facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


ژنیکوماستی چیست ؟
دکتر بهزاد نخعی - متخصص جراحی عمومی و جراحی کبد و گوارش

ژنیکوماستی چیست ؟

دکتر بهزاد نخعی [ متخصص جراحی عمومی و جراحی کبد و گوارش ]

آدرس وب سایت : www.drnakhai.ir
آدرس مطب : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به سه راه طالقانی ، کوچه دولت داد ، ساختمان پزشکان شماره سه تلفن مطب : 77528094 - 021
ژنیکوماستی چیست ؟

ژنیکوماستی چیست ؟ ? What is Gynecomastia

ژنیکوماستی عبارت از رشد و بزرگ شدن غیر طبیعی نسج پستان ها در جنس مذکر میباشد . بنحوی که اندازه یک و یا هردو پستان در جنس مذکر به بیش از 2 سانتی متر برسد .

بطور کلی هورمون های جنسی زنانه و مردانه ( استروژن و تستوسترون ) در هر دو جنس با نسبت های متعادلی در گردش خون وجود دارند .هر گونه اختلال در بالانس یا تعادل نسبت طبیعی این هورمون ها دربدن باعث بروز صفات ثانویه جنسی بطور غیر طبیعی در زن و یا مرد میشود . ژنیکوماستی نیز بعلت این اختلال تعادل هورمونی در جنس مرد بروز میکند .

بطور فیزیولوژیک در سه مرحله زندگی یک فرد مذکر شامل ( نوزادی بلوغ پیری ) ژنیکوماستی بروز میکند که این حالت بعلت افزایش استروژن گردش خون نسبت به تستوسترون بوده و طبیعی است . در دوران بلوغ معمولا بزرگی پستان ها در عرض 6-12 ماه بدون درمان ازبین میروند . در صورتی که این افزایش رشد توده پستان ها بعد از بلوغ از بین نرفته و یا رشد آنها ادامه پیدا کند و باعث ایجاد پستان در مرد شود تشخیص ژنیکوماستی مطرح میگردد .

بعضی از بیماریها بطور ثانویه باعث بروز ژنیکو ماستی میشوند که عبارتند از : هیپرتیروئیدی هیپوتیروئیدی- سیروز کبدی نارسائی کلیه ها تومورهای آدرنال و هیپوفیز تراتومای بیضه و نارسائی بیضه ها خصوصا بدنبال ابتلا به ارویون در کودکی و نوجوانی و یا عدم نزول بیضه ها در نوزادی سرطان ریه و برونش و برخی بیماریهای نادر و سیستمیک دیگر.

سوء تغذیه و اختلالات تغذیه ای از قبیل مصرف بیش از حد چربی ها و غذا های آماده حاوی نیتروزامین (Fast Food) از دیکر علل ژنیکو ماستی میباشد .

مصرف دراز مدت و مستمر بعضی از داروها در بالغین و همچنین برخی از انواع مواد مخدر موجب رشد بی رویه پستان ها و ژنیکوماستی میشود که جهت اجتناب از ایجاد نگرانی و اضطراب در خوانندگان از ذکر نام این قبیل داروها خود داری گردیده است .

همچنین یک بیماری ژنتیک مهم بنام سندرم کلاین فلتر Klinefelter Syndrome که با نقشه ژنتیکی XXY مشخص میشود بایستی جزو علل مهم ژنیکوماستی ذکر شود .

درمان ژنیکو ماستی در صورت رد نمودن علل اصلی و اولیه آن رزکسیون نسوج اضافی پستان ها بطریقه جراحی میباشد .

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
فعاليت جسمي براي سلامت قلب بايد پرتحرك، منظم و مداوم باشد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان