد باید توجه كنند از كاهش وزن های سریع خودداری نمایند. كاهش وزن باید به صورت تدریجی، در مدت زمان مناسب با كاهش میزان چربی افراد انجام شود.

برای كاهش 5/0 كیلوگرم وزن در هفته نیاز به تعادل منفی 3500 كیلوكالری انرژی است این كاهش می تواند به وسیله تعدیل رژیم غذایی و یا افزایش مصرف انرژی به وسیله فعالیت بدنی تامین گردد. مثلا" برای كاهش انرژی به میزان 1000 كیلوكالری در روز، می توان 500 كیلوكالری را از طریق غذا و مابقی را به وسیله افزایش فعالیت بدنی تامین كرد.

افرادبهتر است میزان كاهش وزن خود را زیر نظر مشاوره تغذیه تعیین نمایند. كاهش وزن باید آهسته و یكنواخت همراه با یك برنامه تمرینی و حجم تمرینی مناسب انجام گیرد و برای كاهش وزن مناسب، مدت زمان كافی در نظر گرفته شود. برنامه مناسب رژیمی باید كاهش وزنی معادل 450 گرم تا 900 گرم در هفته را به دنبال داشته باشد،

نویسنده:
شهزاد محمدیان
کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی
عضو انجمن تخصصی تغذیه ورزشی استرالیا
عضوکمیته پزشکی آكادمی ملی المپیك و پارالمپیك

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
تمجيدهاي نابجا و تأييدهاي اغراق آميز باعث مي‌شود كه كودك خود را برتر و بالاتر از ديگران تصور كند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان