facebook instagram telegram www.pezeshkonline.irتزریق بوتاکس
دکتر گیتا فقیهی - متخصص پوست و مو

تزریق بوتاکس

دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drgitafaghihi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف تلفن مطب : 32240828 - 031
تزریق بوتاکس

بوتولینوم توکسین
مقدمه :
صاف شدن چین و چروکهای صورت و خطوط اخم برای خانمها و حتی آقایان جذابیت و اهمیت دارد.یكی از روشهایی كه برای درمان چین و چروك صورت به كار میرود، تزریق "بوتاكس"(بوتولینوم توکسین با اسامی تجاری مختلف) است.تزریق بوتاکس رایجترین درمان زیبایی درجهاناست.بوتاکس در واقع از سم پروتئینی باکتری ؛( بوتولینوم باسیلوس )استخراج می گردد.بوتاکسعضلات صورت را به صورت موقت فلج میکند و می تواند در سنین مختلف (بالای 18 سال) تزریق شود پس منحصر به افراد مسن نیست.

متد انجام :
تزریق بوتاکس درد چندانی ندارد و بیش از 15 دقیقه طول نمی کشد .این عمل در مطب و بدون نیاز به بیحسی قابل انجام است .اثر دارو از روزسوم معمولاً شروع شده و تا روز چهاردهم به حداكثر خود میرسد. اثربوتاکس حتی در بهترین مراکز جراحی زیبایی دنیا که مورد تاییدFDAآمریکا نیز باشند..)) حدود 3- 7 ماه دوام خواهد داشت، وبعد از آن بهتدریج چین وچروك ها ظاهر میشوند،البته نه به شدت قبل , كه در صورت تمایل میتوان مجدداً تزریق نمود.بوتاکس را به همه ی جاهای چهره نمی توان تزریق نمود.تزریق بوتاکس در زنان حامله و شیرده و بیمارانMS و Myasthenia Gravis ممنوع است.

دستورات بعد از تزریق بوتاکس( Botox ) :
تا 4 ساعت پس از تزریق از درازكشیدن خودداری كنید. رای رفع کبودی و تورم ودرد محل تزریق تا 18 ساعت از كمپرس سرد متناوباً استفاده نمایید. تا 24 ساعت پس از تزریق، از مصرف سیر،داروهای گیاهی ، ویتامینE ،ادویه ،بروفن ، وارفارین و آسپیرین و مشتقات آن خودداری کنید. از ماساژ دادن ناحیه تزریق تا 2 روز جداً خودداری گردد.فردای روز تزریق می توانید به سر کار بروید و دوش بگیرید؛ ولی سونا ؛ورزش و استخر و اقداماتی نظیر پیلینگ و مایکرودرم را بایستی تا 48 ساعت به تعویق انداخت. حرکات انقباضی عضلات مربوطه (شکلک دراوردن) تا 4-5 ساعت پس از تزریق باعث بهبود اثربخشی دارو می شود.

سایر کاربردها :
آمپول بوتاکس(بوتولینوم)علاوه بر زیبایی در بیماریهایی که به علت اسپاسم عضله ایجاد میشوند، تاثیر دارد. همچنین در بسیاری از بیماریها مانند زنان، چشم، جراحی پلاستیک و گوش و حلق و بینی مورد استفاده قرار میگیرد.

عوارض احتمالی :
مهارت پزشک ، نکته بسیار مهم ،در تزریق بوتاکس است.
از عوارض نسبتاً شایع و موقتی :
سردرد ؛ کبودی ؛ ورم خفیف و گذرا در محل تزریق.گاهی افتادگی موقت پلک و ابرو ؛ بندرت دو بینی گذرا در اثر تزریقات اطراف اوربیت ایجاد شده که ظرف کمتر از یک ماه برطرف می شود.موارد مرگ و میر گزارش شده اصلاً مربوط به موارد زیبایی نیست و فقط در جنبه های درمانی یا دوزاژ بالا بوده است خصوصاً تزریق مقدار زیاد آن به ناحیه گردن بوده که به علت شل شدن عضلات تنفسی و خفگی موجب مرگ بیمارمی شود. لذا مرگ و میر در موارد زیبایی تاکنون گزارش نشده است.** در برخی از مواردنادر بوتاکس اثرنداشته و هیچ تغییری در خطوط چهره ایجاد نمیکند ،این به خصوص در افرادی که چروکهای عمیق؛ پوستی ضخیم و درای منافذ برجسته و صورتی فربه دارند روی می دهد که به 2 تا 3 تزریق متوالی به فواصل 4 -6 هفته ای برای افزایش اثر نیاز دارند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
در صورت تشديد علائم آنفلوانزا يا سرماخوردگي از خود درماني پرهيز نموده و هرچه سريعتر به پزشك مراجعه كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان