دکتر سعید ملایری - شنوایی شناسی

اولین قدم برای یادگیری تکلم در کودک چیست

دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]آدرس وب سایت : www.samakonline.ir
آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386 تلفن مطب : 66845959 - 021


در سه ماهگی کودک به صدای شما گوش میدهد، چهره شما را درحالیکه صحبت میکنید نگاه میکند و به سمت صداها، موسیقی و اصوات دیگر که از اطراف شنیده میشوند، برمیگردد.کودکان قبل از صحبت کردن کامل مراحلی را طی می کنند که به نظر می رسد در اکثر آن ها مشابه است. در این مقاله با مراحل و روش های کمک برای سریع تر شدن این فرآیند آشنا خواهید شد.پیش از این که کودکان بتوانند واقعاً صحبت کنند، با صداها بازی کرده و غان و غون میکنند. این گفتار کودکانه است و به نظر میرسد این شیوه صحبت در کودکان در همه جای دنیا شبیه به هم است."مراحل مهم یادگیری تکلم کودک در سه سال اول زندگی اش اتفاق میافتد"

اما چه زمانی اولین کلمات کودک را میشنوید ؟
مراحل مهم یادگیری تکلم در سه سال اول زندگی که مغز کودک به سرعت در حال رشد است، اتفاق میافتد. در این زمان توسعه تکلم کودک بستگی به مهارتهای شما در گفتار کودکانه و نیز مهارتهای کودک دارد.

چه زمانی اولین کلمات کودک را میشنوید ؟
اولین گفتار کودکانه غیرکلامی است و بلافاصله پس از تولد اتفاق میافتد. کودک چهره خود را در هم میکشد، گریه میکند و دست و پا میزند تا انواع احساسات و نیازهای فیزیکی خود از ترس و گرسنگی تا ناکامی و سیری را نشان دهد. والدین خوب یاد میگیرند که انواع گریههای کودک را گوشداده و تفسیر کنند.این که دقیقاً چه زمانی کودک اولین کلمات مشخص خود را میگوید از کودکی تا کودک دیگر بسیار متفاوت است، اما اگر کودک شما در رشد تکلم خود، به هر یک از مراحل مهم زیر دست پیدا نکرد، با پزشک درباره آن صحبت کنید.

نقاط عطف تکلم کودک
گفتار کودک در سه ماهگی :
در سه ماهگی کودک به صدای شما گوش میدهد، چهره شما را درحالیکه صحبت میکنید نگاه میکند و به سمت صداها، موسیقی و اصوات دیگر که از اطراف شنیده میشوند، برمیگردد. بسیاری از نوزادان صدای زن را به مرد ترجیح میدهند. بسیاری از نوزادان نیز صداها و موسیقیهایی را که در دوران جنینی میشنیدند را ترجیح میدهند. در پایان سه ماهگی کودکان شروع به درآوردن اصوات تکراری و یکنواخت مصوت از خود میکنند.

گفتار کودک در شش ماهگی :
در شش ماهگی کودک با اصوات مختلف شروع به غان و غون میکند. مثلاً ممکن است بگوید “با-با” یا “دا دا”. در پایان شش یا هفت ماهگی کودکان به اسم خود واکنش نشان میدهند و زبان مادری خود را تشخیص میدهند و از تن صدا برای بیان خوشحالی یا ناراحتی استفاده میکنند. برخی از والدین مشتاق، “با با” گفتن کودک را اولین کلمه کودک تفسیر میکنند (آن را به معنی بابا میگیرند) اما در این سن این صداها معمولاً هنوز به صورت تصادفی از هجاها ساخته میشوند و معنی یا مفهوم واقعی ندارند.

گفتار کودک در نه ماهگی :
کودک پس از نه ماهگی میتواند چند واژه معدود اصلی مانند “نه” و “بای بای” را درک کند. همچنین میتواند از طیف گستردهای از صامتها و تن صدا استفاده کند.

گفتار کودک در دوازده ماهگی :
بیشتر کودکان چند کلمه ساده مانند مامان و بابا را در پایان دوازده ماهگی میتوانند ادا کنند، در این سن با شنیدن این صداها میتوانید کلمه واقعی مامان و بابا را از صحبت او برداشت کنید. در این سن کودکان درخواستهای کوتاهی مانند “آن را زمین بگذار” را درک کرده و اگر بخواهند واکنش نشان میدهند.

گفتار کودک در ۱۸ ماهگی :
کودکان در این سن تا ده کلمه ساده را میتوانند بگویند و میتوانند به اشیاء، مردم، و اعضای بدن که از آنها نام میبرید، اشاره کنند. آنها کلمات یا صداهایی را که از شما میشنوند، مانند آخرین واژه در جملهای که بیان کردید، را تکرار میکنند اما اغلب ابتدا یا انتهای کلمات را ادا نمیکنند. مثلاً ممکن است به جای “مامان” بگویند “ماما” یا به جای “میخوام” بگویند “اِخام”.

"کودکان سعی میکنند صدای والدینشان را تقلید کنند و همان تن صدا را ایجاد کنند"
گفتار کودک در دو سالگی
:
در این سن کودک چند کلمه را در کنار هم میگذارد و جملات دو تا چهار کلمهای درست میکند مانند “بای بای ماما” یا “شیر میخوام”. کودک در این سن یاد میگیرد که کلمات فقط به معنی اشیا نیستند و مفاهیم انتزاعی مانند “مال من” را نیز درک میکنند.

گفتار کودک در سه سالگی :
در این سن دایره لغات کودک به سرعت گسترده شده است. بازیهایی مانند نقش بازی کردن، درک زبان انتزاعی و نمادینی مانند “اکنون”، احساساتی مانند “ناراحتی”، و مفاهیم سه بعدی مانند “داخل و خارج” را بهبود میبخشد.

آیا میتوانید به کودک صحبت کردن را یاد دهید ؟
کودکان مدتها پیش از این که بتوانند به وضوح صحبت کنند، چیزهایی را که میگویید متوجه میشوند. بسیاری از کودکان ابتدا تنها یک تا دو کلمه را میتوانند بیان کنند در صورتی که ۲۵ کلمه (یا بیشتر) را ممکن است درک کنند.

با اقدامات زیر میتوانید به کودک کمک کنید صحبت کردن را یاد بگیرد :
توجه کنید :
کودک ممکن است با بلند کردن دستان خود به سمت شما، بخواهد شما را متوجه کند که دوست دارد او را بغل کنید، یا اسباببازی در دست شما بگذارد به این منظور که با او بازی کنید یا بشقاب غذا را از خود دور کند تا متوجه شوید که سیر شده است. به این تلاش در برقراری ارتباط غیرکلامی واکنش نشان دهید، لبخند بزنید و توجه کنید تا به تلاش برای صحبت کردن تشویق شود.

گوش دهید :
به غان و غون و اصواتی که کودک ادا میکند دقت کنید و با درآوردن اصوات مشابه به او پاسخ دهید. کودکان سعی میکنند صدای والدینشان را تقلید کنند و همان تن صدا را ایجاد کنند تا شبیه چیزی که شنیدهاند باشد. بنابراین صبور باشید و به او فرصت زیادی بدهید.

تشویق کنید :
حتی در مقابل کمترین تلاشی که کودک برای صحبت کردن انجام داده، با لبخند و تحسین و تشویق به او واکنش نشان دهید. کودکان با واکنش بزرگسالان اطراف خود، قدرت تکلم را یاد میگیرد.

تقلید :
کودکان عاشق شنیدن صدای والدین هستند. صحبت کردن والدین با کودک به افزایش توانایی در صحبت کردن کودک کمک میکند. هرقدر بیشتر با کودک صحبت کنید و از کلمات کوتاه، ساده، اما صحیح استفاده کنید (مثلاً وقتی کودک میگوید “گُبه” شما بگویید “گربه”) بیشتر کودک تلاش میکند صحبت کند.

جزئیات بیشتر :
اگر کودک به ظرف ماکارونی اشاره میکند و صداهایی در میآورد فقط به او ماکارونی بیشتر ندهید. به جای این کار بگویید: بازم ماکارونی میخوای؟ غذا خوشمزه شده، نه؟ (بیشتر و جزئی تر با او صحبت کنید)

توضیح دهید :
درباره کاری که انجام میدهید مثلاً در حین ظرف شستن، غذا خوردن، لباس پوشاندن و … برای او توضیح دهید. مثلاً بگویید “حالا این جوراب آبی رو پات میکنم” یا “حالا این گوشت رو برات میبرم”. به این صورت کودک حرفهای شما را با این اشیاء و تجربهها مرتبط میکند.

بازی :
کودک را به بازی و نقش بازی کردن با صدای بلند تشویق کنید تا هنگامی که بزرگتر میشود مهارتهای کلامی او بیشتر شود.

بلند بخوانید :
وقتی والدین با صدای بلند برای کودک کتاب میخوانند، به واسطه این احساس آرامش و لذت، او به مطالعه علاقهمند میشود و در تمام طول زندگی علاقه او به کتاب حفظ میشود.

صبور باشید :
حتی اگر متوجه نمیشوید کودک چه میگوید، تلاشتان را ادامه دهید. به آرامی و شمرده چیزی را که فکر میکنید کودک گفته است برای او تکرار کنید و بپرسید درست فهمیدهاید یا نه. وقتی با این کار به کودک توجه و علاقه نشان میدهید کودک احساس میکند برای ادامه صحبت کردن تشویق شده است.

بگذارید کودک گفتگو را هدایت کند :
در حین بازی از علایق و توجه کودک پیروی کنید تا نشان دهید که ارتباط برقرار کردن دو طرفه است و شامل صحبت کردن و گوش دادن، و رهبری و پیروی میشود.

"به اولین کلماتی که کودک به زبان میآورد، واکنش دهید و نشان دهید که به او توجه میکنید"
اگر نگران تأخیر در تکلم کودک هستید

به دنبال علائم تأخیر قابلتوجه در تکلم کودک خود باشید و اگر احساس میکنید مشکلی وجود دارد با پزشک صحبت کنید. تأخیر در تکلم به دلایل گوناگون ممکن است اتفاق بیفتد اما هرچه زودتر مشکل تکلم کودک تشخیص داده شود، زمان بیشتری برای حل مشکل و کمک به کسب کامل این مهارت پیش از سن مدرسه وجود دارد. پس از مشاوره با متخصص برخی از اقداماتی که میتوانید برای کمک به کودک در این زمینه انجام دهید در زیر آمده است:

تست شنوایی انجام دهید :
از هر هزار نوزاد سه نفر مشکل کم شنوایی دارند که میتواند به تأخیر در توانایی تکلم منجر شود. در برخی بیمارستانها بلافاصله پس از زایمان تست شنوایی کودک انجام میشود. در صورتی که تست شنوایی در مورد کودک شما انجام نشده است در سه ماهگی او را برای معاینه کامل شنوایی نزد پزشک ببرید.

غربالگری رشدی را در نظر داشته باشید :
به طور مثال ۱۷% کودکان در آمریکا ناتوانی رفتاری یا رشدی مانند اوتیسم، ناتوانی ذهنی (که عقبماندگی ذهنی نیز خوانده میشود) یا اختلال کمبود توجه و بیش فعالی دارند. از پزشک خود درباره غربالگری این مشکلات رشدی که موجب تأخیر در تکلم میشوند سؤال کنید.

اولین قدم برای یادگیری تکلم در کودک چیست ؟
اولین کلماتی که کودک به زبان میآورد را با صحبت کردن، آواز خواندن و ادای اصوات تشویق کنید. واکنش مثبت نشان دهید و نشان دهید که به او توجه میکنید. این بهترین کاری است که برای حرف زدن کودک میتوانید انجام دهید.

به متخصص گفتار درمانی مراجعه کنید :
گفتار درمانگر میتواند اختلالات گفتاری، زبان و صدا را تشخیص داده و درمان کند. درمان ممکن است شامل ارائه توصیههایی به والدین و بازیهایی برای بهبود مشکلات کودک و بهبود مهارتهای زبانی کودک باشد.
منبع:niniban.com


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

علت درد زانو در کودکان

مرتضی شریفی[ فیزیوتراپیست ]تاریخ انتشار : 1398-10-17تاریخ بروز رسانی : 1398-10-17

خطر گرما زدگی درتابستان را جدی بگیرید

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1398-04-18تاریخ بروز رسانی : 1398-06-05

تشخیص تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

[ 1392-11-10 ]دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

رمز ازدواج سالم و موفق چيست ؟

[ 1396-08-14 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

بحثی در مورد عملکرد لوب فرونتال مغز

[ 1395-01-29 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

[ 1395-03-16 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

کم خونی فقر آهن و تالاسمی مینور

[ 1392-12-02 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

[ 1396-03-04 ]دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

[ 1394-05-31 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

در مورد سركه انگبين

[ 1395-12-30 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

[ 1392-06-27 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

نیاسینامید niacinamide چیست؟

[ 1400-01-18 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

مراحل کاشت سبیل و ریش

[ 1400-01-17 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تشخیص تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی

[ 1400-01-17 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سرطان پستان با چه روشهایی درمان میشود؟

[ 1400-01-17 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

پوکی استخوان اصلی ترین عامل شکستگی های ستون فقرات

[ 1400-01-17 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

پلاسما تراپی چیست و کاربردهای آن کدام است؟

[ 1400-01-17 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

کاربرد و عوارض پلاسما جت

[ 1400-01-17 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لب هایی جذاب با لیفت لب

[ 1400-01-17 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

علائم زگیل تناسلی چیست و نحوه تشخیص آن چگونه است؟

[ 1400-01-17 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پلکسر یا پلاسماجت چقدر در فرم دهی بینی موثر است؟

[ 1400-01-17 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی) چیست و چگونه درمان میشود؟

[ 1400-01-17 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

فیستولوگرافی چیست و چه مزایایی دارد؟

[ 1400-01-15 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

همه چیز در مورد پمفیگوس

[ 1400-01-15 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

پس از کاشت مو به روش FUT چه مراقبتهایی لازم است؟

[ 1400-01-15 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

اقدامات قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

[ 1400-01-15 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

درمان سنگ‌های مجاری ادراری

[ 1400-01-15 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟

[ 1400-01-15 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

6 نوع رژیم فستینگ و تاثیر آن بر کاهش وزن

[ 1400-01-15 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

علل ترشح از نوک پستان چیست ؟

[ 1400-01-15 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

اعصاب گانگلیون ستاره ای چه هستند و کجا قرار دارند؟

[ 1400-01-14 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مهمترین کاربردهای لیزر کیوسوئیچ

[ 1400-01-14 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT

[ 1400-01-14 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت