facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir




مشكلات شايع پوستي ناشي از ورزش
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

مشكلات شايع پوستي ناشي از ورزش

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
مشكلات شايع پوستي ناشي از ورزش

شركت در ورزشهاي مختلف قسمتي از زندگي سالم محسوب ميشود ولي تعدادي از مشكلات پوستي ممكن است از اين فعاليتهاي ورزشي ناشي شوند. ورزشكاران به عات افزايش رطوبت و تعريق يا مالش و كشش پوست و يا در معرض عوامل آسيب رسان واقع شدن مانند سرما، نور خورشيد و عفونت دچار مشكلات پوستي مي شوند.

مواردي كه به علت مواجهه با آب و هوا ايجاد ميشوند عبارتند از: سرما زدگي، پوست خشك، آفتاب سوختگي و تاول زدگي (fever blisters). با خشك و تميز نگه داشتن پوست و محافظت از آن مي توان از ايجاد بسياري از اين موارد پيشگيري كرد. افزايش تعريق و رطوبت: تعريق يكي از شايعترين علل ايجاد مشكلات پوستي ناشي از ورزش است. پوست مرطوب محيط مناسبي براي رشد و افزايش ارگانيسم هاي نرمال پوست است.

براي مثال بوي پا تا حد زيادي به علت وجود باكتريهايي است كه در محيط مرطوب thire مي كنند. (tinea cruris) jock itch و پاي ورزشكاران ( تينه آپديس ) در محيط هاي مرطوب بيشتر ايجاد ميشوند. براي جلوگيري از تجمع رطوبت بايد هنگام ورزش جورابهاي ساخته شده از مواد صناعي جاذب الرطوبت پوشيد و جورابها را مرتبعوض كرد تا پاها خشكتر باقي بمانند پس از ورزش بايد پاها را شست و خشك كرد و در بين دفعات تمرين و ورزش بهتر است هم پاها و هم كفشها را در معرض هواي آزاد قرار داد. براي جلوگيري از jock itch بايد پوست قسمت ران ها را تا حد ممكن خشك نگه داشت و لباس زير و شلوار لطيف و سبك پوشيد و در اولين فرصت پس از تمرين ورزش بايد حمام كرد و لباس ها را عوض كرد.

عفونتهاي پوستي : پوشيدن مجدد لباسهاي مرطوب از تعريق خطر ايجاد فوليكوليت را افزايش ميدهد كه يك عفونت باكتريال فوليكول هاي مواست. اين عفونت مي تواند در خيلي از ورزش ها ديده ميشود بخصوص ورزشهايي كه در آنها تماس مستقيم با پوست وجود دارد. در اين ميان كشتي گيران بخصوص مستعد هرپس سيمپلكس و يك عفونت باكتريال شبيه آن به نام زرد زخم يا impetigo هستند.

عفونتهاي شبيه زرد زخم و فوليكوليت باكتريال نيز مي تواند از طريق سطوحي مثل تشك و وزنه ها منتقل شوند. كورك يك عفونت پوستي است كه معمولا از يك فوليكول مو و توسط باكتريهاي شايع ايجاد مي شوند. كشتي گيران بخصوص در معرض ايجاد كورك هستند زيرا تنشان عرق كرده و سپس در تماس با وسايل ورزشي قرار مي گيرد كه ممكن است حامل باكتري باشند و به اين ترتيب عفونت ساير افراد را به ديگران منتقل مي كنند. در حاليكه كمپرس گرم مي تواند درد را از بين ببرد. ورزشكاران بايد در صورتي كه كودك خود به خود تخليه نشود توسط درماتولوژيت معاينه شود.

افرادي كه مستعد fever blisten هستند بايد از يك balm نرم كننده لب پيش از بيرون رفتن از منزل استفاده كنند و بعد از آن را به دفعات تجديد نمايند. بعضي افراد كه به شكل شايع دچار تب خال ميشوند ممكن است بخواهند با پزشكشان در مورد استفاده از آسيكلووير براي پيشگيري مشورت كنند.

مالش يا اصطكاك : اصطكاك يك علت شايع ديگر مشكلات پوستي است. Chafling اغلب در مناطقي از پوست كه در معرض اصطكاك لباس يا قسمتهاي ديگر پوست قرار مي گيرند، ديده ميشوند. تاول ها به شكل مشخصي در مناطق ضخيم تر تحت فشار مثل كف دستها و پا شنه ديده ميشوند. اصطكاك لباس مي تواند سبب تحريك و حتي خونريزي از نوك سينه ها شود كه به آن Joggers nipples گفته مي شود. لباس هاي نرم از اكريليك سبك را مي توان براي جلوگيري از اين حالت استفاده كرد. Bras اصطكاك را كاهش مي دهد. مردان مي توانند از بانداژ كشي دور سينه ها براي محافظت از آنها استفاده كنند.


آكنه مكانيكا :آكنه مكانيكا شكلي از آكنه است كه در اثر گرما، فشار، بستگي و اصطكاك در ورزشكاران ايجاد مي شود. اين آكنه معمولا در مناطقي مانند شانه ها، پشت و سر كه با پوشش هاي محافظ پوشانده مي شود ايجاد مي گردد. لباس هايي از جنس صناعي محكم يا تجهيزات و لوازمي مثل كلاه و پدهاي شانه سبب ايجاد آكنه مكانيكا در بازيكنان فوتبال و هاكي مي شوند.

پيشگيري و درمان آكنه مكانيكا عبارت است از پوشيدن يك تي شرت تميز كتاني يا جنسي كه رطوبت پوست را به شكل يكنواخت جذب كند، شستن مناطق مذكور بلافاصله پس از فعاليت ورزشي و استفاده از يك لوسيون كراتوليتيك مثل لوسيون حاوي اسيد ساليسيك ورزورسينول كه مستقيما روي راش ها استفاده شود.تاولها: اغلب فعاليتهاي ورزشي با تحرك همراهند كه سبب افزايش حرارت و اصطكاك پوست و لوازم ورزشي مي شود مثل راكت تنيس، كفشها، oars يا paddle ها و ساير آن.

اين اصطكاك همراه با تعريق به ايجاد تاول هايي منجر مي شود كه مي توانند كاملا دردناك بوده و توانايي ورزشكار را براي رقابت و فعاليت كاهش دهند. براي جلوگيري از ايجاد تاول ورزشكار بايد پوست خو را نرم و lubricated نگه دارد تا اصطكاك كاهش پيدا كند. بازيكنان تنيس اغلب از وازلين براي پاهاي خود استفاده مي كنند و يك مطالعه نشان داده است كه استفاده از ضد عرق در پا قبل از ورزش مي توانند از ايجاد تاول جلوگيري كند. استفاده از پودر ها و اسپري هاي ضد عرق حاوي كلرهيدرات آلومينيم يا كلرايد آلومينيم راههاي ارزاني براي كاهش رطوبت است مصرف شبانه هگزا هيدرات كلرايد آلومينيم 20% (Dry sol) خشكي بيشتري فراهم مي كند.

روش ديگر براي جلوگيري از ايجاد تاول شامل پوشيدن جورابهاي اكريليك بيش از جورابهاي نخي است زيرا جورابهاي اكريليك سبب حذف اصطكاك و whisk away شدن تعريق از پوست مي شوند و به اين ترتيب پوست را تا حد ممكن خشك نگه مي دارند. پاشنه پوش هاي باشي مي توانند به كاهش اصطكاك در منطقه پاشنه كمك كنند. لايه اي بودن جورابها يا جورابهاي مخصوص دو لايه مي تواند تقسيم نيرو را به حداقل برساند.


براي ورزش كفشهاي مخصوص بخريد و هنگام امتحان كردن كفش ها مطمئن شويد كه جوراب مخصوص ورزش يا پاشنه پوش را پوشيده ايد. كفشهايتان را بعد از ظهر يا غروب امتحان كنيد زيرا در طول روز پاها ورم كرده اند. پيش از خريد كفش ها دور مغازه قدم بزنيد و پس از خريد يك تا دو ساعت همان كفشها را در منزل بپوشيد تا بفهميد در كدام قسمتها پاهايتان احتمالا ناراحت است، در مورد دستها هم همين موارد صادقند.

در صورت امكان از دستكش استفاده كنيد، مناطق در معرض تاول را tape كنيد و از پودريا مواد ضد عرق براي كمك به خشك ماندن دستها استفاده كنيد و فعاليت بدني خود را بتدريج افزايش دهيد.آفتاب سوختگي:شايد يكي از آسيب رسان ترين اثرات ورزش در فضاي آزاد خطر مواجهه بيش از حد با اشعه ماوراء بنفش خورشيد است كه مي تواند ايجاد سرطان و پيري زودرس كند.

بازيكنان بيس بال، گلف و تنيس اغلب در وسط روزه كه اشعه خورشيد بيشترين شدت را دارد بازي مي كنند. چند ضد آفتاب سوختگي بد در دوره طفوليت مي تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان پوست كند.اسكي بازان و hiker ها نيز بايد بدانند كه هر چه altitude بالاتر باشد آفتاب سوختگي سريعتر ايجاد مي شود. آكادمي درماتولوژي آمريكا استفاده از يك ضد آفتاب با SPF معادل 15 يا بالاتر را حتي در روزهاي ابري و امتناع از مواجهه با نور خورشيد بين ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر را تا جاي ممكن توصيه مي كند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
به هنگام ابتلا به آنفلوانزا و سرماخوردگي در منزل استراحت كرده و تا بهبودي كامل از حضور در مكانهاي عمومي و محل كار خود خودداري نماييد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان