دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

واكسن آبله مرغان

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031

فراد به یاد می آورند که یا آبله مرغان داشته اند یا آن را در فرد دیگری دیده اند. ضایعات قرمز خارش دار که به علت واریسلا ، ویروس آبله مرغان ، ایجاد می شود به سختی فراموش و نادیده گرفته می شود. قبل از این که واکسن در دسترس باشد بیش از90در صد افراد عفونت را تا زمانی که به15سالگی برسند، گرفته بودند. امروزه در نتیجه ظهور واکسن واریسلا ، آبله مرغان نسبتاً نادر است ) در مناطقی که واکسن زده می شود). زونا نیز راش های دردناکی اند که به دلیل فعالیت مجدد ویروس واریسلا در افرادی که قبلاً با آبله مرغان آلوده شده اند ایجاد می شود.

آبله مرغان عفونتی است که باعث ایجاد ضایعات قرمز خارش دار روی پوست شما می شود و به علت ویروسی به نام واریسلا ایجاد می شود . واکسن آبله مرغان در70تا90درصد افرادی که واکسینه شده اند در برابر عفونت حفاظت ایجاد می کند. افرادی که حفاظت کامل از واکسن نگرفته اند، ممکن است دچار آبله مرغان بعد از مواجهه شوند. به هرحال بیماری آنها معمولاً خفیف است و باعث بثورات پوستی با شدت کمتر و اغلب بدون تب می شود. (به بثورات موقت پوستی،راشگفته می شود.)

در ایالات متحده آمریکا، واکسن واریسلا برای همه کودکان 12 تا 18 ماهه پیشنهاد می شود. دوز دوم در 4 تا 6 سالگی پیشنهاد می شود. هر دو دوز واکسن ممکن است در ترکیبی به صورتواکسن های سرخک، سرخجه، اوریون و واریسلا داده شود .MMRV,ProQuad)) اگر کودکی قبل از واکسیناسیون دچار عفونت آبله مرغان شده باشد نیاز به واکسن واریسلا نیست.

احتیاطات واکسن آبله مرغان
واکسن آبله مرغان حاوی یک ویروس زنده است بنابراین برای کودکان بادستگاه ایمنی تضعیف شده و همچنین کودکی کهتب یا سایر بیماری های شدید را دارد پیشنهاد نمی شود. واکسن نباید به کودکانی که آلرژی شدیدی به نئومایسینیا ژلاتین دارند داده شود.

عوارض واکسن آبله مرغان :
شایع ترین عوارض واکسن واریسلا، قرمزی یا دردناکی محل تزریق و بثورات پوستی خفیف (حدود 5 نقطه) است. برخلاف باور عمومی تزریق واکسن واریسلا خطر ابتلا به زونا را افزایش نمی دهد.

واکسیناسیون در بزرگسالان :
بیشتر بزرگسالان واکسن واریسلا نزده اند زیرا آنها در کودکی قبل از در دسترس بودن واکسن آبله مرغان در1995، آبله مرغان گرفته اند.افرادی که قبلاً آبله مرغان گرفته اند، به عفونت واریسلا ایمن اند. در مقابل، بزرگسالانی که به آبله مرغان ایمنی ندارند می توانند از واکسینه شدن سود ببرند. در واقع کارشناسان، واکسیناسون واریسلا را برای بزرگسالانی که ایمنی ندارند و در معرض خطر عفونت هستند پیشنهاد می کنند که شامل این افرادند:
- کارکنان سلامت
- افرادی که در تماس مستقیم با یک فرد دچار نقص ایمنی هستند (شامل افرادی که پیوند شده اند، افرادHIVمثبت)
- معلمان کودکان
- کارمندانی که در طی روز در مراکز نگهداری از افراد بی سرپرست کار می کنند.
- بزرگسالان جوان مستعد در کالج ها، مراکز نظامی (ارتشی) یا کانون های اصلاح و تربیت
- مسافران بین المللی
- زنان در سنین باروری

به هرحال زنانی که باردارند یا قصد دارند به زودی باردار شوند و افرادی که سابقه واکنش شدید آلرژیک به نئومایسین یا ژلاتین دارند نباید واکسن واریسلا دریافت کنند.اگر شما در معرض خطر آبله مرغان هستید اما مطمئن نیستید که قبلاً عفونت را داشتید یا نه، می توانید یک آزمایش خون برای اندازه گیری ایمنی به واریسلاانجام دهید.برای واکسیناسیون کامل، بزرگسالان و کودکان 12 ساله و بالاتر نیاز به دو دوز واکسن واریسلا دارند که به فاصله 4 تا 8 هفته داده می شود.کودکان کمتر از 12 سال نیاز به دو دوز واکسن واریسلا دارند که به فاصله 3 ماه داده می شود.

اولین علایم معمولاً شامل تب، احساس بیماری، درد گلو و از دست دادن (کاهش) اشتهاست. بثورات پوستی مرتبط با عفونت معمولاً تا یک روز بعد از شروع این علایم ایجاد نمی شود. (یعنی ابتدا علایم عفونت ایجاد می شود بعد بثورات پوستی) بثورات پوستی معمولاً به صورت دسته هایی از ضایعات قرمز کوچک اند که عموماً خارش دارند و در نهایت تاول می زنند و سپس می ترکند. بعد از ترکیدن، تاول ها خشک می شوند، کراسته می شوند و تشکیل دلمه می دهند.بثورات پوستیتمایل بیشتری دارند که صورت، سینه، پشت یا اندام ها درگیر کنند و ظاهر شدن دسته های جدید بثورات برای چند روز ادامه می یابد.

بثورات پوستی چقدر طول می کشند ؟
بثورات جدید می توانند در طول بدن برای حدود چهار روز به دنبال اولین علامت راش ایجاد شوند. تا روز ششم تاول ها معمولا در بیشتر افراد سالمدلمهبسته اند. دلمه ها سپس یک تا دو هفته طول می کشد تا بیفتند و ممکن است نشانه هایی روی پوست بگذارند که زمان می برد ناپدید شوند.اگر شما تاکنون آبله مرغان نگرفته باشید و به طور کامل در برابر واریسلا واکسینه نشده باشید می توانید با تنفس ذرات موجود در هوای ویروس یا لمس منطقه ای از بثورات پوستی آبله مرغان یک فرد آلوده، آلوده شوید. آبله مرغان به شدتمسریاست و یک فرد آلوده می تواند عفونت را حتی قبل از ایجاد بثورات پوستی یا نشان دادن هرگونه علامتی از بیماری پخش کند. بعد از این که در معرض ویروس آبله مرغان قرار گرفتید حدود دو هفته بعد شروع به نشان دادن علایم می کنید. این دوران که به دنبال مواجهه می آید و مقدم به شروع علایم است،دوران کمونیا نهفتگی نام دارد.

شما می توانید در طی این دوران شروع به پخش ویروس کنید که دو روز قبل از این که علایم پوستی را نشان دهید شروع می شود. شما تا زمانی که آخرین برآمدگی (ضایعه) کاملاً دلمه بسته شود مسری باقی می مانید. در طول این زمان افراد آلوده به آبله مرغان می بایست از تماس با افرادی که ممکن است مستعد باشند پرهیز کنند. این ممکن است به معنی ماندن در خانه و جدا بودن از سایر بچه ها و بزرگسالان باشد.آبله مرغان معمولاً یک بیماری خفیف در کودکان است، ولی بزرگسالان مستعد (درخطر) و سایر افراد در معرض خطر بالا ممکن است بعد از مواجهه به شدت بیمار شوند. گروه های خطر شامل اینها هستند:
- زنان باردار
- کودکان تازه متولد شده
- افرادی که دستگاه ایمنی شان ممکن است ضعیف شده باشد، شامل افراد باHIVیا افرادی که پیوند عضو یا مغز استخوان شده اند.
اگر شما مبتلا به آبله مرغان شدید می بایست از تماس با افرادی که در خطر بالا برای عوارض آبله مرغان هستند، تا زمانی که ضایعات شما کاملاً دلمه بسته شود، پرهیز کنید.

گرفتن آبله مرغان از فرد مبتلا به زونا
کودکان یا بزرگسالانی که هیچ وقت آبله مرغان نگرفته اند یا واکسن واریسلا نزده اند می توانند به دنبال مواجهه با فردی که زونای منتشر دارد، باتنفسدر ذرات ویروسی که در هوا منتقل می شود، مبتلا به آبله مرغان شوند اگرچه این امر شایع نیست.

آیا ممکن است دوبار مبتلا به آبله مرغان شوید ؟
بیشتر افرادی که آبله مرغان گرفته اند برای بار دوم مبتلا به آبله مرغان نمی شوند اگرچه موارد نادری وجود دارد که در آن یک فرد می تواند برای بار دوم مبتلا به آبله مرغان شود. در برخی از افراد ویروس می تواند بعداً و دوباره در زندگی فعال شود و باعث ایجاد شرایطی مرتبط به نام زونا شود.کارشناسان سلامت معمولاً می توانند آبله مرغان را با فقط نگاه کردن به ضایعه پوستی تشخیص دهند. در برخی از افراد ممکن است از آزمون های بیشتری استفاده شود.اگر براین باورید خودتان یا کودکتان آبله مرغان دارید با پزشکتان تماس بگیرید تا دریابید آیا و چه موقع نیاز دارید با پزشک ملاقات کنید.

در موارد عفونت احتمالی آبله مرغان، کارشناسان سلامت می بایست قدم هایی برای حفاظت سایر بیماران بردارند. ممکن است نیاز باشد تا پزشک تنظیمات مخصوصی ترتیب دهد تا شما و/یا کودکتان سایر بیماران را آلوده نکنید. برای مثال ممکن است از شما خواسته شود که در آخر روز هنگامی که همه بیماران دیگر رفته باشند بیایید یا ممکن است از شما خواسته شود که از ورودی دیگری در ساختمان، متفاوت با آنچه معمولاً بیماران استفاده می کنند، وارد شوید.

بیشتر کودکان بدون درمان یا با درمان اندک آبله مرغان را پشت سر می گذارند. اگر شما براین باورید که کودکتان آبله مرغان دارد با کارشناس سلامتتان در مورد نیاز به ارزیابی در کلینیک صحبت کنید .دو نوعدرمانبرای آبله مرغان وجود دارد. آنهایی که علایم را تخفیف می دهند و آنهایی که خود عفونت را هدف قرار می دهند. در حالی که بیشتر افراد می توانند از درمان ها برای تخفیف علایم سود ببرند همه افراد آلوده به ویروس، نیاز به درمان برای خود ویروس ندارند.

مدیریت علایم
درمان های ساده معمولاً می توانند تب و خارش ایجاد شده توسط آبله مرغان را تخفیف دهند.

- تب :
برای مدیریت تب می توانید استامینوفن مصرف کنید (دقت کنید که به کودکان نبایدآسپیرینداده شود زیرا می تواند باعث ایجاد شرایط خطرناکی به نامسندرم ریشود.)به کودکان می بایست با توجه به وزن شان به جای سن شاناستامینوفنداده شود.

- خارش :
برای کنترل خارش می توانید از داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین) مثل دیفن هیدرامین که ممکن است شما را خواب آلوده کند و لوراتادین که معمولاً باعث خواب آلودگی نمی شود استفاده کنید. درمان های پوستی مثللوسیونکالامینو حمام بلغور جو نیز ممکن است به خارش کمک کند اگرچه شواهد علمی اندکی وجود دارد که این درمان ها اثرگذار باشد.خراشیدن (خاراندن) پوست می تواند باعث یک عفونت پوستی شود زیرا باکتری زیر ناخن ها مخفی شده است. خراشیدن همچنین ممکن است خطر ایجاد اسکار را افزایش دهد. ناخن ها می بایست کوتاه شوند تا این خطرات را کم کند.

هدف قرار دادن عفونت
دارویی به نام آسیکلویر اگر در 24 ساعت ایجاد راش شروع شود می تواند به کوتاه شدن یا مبارزه با عفونت واریسلا کمک کند. این دارو برای هرکسی که دچار آبله مرغان می شود ضروری نیست اگرچه می تواند برای افرادی که در خطر ایجاد یک بیماری مهم تر هستند مناسب باشند. مثال هایی از افراد در خطر ایجاد بیماری مهم تر عبارتند از :
- بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 12سال
- کودکان در هر سن با مشکلات مزمن ریوی ( مثل سیستیک فایبروزیس) یا شرایط مزمن پوستی (مثل اگزما یا درماتیت آتوپیک)
- کودکان در هر سن که می بایست داروهای استروئیدی (که گلوکوکورتیکوئید هم نام دارد) مصرف کنند.
- کودکان یا بزرگسالان با دستگاه ایمنی ضعیف شده شامل افرادی که پیوند شده اند و افراد باHIV

آسیکلویر می تواند به صورت قرص یا تزریق استفاده شود. معمولاً به خوبی تحمل می شود اما می تواند باعث ناراحتی معده یا سردرد شود.بیشتر افرادی که دچار آبله مرغان می شوند، با عفونت بدون ایجاد عوارض اضافه مقابله می کنند اگرچه هنوز هم عوارضمی تواند در بزرگسالان و در افراد با دستگاه ایمنی ضعیف شده به وجود آید. افرادی که دچار عوارض جدی آبله مرغان می شوند معمولاً در بیمارستان بستری می شوند و باآسیکلویردرمان می شوند.

عوارض بالقوه آبله مرغان شامل این موارد است :
-عفونت های پوستی
-نومونی (عفونت ریه ها)
-انسفالیت (التهاب مغز)
به کودکان با یک بیماریویروسی می بایست برای تب استامینوفن داده شود تا از عارضه ی سندرم ری جلوگیری شود. سندرم ری شرایطی نادر است که می تواند باعث آسیب شدید مغز و کبد شود.افرادی که آبله مرغان نگرفته اند یا واکسن نزده اند در صورت مواجهه با فرد مبتلا به آبله مرغان، در خطر ابتلا به بیماری هستند. به هرحال می توان از عفونت پیشگیری کرد.

اگر شما یا کودکتان با فردی که آبله مرغان یا زونا دارد مواجه شدید و در معرض عفوت قرار گرفتید، فوراً با کارشناس سلامتتان تماس بگیرید و بپرسید چه کاری باید انجام دهید. واکسن واریسلا حتی بعد از مواجهه با ویروس می تواند داده شود. اگر نمی توانید واکسن بزنید تزریق دیگری وجود دارد (ایمنوگلوبولین واریسلاکه می تواند موقتاً شما را از آلوده شدن محافظت کند.)

ابتلا به آبله مرغان در طول بارداری می تواند منجر به عوارضی مثل عفونت ریه در مادر یا در موارد نادر نقایص تولد در کودک شود. آبله مرغان هم چنین برای نوزادان تازه متولد شده بسیار خطرناک است، بنابراین زنان بارداری که ایمن نیستند اگر دچار هر یک از علایم آبله مرغان شدند یا اگر با فردی که آبله مرغان یا زونا دارد مواجه شدند، می بایست فوراً با کارشناس سلامتشان تماس بگیرند.

زنان باردارکه با ویروس مواجه شده اند، نمی توانند واکسن واریسلا دریافت کنند (زیرا واکسن آبله مرغان حاوی ویروس زنده است) اما ممکن است نیاز باشد ایمنوگلوبولین واریسلا دریافت کنند، تزریقی که می تواند به حفاظت در برابر عفونت کمک کند. زنانی که در طول بارداری آبله مرغان گرفتند نیاز دارند که به دقت برای علایم عفونت و/یا عوارض تحت نظر گرفته شوند.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

زونا، علائم، درمان و پیشگیری آن

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1395-07-29تاریخ بروز رسانی : 1399-07-10

بهار فصل بیدار شدن ویروس ها

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1391-01-02تاریخ بروز رسانی : 1398-10-16

آبله مرغان

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-10-25تاریخ بروز رسانی : 1398-10-07

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت سوم)

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

بیماری آرگیریا

[ 1396-06-24 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی درباره «تاتو» یا خالکوبی

[ 1391-10-21 ]دکتر فرشید دبیرزاده [ پوست و مو ]

چاقی پوست پرتقالی

[ 1395-06-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

بررسی و اپروچ جدید بر بیماران با حمله ايسکميک جدید و گذرا

[ 1395-11-04 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

موارد استفاده منیزیوم

[ 1397-04-13 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

نشانه های کیست تخمدان

[ 1396-04-09 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

درمان سریع جوش صورت

[ 1396-10-04 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

خواص انواع شیر ( قسمت سوم )

[ 1396-10-09 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

تب خال

[ 1395-08-27 ]دکتر کامبیز بهشید [ پوست و مو ]

چه ورزش هایی به درد های تحتانی کمر کمک می کنند؟

[ 1399-09-07 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

لیزر کیوسوییچ چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1399-09-07 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

بیماریهای بیضه شامل چه مواردی می‌شود؟

[ 1399-09-07 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

درمان واژینیسموس

[ 1399-09-07 ]دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

رحم دو شاخ

[ 1399-09-06 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

پیاده روی و لاغری

[ 1399-09-06 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لیفت صورت و کشیدن پوست بدون عمل جراحی

[ 1399-09-05 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

کیست اپیدیدیم چیست و چگونه درمان می شود؟

[ 1399-09-05 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکات مراقبت از پوست در هوای سرد

[ 1399-09-05 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

لایه برداری پوست و هر آنچه باید درباره آن بدانید

[ 1399-09-05 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

پیشگیری از درد پا با پوشیدن کفش مناسب

[ 1399-09-05 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق چربی برای چه افرادی و در کدام نواحی مناسب است؟

[ 1399-09-05 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت چهارم)

[ 1399-09-05 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

10 ماسک طبیعی صورت

[ 1399-09-04 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تاندونیت یا التهاب تاندون زانو چیست؟

[ 1399-09-03 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

سلامت باروری و جنسی آقایان

[ 1399-09-03 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

ماندگاری تزریق ژل به چه عواملی بستگی دارد؟

[ 1399-09-03 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

نکات مربوط به لیزر موهای زائد

[ 1399-09-03 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس

[ 1399-09-03 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

کربوکسی تراپی دور چشم چیست؟

[ 1399-09-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

روشهای نوین جوانسازی پوست کدامند؟

[ 1399-09-03 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

درد و بی حسی پاها در بیماران دیابتی

[ 1399-09-03 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت