دکتر امیر هوشنگ سپهری - طب سوزنی

اختلالات روانی و طب سوزنی

دکتر امیر هوشنگ سپهری [ طب سوزنی ]آدرس وب سایت : www.drsepehri.ir
آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران تلفن مطب : 88571079 - 021

بعضی نقاط طب سوزنی یک اثر هماهنگ کننده و آرام بخش ویا تشدیدکننده دارند و به همین جهت در چین طب سوزنی سالهاست برای درمان بیماریها و اختلالات روانی به کار می رود.

در دهه سالهای اخیر در اروپای غربی و آمریکا درمان توسط طب سوزنی در بیماری های سایکوسوماتیک و روانی به طور روزافزونی کاربرد پیدا کرده و با تاثیر بسیار کارآمد طب سوزنی در بعضی از اختلالات روانی کم کم جایگزین قسمتی از داروهای بکار رفته در این بیماری ها می باشند.

نقاطی از کانالهای قلب و پریکارد و کیسه صفرا و کانال غیر عادیDu Maiدارای اثرات روانی خوبی می باشند.در اغلب اختلالات روانی اعضای دیگری نیز در بدن متاثر می شوند.این اعضا توسط نقاطی که در روی کانالهای مربوطه شان وجود دارد درمان و برای اختلالات روانی نقاط اختصاصی که مختص این ناراحتی ها وجود دارد طب سوزنی می شود.

در گروه بزرگی از اختلالات سایکوسوماتیک مانند حالتهای اضطراب-خستگی مفرط-اختلال خواب-هیجان-افسردگی-اختلالات جنسی-اعتیاد به مواد مخدر-چاقی-سردرد روانی،طب سوزنی بسیار موثر بوده و این نوع درمان در تعداد زیادی از کلینیک های دولتی و مراکز بهداشتی درمانی و مطب ها به طور روزمره انجام می شود.

افسردگی:
طبق مفاهیم طب سنتی،بیماری های روانی عبارتند از:
اختلال در انرژی کلیه و کمبودYangکلیه.طب سنتی وظایف کلی سیستم کلیه را عملیاتی می داند.زیرا این عضو علاوه بر تاثیر روی تمام اعضای اوروژنیتال و قدرت منیت و شخصیت هر فردی از تاثیر وجودی جریان انرژی حیاتیQiکلیه می باشد.نارسایی و کمبود درQiوYangکلیه به معنای تضعیف شدن شخصیت وجودی هر فرد است.

ضعف و کمبود سیستماتیکYangکلیه با علائم زیر همواره است:رنگ پریدگی-احساس سرمای شدید-دست و پای سرد-خستگی-کاهش فعالیت و انرژی-حالت افسردگی(با تمام عوارض آن).

در صورت اختلالات در کمبودQiکلیه احساس سرما در ناحیه کمر-اسپاسم در ناحیه تحتانی پشت-کمر درد-سیاتیک-عدم میل جنسی(Libido)-بخصوص نشاط و شور شخص کمتر شده و کناره گیری کامل از محیط زندگی که از علائم بیماری های روانی می باشد نیز به اختلالات فوق اضافه می شود.

در بیماریهای دپرسیون در کنار اختلال در کلیه،امکان حالت کمبود در ریه یا طحال و پانکراس و به ندرت در کبد دیده می شود.در کمبود انرژی کبد علائمی مثل خستگی بسیار آزاردهنده و فشار روحی بسیار زیاد بی حالی و سستی در بیمار مشاهده می شود.

درمان با موکسی باسشن بوده و در انتخاب نقاط برای این بیماری از مجموعه نقاطی است که به علائم اختصاصی و تشخیص بستگی دارد.این نقاط در درمان روزمره بیماران در کلینیک های طب سوزنی متداول می باشد.

در بیماران دپرسیونی که در حالت اضطراب-هیجان-عصبانیت و ناآرامی دارند برای درمان و به وجود آمدن آرامش،طب سوزنی روی نقاط کانال قلب و نقاط هماهنگ کنندهDu Maiو کانال پریکارد نیز انجام می شود.

اختلالات خواب:
مطابق معیارهای طب سنتی در اختلالات خواب،یک حالت نوع فزونی و ایستایی انرژی در قلب یا کبد وجود داشته و ممکن است نوع کمبود در کلیه و به ندرت قلب نیز دیده شود.

عوارض اختلالات همراه،به صورت حالات عصبی-هیجان-عدم تمرکز-خستگی شدید-ضعف عمومی همراه با شکایت وژتاتیو ارگانهای بدن تظاهر می کند.درمان در حالت فزونی و کمبود طبق قوانین طب سوزنی عمل می شود.دو نقطه بسیار مهم جهت اختلالات خواب نقطهEx8 Anmian Iو نقطهEx9 Anmian IIکه به زبان چینی((خواب خوب))می نامند و همراه سایر نقاط مخصوص پیشنهادی بعداز چند جلسه طب سوزنی بهبودی در درمان به وجود می آید.

کسانی که مرتب جهت خوابیدن از قرص های خواب آور مختلفی استفاده می کنند با چند جلسه طب سوزنی می توانند عادت گذشته خود را ترک نموده و خواب طبیعی بسیار خوبی داشته باشند.

اعتیاد به مواد مخدر:
wenجراح مغز و اعصاب معروف هنگ کنگ در یک تحقیق تصادفی متوجه شد که افراد معتاد بعد اانجام طب سوزنی گوش،عوارض ناشی از کمبود مواد مخدر را بیشتر تحمل می کنند و این فنومن در طب سوزنی بعد از معرفی به مراکز درمانی مورد تحقیقات و مطالعات متعدد قرار گرفت و بالاخره بعد از مدتی به اثبات رسید.

افراد معتاد بعد از انجام طب سوزنی گوش، عوارض ناشی از کمبود مواد مخدر را بیشتر تحمل میکنند و این فنومن در طب سوزنی بعد از معرفی به مراکز درمانی موردتحقیقات ومطالعات مطالعات متعدد قرار گرفت و بالاخره بعد از مدتی به اثبات رسید.

این دانشمند متوجه شده بود، در بیمارانی که تحت عمل جراحی مغز و اعصاب قرار می گیرند، آنهایی که اعتیاد مواد افیونی خود را به عللی در بیمارستان پنهان می کرده اند در صورت استفاده از طب سوزن برای تسکین دردهای شان بعد از عمل،در اغلب موارد بیمار پس از بهبودی و مرخص شدن از بیمارستان اعتیاد خود را ترک کرده است.

به همین جهت با ارسال مقالاتی به مراکز تحقیقاتی و بیان اینکه اغلب بیماران جراحی شده معتاد بخش مغز و اعصاب بعد از 8 روز طب سوزنی گوش اعتیاد افیونی خود را ترک نموده اند.با ادامه تحقیقات بیشتر در این مورد متوجه شدند که ممکن است ترشح آندورفین در خون بعد از اقدام به طب سوزنی علت این ترک اعتیاد است.

Bullokکه روی افراد الکلی مزمن مطالعه کرده، 50 نفر الکلی مزمن را به دو گروه25 نفری تقسیم و برای گروه اول نفری سه عدد سوزن در سه نقطه گوش و برای گروه دوم نفری سه عدد سوزن در نقاط غیر اختصاصی گوششان انجام داد(برای اینگروه 50 نفری نوشیدن الکل آزاد بود).

بعد از سه ماه درمان 42 درصد معتادان گروه اول ترک الکل کردند و28 درصد از گروه،مقدار کمتری مصرف الکل داشتند یعنی این مطالعه و تحقیق با 70 درصد موفقیت همراه بود و در گروه دیگر هیج گونه تغییری برای ترک اعتیاد دیده نشد.موسسه ملی سوء استفاده از مواد مخدر(NIDA) درایالات متحده آمریکا، جهت تامین هزینه های آزمایشات بالینی کنترل شده طب سوزنی برای اعتیاد، علاقه شدیدی از خود نشان داده است.

این امر ناشی از تاثیر گذاری در کاربرد طب سوزنی برای درمان اعتیاد به تریاک و کوکائین میباشد. بر اساس برنامه درمانی موفقیت آمیزی که توسطSmith در بیمارستان Lincoln شهر نیویورک در طول دهه 70 ارائه گردید، متجاوز از 400 مرکز درمانی در سراسر جهان تاسیس شده است.

استراتژی فوق شامل انجام طب سوزنی روی گوش به مدت سی دقیقه در روز همراه با درمان روانی مناسب و منظم روی بیماران مراجعه کننده است.بی مناسبت نیست که بگوییم، اغلب گردانندگان نیروی انتظامی و دادگستری ایالات متحده به مجرمین معتاد، انتخاب درمان به وسیله طب سوزنی را پیشنهاد می کنند.

اعتیاد به سیگار:
برای خلاصی از اعتیاد به سیگار طب سوزنی بسیارموثر بوده و در کلینیک ها و مطب های شخصی بعد از اقدام به طب سوزنی برای ترک اعتیاد به سیگار تمام عوارض آن مثل اضطراب-عرق کردن-بی اشتهایی- طپش قلب و سایر اختلالات وژتاتیو به وجود آمده را از بین می برد.

در اینجا نیز مثل سایر اعتیادها روحیه قوی و تصمیم قطعی بیمار جهت ترکِ،حرف اول را در نتیجه درمان می زند. بعداز اینکه بیمار 24ساعت از کشیدن سیگار اجتناب کرد،به طبیب معالج مراجعه کرده و هفته ای 2تا3بار طب سوزنی به عمل می آید که در مجموع4تا5 جلسه کافی می باشد و در این مدت درمان،بیمار قاطعیت و ثبات روحی و عصبی واضحی را در خود احساس می کند.

چاقی لاغری:
طب سوزنی با تنظیم اشتها،میل زیاد خوردن را تعدیل می کند.بر اساس عقاید طب سنتی در یک فرد چاق،سیستم طبیعی بعضی ارگانها مختل می شود که اغلب سیستم های معده طحال و پانکراس و کلیه می باشند.حالات گرسنگی غیر عادی حاصل تاثیر کمبود طحال، پانکراس و یا معده بوده واغلب در افراد چاق یک اختلال ترشحی با همراهی سندروم های کمبود وجود دارد.

نقاطFengLongوSP4 Gongsunدر این موارد تجویز می شوند.در صورتی این درمان موثر است که قبلا شخص یک دوره1تا2هفته ای روزه بگیرد که فقط اجازه نوشیدن 3تا4لیتر آب را داشته باشد.بعد از روزه بیمار خواهد توانست عادت غذایی روزمره را به نحو آسانتری تغییر دهد.طب سوزنی هفته ای دو تاسه بار یک دوره 6تا 8 جلسه خواهد بود که در موارد سخت تعداد جلسات آن اضافه می شود.

دوره روزه بعد از سه ماه ممکن است تجدید شود.به طور معمول با این متد در عرض 2 تا3 هفته 6تا10کیلو از وزن شخص کم خواهد شد.نقاط مخصوص گوش به علت تاثیر ممتازشان همیشه نقاط مخصوص روی بدن را در طب سوزنی همراهی می کند.

در بعضی بیماری ها که باعث بی اشتهایی و ارگانها دچار نوعی کمبود می گردند،طب سوزنی همراه موکسی باسشن حتما در بهبودی و به وجودآمدن اشتهای خوب و از بین رفتن بی حالی و لاغری و کمی وزن و سایر عوارض بسیار موثر خواهد بود به طوری که با نشان دادن نقاط موکسی باسشن خود بیمار می تواند روزها و ماه ها این درمان را ادمه داده و به وزن معمولی و دلخواه خود برسد.

سندرومBoun out-خستگی و ضعف شدید بعد از بیماری های مزمن:
تظاهرات مخصوص و سوماتیک نوع کمبود انرژی و ضعف آن مانند کم شدن فعالیت-سرگیجه-حساسیت به سرما و سایر علائم کمبود در اعضایی که بیماری مزمن داشته اند باید تعیین و معرفی شوند.مثلا در حالت دپرسیون اغلب یک نوع کمبود در انرژی حیاتیYangکلیه دیده می شود که در اینجا اغلب اعضای دیگر طحال و پانکراس و ریه نیز دچار کمبود انرژی می باشند به ندرت کبد نیز به صورت حالت گرفتگی با نوع کمبود بیماری را همراهی می کند.

برآشفتگی-تحریک پذیری-هیجان:
بر اساس باورهای طب سنتی بر آشفتگی و عصبانیت و هیجان به علت فزونیQiقلب و به ندرت کبد می باشد.طب سوزنی در این اختلال قادر است بعد از یک جلسه،آرامش واضحی را در بیمار ایجاد نموده و بعد از چندین جلسه درمان بر روی بیمار او را به بهبودی کامل نزدیک کند.

اعتیاد به الکل:
در این نوع از اعتیاد،طب سوزنی تعادل عصبی و روانی بیمار را دوباره تامین می کند.اختلالات اغلب در سیستم ارگانهایی مثل معده،طحال و پانکراس و کبد و کیسه صفرا دیده شده و ایستائی در جریان انرژیQiکبد می باشد.در موارد سخت،نوع کمبود شدیدYinکبد وجود دارد و در اختلالات فزونی کبد سیستم های دیگر مثل معده-طحال و پانکراس از زیادی انرژی کبد متاثر می شوند.

درمان عبارت است از متعادل کردن جریانQiارگانها از حالتهای فزونی و کمبود انرژی حیاتی و به علاوه استفاده از خواص نقاط کانال انرژی قلب،جهت دادن آرامش روانی و نقاط مخصوص ناحیه گوش که عوارض کمبود الکل را تخفیف کلی می دهند.

اختلالات جنسی:
بر اساس مفاهیم طب سنتی چین تمام اختلالات جنسی وتناسلی اعم از بی اشتهایی جنسی-ناتوانی در نزدیکی-نازایی و سایرین بر اثر کمبود و ضعفYangکلیه و به ندرتYinمی باشد.

به همین جهتYangکلیه (Ming Men)را دروازه زندگی می نامند و با ضعف آتش دروازه زندگی گرفتگی و ایستائی جریان انرژی کبد و طحال و پانکراس ممکن است همراهی نمایند.در این افراد علائم عمومی مثل عصبانیت-نبودن آرامش داخلی-عدم تصمیم گیری و اختلالات قلبی وجود داشته و سندروم همراه نبودن هماهنگ قلب و کلیه دیده می شود.


تاثیر طب سوزنی در بیماریهای مزمن دردناک
اعصابی که توسط طب سوزنی فعال می شوند
تاثیر آندروفین در بی حسی باطب سوزنی
اهمیت طب سوزنی


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان صدمات ورزشی با طب سوزنی

دکتر محسن پرچمی[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-09-13تاریخ بروز رسانی : 1398-09-13

طب سوزنی گوش (قسمت اول)

دکتر امیر هوشنگ سپهری[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-08-22تاریخ بروز رسانی : 1398-09-24

لاغری عمومی و موضعی با طب سوزنی

دکتر محسن پرچمی[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-08-19تاریخ بروز رسانی : 1398-08-19

درمان زانو درد با طب سوزنی

دکتر محسن پرچمی[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-08-12تاریخ بروز رسانی : 1398-08-12

درمان خط اخم با طب سوزنی

دکتر محسن پرچمی[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-08-06تاریخ بروز رسانی : 1398-08-06

طب سوزنی گوش (قسمت دوم)

دکتر امیر هوشنگ سپهری[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-07-27تاریخ بروز رسانی : 1398-09-24

درمان بیماریهای گوارشی با طب سوزنی

دکتر محسن پرچمی[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-07-03تاریخ بروز رسانی : 1398-09-05

طب سوزنی و درمان ترشحات واژینال

دکتر سیامک ترابی نژاد[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1398-04-05تاریخ بروز رسانی : 1398-04-05

درمان بی نظمی پریود با طب سوزنی

دکتر سیامک ترابی نژاد[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1397-01-27تاریخ بروز رسانی : 1397-01-27

درمان کمردرد با طب سوزنی

دکتر سیامک ترابی نژاد[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1397-01-20تاریخ بروز رسانی : 1397-07-15

اثرات طب سوزنی دربیماریهای گوارشی

دکتر محسن پرچمی[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1396-03-24تاریخ بروز رسانی : 1397-09-03

درمان ميگرن با طب سوزنی گوش

دکتر امیر هوشنگ سپهری[ طب سوزنی ]تاریخ انتشار : 1396-02-13تاریخ بروز رسانی : 1396-09-20

تشخیص تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

[ 1392-11-10 ]دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

رمز ازدواج سالم و موفق چيست ؟

[ 1396-08-14 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

كانون اكوژن داخل قلبی جنين

[ 1396-09-15 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

بحثی در مورد عملکرد لوب فرونتال مغز

[ 1395-01-29 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

[ 1395-03-16 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

[ 1396-03-04 ]دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کم خونی فقر آهن و تالاسمی مینور

[ 1392-12-02 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

[ 1392-06-27 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

[ 1396-03-23 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

نیاسینامید niacinamide چیست؟

[ 1400-01-18 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

مراحل کاشت سبیل و ریش

[ 1400-01-17 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تشخیص تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی

[ 1400-01-17 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سرطان پستان با چه روشهایی درمان میشود؟

[ 1400-01-17 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

پوکی استخوان اصلی ترین عامل شکستگی های ستون فقرات

[ 1400-01-17 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

پلاسما تراپی چیست و کاربردهای آن کدام است؟

[ 1400-01-17 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

کاربرد و عوارض پلاسما جت

[ 1400-01-17 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لب هایی جذاب با لیفت لب

[ 1400-01-17 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

علائم زگیل تناسلی چیست و نحوه تشخیص آن چگونه است؟

[ 1400-01-17 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پلکسر یا پلاسماجت چقدر در فرم دهی بینی موثر است؟

[ 1400-01-17 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی) چیست و چگونه درمان میشود؟

[ 1400-01-17 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

فیستولوگرافی چیست و چه مزایایی دارد؟

[ 1400-01-15 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

همه چیز در مورد پمفیگوس

[ 1400-01-15 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

پس از کاشت مو به روش FUT چه مراقبتهایی لازم است؟

[ 1400-01-15 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

اقدامات قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

[ 1400-01-15 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

درمان سنگ‌های مجاری ادراری

[ 1400-01-15 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟

[ 1400-01-15 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

6 نوع رژیم فستینگ و تاثیر آن بر کاهش وزن

[ 1400-01-15 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

علل ترشح از نوک پستان چیست ؟

[ 1400-01-15 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

اعصاب گانگلیون ستاره ای چه هستند و کجا قرار دارند؟

[ 1400-01-14 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مهمترین کاربردهای لیزر کیوسوئیچ

[ 1400-01-14 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT

[ 1400-01-14 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت