facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
انواع کفش و کفی های طبی (ارتز)
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

انواع کفش و کفی های طبی (ارتز)

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آدرس وب سایت : www.drfarkhani.com
آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26 تلفن مطب : 32367465 - 031
انواع کفش و کفی های طبی (ارتز)


پا یکی از پیچیده ترین قسمت های بدن است. تغییر در نحوه قرار گرفتن و تراز پا می تواند باعث تغییر در زنجیره حرکتی و در نهایت اختلال عملکردی یا از بین رفتن تعادل شود. این تغییرات در پایین ترین حلقه زنجیره حرکت می تواند با استفاده از کفی و کفش طبی برطرف شود. کفی و کفش طبی برای رفع، کاهش و پیشگیری از عوارض دردناک پا، زانو، ران و قسمت تحتانی کمر مفید است.
کفی و کفش طبی برای هر فرد متناسب با نیازهایش طراحی می شود و براساس بیومکانیک عملکردی هر شخص که همان نحوه راه رفتن او است اصلاح می شود. ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی با بررسی و ارزیابی دقیق حرکت مفصل پا و مچ پا در هر دو حالت ایستاده و وضعیتی که وزنی روی پا قرار نمی گیرد کفی و کفش مناسب را به شما پیشنهاد خواهیم کرد. به علاوه ما برای تعیین الگو و نحوه عملکرد پا، شیوه راه رفتن شما را مورد مشاهده و ارزیابی قرار داده تا بتوانیم برای حل مشکل شما کفی های طبی مناسب ارائه نماییم.
کاربرد کفش و کفی های طبی
استفاده از کفی و کفش طبی برای درمان بسیاری از آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد و سندرم های نامتعادل کننده زیر موفقیت میز بوده است:
-فاسیت پا (درد پاشنه یا قوس کف پا)
-درد زانو
-استئوآرتریت (به خصوص در زانو و رانها)
-درد وضعیتی قسمت تحتانی کمر
-خارپاشنه
-صافی کف پا
-پای پرانتزی

کفی طبی چیست؟
کفی طبی پدی است که برای بهبود عملکرد پا داخل کفش قرار داده می شود و یکپارچگی ساختاری پا و ساق پا را افزایش می دهد. کفی های طبی فشار را روی کف پا بازتوزیع می کنند؛ بنابراین نیروی بیومکانیکی پا دوباره تنطیم می شود، در صورتی که این تنظیم و تقسیم نیرو انجام نشود ما در قسمت تحتانی بدن دچار درد شدید و بی ثباتی خواهیم شد.

انواع کفی کفش
کفی های کفش سه نوع هستند: کفی های نرم، کفی های سخت و کفی های نیمه سخت. هر کدام از این کفی ها برای نوع خاصی از بیماری ها به کار برده می شوند.
کفی های نرم

کفی های طبی نرم معمولاً برای جذب شوک و ضربه مورد استفاده قرار می گیرند. این کفی ها گران نبوده و برای بیمارانی که به مداخلات جزئی ارتوپدی نیاز دارند مفید هستند. کفی های طبی نرم برای بیمارانی که نیاز به اصلاح ترازی پا دارند کاربردی ندارد. این کفی های طبی معمولاً بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس هستند.
کفی طبی سخت

این نوع کفی طبی همان گونه که از نامش مشخص است سخت بوده و کار کردن با آن دشوارتر است. این نوع کفی ها گران تر هم هستند. اغلب بیماران به سختی می توانند از این کفی ها استفاده کنند زیرا ماهیتی بسیار سخت دارند.
کفی های طبی نیمه سخت

کفی های نیمه سخت بهترین انتخاب بوده و برای اکثر پاهایی که نیاز به مداخلات ارتوپدی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. کفی های طبی نیمه سخت ارزان تر بوده و در عین حال که تعدیل های مورد نیاز پا را انجام می دهند کار کردن با آن ها هم آسان است
نحوه قالب گیری برای کفی و کفش طبی مخصوص هر بیمار

اگر تشخیص داده شد که استفاده از کفی طبی برای شما مناسب است آنگاه ما با همکاری شما بر اساس آنچه که نیاز دارید کفی را خواهیم ساخت. نکته کلیدی برای ساخت کفی یا کفش طبی قالب گیری مناسب برای آن است که می تواند به طرق مختلف انجام شود. به صورت قدیمی ساخت قالب به وسیله گچ متداول ترین روش است. امروزه از جعبه های فوم، صفحات نشان دهنده فشار پا و رد پا برای قالب گیری پا استفاده می شود. تکنولوژی پیشرفته لیزر کامپیوتری نیز برای طراحی قالب به کار گرفته می شود. همه این روش ها برای ساخت یک قالب مناسب به کار برده می شود. ما در کلینیک، قالب گیری با قالب گچی و یا جعبه فوم را انجام داده و سپس قالب برای ساخت به آزمایشگاه ارسال می کنیم. ما با آزمایشگاه برای انتخاب مواد مناسب (سخت در برابر نیمه سخت) برای ساخت کفی کفش مطابق با نیازهای شما در تعامل خواهیم بود.
برای استفاده از کفی طبی نیازی نیست شما کفش خاصی بخرید. کفی های کفش بیومکانیکی برای کفش های ورزشی، کفش های پیاده روی، کفش های رسمی و بوت ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. کفش های بندی مناسب ترین نوع کفش هستند. اگر شما می خواهید بدانید که آیا کفی ها برای یک کفش خاص مناسب هستند یا نه می توانید در جلسات ارزیابی آن کفش را با خود بیاورید تا بررسی شود.
کفش طبی
کفش های طبی به طور خاص مطابق با مکانیک و ساختار پا، مچ و ساق پا طراحی شده و مشخصات، ظاهر و عملکرد پزشکی مناسبی دارند که آن ها را از کفش های دیگر متمایز می کند. هر چه ساختار مکانیکی پای شما غیر طبیعی تر باشد ضرورت استفاده از کفش های طبی افزایش می یابد.
ظاهر خاص و کفش با قالب سفارشی
متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی براساس مشکلات مختلف پا، سن و جنسیت افراد، کفش های طبی مخصوص به آن ها را توصیه می کنند و گاهی در صورت بدفرمی و یا کجی پا قالب گیری برای ساخت کفش های مخصوص انجام می شود. همه کفش های طبی دارای مشخصات یکسانی هستند از جمله:
-پدهای نرم تطبیقی برای افزایش راحتی و حفاظت
-محل ورود برای راحت پوشیدن
-زبانه و حلقه (دور مچ پا) نرم
-حلقه ورودی مناسب برای پاهای متورم
-چرم نرم و با دوام برای راحتی و انعطاف پذیری بیشتر
-کفش را می توان براساس سطح فعالیت هر فرد، سبک یا مناسب برای انجام کارهای سنگین ساخ
انواع کفش های طبی
- کفشهای طبی گشاد:
مناسب برای افرادی که پاهای آن ها در کفش های معمولی تحت فشار قرار می گیرد.
-کفش های طبی با پاشنه های قوی بلندتر: که برای افرادی که به ثبات بیشتر نیاز دارند مناسب است. این کفش ها احتمال زمین خوردن را کاهش می دهند.
-کفش های زبانه دار: برای افرادی که در پای خود پینه و تاول دارند مناسب است.
-کفش هایی با کفی های قابل تعویض: برای افرادی که در پای خود دچا تورم هستند مناسب است. در این نوع کفش های فرد می تواند کفی کفش را متناسب با سطح تورم در پا روزانه تغییر دهد.
- کفش های طبی: مناسب برای افرادی که کف پای صاف دارند. این عارضه باعث ایجاد درد در زانوها و مچ چا می شود.
نکاتی برای انتخاب کفش مناسب
استفاده از کفش مناسب با کفی طبی بسیار مهم است. در صورت امکان، کفش های جدید را با کفی طبی استفاده کنید. معمولاً برای اصلاح تطبیقی باید از کفش های با عمق بیشتر و کفی قابل تعویض استفاده شود. برخی نکات دیگر عبارتند از:
-کفش ها باید راحت و اندازه پا باشند.
-کفش ها نباید صرفاً بر اساس مد انتخاب شوند.
- کفش ها باید فضای کافی در اطراف پا داشته باشند.
-در صورت امکان بیشتر از کفش های ورزشی استفاده کنید؛ به خصوص در هنگام راه رفتن و پیاده رو
-از پوشیدن کفش های پنجه باریک یا پاشنه بلند اجتناب کنید.
-کفش های خود را عوض کنید.
-پاشنه های عمیق به کنترل وضعیت قرار گرفتن پا کمک می کند.
-استفاده از کفی مناسب ضروری است.
هزینه کفی ها و کفش طبی
با توجه به تنوع مواد مختلف برای ساخت کفی و کفش طبی، هم می توان کفش ها و کفی های طبی ساخته شده با مواد اولیه عادی و پایه را تجویز نمود و هم می توان انواعی از آن ها که با مواد با تکنولوژی بالا ساخته شدهاند را توصیه کرد. روش های ساخت واقعی کفی و کفش طبی نیز متفاوت است. تمام این موارد در هزینه ها تأثیر می گذارد. بسیاری از شرکت های بیمه هزینه های کفی و کفش طبی را پوشش نمی دهند بنابراین پرداخت کلیه هزینه ها به عهده بیمار است. برای مثال برخی از بیمه ها هزینه خرید یک جفت کفش طبی را هر سه سال یک مرتبه تقبل می کنند. برخی دیگر هزینه را به نوع کفی مورد استفاده محدود می کنند. ما به شما توصیه می کنیم که بر اساس خط مشی خود عمل کنید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مومطالب و مقالات پزشکی مرتبط
دکتر شاهرخ نوری - متخصص درد

پوشیدن کفش پاشنه بلند و هزار درد

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

آدرس وب سایت : www.drnouri.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت تلفن مطب : 37866034 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

ميخچه چيست ؟

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر علیرضا مقتدری - فلوشیپ اینترونشنال درد

تاثيرات كفش پاشنه بلند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

آدرس وب سایت : www.drmoghtaderi.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305 تلفن مطب : 32240068 - 031
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

عوارض پوشيدن كفش پاشنه بلند

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

کفش مناسب جهت پیاده روی

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
پیامهای بهداشتی
زيبايي ، سلامتي و نشاط با مصرف مواد مخدر ممكن نيست


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان