متقاضیان وب سایت | طراحی وب سایت پزشک | همکاری ورود اعضا | عضو جدید | مشترکین | ورود کاربران ارتباط با ما | درباره ما | انتقادات | پیشنهادات | نظرات | پشتیبانی | اطلاعات تماس جستجوی مطالب | جستجوی پیشرفته | جستجوی مطالب پزشکی | جستجوی مقالات | جستجوی مطالب سوالات پزشکی | بهداشت | سلامت | درمان | پرسش و پاسخ پزشکی | مشاوره پزشکی وب سایت پزشک | سایت های پزشکان | وب سایت شخصی پزشک | سایت دکتر صفحه اصلی شبکه اطلاع رسانی پزشک آنلاین
 
 
 [ 1391-05-23 ]  درد مزمن مچ دست  
دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
بازديد از وب سايت : 280246 مطالب سايت : 288
سوالات پاسخ داده شده : 723 سوالات پزشكي : 790
پيام هاي پاسخ داده شده : 6 پيام هاي كاربران : 8
www.drraissi.ir
 
دکتر غلامرضا رئیسی | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


درد مچ:
بیماران زیادی با درد مزمن مچ دست به درمانگاه طب فیزیکی مراجعه می کنند. درد مزمن مچ دست علل مختلفی دارد. یکی از آنها نکروز یا به اصظلاح سیاه شدن یکی از استخوان مچ است که به بیماری کین باخ معروف است. . تشخیص به موقع آن می تواند از عوارض این بیماری پیشگیری کند.مطلب زیر توسط دکتر مریم نظری رزیدنت طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه تهران تهیه شده است.

بیماری کین باخ Kienbock disease:
تعریف:
بیماری کین باخ بعنوان نکروز آواسکولار استخوان هلالی(لونیت) غیر مرتبط با شکستگی حاد  میباشد که اغلب منجر به تکه تکه شدن و کلاپس استخوان می شود. با این که علت دقیق و تاریخچه طبیعی  این اختلال  ناشناخته باقی مانده ،  بدون شک قطع جریان خون استخوان لونیت  یک بخش از روند این بیماری  می باشد..

تروما بعنوان یک علت مطرح می شود. این بیماری بیشتر در دست غالب مردان گروه سنی 20 تا 40 سال دیده می شود . خیلی از این بیماران کارگرانی می باشند که با دست کار میکنند و یک تاریخچه آسیب شدید یا خفیف تکراری را بیان می کنند.

درد مزمن مچ دستموارد مرتبط با بیماری کین باخ:
1-    استفاده از کورتیکواستروئید
2-    فلج مغزی
3-    لوپوس

4-    بیماری سیکل سل
5-    نقرس
6-    عفونت استرپتوکوکی

بر اساس ارتباط رادیوس - اولنا درمچ با ایجاد بیماری کین باخ یک بررسی رادیوگرافیک مهم انجام شده است.در این بیماران عموما اولنا کوتاه تر از رادیوس می باشند . این یافته بعنوان ulnar negative واریانس و یاminus واریانس نامیده می شود.

به طور نرمال لونیت روی هر دو رادیوس و کمپلکس فیبرو کارتیلیج  سه گوش  که سر اولنا را می پوشاند قرار می گیرد. این چنین پنداشته می شود که موقعی که اولنا  کوتاه تر از رادیوس می باشدیک اثر   shearing  در لونیت رخ می دهد که می تواند آن را مستعد آسیب سازد .

علائم:

 • علائمی مثل کاهش محدوده حرکتی و درد مزمن مچ و ضعف
 • معمولا درد عمقی مچ وجود دارد بطوریکه بیمار اغلب به درد پشت مچ اشاره می کند که بوسیله فعالیت تشدید می شود.
 • بعضی از بیماران از درد فشارنده که ممکن است آنها را از خواب بیدار کند شکایت می کنند.
   
 • اغلب تاریخچه ای از ترومای اخیر مطرح میشود.
 • همین طور خیلی از بیماران از درد مچ خفیف قبل از آسیب اخیر شکایت دارند.
 • علائم ممکن است اغلب برای ماه ها یا سالها قبل از این که بیمار به دنبال درمان پزشکی و دارویی برود وجود داشته باشند.

معاینه بالینی:
تورم خفیف پشت مچ و تندرنس در  قسمت میانی خلف مچ ممکن است وجود داشته باشدو خم و راست کردن مچ محدود می شود. چرخش ساعد معمولا وجود دارد . قدرت مشت کردن در سمت آسیب دیده کاهش یافته میباشد.

محدویت های عملکردی:
شامل مشکل با   بلند کردن اجسام سنگین ،  مشت کردن  و فعالیتهای درگیر کننده حرکت مچ و انتهاها میباشد. اکثر کارگران با کار سنگین قادر به انجام وظایف اصلی در ارتباط با کارشان نمی باشند.

مطالعات تشخیصی:
تصویربرداری  تشخیصی اولیه در موارد مشکوک کین باخ شامل رادیو گرافی  های استاندارد مچ می باشد.
در مراحل اولیه بیماری ممکن است رادیو گرافی ها نرمال باشند.
با گذشت زمان یک الگوی مشخصه بد تر شدن بیماری را داریم که شروعش با اسکلروزیس لونیت و به دنبال ان تکه تکه شدن ،  کلاپس و سرانجام آرتروز می باشد.

در موارد شک کلینیکی به بیماری کین باخ  با رادیوگرافی های نرمال تکنیکهای اسکن استخوان یا ام آر آی  ممکن است مفید باشد.
در حقیقت  ام آر آی   احتمالا جایگزین رادیوگرافی ساده برای  تشخیص و  ارزیابی مراحل زودرس بیماری کین باخ در زمان عدم وجود تخریب استخوان ترابیکولار می باشد.
سی تی اسکن در ارزیابی  شکستگی لونیت  موثرتر از ام ار آی می باشد ولی  اطلاعات محدودی درباره واسکولاریتی آن ارائه میدهد.

تشخیص افتراقی:
1-    پیچ خوردگی مچ
2-    پارگی لیگامان ناوی -هلالی
3-    استئوارتریت

4-    گانگلیون کیست
5-    آرتریت التهابی
6-     Preiser disease (نکروز آواسکولار استخوان ناوی)

7-     تاندونیت
8-    شکستگی استخوان ناوی

مراحل بیماری کین باخ :
Stage I :رادیوگرافی نرمال یا  شکستگی خطی ←در ام آر آی ←کاهش واضح سیگنال + فقدان جریان خون
Stage II: اسکلروز لونیت ← در ام آر آی تغییرات دانسیتی ناشی از اسکلروز و ulnar minus varians یا یک یا بیشتر خطوط شکستگی با امکان کلاپس زودرس در لبه رادیال

Stage III : کلاپس لونیت
IIIA: ← ارتفاع و راستای  طبیعی استخوانهای مچ دست ← در ام آر آی کلاپس لونیت بدون  اختلال در راستای مچ
IIIB: ← چرخش ثابت استخوان ناوی)علامت حلقه) و کاهش ارتفاع مچ در ام آر آی کاهش ارتفاع مچ و جابه جایی بخش ابتدایی استخوان کپیتیت بهمراه علامت حلقه استخوان ناوی دیده میشود.

Stage IV: ← کلاپس شدید لونیت با تغییرات تخریب داخل مفصلی در مفصل midcarpal  و radiocarpal  یا هر دو و در ام آر آی  تغییرات تخریبی مچ

درمان:
درمان اولیه :
واضح است که که با داشتن اطلاعات محدود درباره اتیولوژی و تاریخچه طبیعی این بیماری ناشایع استاندارد نبودن درمان شایع است. بدون جراحی ، کلاپس پیشرفته رادیوگرافیک و آرتریت رادیوگرافیک بطور قطع رخ می دهند. به این ترتیب ارتباط ضعیفی بین تظاهرات بالینی و رادیوگرافیک وجود دارد و خیلی از بیماران عملکرد طولانی مدت خوب را حفظ می کنند.

اهداف جراحی به طور ایده ال بهبودی درد و جلوگیری از پیشرفت بیماری می با شند. مداخلات جراحی در دستیابی به هدف اول نسبتا موثرمی باشند ولی قادر به تغییر بدتر شدن نمای رادیوگرافیک لونیت نمی باشند.

نتیجتا انتخابهای های درمانی محدوده ای وسیع  از اسپلینتهای ساده تا فیکساتورهای خارجی و از کوتاه کردن استخوان رادیوس تا  پیوندهای عروقی و  فیوژن  می باشند.

فاکتورهایی که جهت ارزیابی درمان در نظر گرفته می شوند شامل  مرحله بیماری ، واریانس اولنار و سن ، شغل و درد و آسیب عملکردی بیمار است. بطور کلی بیماران جوان و  فعال قبل از انجام مداخله های بزرگ که فانکشن و محدوده حرکتی  انها را اصلاح می کند باید به شکل غیر تهاجمی با اقدامات اولیه درمان شوند. اکثر متخصصین ترجیح می دهند که درمان را با درمان غیر تهاجمی  شروع کنند.

بسته به موقعیت ، این درمان ممکن است شامل یک اسپیلینت و تغییر دهنده های حرکتی   یا یک   گچ کوتاه بازو باشد. در هر حال یک مدت زمان مناسب بی تحرکی  در نظر گرفته می شود . بعضی  متخصصین این درمان را برای 1 سال و بعضی یک کست را برای 6 تا 12 هفته پیشنهاد میکنند. بیحرکتی احتمالا به دردی که در ارتباط با سینوویت و فعالیت و حرکت مچ است کمک می کند و آن موجب تغییر جریان خون استخوان یا استرس های shearing  وارده به لونیت نمی شود

باید به اطلاع بیمار رساند که در همه موارد رادیوگرافی  بیماری را بدتر جلوه می دهد.درد می تواند با این موارد درمان شود ضد دردهایی  مثل NSAID . به علت مزمن بودن این حالت درمان  با مخدرها عموما توصیه نمی شوند.

توانبخشی:
درد مزمن مچ دستنقش اساسی در مراحل اولیه درمان محافظه کارانه بازی نمی کند. تا زمانی که درد فروکش میکند حرکات تقویتی و حرکات شدید نباید شروع شوند. درمان برای بیماران بعد از جراحی مهم می باشد بویژه اگر مداخله داخل مفصلی انجام شود یا یک  فیکساتور خارجی مورد استفاده قرار گیرد . جهت التیام پیوند عروقی یا فیوژن عروقی ، مچ به طور کلاسیک  بعد از جراحی بی حرکت می شود (حدود 6 هفته). بعنوان نکته : کاردرمانی و فیزیوتراپی  می توانند با   حرکات  ملایم  شروع شوند و تدریجا به سمت ورزشهای تقویتی پیشرفت یابند.

مداخلات :
سودمندی تزریق داخل مفصلی استروئید ها در درمان بیماری کین باخ ثابت نشده است .

جراحی:
بعضی نویسندگان باور دارند که اکثریت بیماران به خوبی به درمان های غیر جراحی پاسخ می دهند در حالی که دیگران معتقدند که جراحی برای اکثریت بیماران اندیکاسیون دارد.

درمان های جراحی برای این کار ممکن است به کاهش استرسlunate replacement , ، خونرسانی مجدد      و مداخلات بازیافت تقسیم شود. کوتاه کردن رادیوس   2 تا 3 میلیمتر به طور شایع عمومی ترین  مداخله   در  مراحل اولیه کین باخ در  ulnar minus variant setting   می باشد. هدف یکسان کردن طول اولنار و رادیوس و کاهش فورسهای shear  لونیت می باشد.اقدامات دیگر شامل محدودیت  فیوژن مچ و  فیکساسیون خارجی می باشد. مداخلات اصلاح خونرسانی در درمان نکروز آواسکولار لونیت موثر نشان داده شده است .

عمومی ترین پیوندهای استخوانی پدیکل بر اساس شرایین کمپارتمان اکستانسور  مچ از انتهای رادیوس  به لونیت   منتقل می شود.  یک متد تمهیدی از  بازسازی عروقی   غیر مستقیم لونیت انجام شده که یک برداشتن فشار  متافیزیال رادیوس و اولنا بدون تجاوز به مچ می باشد در این موارد 16 تا 20 بیمار در متوسط 10 سال بعد از عمل بدون درد بودند. موقعی که لونیت کلاپس می شود به معنی این است که غیر قابل بازسازی می باشد. مداخلات بازیافت  مثل  برداشت استخوانهای ردیف ابتدایی مچ و خشک کردن کامل یا موضعی مچ  انجام می شوند.

 • مشخصا این مداخلات  با فدا کردن حرکت باعث بهبودی درد  میشوند.
 • نتایج مداخلات مختلف وابسته به وسعت یا  مرحله  بیماری دارد.
 • آرتروسکوپی مچ در تعیین وسعت بیماری و انتخاب مداخلات بازیافت  مناسب ممکن است مفید باشد
 • بدون توجه به نوع خاص مداخله بازیافت  خیلی از محققین 70 تا 100% رضایتمندی بیماران را گزارش دادند.
 • در آرتریت پیشرفته گرید 4 خشک کردن مچ بهترین درمان می باشد .

عوارض بالقوه بیماری:
بدون جراحی ، کلاپس رادیوگرافیک پیشرفته لونیت و آرتریت مچ همیشه رخ می دهند.
عوارض بالقوه درمان:
داروهای ضد درد و   داروهای  ضد التهاب غیر استروئیدی اثرات جانبی شناخته شده دارند که شایع ترین آنها معدی ، کبدی و کلیوی می باشد.عفونت بعد از جراحی دست شایع نمی باشد.

عوارضی مثل آسیب عصبی ،عوارض فلزات دردناک ، سفتی مچ  و انگشتان در جراحی دست طبیعی می باشند.
کوتاه کردن استخوان رادیوس یا خشک کردن موضعی مچ ممکن است با عوارضی همراه باشد از جمله جوش نخوردن استخوان .
آرتریت مچ ثانوی می تواند بعد از خشک کردن موضعی مچ یا برداشتن استخوان ردیف اول مچ پیشرفت کند

قدرت  مشت کردن واقعی هیچ وقت به حالت نرمال بر نمی گردد.
سرانجام اینکه آیا جراحی به طور مطلوب تاریخچه طبیعی این حالت نادر را تغییر می دهد یا نه ثابت نشده باقی مانده است!


سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی

مطالب مرتبط :

 
کلیه و مجاری ادرار
بروز رساني : 09-01-1394
مطالب موجود : 143
کلیه و مجاری ادرار
تغذیه
بروز رساني : 09-01-1394
مطالب موجود : 656
تغذیه
دهان و دندان
بروز رساني : 09-01-1394
مطالب موجود : 337
دهان و دندان
داخلی
بروز رساني : 08-01-1394
مطالب موجود : 116
بیماریهای داخلی
جراحی زیبایی
بروز رساني : 08-01-1394
مطالب موجود : 217
جراحی زیبایی
روانشناسی
بروز رساني : 08-01-1394
مطالب موجود : 209
روانشناسی
پوست و مو
بروز رساني : 06-01-1394
مطالب موجود : 1308
پوست و مو
زنان
بروز رساني : 28-12-1393
مطالب موجود : 315
زنان
کنترل درد
بروز رساني : 26-12-1393
مطالب موجود : 16
کنترل درد
گوش ، حلق و بینی
بروز رساني : 25-12-1393
مطالب موجود : 168
گوش ، حلق و بینی
گفتار درمانی
بروز رساني : 24-12-1393
مطالب موجود : 39
گفتار درمانی
طب فیزیکی
بروز رساني : 23-12-1393
مطالب موجود : 210
طب فیزیکی
اعتیاد
بروز رساني : 18-12-1393
مطالب موجود : 32
اعتیاد
دارو
بروز رساني : 13-12-1393
مطالب موجود : 30
اطلاعات دارویی
بهداشت و سلامت
بروز رساني : 30-11-1393
مطالب موجود : 170
بهداشت و سلامت
دیابت
بروز رساني : 11-11-1393
مطالب موجود : 40
دیابت
جراحی
بروز رساني : 28-10-1393
مطالب موجود : 113
جراحی
پزشکی ورزشی
بروز رساني : 03-09-1393
مطالب موجود : 23
پزشکی ورزشی
کودکان و نوزادان
بروز رساني : 27-08-1393
مطالب موجود : 94
کودکان و نوزادان
عفونی
بروز رساني : 04-08-1393
مطالب موجود : 15
عفونی
ارتوپدی
بروز رساني : 09-07-1393
مطالب موجود : 34
ارتوپدی
طب مکمل
بروز رساني : 25-06-1393
مطالب موجود : 104
طب مکمل
خانواده
بروز رساني : 24-02-1393
مطالب موجود : 14
خانواده
قلب و عروق
بروز رساني : 07-10-1392
مطالب موجود : 73
قلب و عروق
آخرین مطالب
1 - ناباروری و درمانهای آن به زبان ساده
2 - دندان درد در دوران بارداری
3 - تغذیه در تعطیلات نوروز
4 - فرزند پروری موثر
5 - دردهای ناحیه صورت و مفصل فک ـ قسمت دوم
6 - ژنیکوماستی
7 - زیبایی گونه
8 - چاقی و تناسب اندام
9 - موهای سالم و خوش حالت و ویتامین ها - قسمت اول
10 - پیشگیری از زردی دندانها
پربیننده ترین ها
1 - روشهای ترک اعتیاد
2 - عكسهاى عملهاى زيبایی بدست افراد غير مجرب - بخش اول
3 - مصرف مكمل زينک چه تاثيری بر سلامت پوست و مو دارد ؟
4 - علل ریزش مو
5 - مقادیر نرمال قند و چربی خون در دیابت چگونه است؟
6 - واژه نامه باروری قسمت اول از الف تا س
7 - چه کار کنیم شپش سراغ ما نیاید؟
8 - (درمان اختلال دو قطبی (قسمت چهارم
9 - جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال یا میکرونیدلینگ آر اف (RF Fractional)
10 - شقاق يا فيشر يا زخم مقعد
پزشکان متقاضی وب سايت
در پي سوء استفاده برخي افراد از نام و اعتبار شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين که اقدام به عقد قرارداد با پزشکان از طرف اين مجموعه نموده اند ، بدينوسيله به اطلاع ميرساند اين افراد هيچگونه ارتباطي با شبکه اطلاع رساني پزشک آنلاين نخواهند داشت .

لطفا در صورت مشاهده اين افراد ضمن گرفتن مشخصات کامل شخص ، با شماره 6694591-0311 تماس حاصل فرماييد تا برابر قانون و مقررات برخورد شود .

بديهي است در صورت همکاري با اين افراد که مدارکي جعلي نيز تهيه نموده اند ، پزشک آنلاين هيچگونه مسئوليتي را پذيرا نخواهد بود .

جهت عقد قرارداد راه اندازي وب سايت و يا داشتن هر گونه سوال فقط با شماره مذکور تماس حاصل فرماييد و یا به آدرس اصفهان ، خیابان شیخ صدوق جنوبی ، مقابل برج ، ساختمان سازمان نظام پزشکی ، طبقه سوم مراحعه نمایید .
تولد پزشکان

آقای دکتر محمد جعفر کیانی تولدتان مبارک
پیام های مفید پزشکی
كودك تا 6 ماهگي به جز شيرمادر و قطره A+D يا مولتي ويتامين به هيچ ماده غذايي ديگر حتي آب و آب قند نياز ندارد .
وب سايت هاي مرتبط
سازمانهای نظام پزشکی
دانشگاههای علوم پزشکی
انجمن های پزشکی
بیمارستانها
مراکز تحقیقاتی
اطلاع رسانی پزشکی
وب سایت های پر بازدید امروز
1 - دکتر مریم ملکی
2 - دکتر میترا مولائی نژاد
3 - دکتر محمد علی نیلفروش زاده
4 - دکتر محمد والی پور
5 - دکتر ابراهیم دین محمدی
6 - دکتر صدیقه آذری
7 - دکتر مجید حقیقت
8 - دکتر محمد شیزرپور
9 - دکتر پیمان صالحی
10 - دکتر مهرداد رضایی
پیوند های مفید
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
سازمان نظام پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
سازمان نظام پرستاری
سازمان بیمه تامین اجتماعی
سازمان بیمه خدمات درمانی
پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا
پرتال اطلاعات پژوهشی پزشکی کشور
معاونت غذا و دارو
فرهنگستان علوم پزشکی کشور
سازمان پزشکی قانونی کشور
سازمان انتقال خون ایران
انستیتو پاستور ایران
پژوهشکده رویان
بنیاد امور بیماریهای خاص