متقاضیان وب سایت | طراحی وب سایت پزشک | همکاری ورود اعضا | عضو جدید | مشترکین | ورود کاربران ارتباط با ما | درباره ما | انتقادات | پیشنهادات | نظرات | پشتیبانی | اطلاعات تماس جستجوی مطالب | جستجوی پیشرفته | جستجوی مطالب پزشکی | جستجوی مقالات | جستجوی مطالب سوالات پزشکی | بهداشت | سلامت | درمان | پرسش و پاسخ پزشکی | مشاوره پزشکی وب سایت پزشک | سایت های پزشکان | وب سایت شخصی پزشک | سایت دکتر صفحه اصلی شبکه اطلاع رسانی پزشک آنلاین
 
 
 [ 1390-10-02 ]  سونوگرافي سه‌بعدي و چهاربعدي مزایا وخطرات  
دکتر علیرضا دلدار کاشانی [ متخصص رادیولوژِی ]
بازديد از وب سايت : 37532 مطالب سايت : 16
سوالات پاسخ داده شده : 7 سوالات پزشكي : 31
پيام هاي پاسخ داده شده : 3 پيام هاي كاربران : 6
www.drdeldar.ir
 
دکتر علیرضا دلدار کاشانی | متخصص رادیولوژِی


سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی را فقط با تجویز پزشك انجام دهید جنین در محاصره امواج صوتی این روزها زنان باردار در اولین جلسه مراجعه به پزشك درباره زمان سونوگرافی سه‌بعدی سوال می‌كنند. سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی این روزها بین زنان باردار مد شده است؛ در حالی كه كمتر كسی از خطرات احتمالی آن اطلاع دارد.

متاسفانه بسیاری از سونوگرافی‌های سه‌بعدی انجام شده كاملا غیرضروری بوده و تنها به قصد تشخیص جنسیت یا تهیه عكس سه‌بعدی استفاده می‌شود و هیچ كاربرد علمی ندارد؛ در حالی كه این نوع سونوگرافی در موارد بسیار محدود و طبق تشخیص و صلاحدید پزشك متخصص باید انجام شود. یكی از بزرگ‌ترین دستاوردهای علمی بشر در طول تاریخ كه توانسته است نقش مهمی در علم پزشكی برای تشخیص و شناسایی بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها داشته باشد، سونوگرافی است.

این وسیله نقش موثری در پیشگیری از بسیاری عوارض و بیماری‌ها دارد. سونوگرافی، فرآیندی است كه از طریق امواج صوتی، تصاویری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن انسان به دست می‌آید كه پس از شكل‌گیری به مانیتور ارسال شده و با پردازش توسط دستگاه، تصویر مشاهده می‌شود. در حال حاضر سونوگرافی معمولی یا دوبعدی كه تصاویر سیاه و سفید را در اختیار پزشك قرار می‌دهد، یك روش بی‌خطر تصویربرداری در دوران بارداری است؛ البته مادران باردار نباید درخصوص انجام چنین سونوگرافی‌هایی هم اصرار بی‌مورد داشته باشند و باید طبق تشخیص پزشك انجام شود.

این سونوگرافی معمولا برای تایید ضربان قلب، تخمین سن بارداری، تعیین موقعیت جنین، تشخیص حاملگی خارج از رحمی و ناهنجاری‌های احتمالی كاربرد دارد. در سونوگرافی سه‌بعدی ـ كه از سال 1990 در دنیا رواج یافت و در كشور ما قدمت آن به 10 سال می‌رسد ـ امواج صوتی با زوایای مختلف به بدن جنین تابانده می‌شود و انعكاس این امواج با كمك نرم‌افزارهای پیشرفته رایانه‌ای تصاویری در سه جهت طول، عرض و عمق تولید می‌كند.

در سونوگرافی چهاربعدی علاوه بر ایجاد تصاویر سه‌بعدی از جنین، حركات جنین نیز نشان داده می‌شود. خطرات احتمالی سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی از آنجا كه در سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی انرژی زیادی به جنین وارد می‌شود، این انرژی ممكن است برای جنین خطرناك باشد، گرچه هنوز خطرات احتمالی به اثبات نرسیده، ولی تحقیقاتی ادعا می‌كنند به دنبال سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی احتمال سوختگی در بافت نرم جنین وجود دارد همچنین به دلیل انرژی بسیار بالا، امكان بروز آسیب برحلزون شنوایی جنین نیز هست. دستگاه‌های سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی برای گرفتن تصویر مناسب حداكثر انرژی آلتراسوند را به داخل بدن می‌فرستند و چنانچه پروب این دستگاه به میزان كافی روی شكم مادر باردار نگه داشته شود، حتی می‌تواند مایع‌آمنیوتیك (كیسه اطراف جنین) را به جوش بیاورد و به بافت‌های جنین آسیب بزند، پس مهارت پزشك سونوگراف در مدت زمان سونوگرافی نقش بسیار مهمی در بروز‌ آسیب‌های احتمالی دارد.

در حاملگی‌های چند قلویی برای بررسی جنین‌ها، زمان بیشتری لازم است و بالطبع آسیب نیز بیشتر خواهد شد. این نوع سونوگرافی‌ها تنها در صورت صلاحدید پزشك و تا حدامكان یك مرتبه در هفته‌های 18 تا 24 بارداری توصیه می‌شود. این نوع سونوگرافی معمولا برای افرادی توصیه می‌شود كه در سونوگرافی دوبعدی به ضایع برخورد كرده باشند، به وجود ناهنجاری مشكوك شده باشند كه برای به دست آوردن اطلاعات كامل‌تر و تشخیص قطعی از سونوگرافی سه‌بعدی استفاده می‌كنند. مثلا ضایعاتی در صورت جنین یا شكاف كام و همچنین مشكلاتی در اندام و دست و پا و به طوركلی آنومالی‌های اندام‌ها و ضایعاتی كه در ظاهر اندام وجود دارد، با كمك سونوگرافی سه بعدی براحتی قابل تشخیص هستند. همچنین در مواردی كه مشكوك به بیماری‌های كروموزومی هستند یا اگر آنومالی در حاملگی قبلی مادر وجود داشته باشد، برای رسیدن به اطلاعات كامل‌تر سونوگرافی سه‌بعدی توصیه می‌شود.

در حال حاضر با استفاده از سونوگرافی سه‌بعدی، امكان تشخیص بموقع ناهنجاری‌های جنینی و تصمیم‌گیری بهتر درخصوص یا ادامه بارداری و بررسی نتایج اعمال جراحی داخل رحمی براحتی امكان‌پذیر شده است. متاسفانه بسیاری از سونوگرافی‌های سه‌بعدی انجام شده كاملا غیرضروری بوده و تنها به قصد تشخیص جنسیت یا تهیه عكس سه‌بعدی استفاده می‌شود و هیچ كاربرد علمی ندارد سونوگرافی سه‌بعدی معمولا با توجه به حساسیت جنین در 3 ماهه اول و به دلیل كم شدن مایع آمنیوتیك در 3 ماهه آخر نباید انجام شود و 3 ماهه دوم بهترین زمان است. سونوگرافی دوبعدی معمولا 3 مرتبه انجام می‌شود. در 3‌ماهه اول برای تعیین سن حاملگی و تعیین زمان ختم حاملگی، در 3 ماهه دوم برای تعیین آنومالی‌ها و در 3 ماهه سوم برای پیش‌بینی دقیق زمان ختم حاملگی. برای تعیین رشد و سن جنین، اندازه‌گیری ارتفاع رحم حداكثر تا زمان هفته بیستم بارداری می‌تواند روش تشخیصی باشد، ولی این روش به دلیل خطاهای زیادش نمی‌تواند جایگزین سونوگرافی در 3 ماهه اول بارداری باشد، زیرا ممكن است فیبروم‌ها یا آنومالی‌های رحمی در تعیین رشد و سن جنین خطا ایجاد كنند، پس توصیه می‌شود حتما در 3 ماهه اول یك سونوگرافی برای كمك به تعیین رشد جنین در ماه‌های بالا انجام شود.

برای تعیین وجود آنومالی‌های جنین علاوه بر سونوگرافی، روش دیگری نیز وجود دارد. با آزمایش ژنتیك در 3 ماهه اول بین هفته یازدهم تا چهاردهم همراه با اطلاعات سونوگرافی مثل دیدن استخوان بینی و اندازه‌گیری چین پشت گردن جنین و همچنین سن مادر می‌توان به آنومالی‌های جنین پی برد. مجموعه این اطلاعات را به رایانه داده تا آنومالی‌های احتمالی كروموزومی تشخیص داده شود و از این طریق می‌توان پی برد كه این جنین مشكل دارد یا خیر و در صورت وجود مشكل كه شامل گرفتن نمونه از مایع آمنیوتیك یا جفت جنین و انجام آزمایشات كروموزومی است، می‌توان به آنومالی‌های كروموزومی جنین پی برد، ولی چون این روش احتمال سقط جنین را به دنبال دارد، معمولا با گرفتن سونوگرافی و آزمایش خون این آنومالی‌ها تشخیص داده می‌شود. برای انجام سونوگرافی اصراری نداشته باشید متاسفانه كاربرد روش تشخیص سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی در بیشتر موارد غیرضروری است. این روش باید پس از سونوگرافی دوبعدی آن هم در صورت تشخیص پزشك مبنی بر احتمال وجود ناهنجاری انجام پذیرد.

استفاده از روش سونوگرافی سه‌بعدی در موارد غیرضروری ضمن احتمال آسیب به جنین باعث اتلاف وقت و تحمیل هزینه مالی فراوان به بیماران می‌شود؛ چرا كه این نوع سونوگرافی مشمول بیمه نمی‌شود و به دلیل گران بودن آن، تنها هدر دادن پول است. پس هنگام مراجعه به پزشكتان، اصراری برانجام این نوع سونوگرافی نداشته باشید.

با تشکر فراوان از سرکار خانم دكتر مژگان كلانتری

مطالب مرتبط :

 
تغذیه
بروز رساني : 27-01-1393
مطالب موجود : 516
تغذیه
زنان
بروز رساني : 27-01-1393
مطالب موجود : 227
زنان
پوست و مو
بروز رساني : 27-01-1393
مطالب موجود : 1114
پوست و مو
جراحی زیبایی
بروز رساني : 26-01-1393
مطالب موجود : 141
جراحی زیبایی
خانواده
بروز رساني : 26-01-1393
مطالب موجود : 15
خانواده
جراحی
بروز رساني : 25-01-1393
مطالب موجود : 110
جراحی
گفتار درمانی
بروز رساني : 25-01-1393
مطالب موجود : 27
گفتار درمانی
گوش ، حلق و بینی
بروز رساني : 24-01-1393
مطالب موجود : 150
گوش ، حلق و بینی
پزشکی ورزشی
بروز رساني : 23-01-1393
مطالب موجود : 23
پزشکی ورزشی
طب مکمل
بروز رساني : 21-01-1393
مطالب موجود : 94
طب مکمل
داخلی
بروز رساني : 19-01-1393
مطالب موجود : 104
بیماریهای داخلی
ارتوپدی
بروز رساني : 16-01-1393
مطالب موجود : 32
ارتوپدی
طب فیزیکی
بروز رساني : 09-01-1393
مطالب موجود : 185
طب فیزیکی
روانشناسی
بروز رساني : 22-12-1392
مطالب موجود : 180
روانشناسی
کودکان و نوزادان
بروز رساني : 04-12-1392
مطالب موجود : 91
کودکان و نوزادان
دهان و دندان
بروز رساني : 03-12-1392
مطالب موجود : 318
دهان و دندان
کلیه و مجاری ادرار
بروز رساني : 30-10-1392
مطالب موجود : 134
کلیه و مجاری ادرار
بهداشت و سلامت
بروز رساني : 30-10-1392
مطالب موجود : 169
بهداشت و سلامت
قلب و عروق
بروز رساني : 07-10-1392
مطالب موجود : 73
قلب و عروق
عفونی
بروز رساني : 16-05-1392
مطالب موجود : 14
عفونی
دیابت
بروز رساني : 16-10-1391
مطالب موجود : 37
دیابت
اعتیاد
بروز رساني : 16-06-1391
مطالب موجود : 26
اعتیاد
آخرین مطالب
1 - مرور کلی بر بارداری و زایمان - قسمت اول
2 - تغذیه و پرکاری تیروئید
3 - درمان جدید روازسه
4 - مراقبت پوست در فصل بهار
5 - رینوپلاستی مدرن - فرم اول
6 - هموروئید ، بواسیر چیست ؟
7 - ( كاربردهای ليزر تراپی ( فتوبيومودوليشن
8 - اصول زیبایی و تناسب در صورت
9 - (دانستنیهای سرطان ( آزمونهای غربالگری برای سرطان - 1
10 - انواع اختلالات صوت
پربیننده ترین ها
1 - ( كاربردهای ليزر تراپی ( فتوبيومودوليشن
2 - روشهای تعیین جنسیت جنین
3 - درمان ريزش مو - ماينوكسيدیل
4 - نکاتی مهم در باره بواسیر
5 - خارش پوست و علل آن
6 - کاهش چین و چروک صورت بدون تزریق و جراحی
7 - درمان شقاق و هموروئید
8 - عوامل تشدید کننده پسوریازیس یا بیماری پوستی صدف
9 - لیپوماتیک جايگزين برتر ساكشن و ليپوليزر
10 - واژینیسموس: اختلال جنسی درمان پذیر اما ناگفته
پزشکان متقاضی وب سايت
در پي سوء استفاده برخي افراد از نام و اعتبار شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين که اقدام به عقد قرارداد با پزشکان از طرف اين مجموعه نموده اند ، بدينوسيله به اطلاع ميرساند اين افراد هيچگونه ارتباطي با شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين نخواهند داشت .

لطفا در صورت مشاهده اين افراد ضمن گرفتن مشخصات کامل شخص ، با شماره 6694591-0311 تماس حاصل فرماييد تا برابر قانون و مقررات برخورد شود .

بديهي است در صورت همکاري با اين افراد که مدارکي جعلي نيز تهيه نموده اند ، پزشک آنلاين هيچگونه مسئوليتي را پذيرا نخواهد بود .

جهت عقد قرارداد راه اندازي وب سايت و يا داشتن هر گونه سوال فقط با شماره مذکور تماس حاصل فرماييد و یا به آدرس اصفهان ، خیابان شیخ صدوق جنوبی ، مقابل برج ، ساختمان سازمان نظام پزشکی ، طبقه سوم مراحعه نمایید .
پیام های مفید پزشکی
به هنگام ابتلا به آنفلوانزا و سرماخوردگي در منزل استراحت كرده و تا بهبودي كامل از حضور در مكانهاي عمومي و محل كار خود خودداري نماييد
وب سايت هاي مرتبط
سازمانهای نظام پزشکی
دانشگاههای علوم پزشکی
انجمن های پزشکی
بیمارستانها
مراکز تحقیقاتی
اطلاع رسانی پزشکی
وب سایت های پر بازدید امروز
1 - دکتر محمد علی نیلفروش زاده
2 - دکتر مریم ملکی
3 - دکتر میترا مولائی نژاد
4 - دکتر محمد والی پور
5 - دکتر صدیقه آذری
6 - دکتر مجید حقیقت
7 - دکتر ابراهیم دین محمدی
8 - دکتر زهرا صابری
9 - دکتر محمد شیزرپور
10 - دکتر پیمان صالحی
پیوند های مفید
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
سازمان نظام پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
سازمان نظام پرستاری
سازمان بیمه تامین اجتماعی
سازمان بیمه خدمات درمانی
پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا
پرتال اطلاعات پژوهشی پزشکی کشور
معاونت غذا و دارو
فرهنگستان علوم پزشکی کشور
سازمان پزشکی قانونی کشور
سازمان انتقال خون ایران
انستیتو پاستور ایران
پژوهشکده رویان
بنیاد امور بیماریهای خاص