دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

درد و درمان پمفیگوس

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021

پمفیگوس دارید ؟
غذای تند نخورید !

پمفیگوس بیماری خودایمنی پوستی و مخاطی است. در بعضی موارد ضایعات فقط داخل مخاط دهان هستند و عوارض پوستی دیده نمیشود یا هنوز شروع نشدهاند. علائم داخل دهانی ممکن است 7-6 ماه زودتر آشکار شوند. تشخیص به موقع میتواند کمک کند تا درمان زودتر آغاز شود. به همین دلیل همیشه به بیماران توصیه میشود با مشاهده ضایعاتی که داخل دهان هستند زودتر مراجعه کنند تا نوع آن تشخیص داده شود. حدود 80-70 درصد مواقع پزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان قادر به تشخیص ضایعات با معاینه معمولی است ولی برای تشخیص نهایی لازم است نمونهبرداری انجام شود. ممکن است ضایعات خفیف باشند و بتوان با دهانشویههایی که از جنس کورتیکواستروئید هستند، شدت آنها را کاهش داد. این کار باعث میشود درد داخل دهان بیمار کمتر شود، بهتر بتواند غذا بخورد، راحتتر صحبت کند و کیفیت زندگیاش ارتقا پیدا کند ولی در موارد پیشرفته باید در بیمارستان بستری و دوز بالای کورتون تجویز شود. دهانشویههایی هم در داروخانهها هست. دیفنهیدرامین ساده یا شربت سرماخوردگی هم وقتی با یک قاشق شیرمنیزیم مخلوط میشود، اثر مفیدی پیدا میکند. رژیم غذایی خاصی برای بیماران مبتلا به پمفیگوس توصیه نمیشود. کلا بهتر است بیمار از خوردن غذاهای تند و غذاهای سفت که ممکن است باعث برخورد با ضایعات و خراشیدگی آنها شود، اجتناب کند.

پمفیگوس و پمفیگویید
بیماری پمفیگوس ولگاریس و بولوس پمفیگویید از گروه بیماریهای ایمنی هستند. نام این 2 بیماری از واژه پمفیک گرفته شده است. پمفیک به معنای جوشیدن است. گذشتگان معتقد بودند بیماری به گونهای است که بدن از داخل میجوشد. این 2 بیماری از نظر ظاهری تشابهاتی دارند ولی از نظر بالینی و آسیبشناسی تفاوتهای بارزی دارند. در بیماری پمفیگوس درگیری مخاط دهان بسیار شایع است. زخمهای دهانی ممکن است با آفتهای بزرگ اشتباه گرفته شوند. بعد از چند ماه معمولا ضایعات جلدی ظاهر میشوند که حتی ممکن است در چشم و دستگاه تناسلی دیده شوند اما در بیماری پمفیگویید ضایعات مخاطی به ندرت وجود دارند. این بیماری معمولا 2 فازی است؛ در یک فاز از بیماری ممکن است ضایعات کهیری ایجاد شوند و در فاز دیگر ضایعات تاولی بروز کنند. این 2 فاز در همه بیماران نوبتی ظاهر نمیشوند.

تفاوت عمده این 2 بیماری در آنتیبادیای است که سیستم ایمنی را هدف قرار میدهد. محل و جایگاه آنتیژن در 2 بیماری متفاوت است. در بیماری پمفیگوس، اتصال بین سلولهای لایه سطحی پوست مورد هدف قرار میگیرد ولی در بیماری پمفیگویید آنتیبادیها علیه سلولهای عمقیتر پوست فعال میشوند. به همین دلیل ضایعات تاولی در بیماری پمفیگویید سالمتر و سفتتر هستند و برخلاف تاولهای پمفیگوسی به راحتی پاره نمیشوند.سن ابتلای افراد به این 2 بیماری متفاوت است؛ بیماری پمفیگوس معمولا در دهه 5 و 6 زندگی بروز میکند ولی بیماری پمفیگویید در سنین بالاتر ظاهر میشود. محققان داروهایی را در بروز این 2 بیماری، دخیل میدانند. حتی داروهایی که موجب ابتلای افراد به این 2 بیماری میشوند با هم تفاوت دارند. درمان پمفیگوس و پمفیگویید هم متفاوت است. در بیماری پمفیگویید ممکن است داروهای موضعی و خوراکی تجویز شود ولی در بیماری پمفیگوس که ضایعات شدیدتر است، دوز کورتونی بالاتری استفاده میشود.

درمان پمفیگوس چیست ؟
علت این بیماری هنوز درست مشخص نیست. علل ژنتیکی شاید قویتر از بقیه عوامل باشد. در کشور ما و منطقه غرب آسیا پمفیگوس شکل شدیدتری دارد. همچنین گزارش شده در بعضی از بیماران، بدخیمیهای زمینهای وجود دارد که باعث بروز بیماری پوستی پمفیگوس شده است. بیمارانی که دچار پمفیگوس با بدخیمی زمینه ای هستند، نسبت به درمان مقاومت زیادی نشان میدهند.بعضی داروها ضایعات شبهپمفیگوسی ایجاد میکنند که فقط از لحاظ بالینی شبیه به این بیماری است. مهمترین این داروها از خانواده پنی سیلین هاست. ترکیبات طلا که برای درمان بیماری روماتیسم استفاده میشود و بعضی از داروهای ضدفشار خون نیز ممکن است علائمی مانند پمفیگوس ایجاد کنند ولی در چنین بیمارانی میتوان با قطع یا تعویض دارو علائم را برطرف کرد.

ضایعات در دوسوم از بیماران مانند این خانم، از دهان شروع میشود. بسیاری از اوقات چنین ضایعاتی با آفت اشتباه گرفته میشود و حتی بیمار تا مدتها تحت درمان آفت قرار میگیرد اما بیماران یا دندانپزشک حتما باید به این نکته توجه داشته باشند که پایداری آفت به مدت طولانی مشکوک است و حتما باید بررسیهای دقیقتری انجام شود. ضایعات پمفیگوس داخل دهان ممکن است خیلی زود به پوست گسترش پیدا کنند گاهی هم با چند ماه تاخیر در پوست ظاهر میشوند ولی ضایعاتی که داخل دهان ایجاد میشوند، متفاوتتر از ضایعات سطح پوستی هستند چون بیمار وقتی غذا را میجود، سطح ناصاف غذا باعث پاره شدن تاول میشود در نتیجه تاول سالمی داخل دهان دیده نمیشود ولی در جاهایی که تحت ساییدگی تماسی و لباسی نیست ، تاولها به شکل سالم دیده میشوند.

بیماری پیشرونده است و اگر درمان نشود، تاولها رشد میکنند و مانند سوختگیهای وسیع به نظر میرسند. پوست آسیبدیده به شدت مستعد عفونت است و آب و املاحی که از طریق تاولها از دست میرود میتواند به بدن صدمه جدی وارد کند و حتی کشنده باشد. رعایت بهداشت فردی در این بیماران بسیار مهم است.درمان، بیماری را کنترل و تاولها را برطرف میکند ولی ریشهکن شدن بیماری با دارو امکانپذیر نیست و بیمار باید تا آخر عمر دارو استفاده کند. در بیماران مختلف، نیاز مصرف دارو متفاوت است. یکی از موثرترین داروها کورتونها هستند که به شکل خوراکی یا تزریقی تجویز میشوند. از عوارض داروهای کورتونی میتوان به بالا رفتن قند خون، افزایش فشار خون و افزایش وزن اشاره کرد. به همین دلیل متخصصان پوست سعی میکنند در کوتاهترین زمان دوز دارو را کاهش دهند. در افرادی که بیماری کنترل نمیشود، شاید پزشک مجبور باشد چند دارو را با هم تجویز کند. این داروها ضعیفکننده سیستم ایمنی هستند و به همین دلیل باید مراقب ابتلا به بیماریهای عفونی و کاهش آب و املاح بدن باشیم.

بیماران همراه با کورتون، باید داروهای دیگریکه نقش محافظتی دارند هم استفاده کنند. مصرف قرصهای کلسیم برای جلوگیری از اصلیترین عارضه کورتون که پوکی استخوان است، پیشنهاد میشود.دارویی به نام «ریتوکسیمپ» چند سالی است که به بازار آمده و تاثیر خوبی هم روی بیماری دارد ولی افراد مبتلا به بیماری قلبی قبل از مصرف حتما باید با پزشک قلب و عروق مشورت کنند چون این دارو ممکن است اثر سوء روی قلب بیماران داشته باشد.بیماری هر چه زودتر تشخیص داده شود، قابل کنترلتر است و معمولا اگر از همان ابتدا که ضایعات داخل دهان ایجاد میشوند تشخیص داده شود، میتوان جلوی گسترش به پوست را گرفت. البته در مواقع شدید، سیر بیماری سرعت بسیار بالایی دارد و بیمار ضایعات دهانی و پوستی را توامان دارد.

بیماری پمفیگوس چیست ؟
بیماری پوستی پمفیگوس، خودایمنی است؛ یعنی در بدن موادی از جنس اتو آنتیبادی علیه سلولهای خودی تشکیل میشود که روی اتصالات بین سلولهای پوستی مینشیند و باعث تخریب آنها میشود. درواقع سلولها از همدیگر جدا و از هم گسیختگی ایجاد میشود. وضعیت پوست را میتوان به دیوار آجری تشبیه کرد که آجرها روی هم چیده شدهاند ولی سیمانی بین آنها وجود ندارد. این دیوار بسیار شکننده است و به راحتی خراب میشود. در بیماران مبتلا به پمفیگوس نیز سلولها وقتی از هم جدا میشوند، جمع شدن مایع حاصل از التهاب، میتواند منجر به ایجاد تاول شود. بیماری قابلکنترل است ولی درمان قطعی ندارد. بیشتر بیماران بعد از کنترل بیماری و فروکش کردن تاولها از لکههای باقیمانده شاکی هستند و دوست دارند خیلی زودتر به روشی خاص آنها را از بین ببرند. ضایعات عمدتا به شکل لکههای تیره روی پوست باقی میماند وی تقریبا همه آنها نهایتا از بین میروند. اگرچه ممکن است زمان از بین رفتن آنها طولانی باشد. برای از بین بردن زودتر لکهها میتوان از داروهای لکهبری که اثر تحریکی زیادی نداشته باشند، استفاده کرد. بیماران مبتلا به پمفیگوس، پوست حساس و شکنندهای دارند و نباید داروهای قوی برای پاک کردن لکهها تجویز شود. همچنین بیماران باید از زدن کرم و لوسیون و... بدون نظر پزشک اجتناب کنند. چنین موادی بهتر است بهوسیله پزشک معالج تجویز شود.

داروهای قلبی و عوارض پوستی
ایجاد عوارض دارویی ناخواسته، بهخصوص با داروهایی که در درمان بیماریهای قلبی و عروقی استفاده میشوند، به عوامل ایمونولوژیک، فارماکولوژیک (داروشناسی) و ژنتیکی بستگی دارد. داروهای قلبی-عروقی که برای درمان فشارخون بالا و آریتمیها (بینظمی ضربان قلب) استفاده میشوند و همچنین کاهشدهندههای چربی خون، ممکن است باعث ایجاد واکنشهای دارویی ناخواسته شوند. در تحقیقات به عمل آمده میزان بروز این عوارض حدود 3 درصد تخمین زده شده است. درصد عوارض ایجاد شده در زنان و مردان نیز مشابه بوده است.عوارض داروهایی که برای بیماریهای قلبیعروقی استفاده میشوند، طیف وسیعی دارند؛ از علائم حساسیتی مانند سرفه، اختلالات چشایی، مشکلات بینایی گرفته تا اختلالات مخاط دهان و عوارض پوستی و... .

مشکلات پوستی ایجادشده در اثر داروها بسیار متنوع هستند و ممکن است بسیار جزئی یا شدید باشند. از عوارض پوستی میتوان به ایجاد جوش، کهیر پوستی، اگزما، ضایعات پوستهدهنده، بیماریهای تاولی پوست و مخاط، خشکی پوست، خشکی مخاطات دهان و چشم و.... اشاره کرد. بیماریهای شدید پوستی شامل تخریب وسیع پوست، پمفیگوس، پسوریازیس و... نیز ممکن است ایجاد شود.از آنجا که نمیتوان وقوع این عوارض را پیشبینی کرد و در برخی افراد فقط پس از مصرف دارو ایجاد میشوند، راهکاری برای پیشگیری از آنها وجود ندارد. البته در صورت بروز یکی از موارد باید نسبت به عوارض دیگر پوستی نیز گوش به زنگ بود. بیماران به محض دیدن عوارض ناگهانی پوستی به دنبال مصرف دارو باید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند، شاید لازم باشد پزشک دارو را قطع یا با داروی دیگری جایگزین کند تا جلوی عوارض گرفته شود. نکته مهم آن است که بروز هرگونه حساسیت یا سایر عوارض دارویی بیمار باید در پروندهاش ثبت شود و بیمار نیز در هر مراجعه پزشکی این موضوع را به گروه درمانی گوشزد کند.
هفته نامه سلامت 584


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

علائم و درمان دردهای عروقی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-15تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

نوروپاتی دیابتی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-11-11تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

دیسک گردن چیست

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-12-29تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

درد سوزشی و بی حسی ران

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-02-30تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

طب کنترل و اداره درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-03-02تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

نکات قبل و بعد سلول درمانی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-07-28تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

تاثیر موبایل بر درد گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-09-20تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

علائم آرتروز

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-10-24تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

بلاک عصب بالای شانه

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-11-19تاریخ بروز رسانی : 1399-07-30

۶توصیه برای مسافرت بدون درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-11-19تاریخ بروز رسانی : 1399-07-30

درد شانه

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-11-19تاریخ بروز رسانی : 1399-07-30

تزریق نقاط ماشه ای چیست

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1397-02-28تاریخ بروز رسانی : 1399-07-30

درمان درد مفصل ساکروایلیاک

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1397-10-18تاریخ بروز رسانی : 1399-07-29

درد مفصل خاجی خاصره ای بارداری

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1397-10-29تاریخ بروز رسانی : 1399-07-29

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1397-12-09تاریخ بروز رسانی : 1399-07-29

درمان فیستول مقعد با لیزر

دکتر زهرا سعادتی[ متخصص جراحی عمومی ]تاریخ انتشار : 1395-11-16تاریخ بروز رسانی : 1399-07-12

آشنایی با فیبرومیالژیا

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-09-23تاریخ بروز رسانی : 1399-07-07

نورالژی عصب سه قلو

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-06تاریخ بروز رسانی : 1399-07-07

درد کشاله ران و زیر شکم بعد از جراحی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-26تاریخ بروز رسانی : 1399-07-07

اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

یک خاصیت شگفت انگیز روغن زیتون

[ 1394-06-17 ]دکتر حمید کوچه باغی [ پزشک عمومی ]

تست های بارداری قابل اعتماد

[ 1393-07-24 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

از بین بردن خط اخم با تزریق ژل

[ 1399-03-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تزریق ژل برای فرم دهی بینی بدون جراحی

[ 1399-07-24 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

مکمل های تغذیه ای و دارویی ( قسمت سوم )

[ 1396-06-23 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی - 4

[ 1393-06-18 ]دکتر سهیلا طاهری [ متخصص پوست و مو ]

استفاده از دمنوش بنفشه در پیشگیری از سرطان ریه موثر است

[ 1397-03-03 ]دکتر حسین صفوی زاده [ طب مکمل ]

ریکاوری کشیدگی و پارگی عضلات کمر

[ 1397-09-26 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

پرسش و پاسخ درباره طب سوزنی

[ 1388-07-15 ]دکتر سیامک ترابی نژاد [ طب سوزنی ]

تزریق ژل در لب

[ 1399-07-28 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

راه های رفع و از بین بردن غبغب

[ 1399-07-27 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

[ 1399-07-27 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

ملاتونین قسمت دوم

[ 1399-07-27 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت اول)

[ 1399-07-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

از اختلال تکاملی زبان چه می دانید؟

[ 1399-07-26 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

روشهای لابیاپلاستی

[ 1399-07-24 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

تزریق ژل برای فرم دهی بینی بدون جراحی

[ 1399-07-24 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت چهارم)

[ 1399-07-23 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

جوانسازی با الکترونیدلینگ

[ 1399-07-22 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت ها بعد از تزریق بوتاکس جهت افزایش ماندگاری

[ 1399-07-21 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

کنترل چربی خون با تغذیه

[ 1399-07-21 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

هماتوم چیست؟

[ 1399-07-20 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علائم پوستی سرطان سینه

[ 1399-07-18 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

6 حرکت برای کاهش درد و التهاب زانو

[ 1399-07-18 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

لیزر اربیوم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

[ 1399-07-18 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

ورزش در بارداری

[ 1399-07-17 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

کندروتین در ورزشکاران

[ 1399-07-16 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت دوم)

[ 1399-07-16 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

اندولیفت

[ 1399-07-15 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان خطوط پیشانی با تزریق بوتاکس

[ 1399-07-13 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت اول)

[ 1399-07-12 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر نرگس علیان - متخصص زنان و زایمان
دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


www.dralian.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت