متقاضیان وب سایت | طراحی وب سایت پزشک | همکاری ورود اعضا | عضو جدید | مشترکین | ورود کاربران ارتباط با ما | درباره ما | انتقادات | پیشنهادات | نظرات | پشتیبانی | اطلاعات تماس جستجوی مطالب | جستجوی پیشرفته | جستجوی مطالب پزشکی | جستجوی مقالات | جستجوی مطالب سوالات پزشکی | بهداشت | سلامت | درمان | پرسش و پاسخ پزشکی | مشاوره پزشکی وب سایت پزشک | سایت های پزشکان | وب سایت شخصی پزشک | سایت دکتر صفحه اصلی شبکه اطلاع رسانی پزشک آنلاین
 
 
 [ 1391-09-21 ]  کیست تخمدان؛ علل و راه حل  
دکتر نازیلا کرمی [ متخصص زنان و زایمان ]
بازديد از وب سايت : 130597 مطالب سايت : 54
سوالات پاسخ داده شده : 360 سوالات پزشكي : 466
پيام هاي پاسخ داده شده : 1 پيام هاي كاربران : 14
www.doctorkaramy.ir
 
دکتر نازیلا کرمی | متخصص زنان و زایمان


اگر شما مادر باشید و یک بسته قرص ضدبارداری میان وسایل دختر نوجوان تان پیدا کنید، چه فکری می کنید؟ ولی زود عصبانی نشوید، قرص های ضدبارداری فقط برای پیشگیری از حاملگی نیست، گاهی پزشکان متخصص زنان این قرص ها را برای بیمارانی که مبتلا به کیست تخمدان هستند نیز تجویز می کنند...درمان اغلب کیستهای بانوان نیاز به عمل جراحی ندارد.

اگر شما مادر باشید و یک بسته قرص ضدبارداری میان وسایل دختر نوجوان تان پیدا کنید، چه فکری می کنید؟ ولی زود عصبانی نشوید، قرص های ضدبارداری فقط برای پیشگیری از حاملگی نیست، گاهی پزشکان متخصص زنان این قرص ها را برای بیمارانی که مبتلا به کیست تخمدان هستند نیز تجویز می کنند.

از هر دو زن آمریکایی، یک نفر مبتلا به بیماری کیست تخمدان می شود که در بیشتر موارد این کیست ها بانوان را از جهات دیگر نیز دچار مشکل می کنند. چاقی، عضلات و استخوان های درشت، رویش مو روی صورت و بدن، خصوصیات مردانه، جوش زدن صورت و نامنظم شدن عادت ماهیانه از جمله این عوارض هستند.

● شایع و خوش خیم
دکتر خشتی، متخصص زنان و زایمان می گوید: «کیست های تخمدانی، یک بیماری بسیار شایع زنان در سنین جوانی است و اغلب این کیست ها خویش خیم هستند و بدون نیاز به عمل جراحی بعد از مدتی از بین می روند.»

این متخصص زنان می افزاید: «این نوع کیست های تخمدانی خوش خیم در بیشتر موارد علامت خاصی ندارند و بیمار به علت دیگری با مراجعه به پزشک و به دنبال انجام سونوگرافی متوجه این کیست ها می شود. بیمارانی که دارای کیست تخمدانی هستند، به علت ترس یا ناآگاهی برای برداشتن این کیست ها به عمل جراحی رو می آورند و یا گاهی اوقات به علت ناآگاهی پزشک، کیست تخمدانی جراحی می شود.»

این متخصص زنان اعتقاد دارد برداشت این کیست ها عوارضی در پی دارد و می افزاید: «در این گونه جراحی ها ممکن است اشتباها تمام یا بخشی از تخمدان که تنظیم کننده هورمون های زنانه است برداشته شود.»

در این صورت فرد باوجودی که بسیار جوان است، دچار یائسگی زودرس می شود و یک عضو اصلی بدن را که به عنوان یک غده درون ریز مهم می شناسیم، از دست می دهد.بیشتر کیست های تخمدانی در سنین جوانی و در سنین باروری خوش خیم هستند و خودبه خود از بین می روند: «در مواقعی که دل درد و تهوع در بیمار مشاهده می شود، ممکن است این عوارض ناشی از چرخش کیست و یا پارگی کیست ها باشد که در این موارد بایستی عمل جراحی برای برداشتن کیست انجام شود.»

بعضی از کیست های تخمدان علامت دارند و بعضی هم بدون علامت اند، به گونه ای که عقب افتادن یا نامنظمی دوره های ماهیانه می تواند ناشی از کیست های تخمدانی باشد.

● روی مرز خطر!
اگر شما کیست تخمدان دارید باید منتظر عوارضی نیز باشید. ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سکته ها و حملات قلبی و سرطان رحم از دردسرهای این کیست هاست. نتایج مطالعات دانشمندان ایتالیایی نشان می دهد مصرف داروی گلوکوفاژ (متمورفین) و رژیم غذایی دارای کربوهیدرات کامل (سبوس و غلات) می تواند در درمان این بیماری مفید باشد.

نتایج برخی مطالعات دیگر نشان می دهد داروها و رژیمی که برای درمان دیابت استفاده می شود و همچنین داروهایی که عمل هورمون مردانه را در زنان از بین می برند، از عوارض این بیماری جلوگیری می کنند.این بیماری احتمال ابتلا به سرطان رحم را در شما افزایش می دهد. بنابراین داروهای ضدبارداری را که دارای هورمون پروژسترون هستند پزشکان برای این بیماران تجویز می کنند و توصیه می کنند که اگر اضافه وزن دارند وزن اضافه خود را کاهش دهند.

● چرا و چگونه؟
وقتی پزشکتان به شما می گوید کیست تخمدان دارید یکی از اولین پرسش هایی که در ذهنتان نقش می بندد این است که چرا به این بیماری مبتلا شده ام؟ علت اولیه پیدایش کیست تخمدان، اختلال در تخمک گذاری است که می تواند علت این اختلال در خود تخمدان و یا غیرتخمدانی باشد. در این موارد اغلب با درمان دارویی بیماری رفع می شود ولی با قطع شدن دارو مجددا عود می کند. علت دیگر زیادی هورمون پرولاکتین هورمون محرک تولید شیر در بدن ـ است. این هورمون در اثر بیماری و یا غیر بیماری افزایش می یابد. کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و سایر اختلالات هورمونی نیز می تواند باعث کیست تخمدانی شود.

● زودتر باردار شوید
پزشکان می گویند کسانی که کیست خوش خیم تخمدان دارند، احتمال حاملگی در آنها نسبت به افراد عادی کمتر است. به همین دلیل به آنها توصیه می کنند زودتر باردار شوند و بچه دار شدن را به سنین آخر باروری موکول نکنند.
در ابتدای بارداری میزان هورمون ها در بدن به شدت افزایش می یابد و همچنین تغییر ناگهانی میزان هورمون ها می تواند باعث بروز کیست شود ولی پس از چند ماه با عادت کردن بدن به این تغییرات این کیست ها فروکش می کنند.

● کیست؛ هرگز
اگر دوست دارید از ابتلا به کیست های تخمدانی درامان بمانید باید از آن پیشگیری کنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید و یا دارای بیماری های زمینه ای هستید و یا یکی از افراد خانواده تان چنین بیماری دارد باید هر سال برای چکاپ به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. معمولا تا دو سال پس از بلوغ قاعدگی نامنظم است ولی پس از آن در صورت مشاهده نامنظمی به پزشک مراجعه کنید.

● تشخیص زودرس مهم
تشخیص زودهنگام کیست تخمدان اهمیت زیادی دارد. چرا که اگر این بیماری زودهنگام تشخیص داده شود شما از بسیاری از عوارض آن در درازمدت مانند دیابت و بیماری های قلبی در امان می مانید.
اگر قاعدگی های نامنظم و سنگین دارید، اضافه وزن دارید، بدنتان زیاد جوش می زند با پزشک تان مشورت کنید. پزشک تان شما را از نظر بیماری های قلبی و هورمونی ارزیابی می کند. او ممکن است تاریخچه علایم شما را بگیرد. گاهی سونوگرافی، آزمایش خون و نمونه برداری نیز برای تشخیص بیماری شما لازم است.

● درمان را جدی بگیرید
اگر تشخیص داده شد شما کیست تخمدان دارید هر چه زودتر درمان خود را زیر نظر یک متخصص زنان و زایمان آغاز کنید.درمان این بیماری بستگی به این دارد که دچار چه عوارضی شده اید: پرمویی، نازایی، جوش، چاقی. در طولانی مدت مهم ترین جنبه درمان کنترل خطرات قلبی عروقی مانند چاقی، کلسترول بالا، دیابت و فشار خون بالاست.

احتمالا پزشک از شما می خواهد تا به صورت منظم به او مراجعه کنید تا معاینه شوید و فشار خون و قند خون ناشتا را برای کمک به تصمیمات درمانی اش اندازه بگیرید. اگر باردارید و کیست تخمدان دارید و در عین حال اضافه وزن هم دارید علائم و نشانه های بیشتری را تجربه خواهید کرد. چاقی مقاومت به انسولین را در بدن تان بدتر می کند.کاهش وزن می تواند سطوح هورمون مردانه و انسولین را کاهش دهد. برای کاهش وزن می توانید از یک متخصص تغذیه کمک بخواهید.

مطالب مرتبط :

 
کنترل درد
بروز رساني : 08-09-1394
مطالب موجود : 21
کنترل درد
تغذیه
بروز رساني : 08-09-1394
مطالب موجود : 757
تغذیه
پوست و مو
بروز رساني : 08-09-1394
مطالب موجود : 1428
پوست و مو
زنان
بروز رساني : 07-09-1394
مطالب موجود : 374
زنان
طب فیزیکی
بروز رساني : 05-09-1394
مطالب موجود : 252
طب فیزیکی
روانشناسی
بروز رساني : 02-09-1394
مطالب موجود : 226
روانشناسی
دهان و دندان
بروز رساني : 25-08-1394
مطالب موجود : 371
دهان و دندان
جراحی زیبایی
بروز رساني : 24-08-1394
مطالب موجود : 248
جراحی زیبایی
طب مکمل
بروز رساني : 21-08-1394
مطالب موجود : 127
طب مکمل
ارتوپدی
بروز رساني : 17-08-1394
مطالب موجود : 42
ارتوپدی
بهداشت و سلامت
بروز رساني : 14-08-1394
مطالب موجود : 182
بهداشت و سلامت
گوش ، حلق و بینی
بروز رساني : 25-07-1394
مطالب موجود : 181
گوش ، حلق و بینی
دیابت
بروز رساني : 20-07-1394
مطالب موجود : 47
دیابت
دارو
بروز رساني : 19-07-1394
مطالب موجود : 35
اطلاعات دارویی
داخلی
بروز رساني : 11-07-1394
مطالب موجود : 123
بیماریهای داخلی
قلب و عروق
بروز رساني : 07-06-1394
مطالب موجود : 74
قلب و عروق
کودکان و نوزادان
بروز رساني : 31-05-1394
مطالب موجود : 102
کودکان و نوزادان
کلیه و مجاری ادرار
بروز رساني : 25-04-1394
مطالب موجود : 155
کلیه و مجاری ادرار
اعتیاد
بروز رساني : 25-03-1394
مطالب موجود : 33
اعتیاد
جراحی
بروز رساني : 19-03-1394
مطالب موجود : 114
جراحی
عفونی
بروز رساني : 09-03-1394
مطالب موجود : 16
عفونی
گفتار درمانی
بروز رساني : 24-12-1393
مطالب موجود : 39
گفتار درمانی
پزشکی ورزشی
بروز رساني : 03-09-1393
مطالب موجود : 23
پزشکی ورزشی
خانواده
بروز رساني : 24-02-1393
مطالب موجود : 14
خانواده
آخرین مطالب
1 - لیفتینگ با نخ
2 - تجویز آب درمانی جهت کاهش کمر درد
3 - تاثیر اسید پانتوتنیک بر افسردگی
4 - واکنش آلرژیکی با دانه های قرمز و خارش شدید
5 - امگا 3
6 - فیلم مراحل تکامل جنین در 21 تا 27 هفته
7 - تغذیه نوزادان نارس با شیر مادر
8 - روماتیسم مفصل ران
9 - جوش التهابی
10 - درمان زگیل به روش طبیعی
پربیننده ترین ها
1 - چه کار کنیم شپش سراغ ما نیاید؟
2 - کارنیتین
3 - خارش پوست و علل آن
4 - سوالات رایج در مورد زگیل تناسلی _ قسمت اول
5 - فواید روغن ارگان برای پوست، مو و بدن
6 - (همه چیز درمورد زگیل تناسلی - (قسمت سوم
7 - شقاق يا فيشر يا زخم مقعد
8 - روش صحیح استفاده از کرم ترتینوئین
9 - مصرف مكمل زينک چه تاثيری بر سلامت پوست و مو دارد ؟
10 - سوالات رایج در مورد زگیل تناسلی _ قسمت اول
پزشکان متقاضی وب سايت
در پي سوء استفاده برخي افراد از نام و اعتبار شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين که اقدام به عقد قرارداد با پزشکان از طرف اين مجموعه نموده اند ، بدينوسيله به اطلاع ميرساند اين افراد هيچگونه ارتباطي با شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين نخواهند داشت .
لطفا در صورت مشاهده اين افراد ضمن گرفتن مشخصات کامل شخص ، با شماره 6694591-0311 تماس حاصل فرماييد تا برابر قانون و مقررات برخورد شود .
بديهي است در صورت همکاري با اين افراد که مدارکي جعلي نيز تهيه نموده اند ، پزشک آنلاين هيچگونه مسئوليتي را پذيرا نخواهد بود .
جهت عقد قرارداد راه اندازي وب سايت و يا داشتن هر گونه سوال فقط با شماره مذکور تماس حاصل فرماييد و یا به آدرس اصفهان ، خیابان شیخ صدوق جنوبی ، مقابل برج ، ساختمان سازمان نظام پزشکی ، طبقه سوم مراحعه نمایید .
پیام های مفید پزشکی
آیا میدانید احتمال ايجاد جنون پايدار حتي در افراد كاملاً سالم با مصرف اكستاسي به اثبات رسيده است ؟
وب سايت هاي مرتبط
سازمانهای نظام پزشکی
دانشگاههای علوم پزشکی
انجمن های پزشکی
بیمارستانها
مراکز تحقیقاتی
اطلاع رسانی پزشکی
وب سایت های پر بازدید امروز
1 - دکتر مریم ملکی
2 - دکتر محمد علی نیلفروش زاده
3 - دکتر میترا مولائی نژاد
4 - پروانه کاظمی
5 - دکتر صدیقه آذری
6 - دکتر محمد والی پور
7 - دکتر ابراهیم دین محمدی
8 - دکتر مجید حقیقت
9 - دکتر ندا مقتدری اصفهانی
10 - دکتر علیرضا واعظ شوشتری
پیوند های مفید
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
سازمان نظام پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
سازمان نظام پرستاری
سازمان بیمه تامین اجتماعی
سازمان بیمه خدمات درمانی
پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا
پرتال اطلاعات پژوهشی پزشکی کشور
معاونت غذا و دارو
فرهنگستان علوم پزشکی کشور
سازمان پزشکی قانونی کشور
سازمان انتقال خون ایران
انستیتو پاستور ایران
پژوهشکده رویان
بنیاد امور بیماریهای خاص