دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

علت و درمان پا درد ، درد و ضعف در ساق و ران پا

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drfarkhani.com
آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26 تلفن مطب : 32367465 - 031


درد و ناراحتی در هر جایی از پا ممکن است از درد مزمن و مبهم تا دردهای شدید و ناگهانی متفاوت باشد. اکثر موارد پادرد در اثر استفاده ی بیش از حد از این اندام و یا آسیب های کوچک ایجاد می شوند. این ناراحتی ها معمولاً در مدت زمان کوتاهی از بین رفته و می توان با استفاده از روش های درمانی خانگی آنها را تسکین داد. با این حال در برخی از موارد ممکن است یک عارضه ی جدی باعث ایجاد درد در پا شده باشد. در صورتی که از درد شدید و مزمن پا رنج می برید، به یک پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید. درمان و تشخیص سریع عارضه های ایجادکننده ی درد می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند.تعدادی از عارضه های جدی و آسیب ها می توانند باعث ایجاد پا درد شوند. هیچ وقت پا درد مزمن و یا همراه با دیگر علائم را نادیده نگیرید. این کار می تواند خطرناک باشد. درصورتی که در مورد پادرد خود نگران هستید، می توانید به یک پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

علل اصلی ایجاد پا درد
برخی از شایع ترین علل ایجاد پا درد، عارضه های خفیفی هستند که پزشک شما می تواند آن ها را با استفاده از روش های متفاوتی درمان کند:

کرامپ یا گرفتگی عضلانی
یکی از اصلی ترین دلایل پادرد، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی است. ممکن است در ناحیه ی درگیر، مقداری قرمزی و تورم نیز دیده شود. خستگی عضلانی و کمبود آب نیز ممکن است باعث گرفتگی عضلات پا به خصوص عضلات ساق پا شوند. برخی از داروها مخصوصاً داروهای ادرارآور و استاتین ها نیز می توانند در برخی از افراد باعث گرفتگی عضلات پا شوند.

آسیب ها
پادرد در بسیاری از موارد نشانه ی آسیب است ، از جمله :
کشیدگی عضلانی
یک آسیب شایع است که در طی آن، الیاف های عضلانی در اثر کشیده شدن بیش از حد پاره می شوند. این عارضه معمولاً در عضلات بزرگتر مانند عضلات همسترینگ، دوقلوی پا و یا چهار سر ران رخ می دهد.

تاندونیت
به التهاب تاندون ها گفته می شود. تاندون ها، طناب های ضخیمی هستند که عضلات را به استخوان ها متصل می کنند. زمانی که تاندون ها دچار التهاب شوند، حرکت دادن مفصل درگیر شده مشکل خواهد بود. تاندونیت معمولاً تاندون های همسترینگ و یا تاندون های نزدیک به پاشنه ی پا را درگیر می کند.

بورسیت زانو
زمانی رخ می دهد که کیسه های حاوی مایع به نام بورس که مفصل زانو را احاطه کرده اند، دچار التهاب شوند.

اسپلینت ساق
می تواند در سطح داخلی استخوان ساق یا درشت نی ایجاد درد کند. آسیب زمانی رخ می دهد که عضلات اطراف استخوان ساق پا در اثر استفاده ی بیش از اندازه، دچار پارگی شوند.

شکستگی در اثر فشار
که به شکل ترک های ریزی بر روی استخوان های پا دیده می شود.

عارضه های پزشکی
برخی از عارضه های پزشکی به طور شایع باعث ایجاد پا درد می شوند. این عارضه ها عبارت اند از :
آترواسکلروز
به عارضه ای گفته می شود که در طی آن، سرخرگ ها به دلیل تجمع چربی و کلسترول سفت و تنگ می شوند. سرخرگ ها،رگ های خونی هستند که وظیفه ی حمل خون غنی از اکسیژن را در سرتاسر بدن بر عهده دارند. زمانی که این شریانات مسدود شوند، جریان خون در بسیاری از مناطق بدن کاهش می یابد. اگر بافت های پا خون کافی دریافت نکنند ممکن است باعث ایجاد درد شوند، به خصوص در ناحیه ی ساق پا.

ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT)
زمانی رخ می دهد که یک لخته ی خونی در یکی از سیاهرگ های داخلی بدن ایجاد شود. لخته به توده ای از خون گفته می شود که حالت جامد داشته باشد. ترومبوز عمیق سیاهرگی معمولاً پس از دوره های طولانی بستری بودن، در پاها ایجاد می شود و می تواند باعث درد و تورم در این ناحیه گردد.

آرتروز
به التهاب مفاصل گفته می شود. این عارضه می تواند باعث ایجاد تورم، درد و قرمزی در ناحیه ی آسیب دیده شود. این عارضه معمولاً مفاصل موجود در زانوها و لگن را درگیر می کند.

نقرس
نوعی آرتروز است که در اثر تجمع بیش از حد اوریک اسید در بدن رخ می دهد. این عارضه معمولاً باعث ایجاد درد، تورم و قرمزی در پاها می شود.

واریس
به عارضه ای گفته می شود که در طی آن، سیاهرگ ها متسع و گره دار می شوند. این عارضه در اثر پر شدن بیش ازحد سیاهرگ ها از خون به وجود می آید که علت آن عدم کارایی دریچه های موجود در سیاهرگ می باشد. سیاهرگ ها در این عارضه به صورت متورم و برآمده دیده شده و می توانند باعث ایجاد درد شوند. این عارضه بیشترین شیوع را در ساق و مچ پا دارد.

آسیب عصبی در پا
می تواند باعث ایجاد بی حسی، درد و یا احساس خارش شود. این مشکل معمولاً در اثر دیابت در قسمت های تحتانی پا به وجود می آید.

دیسک کمر
زمانی رخ می دهد که یکی از دیسک های لاستیک مانند بین مهره های کمر از جای خود خارج شود. این دیسک می تواند رشته های عصبی موجود در ستون فقرات را تحت تنش قرار داده و باعث احساس درد در ناحیه ی دست و پاها شود.

چه زمانی برای پا درد به پزشک مراجعه کنم ؟
تصمیم گیری در مورد مواردی از پا درد که نیاز به بررسی پزشک و یا مراجعه به اورژانس دارند کار دشواری است. در صورت داشتن موارد زیر یک وقت ملاقات از پزشک خود بگیرید :
تورم در هر دو پا
اتساع سیاهرگ ها که باعث ناراحتی بشوند.
درد به هنگام راه رفتن
پادرد مزمن که در عرض چند روز بدتر شده باشد.

تشخیص چگونه انجام می شود ؟
در ابتدا با کمک یک معاینه ی فیزیکی دقیق، نوع و علت مشکل مشخص شده و یک برنامه ی درمانی برای آن طراحی می شود. معاینه ی تشخیصی عبارت است از بررسی کامل سوابق پزشکی، معاینه ی فیزیکی و در برخی از موارد عکسبرداری (برای مثال با اشعه ی ایکس، سی تی اسکن و یا اسکن MRI) و تست هایی برای بررسی قدرت عضلانی و پاسخ دهی آن ها.

چه روش های درمانی در دسترس اند ؟
درمان یک عارضه به علت آن بستگی دارد. می توان با روش های خوددرمانی و بدون جراحی به روند بهبودی کمک کرد. هدف اصلاح مشکل، بازیابی عملکرد و جلوگیری از ایجاد آسیب های بیشتر می باشد.

ورزش ، تمرینات تقویتی و کششی و حفظ وزن ایده آل از عناصر کلیدی برای درمان هستند. این مواردرا به عادت های بلندمدت خود تبدیل کنید.

مراقبت از خود
پادرد معمولاً با استراحت، یخ، گرما، ماساژ، داروهای مسکن درد و تمرینات کششی ملایم بهبود پیدا می کند. در طول 48 تا 72 ساعت اول پس از آسیب، می توانید روزانه چند بار و هر بار به مدت 20 دقیقه از کمپرس سرد برای کاهش درد و التهاب استفاده کنید. پس ازآن می توانید برای شل کردن عضله از دوش آبگرم و یا کمپرس گرم استفاده کنید. استراحت می تواند برای شما مفید باشد ولی استراحت بیش از چند روز بیش از آنکه برای شما سودمند باشد به شما ضرر می رساند. در صورتی که روش های خود مراقبتی در طول چند روز اول کارایی نداشتند به پزشک خود مراجعه کنید.

دارو درمانی
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن می توانند در تسکین ناراحتی ها مؤثر باشند. ممکن است برای درمان گرفتگی های عضلانی، داروهای شل کننده ی عضلانی تجویز شوند. در صورت شدید بودن درد، ممکن است داروهای مسکن قوی تری برای فرد تجویز شوند که باید آنها را همراه با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و یا شل کننده ی عضلانی مصرف کند.استروئیدها می توانند التهاب و تورم اعصاب را کاهش دهند. این داروها را می توان به صورت خوراکی و در طول پنج روز مصرف کرده و یا آنها را با تزریق مستقیم به منطقه ی دردناک مورد استفاده قرار داد. استروئیدها می توانند در عرض 24 ساعت درد را از بین ببرند.

فیزیوتراپی
برای اکثر موارد پادرد، ما یک برنامه ی تقریباً منظم را از ابتدای دوره ی درمان به شما پیشنهاد می کنیم. فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند تا هر چه سریع تر به سطح فعالیت قبلی خود بازگردید و همچنین احتمال وقوع دوباره ی آسیب را کاهش می دهد. فیزیوتراپیست می تواند به شما نحوه ی صحیح راه رفتن و بلند کردن اجسام را آموزش داده و تمریناتی را برای شما تجویز کند تا به وسیله ی آن ها عضلات پا، کمر و شکم خود را بکشید.


ماساژ درمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)، گرما و ترکشن نیز ممکن است برای بازه های زمانی کوتاهی توصیه شوند. افراد همچنین ممکن است از یوگا، روش های درمانی کایروپراکتیک و درمان های دستی و همچنین طب سوزنی استفاده کنند.

کفی و کفش های طبی
کفی ها و کفش های طبی
می توانند موقعیت و حرکات کف پای شما را کنترل کنند. این کار می تواند از گسترش درد و ناتوانی و پیدایش بدشکلی های جدید جلوگیری کند.

عمل جراحی
عمل جراحی به ندرت لازم می شود مگر اینکه شما به ضعف عضلانی دچار باشید، دیسک کمر داشته باشید، به سندرم دم اسبی مبتلا باشید و یا درد شدیدی را تحمل کنید که پس از دوره های درمانی بدون جراحی از بین نرفته باشد. عمل جراحی برای دیسک دچار فتق که با نام دیسککتومی شناخته می شود، قسمتی از دیسک کمر که در حال فشار آوردن بر روی اعصاب نخاعی می باشد را برمیدارد. افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی نیز می توانند از عمل آزادسازی اعصاب استفاده کنند.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درد شانه

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-11-19تاریخ بروز رسانی : 1399-10-18

انواع کمر درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-08-07تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

خشکی ستون فقرات

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-05-15تاریخ بروز رسانی : 1399-10-08

مقابله با کمر درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-08-22تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

آشنایی با فیبرومیالژیا

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-09-23تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درد کشاله ران و زیر شکم بعد از جراحی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-26تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

میگرن چیست ؟

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-14تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

علائم و درمان دردهای عروقی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-15تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

نوروپاتی دیابتی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-11-11تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

دیسک گردن چیست

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-12-29تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

دلایل درد لگنی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-26تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درد سوزشی و بی حسی ران

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-02-30تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

نکات قبل و بعد سلول درمانی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-07-28تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

تاثیر موبایل بر درد گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-09-20تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

کندن بی اختیار موها یا تریکوتیلومانیا چیست

[ 1389-04-09 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

درد دیسک کمر به ضعف عضلات پا منتهی می شود

[ 1393-12-23 ]دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

10 ماسک طبیعی صورت

[ 1399-09-04 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

پرسش های رایج درمو رد جراحی بینی ـ 5

[ 1388-11-29 ]دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی [ فوق تخصص جراحی پلاستیک ]

وقتی عـطـر مـی زنـيـد ، کـهـيـر مـی زنـيـد ؟

[ 1391-01-09 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

مکمل ها و غذاهای ورزشی

[ 1393-02-15 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

چگونه آن شکری که می خوریم بر بدن و مغز ما تاثیر می گذارد

[ 1396-09-23 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

کبودی و تورم بعد از عمل بینی

[ 1388-12-26 ]دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی [ فوق تخصص جراحی پلاستیک ]

ويروس پاپيلوما ويروس

[ 1395-12-27 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت دوم)

[ 1399-10-27 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایفوتراپی بهترین روش غیرجراحی از بین بردن غبغب

[ 1399-10-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

[ 1399-10-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر اربیوم چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

[ 1399-10-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه مواردی موجب کاهش یا فقدان میل جنسی مردان می‌شود؟

[ 1399-10-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رواندرمانگر خوب چه ویژگیهایی دارد

[ 1399-10-26 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

ضایعات رنگی پوست چه هستند و چگونه درمان می‌شوند؟

[ 1399-10-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

شایعترین آسیبهای ورزشی زانو چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

ناباروری آقایان و علل آن

[ 1399-10-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کیست تارلو یا کیست ستون فقرات چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

انواع جراحی زیبایی واژن

[ 1399-10-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

ترک‌های پوستی چگونه درمان میشوند؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رفع ضایعات رنگی پوست امکان پذیر است؟

[ 1399-10-25 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

[ 1399-10-25 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

وزوز گوش ضربانی چیست؟

[ 1399-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

آشنایی با بیماری های شایع پوستی

[ 1399-10-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مروري بر روش هاي تشخيصي- درماني آزوسپرمي

[ 1399-10-23 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

[ 1399-10-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آیا با ورزش کردن می توان انکیلوز ستون فقرات را رفع کرد؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

نحوه جوانسازی دستها با تزریق چربی

[ 1399-10-23 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت