دکتر محمد شیزرپور - متخصص پوست و مو

اندازه گیری پیری پوست

دکتر محمد شیزرپور [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drshizarpoor.ir
آدرس مطب : تهران بلوار مرزداران روبروی قنادی ماه بانو پلاک 184 ساختمان ایمان طبقه چهارم شرقی واحد 17 تلفن مطب : 44266077 - 021

روشهای علمی برای مقابله با پیری پوست وجود دارد.به دو دلیل اصلی لازم است میزان واندازه پیری پوست را اندازگیری کنیم.اول اینکه روش یا روشهای مناسب برای میزان وشدت پیر شدن پوست انتخاب کنیم.دوم اینکه با این اندازه گیری میزان اثر بخشی روشهای بکار رفته را ارزیابی کنیم.

همچنین خیلی ها مایلند بدانند آیا پوست صورت آنها زودتر از موقع پیر شده است. و یا آیا دچار پیری زودرس شده اند ؟
در اندازه گیری میزان پیری پوست لازم است به همه لایه های پوست دقت کنیم. فقط سطح پوست چروکها و لکه ها را نبینیم.جابجایی و تغییر توضیع چربی زیر پوست از مهمترین تغییرات ناشی از گذشت سن است.با گذشت سن استخوانهای صورت هم دچار کاهش حجم میشوند.تغییرات از لایه های سطحی شروع و بتدریج به لایه های عمقی و حتی استخوانهای صورت هم میرسد.توجه به قوسها و انحنا های صورت بسیار مهم است.مشخصه پوست صورت جوان قوس ها و انحناهای نرم درجای جای آن است.با گذشت سن خطوط و زوایای مشخص درحدفاصل مرزها و بخشهای مختلف ایجاد میشود.

نژاد و ژنتیک نقش مهمی درروندپیری پوست دارند.اندازه گیری میزان پیری پوست برحسب نژاد و مناطق جغرافیایی فرق میکند.لازم است داده های اماری استاندارد شده بر اساس کشور و مناطق جغرافیایی داشته باشیم.متاسفانه این کار تا کنون در ایران صورت نگرفته است.بالا رفتن سن صورت کمی پهن و از ارتفاع آن کاسته میشود. گونه ها کمی عقب رفته و چشم ها بیرون زده به نظر میرسند.با گذشت سن تغییراتی در توزیع چربی صورت ایجاد میشود.جالب اینکه این حالت در بچه زیر یکسال هم دیده میشود.یعنی تجمع چربی به قسمتهای تحتانی صورت و زیر چانه منتقل می شود.
شکل:1 الکوی توزیع چربی در سن زیر یکسالگی
با بالا رفتن سن خط رویش موها عقب تر رفته و ابرو ها نزول میکنند. لذایک سوم فوقانی صورت بلندتر می شود.یک سوم میانی صورت دست خوش تغییرات ناشی از توزیع مجدد چربی می شود.یک سوم تحتانی صورت کوتاهتر میشود.مهمترین دلیل کوتاه شدن یک سوم تحتانی جذب و تحلیل رفتن استخوان فک است.ما یک لایه چربی یک نواخت زیر پوست صورت نداریم.بلکه لایه چربی زیر پوست صورت ازبخش های جدا و مستقل از هم تشکیل شده است.با گذشت سن این بخش های مستقل چربی زیر پوست صورت دچار تغییرات میشوند. برخی قسمتها دچار کاهش حجم و برخی دچار افزایش حجم میشوند.همانطور که قبلا گفته شد.مهمترین عامل پیری پوست استعداد ژنتیکی است.آفتاب عامل مهم دوم است. یک تقسیم بندی برای پیری ناشی از آفتاب در تیپ های پوستی روشن وجود دارد.(GLAOGAU photoaging classification - wrinkle scale).

در این تقسیم بندی میزان چروک و پیری پوست به چهار طبقه تقسیم میشود :
تایپ 1 :
بدون چروک تغییرات اولیه ناشی از اثرات آفتاب در این گروه مشاهده میشود.فقط کمی لکه های ناشی از آفتاب وجود دارد.چروک یا نیست یا اگر باشد خیلی جزئی است. معمولا سنین بین بیست تا سی سال در این گروقرار میگیرند.

تایپ 2 :
چروک با حرکت عضلات صورت لکه های ناشی از گذشت سن به وضوح دیده میشوند.خط خنده یا وجود دارد یا شروع به پدیدار شدن میکند.چروکهای صورت با حرکت عضلات صورت دیده میشوند.درحالت عادی و بدن انقباض عضلات صورت چروک مشاهده نمیشود.معمولا سنین سی تا چهل سال در این گروه قرار میگیرند.

تایپ 3 :
چروکهای واضح بدون حرکت عضلات صورت مشاهده میشوند.یعنی مثلا بدون اخم کردن خط اخم پیدا است.یا بدون خندیدن چروکهای دور چشم کاملا مشخص هستند.لکه های ناشی از گذشت سن کاملا واضح و رگهای ریز خونی به اسم تلانژکتازیا هم مشاهده میشود.معمولا سنین بالای پنجاه سال در این گروه قرار میگیرند.

تایپ 4 :
چروکهای فراوان وشدید در تمام صورت وجود دارد.طوریکه تقریبا پوست بدون چروک مشاهده نمیشود.معمولا سابقه سرطانهای پوستی هم وجود دارد.معمولا سن در این گروه بین 60 تا 70 سالگی می باشد.

البته لازم به توضیح است که این درجه بندی چروک در ایران چندان فایده ندارد. چون جنس پوست اکثر ایرانیان طوری نیست که دچار آسیب های شدید ناشی از افتاب شوند.اما متاسفانه ما در ایران یک درجه بندی استاندارد شده میزان پیری پوست نداریم و تا آن زمان ناچاریم از درجه بندیهای موجود استفاده کنیم.اگر از نیم رخ به صورت فردی جوان نگاه کنیم،انحنا یاقوس پیشانی در هماهنگی با قوس گونه ها و قوس چانه مطابق شکل زیر دیده میشود.
شکل 2: قوسهای صورت در سن جوانی
از روبرو هم که نگاه کنیم از گوش تا گوش قوس بدون زاویه مشاهده میشود . چربی زیر پوست یک لایه یکنواخت نیست.به شکل واحدهای مجزا و خانه به خانه قرار گرفته است.تحلیل وآب رفتن چربی برخی قسمتها و افزایش تجمع چربی در برخی قسمتهای دیگر باعث ازبین رفتن قوسهای نرم سنین جوانی و بوجودآمدن زوایا وخطوط در صورت میشود.بدون دیدن چروک و لکه های صورت وفقط با مشاهده خطوط و انحناهای صورت میتوان سن را تخمین زد.

از فاصله سه متری هم میتوان با مشاهده خطوط و قوسهای صورت سن فرد را حدس زد.خیلی و قتها لازم به مشاهده نزدیک و میکروسکوپی نیست.با بالا رفتن سن اگر وزن شما زیادشود،افزایش چربی صورت فقط درنواحی خاصی از صورت اتفاق می افتد.تجمع چربی درسمت جاذبه زمین اویزان می شود.همیشه دراندازه گیری و تخمین میزان پیری پوست به وزن هم باید توجه کرد.

الگوی پیری پوست درفرد لاغر و فرد با وزن زیادی، فرق میکند.وقتی میخواهیم روش مناسب برای جوانسازی پوست بکار بندیم،باید به توزیع چربی بدن هم توجه کنیم.یعنی همیشه باید وزن فرد را نیز درنظر بگیریم.اینکه شما در چه زمانی دچار اضافه وزن شوید،توزیع و رسوب چربی در صورت فرق میکند.بسته به اینکه اضافه شدن وزن در چه سنی ایجادشده باشد،تجمع آن در جاهای مختلف صورت فر ق میکند .اگر در سی سالگی وزن شما اضافه شود،رسوب و توزیع چربی بطور یکنواخت همه جای صورت ایجاد خواهد شد.اگر اضافه وزن در سن بالا اتفاق افتد،تجمع چربی در نواحی خاصی از صورت خواهد بود.
شکل 3:A نواحی هیپرتروفی در سنین بالاو B نواحی اتروفی را نشان میدهد
در شکل بالا(A) نقاط مشخص مناطق تجمع چربی را نشان میدهد.و(B)نواحی کمبود حجم را نشان میدهد.یعنی اگر افزایش وزن در سن بالا اتفاق افتد،رسوب چربی در نواحی خارج خط خنده و و زیر گونه ها خواهد بود.یکی دیگر از تغییراتی که با بالا رفتن سن مشاهده میشود،ازدست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست است.اگر پوست فرد جوان را بکشیم،سریع مثل یک کش به حالت اولیه خود برمیگردد.اما در سن بالا پوست خاصیت کشسانی خود را از دست داده است.وزود به حالت اولیه برنمیگردد.

خلاصه اینکه با بالا رفتن سن بخشهایی ازصورت حجم خودرا از دست میدهند و بخشهایی هم رسوب اضافه چربی ایجاد میشود.برای جوانسازی جاهای خالی را پر و جاهی پر را باید خالی کنیم.یعنی نواحی هیپرتروفی را باید ساکشن چربی بکنیم.نواحی هیپرتروفی(یا نواحی تجمع چربی) زمانی ایجاد میشوند که اضافه شدن وزن درسن بالا ایجاد شود.متاسفانه در خیلی با بالا رفتن سن اضافه وزن هم ایجاد میشود.در شکلهای زیر نواحی مستعد لاغری و کاهش حجم(A)و نواحی مستعد هیپرتروفی یا تجمع چربی(B) مشاهده میشود.

داشتن عکس سنین جوانی بسیار کمک کننده است.با نگاه به تغییرات بوجودآمده در گذرزمان، نقشه بهتری برای جوانسازی پوست میتوان کشید.استفاده از ابزارهای پزشکی: یکی از روشهای دقیق اندازه گیری میزان پیری پوست استفاده از ابزارهای پزشکی است.در حال حاضر یک نوع میکروسکوپ به نام کونفوکال میکروسکوپ برای مشاهده بافت زنده وجود دارد.از این وسیله معمولا برای تشخیص و پیگری سرطانهای پوست استفاده میشود.اما چون این دستگاه بر روی بافت زنده قابل استفاده است،و تصاویری میکروسکوپی از پوست زنده ایجاد میکند،تغییرات اولیه ناشی از شروع روند پیری پوست رابه خوبی نشان میدهد.
خلاصه :
از بین رفتن قوسها و انحنا های صورت کاهش حجم برخی نواحی و افزایش حجم نواحی دیگر و از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست نشانه های بالا رفتن سن هستند.بوجودآمدن لکه های ناشی از گذشت سن یا لنتیگو هم از نشانه های اولیه گذشت سن است.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

علت و درمان پیری پوست صورت

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-11-01تاریخ بروز رسانی : 1399-11-21

اثر لیزر درمانی بر پوست چیست؟

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-09-29تاریخ بروز رسانی : 1399-09-30

ویژگی بهترین کلینیکهای پوست

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-09-24تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

سرطان‌های پوست

دکتر آناهیتا شاهین گوهر[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-09-23تاریخ بروز رسانی : 1399-09-30

درمان اسکارفرو رفته با تزریق ژل

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

بحثی در مورد عملکرد لوب فرونتال مغز

[ 1395-01-29 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

رمز ازدواج سالم و موفق چيست ؟

[ 1396-08-14 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

[ 1392-11-10 ]دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

[ 1396-03-23 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

[ 1396-03-04 ]دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

در مورد سركه انگبين

[ 1395-12-30 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

کم خونی فقر آهن و تالاسمی مینور

[ 1392-12-02 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

ریزش سکه ای ریش در آقایان

[ 1396-08-29 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

[ 1395-03-16 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

سبزیجات و اهمیت آن

[ 1399-12-11 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

اهمیت مصرف آب در ورزشکاران

[ 1399-12-11 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

چرا افراد چاق در معرض سرطان سینه قرار دارند؟

[ 1399-12-10 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

سوالات رایج درباره تزریق ژل (فیلر)

[ 1399-12-10 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

برجسته سازی گونه با تزریق چربی

[ 1399-12-10 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

فیلرها چه کاربردی دارند؟

[ 1399-12-10 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

مزایای کاشت مو به روش SUT (اس یو تی)

[ 1399-12-09 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی و روش های جلوگیری از آن (قسمت چهارم)

[ 1399-12-09 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

پانچ صورت چیست؟

[ 1399-12-08 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سنگ های سیستم ادراری کدامند؟

[ 1399-12-08 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علائم آسیب مفصل زانو

[ 1399-12-08 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

کاشت مو به روش FUT چگونه انجام می شود؟

[ 1399-12-08 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

سرطان سينه در زنان و نقش فاکتورهاي محيطي در ايجاد آن

[ 1399-12-08 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان درد دیسک کمر با لیزر پی ال دی دی

[ 1399-12-08 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

پیشگیری از شپش

[ 1399-12-07 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا بوتاکس منجر به افتادگی پلک می شود؟

[ 1399-12-07 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

فیلر مو چه روشی است و چگونه انجام میشود؟

[ 1399-12-07 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

انتقال جنین به رحم

[ 1399-12-07 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی

[ 1399-12-07 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

کاشت مو به روش FIT چه معایب و مزایایی دارد و چه مدت ماندگار است؟

[ 1399-12-07 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی و روش های جلوگیری از آن (قسمت سوم)

[ 1399-12-06 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

چه عواملی ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش میدهند؟

[ 1399-12-06 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت