شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین - پرتال اطلاع رساني

عمل جراحی ترمیمی بینی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]آدرس وب سایت : www.pezeshkonline.ir

ممکن است در اثر یک عمل جراحی رینوپلاستی، از نتایج نهایی آن راضی نباشید. پس بنابراین بهتر است که به جای غصه خوردن، در فکر راه حلی برای این مشکل باشید. معمولاً جراحی ترمیمی بینی مشکل شما را حل می کند. ترمیم بینی در این روش طی یک عمل رینوپلاستی ثانوی انجام می شود که به روتوش (رتوش) بینی، می پردازد. قیمت و هزینه ی جراحی بینی ترمیمی بستگی به جراح شما دارد

بعضی جراحان متعهد می شوند که در صورتی که نتیجه ی نهایی مطلوب نبود، جراحی بینی ثانویه را با تخفیف انجام دهند، ولی این یک قاعده ی کلی نیست و همه از آن تبعیت نمی کنند. عمل مجدد بینی سختی ها و دشواری های عمل رینوپلاستی اولیه را دارد، ولی می تواند با تغییر شکل بینی تان اعتماد به نفس و زیبایی را دوباره به ظاهرتان بازگرداند. برای اطلاع از چگونگی انجام رینوپلاستی ترمیمی، به یک دکتر خوب برای عمل مراجعه کنید. بهترین زمان برای این عمل بینی ثانویه، تقریباً یکسال بعد از عمل اولی است.

عمل ترمیمی بینی چیست ؟

عمل جراحی ترمیم بینی، عمل مجدد بینی به منظور بهبود بخشیدن نتیجهی ضعیف عمل پیشین است و میتوان آن را یکی از دشوارترین جراحی های پلاستیک به شمار آورد. عمل جراحی ترمیمی بینی دو گونه دارد؛ در گونهی نخست، اصلاح کوچکی بر روی نتیجه ی قابل قبول به دست آمده صورت میگیرد. در این حالت، بیمار از ظاهر کلی بینی راضی است، اما خواهان انجام یک اصلاح کوچک و جزئی است؛ برای مثال، برآمدگی بسیار ناچیزی بر روی پل بینی باقی مانده یا بر روی نوک بینی، لبه ی آشکار کوچکی وجود دارد که باید در عمل دوم رفع شود. این گونه از عمل جراحی بینی ترمیمی معمولاً عملی با پیچیدگی کمتر است و بیمار در مجموع از انجام عمل توسط جراح اول رضایت دارد و اعتماد به جراح از میان نرفته است. عموماً بیماران به خاطر چنین اشکالهای جزئی برآشفته و مضطرب نمیشوند.

گونه ی دوم زمانی رخ میدهد که عمل جراحی ترمیمی بینی به آن منظور انجام میشود تا نتیجه ضعیف پیشین بازسازی شود. عمل جراحی زیبایی بینی ناموفق یکی از از ویران کننده ترین تجربه هایی است که بیماران در انجام عمل جراحی پلاستیک با آن مواجه میشوند. معمولاً بیمار پس از چندین سال، سرانجام تصمیم نهایی خود را میگیرد و برای انجام عمل رینوپلاستی به جراح مراجعه میکند. بنابراین وقتی بینی ای با ظاهری بدتر از بینی اولیه ی خود بر روی صورت اش میبیند، به شدت ناامید میشود. اعتماد و عزت نفس اش کاهش مییابد و فعالیت های اجتماعی اش تحت الشعاع قرار میگیرد.

دلایل متعددی برای عدم موفقیت رینوپلاستی وجود دارند. با وجود این، خطای تخصصی و تکنیکی در طول جراحی رایجترین دلیل است. تجربهی جراحی، برنامهریزی پیش از عمل و تکنیک دقیق جراحی در کسب نتیجهی مناسب رینوپلاستی نقش حیاتی دارند. ایجاد برشها در مکان نامناسب، برداشتن تهاجمی غضروف و استخوان از پل بینی و همینطور غضروفهای نوک بینی ـ که منجر به تضعیف حمایت ساختاری میشود ـ همگی ظاهری ناخوشایند و غیرطبیعی را در پی خواهند داشت؛ و موجب توجه و خیره نگاه کردنهای اضطراب آور دیگران به بینی بیمار میشود.

با افزایش تعداد عملهای زیبایی، درخواست انجام عمل جراحی زیبایی بینی نیز فزونی یافته است. از یکسو، بسیاری از جراحان جراحی پلاستیک تمام قسمتهای بدن را قبول میکنند، از سوی دیگر متخصصین انگشت شماری هستند که تنها عمل مربوط به بینی و صورت را انجام میدهند. جراح پلاستیکی که سالانه فقط ۵ تا ۱۰ رینوپلاستی انجام میدهد، احتمالاً بهترین جراح برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی نخواهد بود؛ چرا که بعید است از تجربه کافی یا آموزش لازم برای انجام چنین عملی برخوردار باشد. در این بین، حس زیباییشناسی مصرف کنندگان عمل جراحی زیبایی بینی پخته تر و بالنده تر شده است و به خوبی یک بینی زیبا را از نازیبا تشخیص میدهند. بنابراین به دست دادن نتایج ضعیف و بالا رفتن انتظارها شمار روزانه عمل جراحی ترمیمی بینی را افزایش داده است.

عمل جراحی ترمیمی بینی یکی از دشوارترین عملهای جراحی پلاستیک است. ترمیم بینی آسیب دیده هم از نظر تکنیکی و هم از نظر هنری کاری بسیار پرزحمت به شمار میرود. غالباً غضروفهای بینی برداشته شدهاند و بافت همبند جای زخم جایگزین بخش اعظمی از ساختمان ساختاری بینی شده است. در اکثر موارد، غضروفهای باقیمانده انحراف یافته یا بدشکل شدهاند. بنابراین ساختار بینی را باید مجدداً با استفاده از پیوندهای غضروفی خلق کرد تا شبیه به ساختمان بینی عمل نشده و دست نخورده به نظر آید.

عمل جراحی ترمیمی بینی

این بازسازی باید دقیق و به شیوهای سه بعدی جریان داشته باشد تا بینیای با ظاهری زیبا و متوازن با دیگر اجزاء چهرهی بیمار به دست آید. بافتهای همبند و دستکاری شده را باید با دوباره منظم کردن ساختمان بینی به جایگاه مناسب برگرداند. این همه در حالی انجام میگیرد که باید با تأثیرهای بدشکل کنندهی پوست و بافتهای نرم زخم شده در نتیجهی عمل ناموفق قبلی نیز دست و پنجه نرم نمود.

ساختار باید به اندازه کافی قوی باشد تا در برابر فشارهای عظیم تشکیل زخم و بافت همبندی تاب بیاورد که گاهی در طول دورهی بهبود بینیهای از پیش عمل شده وجود دارند. کارکرد بینی، یعنی تنفس، باید حفظ شود یا در بسیاری اوقات اصلاح شود؛ و این امر با تقویت بخشهایی از بینی ممکن میگردد که مسئول باز نگه داشتن مجراهای عبور هوا هستند.

بازگشت به حالت عادی

نظریه من در هنگام مواجهه با بینیهایی که به شدت بدشکل شدهاند از این قرار است: بازگرداندن بینی به حالت طبیعی؛ به این ترتیب بینی عادی به نظر میرسد و دیگر مرکز توجه آزاردهنده نخواهد بود. غالباً بینیهایی جلب توجه میکنند که از ظاهرشان مشخص است عمل زیبایی یا جراحی بر رویشان انجام شده است. هدف من دادن منظری طبیعی و غیرعملی به بینی است تا دیگر کانون توجه نباشد.به سخن دیگر، از بین بردن ظاهر حاصل از جراحی و طبیعی کردن بینی مدّ نظرم است. بینیهایی هستند که به دلیل آسیب وارد شده ممکن است هیچگاه ظاهری فوقالعاده نیابند. با این وجود، عمیقاً معتقدم که اگر همان بینیها به حالت عادی برگردانده شوند، در ترکیب با اجزاء صورت توجه ناخواسته اطرافیان را جلب نخواهند کرد.

عمل جراحی ترمیمی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

متقاضی ایدهآل عمل جراحی ترمیمی بینی فرد سالمی است که از نتیجه رینوپلاستی قبلی خشنود نیست. زمان مناسب انجام این عمل تقریباً یک سال بعد از عمل قبلی است. اگرچه ممکن است بیماران به دلیل ناخرسندی شدید احساس کنند که مجبوراند زودتر عمل ترمیمی را انجام دهند، در این مورد، صبر فضیلتی واقعی است. اجازه دهید مدت زمان لازم سپری شود و ورم بعد از عمل کاملاً فرو بنشیند تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

بیمارانی که از نتیجه رینوپلاستی ناموفق پیشین ناراضی هستند، اغلب از داشتن بینی نازیبا احساس ناراحتی میکنند. آنها با احساس نگرانی و شرمساری دست به گریباناند و از این گذشته به سختی نفس میکشند. بنا بر دو دلیل پیش گفته، زیبایی و تنفس، تصمیمگیری برای انجام عمل جراحی ترمیمی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چون هر بار که بینی عمل میشود، احتمال حصول نتیجهای رضایتبخش کاهش مییابد.

اهمیت پوست در عمل جراحی ترمیمی بینی چیست ؟

پوست و لفاف بافت نرم مؤلفهی کالبدشناختی مهم بینی است، و درک اهمیت آن برای عمل جراحی ترمیمی بینی حیاتی است. غالباً پوست و بافتهای نرم در نتیجهی جراحی قبلی در ساختمان باقیمانده ی بینی روی هم میآیند و بافت همبند در جای زخم تشکیل میشود. این بافت همبند میتواند جایگزین غضروفی شود که در جراحی اول برداشته شده است.

برش باید در نهایت دقت انجام گیرد تا به پوستی که اکنون احتمالاً نازک هم هست، آسیبی وارد نشود. به علاوه یکی از تفاوتهای اصلی بین عمل جراحی زیبایی بینی اولیه و ثانویه واکنش التهابی شدیدی است که در بافت نرم بینی پس از جراحی مجدد مشاهده میشود. واکنش التهابی پس از عمل اول ملایم است، حال آن که ممکن است بافتهای نرم بینی پس از عمل دوم واکنشی کاملاً متفاوت از خود نشان دهند.این واکنش با بیشتر شدن تعداد عملهای جراحی شدیدتر میشود و بر نتیجهی زیبایی، که میتوانست در صورت نبود التهاب دلخواه باشد، تأثیر منفی میگذارد. ضروری است که جراحی به شیوهای دقیق و موشکافانه و غیرآسیب زا انجام شود تا از التهاب و تشکیل بافت همبند جلوگیری به عمل آید.

روند درمان بیماران با پوست ضخیم و بیماران با پوست نازک بسیار متفاوت از یکدیگر است. چند نکته باید مدّ نظر قرار گیرد:

نخست، بیماران دارای پوست ضخیم باید حمایت نوک بینیشان بسیار قوی باشد تا نوک را در محل مناسب نگه دارد. از آنجا که پوست ضخیم سنگین است، وزن پوست نوک بینی را به سوی پایین میکشد.

عوارض عمل جراحی ترمیمی بینی

هر عمل جراحی با خطرها و عوارض خاصی همراه است؛ عمل جراحی ترمیمی بینی نیز ممکن است عارضه هایی را به دنبال داشته باشد. خونریزی پس از جراحی در کمتر از ۱% موارد روی میدهد و نادر است. اکثر اوقات میتوان خونریزی را با سوزاندن زخم یا پانسمان سبک کنترل کرد. عفونت نیز به ندرت و در کمتر از ۱% موارد پیش میآید و در صورت بروز یافتن معمولاً با آنتی بیوتیکهای خوراکی درمان میشود.

عمل جراحی ترمیمی بینی تقریباً همیشه نسبت به عمل جراحی زیبایی بینی اولیه با خطرها و عوارض بیشتری همراه است. جراح مجبور است ساختمان ساختاری بینی برداشته شده در عمل اول را بازآفرینی کند، همچنین باید برای پیامدهای تشکیل بافت همبند و به خطر افتادن مجرای عبور هوا چارهای بیاندیشد. حتی در صورت انجام مناسب و بدون اشتباه عمل جراحی، عواملی وجود دارند که بر نتیجهی نهایی بی تأثیر نیستند. تشکیل بافتهای همبند، پیوند بافت ناموفق، جابه ذجایی پیوند یا انحراف یافتن و ورم طولانی مدت میتوانند مانع دستیابی به نتیجها ی موفقیت آمیز شوند و دستاوردی نه چندان کامل را به بار آورند. با این همه میتوان گفت اکثر بیمارانی که توقعات واقعبینانه دارند از ظاهر بینی ترمیم یافته ی خود خشنود هستند.

بهبودی عمل جراحی ترمیمی بینی چگونه است ؟

پزشک از بیمار میخواهد تا شب انجام عمل ترمیمی را در محیطی آرام سپری کند. بیمار باید استراحت کند و آرام باشد؛ و در دوازده ساعت پس از بیهوشی رژیم غذایی مایعات را رعایت کند. سر خود را با استفاده از دو بالش بالا نگه دارد تا میزان ورم را کاهش دهد. همچنین تا چهل و هشت ساعت پس از عمل، کیسه های کوچک پر شده با نخودفرنگیهای یخ زده را هر یک ساعت ده دقیقه بر روی چشماناش نگه دارد تا ورم بینی و چشمها کاهش یابد.

اکثر بیماران پس از انجام عمل ترمیمی احساس درد ندارند، و در واقع بیشترشان حتی مسکنهای داده شده را مصرف نمیکنند. گاهی پزشک توپ پنبهای کوچکی را در سوراخهای بینی قرار میدهد، در چنین حالتی، توپهای پنبهای فردای عمل در مطب درآورده خواهند شد. همواره قالب کوچکی بر روی پل بینی قرار میگیرد که پنج یا شش روز پس از جراحی برداشته میشود. اکثر بیماران میتوانند شش روز پس از جراحی به سر کار برگردند. سفر هوایی نیز از روز ششم به بعد بدون مانع و سه هفته پس از عمل نیز ورزش کردن مجاز است.

ورم بینی پس از عمل جراحی ترمیمی بینی متفاوت با عمل اول است. در حدود ۷۰% ورم پس از ماه اول از بین میرود، اما فرو نشستن ۳۰% باقیمانده بسته به ضخامت پوست، یک سال یا بیشتر زمان میبرد. از بین رفتن کامل ورم افرادی با پوست ضخیم ممکن است یک سال ونیم به درازا بکشد. اگرچه خوابیدن ورم پس از عمل جراحی ترمیمی نیازمند گذشت زمانی قابل توجه است، اکثر بیماران به محض برداشتن قالب در روز پنجم یا ششم پس از عمل در مقایسه با قبل بسیار بهتر به نظر میآیند.

درباره عمل مجدد و دوباره بینی نکاتی بود که به اتفاق به آنها پرداختیم. در عمل ترمیمی، نوک بینی، پره های بینی و شکل بینی ترمیم می شود. بهترین زمان برای عمل همانطور که اشاره شد حداقل یک سال پس از اولین عمل است تا شکل و ظاهر نهایی بینی پس از عمل مشخص شده باشد. این عمل تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود و از این رو بیمار در حین عمل هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد. در مورد هزینه و قیمت این عمل حتماً از پزشکتان بپرسید. در صورت امکان از پزشکتان بخواهید عکس نهایی تان را با کامپیوتر درست کند تا بدانید بعد از این عمل رینوپلاستی ترمیمی چه شکلی خواهید شد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

از بین بردن غبغب بدون جراحی

دکتر مهین عباسپور[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-11-02تاریخ بروز رسانی : 1401-11-11

جراحی لیفت شقیقه چیست؟

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-01-25تاریخ بروز رسانی : 1401-01-27

جراحی پف پلک بالا

دکتر بهرام اشراقی[ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]تاریخ انتشار : 1400-11-15تاریخ بروز رسانی : 1400-11-25

عود دیسک کمر بعد از جراحی

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1400-11-05تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

علت و انواع دردهای ستون فقرات

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1400-11-04تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

جراحی دیسک به روش آندوسکوپی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-10-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-24

مزونیدلینگ بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

اندازه آلت تناسلی و نقش آن در کارکرد جنسی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

درمان دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

درمان ریزش مو سکه ای با تزریق کورتون رقیق شده

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

دلایل رها کردن رژیم

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بهترین روش رفع خطوط بین ابروها یا خط اخم

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

مقالات مربوط به تشخیص و درمان واژینیسموس و دخول دردناک

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

ارتباط علائم استرس پس از سانحه با رفتار بیش فعالی جنسی

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

مزوتراپی لاغری

دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

از بین بردن غبغب بدون جراحی

دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

رادیوگرافی و سونوگرافی از روشهای تشخیص سرطان کولورکتال

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عكس راديولوژی برای تشخیص شکستگی بینی در منزل

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

ترمیم و بازسازی مفاصل شانه با سلولهای بنیادی

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

برای مبارزه با عفونت های قارچی چه باید کرد؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت ایجاد کک و مک روی دست

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

در چه مواقعی باید رادیولوژی فیستولوگرافی انجام شود؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سنگ حالب چیست و چگونه بوجود می آید؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

دلایل احتمالی ابتلا به درماتیت و انواع درماتیت

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شباهتها و تفاوت های سرطان پستان تهاجمی و غیرتهاجمی

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

روشهای متخصصان طب فیزیکی برای درمان روماتیسم ستون فقرات

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کیست داخل سفیدی چشم چیست

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

پوست چرب زودتر چروک میشود یا پوست خشک؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

آناتومی ناحیه گلوتئال و ران

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

آیا وازکتومی می تواند باعث اختلال نعوظ شود؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

کمبود دریافت ویتامین دی و مشکلات پوست و مو

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

علت، علائم و درمان آرتروز گردن و درد دست ناشی از آن

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

منوال تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت