متقاضیان وب سایت | طراحی وب سایت پزشک | همکاری ورود اعضا | عضو جدید | مشترکین | ورود کاربران ارتباط با ما | درباره ما | انتقادات | پیشنهادات | نظرات | پشتیبانی | اطلاعات تماس جستجوی مطالب | جستجوی پیشرفته | جستجوی مطالب پزشکی | جستجوی مقالات | جستجوی مطالب سوالات پزشکی | بهداشت | سلامت | درمان | پرسش و پاسخ پزشکی | مشاوره پزشکی وب سایت پزشک | سایت های پزشکان | وب سایت شخصی پزشک | سایت دکتر صفحه اصلی شبکه اطلاع رسانی پزشک آنلاین
 
 
 [ 1390-10-02 ]  سونوگرافي سه‌بعدي و چهاربعدي مزایا وخطرات  
دکتر علیرضا دلدار کاشانی [ متخصص رادیولوژِی ]
بازديد از وب سايت : 37532 مطالب سايت : 16
سوالات پاسخ داده شده : 7 سوالات پزشكي : 31
پيام هاي پاسخ داده شده : 3 پيام هاي كاربران : 6
www.drdeldar.ir
 
دکتر علیرضا دلدار کاشانی | متخصص رادیولوژِی


سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی را فقط با تجویز پزشك انجام دهید جنین در محاصره امواج صوتی این روزها زنان باردار در اولین جلسه مراجعه به پزشك درباره زمان سونوگرافی سه‌بعدی سوال می‌كنند. سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی این روزها بین زنان باردار مد شده است؛ در حالی كه كمتر كسی از خطرات احتمالی آن اطلاع دارد.

متاسفانه بسیاری از سونوگرافی‌های سه‌بعدی انجام شده كاملا غیرضروری بوده و تنها به قصد تشخیص جنسیت یا تهیه عكس سه‌بعدی استفاده می‌شود و هیچ كاربرد علمی ندارد؛ در حالی كه این نوع سونوگرافی در موارد بسیار محدود و طبق تشخیص و صلاحدید پزشك متخصص باید انجام شود. یكی از بزرگ‌ترین دستاوردهای علمی بشر در طول تاریخ كه توانسته است نقش مهمی در علم پزشكی برای تشخیص و شناسایی بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها داشته باشد، سونوگرافی است.

این وسیله نقش موثری در پیشگیری از بسیاری عوارض و بیماری‌ها دارد. سونوگرافی، فرآیندی است كه از طریق امواج صوتی، تصاویری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن انسان به دست می‌آید كه پس از شكل‌گیری به مانیتور ارسال شده و با پردازش توسط دستگاه، تصویر مشاهده می‌شود. در حال حاضر سونوگرافی معمولی یا دوبعدی كه تصاویر سیاه و سفید را در اختیار پزشك قرار می‌دهد، یك روش بی‌خطر تصویربرداری در دوران بارداری است؛ البته مادران باردار نباید درخصوص انجام چنین سونوگرافی‌هایی هم اصرار بی‌مورد داشته باشند و باید طبق تشخیص پزشك انجام شود.

این سونوگرافی معمولا برای تایید ضربان قلب، تخمین سن بارداری، تعیین موقعیت جنین، تشخیص حاملگی خارج از رحمی و ناهنجاری‌های احتمالی كاربرد دارد. در سونوگرافی سه‌بعدی ـ كه از سال 1990 در دنیا رواج یافت و در كشور ما قدمت آن به 10 سال می‌رسد ـ امواج صوتی با زوایای مختلف به بدن جنین تابانده می‌شود و انعكاس این امواج با كمك نرم‌افزارهای پیشرفته رایانه‌ای تصاویری در سه جهت طول، عرض و عمق تولید می‌كند.

در سونوگرافی چهاربعدی علاوه بر ایجاد تصاویر سه‌بعدی از جنین، حركات جنین نیز نشان داده می‌شود. خطرات احتمالی سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی از آنجا كه در سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی انرژی زیادی به جنین وارد می‌شود، این انرژی ممكن است برای جنین خطرناك باشد، گرچه هنوز خطرات احتمالی به اثبات نرسیده، ولی تحقیقاتی ادعا می‌كنند به دنبال سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی احتمال سوختگی در بافت نرم جنین وجود دارد همچنین به دلیل انرژی بسیار بالا، امكان بروز آسیب برحلزون شنوایی جنین نیز هست. دستگاه‌های سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی برای گرفتن تصویر مناسب حداكثر انرژی آلتراسوند را به داخل بدن می‌فرستند و چنانچه پروب این دستگاه به میزان كافی روی شكم مادر باردار نگه داشته شود، حتی می‌تواند مایع‌آمنیوتیك (كیسه اطراف جنین) را به جوش بیاورد و به بافت‌های جنین آسیب بزند، پس مهارت پزشك سونوگراف در مدت زمان سونوگرافی نقش بسیار مهمی در بروز‌ آسیب‌های احتمالی دارد.

در حاملگی‌های چند قلویی برای بررسی جنین‌ها، زمان بیشتری لازم است و بالطبع آسیب نیز بیشتر خواهد شد. این نوع سونوگرافی‌ها تنها در صورت صلاحدید پزشك و تا حدامكان یك مرتبه در هفته‌های 18 تا 24 بارداری توصیه می‌شود. این نوع سونوگرافی معمولا برای افرادی توصیه می‌شود كه در سونوگرافی دوبعدی به ضایع برخورد كرده باشند، به وجود ناهنجاری مشكوك شده باشند كه برای به دست آوردن اطلاعات كامل‌تر و تشخیص قطعی از سونوگرافی سه‌بعدی استفاده می‌كنند. مثلا ضایعاتی در صورت جنین یا شكاف كام و همچنین مشكلاتی در اندام و دست و پا و به طوركلی آنومالی‌های اندام‌ها و ضایعاتی كه در ظاهر اندام وجود دارد، با كمك سونوگرافی سه بعدی براحتی قابل تشخیص هستند. همچنین در مواردی كه مشكوك به بیماری‌های كروموزومی هستند یا اگر آنومالی در حاملگی قبلی مادر وجود داشته باشد، برای رسیدن به اطلاعات كامل‌تر سونوگرافی سه‌بعدی توصیه می‌شود.

در حال حاضر با استفاده از سونوگرافی سه‌بعدی، امكان تشخیص بموقع ناهنجاری‌های جنینی و تصمیم‌گیری بهتر درخصوص یا ادامه بارداری و بررسی نتایج اعمال جراحی داخل رحمی براحتی امكان‌پذیر شده است. متاسفانه بسیاری از سونوگرافی‌های سه‌بعدی انجام شده كاملا غیرضروری بوده و تنها به قصد تشخیص جنسیت یا تهیه عكس سه‌بعدی استفاده می‌شود و هیچ كاربرد علمی ندارد سونوگرافی سه‌بعدی معمولا با توجه به حساسیت جنین در 3 ماهه اول و به دلیل كم شدن مایع آمنیوتیك در 3 ماهه آخر نباید انجام شود و 3 ماهه دوم بهترین زمان است. سونوگرافی دوبعدی معمولا 3 مرتبه انجام می‌شود. در 3‌ماهه اول برای تعیین سن حاملگی و تعیین زمان ختم حاملگی، در 3 ماهه دوم برای تعیین آنومالی‌ها و در 3 ماهه سوم برای پیش‌بینی دقیق زمان ختم حاملگی. برای تعیین رشد و سن جنین، اندازه‌گیری ارتفاع رحم حداكثر تا زمان هفته بیستم بارداری می‌تواند روش تشخیصی باشد، ولی این روش به دلیل خطاهای زیادش نمی‌تواند جایگزین سونوگرافی در 3 ماهه اول بارداری باشد، زیرا ممكن است فیبروم‌ها یا آنومالی‌های رحمی در تعیین رشد و سن جنین خطا ایجاد كنند، پس توصیه می‌شود حتما در 3 ماهه اول یك سونوگرافی برای كمك به تعیین رشد جنین در ماه‌های بالا انجام شود.

برای تعیین وجود آنومالی‌های جنین علاوه بر سونوگرافی، روش دیگری نیز وجود دارد. با آزمایش ژنتیك در 3 ماهه اول بین هفته یازدهم تا چهاردهم همراه با اطلاعات سونوگرافی مثل دیدن استخوان بینی و اندازه‌گیری چین پشت گردن جنین و همچنین سن مادر می‌توان به آنومالی‌های جنین پی برد. مجموعه این اطلاعات را به رایانه داده تا آنومالی‌های احتمالی كروموزومی تشخیص داده شود و از این طریق می‌توان پی برد كه این جنین مشكل دارد یا خیر و در صورت وجود مشكل كه شامل گرفتن نمونه از مایع آمنیوتیك یا جفت جنین و انجام آزمایشات كروموزومی است، می‌توان به آنومالی‌های كروموزومی جنین پی برد، ولی چون این روش احتمال سقط جنین را به دنبال دارد، معمولا با گرفتن سونوگرافی و آزمایش خون این آنومالی‌ها تشخیص داده می‌شود. برای انجام سونوگرافی اصراری نداشته باشید متاسفانه كاربرد روش تشخیص سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی در بیشتر موارد غیرضروری است. این روش باید پس از سونوگرافی دوبعدی آن هم در صورت تشخیص پزشك مبنی بر احتمال وجود ناهنجاری انجام پذیرد.

استفاده از روش سونوگرافی سه‌بعدی در موارد غیرضروری ضمن احتمال آسیب به جنین باعث اتلاف وقت و تحمیل هزینه مالی فراوان به بیماران می‌شود؛ چرا كه این نوع سونوگرافی مشمول بیمه نمی‌شود و به دلیل گران بودن آن، تنها هدر دادن پول است. پس هنگام مراجعه به پزشكتان، اصراری برانجام این نوع سونوگرافی نداشته باشید.

با تشکر فراوان از سرکار خانم دكتر مژگان كلانتری

مطالب مرتبط :

 
گفتار درمانی
بروز رساني : 04-02-1393
مطالب موجود : 28
گفتار درمانی
پوست و مو
بروز رساني : 04-02-1393
مطالب موجود : 1120
پوست و مو
تغذیه
بروز رساني : 04-02-1393
مطالب موجود : 518
تغذیه
جراحی زیبایی
بروز رساني : 03-02-1393
مطالب موجود : 144
جراحی زیبایی
دهان و دندان
بروز رساني : 03-02-1393
مطالب موجود : 320
دهان و دندان
زنان
بروز رساني : 01-02-1393
مطالب موجود : 228
زنان
طب مکمل
بروز رساني : 30-01-1393
مطالب موجود : 95
طب مکمل
جراحی
بروز رساني : 28-01-1393
مطالب موجود : 111
جراحی
طب فیزیکی
بروز رساني : 28-01-1393
مطالب موجود : 186
طب فیزیکی
خانواده
بروز رساني : 26-01-1393
مطالب موجود : 15
خانواده
گوش ، حلق و بینی
بروز رساني : 24-01-1393
مطالب موجود : 150
گوش ، حلق و بینی
پزشکی ورزشی
بروز رساني : 23-01-1393
مطالب موجود : 23
پزشکی ورزشی
داخلی
بروز رساني : 19-01-1393
مطالب موجود : 104
بیماریهای داخلی
ارتوپدی
بروز رساني : 16-01-1393
مطالب موجود : 32
ارتوپدی
روانشناسی
بروز رساني : 22-12-1392
مطالب موجود : 180
روانشناسی
کودکان و نوزادان
بروز رساني : 04-12-1392
مطالب موجود : 91
کودکان و نوزادان
کلیه و مجاری ادرار
بروز رساني : 30-10-1392
مطالب موجود : 134
کلیه و مجاری ادرار
بهداشت و سلامت
بروز رساني : 30-10-1392
مطالب موجود : 169
بهداشت و سلامت
قلب و عروق
بروز رساني : 07-10-1392
مطالب موجود : 73
قلب و عروق
عفونی
بروز رساني : 16-05-1392
مطالب موجود : 14
عفونی
دیابت
بروز رساني : 16-10-1391
مطالب موجود : 37
دیابت
اعتیاد
بروز رساني : 16-06-1391
مطالب موجود : 26
اعتیاد
آخرین مطالب
1 - علایم اختلال صوتی
2 - هفت چیز که در صبحانه نباید بخوریم
3 - چین زدایی
4 - درمانهای جدید لیزری در درمان ملاسما
5 - رینوپلاستی مدرن - فرم دوم
6 - علت دندان درد
7 - شکستگی بینی
8 - هفت رنگ غذای پوست کدامند ؟
9 - مرور کلی بر بارداری و زایمان - قسمت دوم
10 - پنجاه توصیه تغذیه ای به مبتلایان سرطان
پربیننده ترین ها
1 - ( کاربرد و عوارض هورمون سوماتروپین ( سوما
2 - لایه بردارها و زیباسازی پوست - قسمت اول : آلفاهیدروکسی و بتا هیدروکسی اسیدها
3 - IPL از بين بردن كك ومك و لكه هاى پوستى با
4 - آبسه وفيستول اطراف مقعد
5 - قرمزی پوست صورت ، علت ها و درمان
6 - بالا کشیدن ابرو ها و پیشانی
7 - علل عدم رويش موي ريش آقايان
8 - (همه چیز درمورد زگیل تناسلی - (قسمت سوم
9 - بهداشت جنسی زنان- عفونت باکتریایی واژن
10 - کاهش چین و چروک صورت بدون تزریق و جراحی
پزشکان متقاضی وب سايت
در پي سوء استفاده برخي افراد از نام و اعتبار شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين که اقدام به عقد قرارداد با پزشکان از طرف اين مجموعه نموده اند ، بدينوسيله به اطلاع ميرساند اين افراد هيچگونه ارتباطي با شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين نخواهند داشت .

لطفا در صورت مشاهده اين افراد ضمن گرفتن مشخصات کامل شخص ، با شماره 6694591-0311 تماس حاصل فرماييد تا برابر قانون و مقررات برخورد شود .

بديهي است در صورت همکاري با اين افراد که مدارکي جعلي نيز تهيه نموده اند ، پزشک آنلاين هيچگونه مسئوليتي را پذيرا نخواهد بود .

جهت عقد قرارداد راه اندازي وب سايت و يا داشتن هر گونه سوال فقط با شماره مذکور تماس حاصل فرماييد و یا به آدرس اصفهان ، خیابان شیخ صدوق جنوبی ، مقابل برج ، ساختمان سازمان نظام پزشکی ، طبقه سوم مراحعه نمایید .
پیام های مفید پزشکی
آیا میدانید در حال حاضر روابط جنسي و اعتياد تزريقي مهمترين راه‌هاي سرايت ايدز هستند ؟
وب سايت هاي مرتبط
سازمانهای نظام پزشکی
دانشگاههای علوم پزشکی
انجمن های پزشکی
بیمارستانها
مراکز تحقیقاتی
اطلاع رسانی پزشکی
وب سایت های پر بازدید امروز
1 - دکتر مریم ملکی
2 - دکتر میترا مولائی نژاد
3 - دکتر محمد والی پور
4 - دکتر محمد علی نیلفروش زاده
5 - دکتر مجید حقیقت
6 - گیتی بهدادی پور
7 - دکتر صدیقه آذری
8 - دکتر زهرا صابری
9 - دکتر پیمان صالحی
10 - دکتر محمد شیزرپور
پیوند های مفید
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
سازمان نظام پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
سازمان نظام پرستاری
سازمان بیمه تامین اجتماعی
سازمان بیمه خدمات درمانی
پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا
پرتال اطلاعات پژوهشی پزشکی کشور
معاونت غذا و دارو
فرهنگستان علوم پزشکی کشور
سازمان پزشکی قانونی کشور
سازمان انتقال خون ایران
انستیتو پاستور ایران
پژوهشکده رویان
بنیاد امور بیماریهای خاص