facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
جديدترين درمان ريزش مو و پيوند مو
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

جديدترين درمان ريزش مو و پيوند مو

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
جديدترين درمان ريزش مو و پيوند مو

قسمت اول

ممكن است بارها در مورد ريزش موهايتان فكر كرده باشيد يا توسط خانواده و دوستان به شما در مورد كاهش موي سر هشدار داده باشند يا با مشاهده تصوير خودتان در آينه متوجه عقب رفتن موي سر بشويد و فكر كنيد از آنچه هستيد مسن تر به نظر مي رسيد. آيا با گذشت زمان اين قدر تفاوت كرده ايد؟ دقيقا واكنش شما چيست ؟

در گذشته داشتن موهاي زيبا و انبوه نشانه اي از قدرت جسماني و آزادگي به شمار مي رفته است. در تاريخچه زندگي پيامبر اسلام (ص) مي خوانيم كه داراي موهاي سياه و بلند و انبوه بوده اند. لويي سيزدهم گذاشتن كلاه گيس را باب روز ساخت تا بدين وسيله سر طاس خود را از انظار پنهان نگه دارد. در ايام باستان گيسوان بردگان را از ته مي تراشيدند تا عزت نفس آنها را جريحه دار نمايند.

در كتاب مقدس تورات آمده است كه ‍»دليله» گيسوان بلند سامسون را چيد تا او را تضعيف كند. موها سالم و طبيعي داراي ظاهري شفاف، مقاوم و براق هستند و اين نشانه ها بيانگر يك جسم سالم است. زيبايي ظاهري مو بستگي به شرايط دروني و رژيمي هر فرد دارد. اگر چه رنگ بافت و حتي مقدار موي سر هر فرد ارثي است و بعضي از مشخصات مو بسته به نژادهاي مختلف متفاوت است، به طور مثال قفقازيها نازكترين قطر را بين همه نژادها دارند و همچنين طاسي سر در نژاد قفقازي بيشتر از سياهان مشهود مي باشد. موي بدن آنها از بقيه نژادها بيشتر و رشد موي ريش و موهاي زير بغل زودتر و بيشتر مي باشد (نژاد قفقازيها شامل مردم اروپا، مديترانه، بيشتر و رشد مو در قفقازيها تنوع زيادي دارد، در شمال اروپا بور، در جنوب و شرق اروپا تمايل به رنگ سياه دارد.

در قفقازيها موها به طور متوسط در دهه سوم شروع به سفيد شدن ميكند، در حالي كه اين پديده در سياهان در دهه چهارم رخ مي دهد. موي سياهان خشك و شكننده تر از ساير نژادها و مجعد و فردار است. در بين نژادها بيشترين قطر مو را در مونگوييدها (شامل مردم شرق آسيا و اندونزي و اسكيموها) مي بينيم رنگ مو غالبا سياه است گرچه مي تواند در مواردي قرمز باشد.

صرف نظر از اختلافات ارثي، نژادي، جغرافيايي و تفاوتهايي كه در رنگ، تراكم، قطر و فرم موها وجود دارد، در تمامي جوامع ريزش مو و طاسي بسته به علت شرايط يكسان دارد. به طور كلي ريزش مو يك سوم مراجعات به متخصصين پوست را تشكيل مي دهد و حدود 60 درصد آقايان دچار ريزش مو يا درجاتي از طاسي هستند. منظور از ريزش مو اين است كه شخص به شكل غير طبيعي در حال از دست دادن موهاي خود باشد.

طاسي مرحله نهايي ريزش مو است كه به صورت كلي يا جزيي اتفاق مي افتد، هر فرد به طور معمول روزانه 60 تار موي خود را از دست مي دهد. زيرا اين دسته از موها به طور معمول در هنگام شستشو يا برس كشيدن مو مي ريزد. بنابراين چنين حالتي كاملا عادي است و جاي هيچ گونه نگراني ندارد. از دست دادن روزانه حدود صد تار مو براي مدت كوتاه نياز به مراجعه به يك متخصص ندارد و ممكن است يك واكنش موقت به عوامل داخلي يا خارجي از نظر ساختار بيولوژتيكي بدن باشد و پس از مدتي مو به حالت طبيعي بر مي گردد.

با بالا رفتن سن، ضمن اينكه ريزش معمولي مو ادامه دارد، بدن ديگر قادر به جايگزيني موهاي از دست رفته نيست و به اين ترتيب موها به تدريج كم پشت مي شود و اين نوع ريزش مو طبيعي است و كاري براي توقف آن نمي توان كرد. گاهي اوقات افراد دچار ريزش موي ناگهاني و غافلگيرانه در عرض مدت كوتاهي مي شوند اين ريزش وسيع و شديد مو داراي خطر كمتري است و مي تواند به دنبال شوكهاي هيجاني يا ناراحتيهاي رواني يا جسمي مانند: زايمان و سقط جنين، تب هاي شديد، بيهوشي عمومي، مسموميت، مصرف بعضي داروها رخ دهد، ساير عوامل مانند عدم تعال در رژيم غذايي، كمبودهايي تغذيه اي، خستگي بيش از حد و عدم رعايت نكات بهداشتي اثرات زيان آوري روي سلامتي و رشد موها دارند كمبود اسيد آمينه هاي اساسي، روي و مس، ويتامينهاي B، ويتامين H (بيوتين)، ويتامين AوE مي تواند باعث ضعف پياز مو مي شود و مصرف اين مواد كراتيني شدن و پيري پوست و موها را به تاخير مي اندازد.

كشيده شدن بيش از حد مو، آرايش نامناسب به عنوان مثال مدل دم اسبي و جمع كردن موها در بالاي سر، فر زدن مداوم، استفاده از مواد پاك كننده قوي و دكلره كردن، همگي مي توانند سبب ريزش مو گردد.

از علل ديگر ريزش مو اختلالات هورموني، بيماريهاي متابوليك و داخلي، عواملي مانند جنسيت، فصول سال، هيجانات ناراحتيهاي عصبي، عوامل ارثي و نژادي مي باشند. شايعترين علت ريزش مو در افراد بزرگسال، طاسي آندروژنيك است. تئوري هاميلتون (Hamilton) براي اولين بار در سال 1942 بيان كرد كه هورمونهاي مردانه يا اندروزيت باعث ريزش مو مي شود. او بعدها ضمن توضيح اين نوع طاسي آن را به هشت گروه تقسيم كرد. در تقسيم بندي او در مرحله 1و 2 موها از دو طرف پيشاني در شقيقه ها به عقب رفته و در مرحله چهار در عقب سر نيز ايجاد طاسي شده و درمرحله ششم طاسي قسمت جلوي سر به قسمت طاسي عقب سر متصل مي شود و در سال 1975 "توروود" و در سال 1977 "لودويك" تقسيم بندي هاي جديدتري ارايه دادند و لودويك ضمن بيان ريزش موي آندروژنيك درزنان بيشتر به صورت منشر است و برخلاف تصور عموم كچلي مردانه، در زنان كمتر از پنجاه سال در دهه دوم، سوم، چهارم حدود 50 درصد شيوع دارد.

طاسي آندروژنيك ريشه ارثي دارد. نازك شدن ارثي موها و طاسي سر در مردان و زنان در اثر استعداد ژنتيكي اين افراد و تحت تاثير آندروژنها يا هورمونهاي مردانه است. نازك شدن موها معمولا در هر دو جنس بين سنين 12 تا 40 سالگي شروع مي شود و حدود نيمي از جمعيت بيش از پنجاه سالگي درجاتي از آن را نشان مي دهند. در مرداني كه از قبل استعداد ژنتيكي ابتلاء به اين حالت را دارند، اين حالت خيلي زود و از اواخر دوران بلوغ شروع مي شود.

علايم ظاهري را به سادگي مي توان شناخت اين گونه ريزش موها غالبا تحت تاثير هورمون اصلي مردانه تستوسترون است و در برخي موارد خيلي زودرس شروع مي شود. پيشاني و شقيقه ها در برخي از جوانان حوالي سن 20 سالگي شروع به خالي شدن مي كند به همين دليل است كه اين نوع ريزش مو عمدتا حساسيت زيادي بين مردان دارد. زيرا در بعضي ممكن است باعث كاهش اعتماد به نفس و مشكلاتي در ارتباط با ديگران شود. اين ريزش مو تا اندازه زيادي به روي ظاهر فرد تاثير مي گذارد. پيري در ارتباط با مو مي تواند مربوط به پس رفتن خط مو و يا مربوط به طاسي باشد واگر افراد هنگام ملاقات با شخص از صورت به پيشاني يا كف سر معطوف شود و صورت فرد نسبت به سن واقعي پيرتر نشان داده شود.

نقل از مجله خانه و خانواده، شماره شصت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
كنترل وزن بدن و تمرينات ورزشي منظم، در كاهش ابتلا به ديابت نوع 2 موثر مي باشد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان