دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

جوش صورت

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031

تولید بیش از حد هورمون تستوسترون در مردان و همچنین در زنان (هر چند در مردها ترشح این هورمون بیشتر است ) ، باعث رشد بیشتر غدد سباسه و در نتیجه ترشح بیشتر چربی به داخل فولیکول های مو می شود.در ضمن سلولهای پوستی نزدیک حفره تخلیه چربی تولید ماده کراتین می کنند،وقتی این دو ماده مخلوط شوند،چربی روغن مانند و کراتین تولید ترکیبی می نمایند که باعث ایجاد نقاط سیاه رنگ می گردد.وقتی سوراخ غدد با این ماده مسدود می شود،باکتری ها شروع به تجمع و رشد می نمایند.این اقدام منطقه را ملتهب کرده و ایجاد جوش یا آکنه و برآمدگی های چربی زیر پوستی ایجاد می شود.

نوجوانان به دلیل فعالیت زیاد هورمونها در طول بلوغ مستعد جوش هستند. زنان نیز به دلیل تغییرات هورمونی در قاعدگی و بارداری بیشتر از مردان احتمال جوش زدن دارند. اما این جوش های ناخوشایند بر کودکان از سنین 10 سال به بالا نیز تاثیر می گذارد.
جوش و آکنه های هورمونی و چرکی
معمولا یک علت به تنهایی به وجود آورنده جوش نیست، این مشکل پوستی و درونی می تواند نتیجه ترکیبی از عوامل باشد مانند :
هورمون ها، چربی زیاد، استرس، استفاده از محصولات مراقبت از پوست نا مناسب و فشار ناشی از کلاه. داروهایی مانند داروهای حاوی لیتیوم، ید، استروئیدها و برومیدها نیز می توانند در ایجاد جوش و بدتر شدن جوش های موجود نقش ایفا کنند.بیرون ریزی جوش می تواند از نظر شدت، گستره مختلفی داشته باشد و چون پوست هر فردی متفاوت است هیچ روشی برای نابودی جوش ها برای همه موثر نیست.

ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، داروها و درمانهای خانگی می تواند برای از بین بردن جوشها و پیشگیری از ایجاد جوش های جدید مورد استفاده قرار بگیرد.این ضایعات پوستی می توانند تقریبا هر جایی در بدن اتفاق بیافتند اما در صورت، گردن، شانه، سینه و کمر شایعتر هستند. با این حال ممکن است شما متوجه آکنه در بازو، باسن و نواحی دیگر بدن که عرق می کنند شوید.

آکنه یا جوش می توانند از نظر اندازه متفاوت باشند و ممکن است ظاهری سفید، قرمز و یا حتی سیاه داشته باشند. این جوش ها می توانند عفونی شوند و باعث درد، التهاب و حتی باقی ماندن اثر شان در حالی که بهبود یافته است شوند.

انواع آکنه یا جوش در افراد مختلف :
آکنه خفیف،متوسط یا شدید
آکنه ولگاریس
آکنه کیستی یا ندولی
آکنه کانگلوباتا
آکنه روزاسه
جوش های سر سیاه یا سر سفید
پاپولها (جوشهای سر قرمز) یا پوستولها
آکنه در گردن، صورت، شانه ها یا سینه
آکنه بزرگسالی یا نوجوانی
آکنه یائسگی یا آکنه به دلیل سیکلهای ماهانه
آکنه شدید

بر طرف کردن آکنه ها و جوش به روش طبیعی
آکنه اغلب توسط ژنها، تغییرات هورمونی ایجاد می شود که با نوسانات هورمونی و تولید چربی بیشتر در دوران بلوغ، بارداری و حتی بزرگسالی بروز می کنند. بسیاری از مردم فکر می کنند خوردن غذاهای چرب باعث آکنه می شود،اما این درک اشتباهی از آکنه یا جوش و برآمدگی های چربی زیر پوستی است. بیشتر نوجوانان حداقل آکنه خفیف را تجربه می کنند در حالی که برخی از آنها هیچ مشکلی با آن نداشته اند و برخی دیگر دچار آکنه شدید شده اند.

آکنه شدید می تواند بر کیفیت زندگی و اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی بگذارد و حتی می تواند در اضطراب و افسردگی نقش داشته باشد.برخی از مردم به ویژه نوجوانان به دلیل آکنه در صورتشان احساس خجالت و شرمندگی می کنند و ممکن است از موضعیت های اجتماعی اجتناب کنند یا حتی نخواهند کسی از آنها عکس بگیرد.بزرگسالانی که آکنه را در زندگی تجربه می کنند معمولا آمادگی آن را ندارند و برایشان استرس زا و تحقیر آمیز است.با این حال با تکنولوژی و داروها و مکمل های غذایی که امروزه در دسترس است روشهای زیادی برای درمان و پیشگیری از هر نوع آکنه وجود دارد.

بررسی انواع آکنه یا جوش شایع :
1- آکنه سر سیاه
آکنه سر سفید در نتیجه زیادی چربی و سلولهای مرده که منافذ را مسدود میکنند تشکیل می شوند. منافذی که با این مواد پر شده است، سطح شان سفید دیده می شود.این شکلی از آکنه است که بیشتر کردم برای ترکاندن و فشار دادن آن وسوسه می شوند اما باید از این کار خودداری کرد.

2- جوش سر سیاه
این آکنه یا جوش نتیجه منافذی هستند که با سبوم و سلولهای مرده پوست مسدود شده است. در مورد آکنه های سر سیاه سطح منافذ باز باقی مانده و به شما این امکان را می دهد که داخل منافذ را که سیاه به نظر می رسد ببینید.

3- کیست ها( تخمدان ، رحم ، سینه ، پروستات ،.... ) و ایجاد جوش:
چربی زیادی می تواند زمینه تکثیر برای باکتریها فراهم آورد و چون باکتریها در داخل منافذ چند برابر هستند، می توانند باعث شوند منافذ ملتهب شدهو ظاهری قرمز، متورم و بسیار دردناک و حتی گرم در هنگام لمس پیدا کنند.این نوع شدید التهاب می تواند کیست تشکیل دهد که شدیدترین نوع آکنه است. کیست ها اغلب پس از بهبودی از خود جای آکنه همیشگی باقی می گذارند.

محرک هایی پوستی که می تواند جوش را شدید و یا بدتر کند :
پوشیدن لباسهای تنگ یا تجهیزاتی که می تواند به پوست مالیده شود و باعث تحریک پوست گردد. بند یا تسمه یا سایر لوازم چسبیده به بدن که اغلب همراه با تجهیزات ورزشی هستند و نیز سینه بند های بندی و حتی لباس های یقه اسکی می تواند پوست را تحریک و آکنه ایجاد کند.اگر شما مدت زیادی پای تلفت هستید یا فعالیتهایی انجام می دهید که چیزی را در مقابل صورت یا پوستتان فشار می دهید (مانند ویولون زدن) ممکن است پوست را به آکنه تحریک کنید.

شستشوی بیش از حد و استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب یا دنبال نکردن دستور العمل محصولات خاص می تواند آکنه را تحریک کند.استرس می تواند باعث پاسخ التهاب در بدن شود. همچنین افزایش آندروژن یا هورمونهای مردانه در مردان و زنان می تواند احتمال آکنه را افزایش دهد.هم التهاب و هم سطح بالای اندروژن می تواند باعث تولید چربی را افزایش داده و ممکن است رویداد و شدت آکنه را افزایش دهد.

لمس کردن صورت،دستان و انگشتان شما حاوی چربی است که می تواند پوست صورت را تحریک کرده و در آکنه نقش داشته باشد.پس از هر فعالیت فیزیکی که شامل تعریق است لباستان را عوض کنید و اگر ممکن است دوش بگیرید تا عرق را از سطخ پوستتان پاک کنید.مو نیز حاوی چربی است و اگر موهایتان زیاد بر روی صورتتان می ریزد ممکن است افزایش آکنه در آن نواحی از صورت را تجربه کنید.

برخی از داروها می تواند باعث آکنه شود از جمله کورتیکواستروئیدها، هورمونها، دیلانتینها (ضد تشنج)، لیتیوم و برخی از قرص های جلوگیری از بارداری. بیشتر داروهای در ارتباط با آکنه پس از توقف دارو دیگر تاثیری در ایجاد آکنه ندارند.اگر شغلی دارید که شامل برخورد دست با مواد شیمیایی و روغن های نامناسب می شود احتمال ایجاد جوش در شما افزایش می یابد.
درمان های خانگی رفع آکنه یا جوش
تغییرات سبک زندگی برای پیشگیری از جوش یا آکنه :
اگر چه هیچ علت واحدی مسبب جوش نیست، عوامل سبک زندگی می توانند نقش موثری در ایجاد آن ایفا کنند.
تمیز نگه داشتن صورت با صابون طبیعی
صورت خود را دو مرتبه در روز با لیف نرم و پاک کننده ملایم بشویید. از استفاده از اسفنج های زبر خود دارید کنید چون می توانند باعث تحریک و آسیب به پوست شوند.
دستانتان را به صورت نزنید. فشردن یا ترکاندن جوش می تواند باعث انتقال باکتریها و کثیفیها به نقاط دیگر صورت شده و التهاب را افزایش دهند و در کل جوش را بدتر کنند. در مواردی که صورتتان را با دستتان لمس می کنید، ابتدا دستان را بشویید.
شستن رو بالشی
روبالشی و ملحفه ها را به طور مرتب بشویید و آنها را از کثیفی و باکتریها و انتقال به صورت دور کنید. مو را به طور مرتب بشویید و از محصولات روغنی بر روی مو استفاده نکنید.

ورزش به مدت حداقل سی دقیقه در روز لازم است. ورزش منظم می تواند با کاهش استرس و تنظیم هورمونها به کاهش بیرون ریزی جوش کمک نماید. تعریق نیز تولید چربی در غدد را کاهش می دهد و در نتیجه احتمال ایجاد جوش کم می شود.
از لوازم آرایشی برچسب دار و بدون چربی مانند فوراور لیوینگ بر روی پوست استفاده کنید. این انواع لوازم آرایشی منافذ را مسدود نمی کنند و احتمال واکنشهای آلرژیک و بسته شدن منافذ را کاهش می دهند.
از پدها یا اسفنجهای آرایشی تمیز برای پوست استفاده کنید و پدها یا قلموهای آرایش را به طور منظم بشویید تا از انتقال باکتری ها جلوگیری کنید.
یک صورت پر از جوش ممکن است باعث خجالت کشیدن شما و دوری از اجتماع شود. اما جوش زدن پایان زندگی نیست. با رنج گسترده ای از درمانهای طبیعی و دارویی موجود، این مشکل را به خوبی می توان مدیریت نمود.
اگر آکنه شما خفیف است یا هنوز به نقطه ای نرسیده که احساس کنید لازم است نزد پزشک بروید، انواع محصولات مفید و موثر وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید.
باید همچنین پاکسازی پوست را به طور منظم انجام دهید تا باکتری ها و چربی ها را کنترل کنید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان اسکار آکنه با کراس

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-08-13تاریخ بروز رسانی : 1399-08-14

درمان جوش صورت

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-08-07تاریخ بروز رسانی : 1399-08-07

درمان کامل روزاسه

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1393-06-26تاریخ بروز رسانی : 1399-07-23

ساب سیژن ( subcision)

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1394-04-07تاریخ بروز رسانی : 1399-07-16

درمان موضعى جوش صورت

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1391-12-26تاریخ بروز رسانی : 1399-06-31

بهترین روشهای درمان اسکار

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-06-10تاریخ بروز رسانی : 1399-06-29

انواع جای جوش

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-05-31تاریخ بروز رسانی : 1399-06-20

لیفت صورت با هایفوتراپی

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1398-09-06تاریخ بروز رسانی : 1399-06-08

دیابت و اختلالات جنسی در زنان ( بخش اول)

دکتر میترا مولائی نژاد [ بهداشت باروری ]

پیشگیری ازاعتیاد و مبارزه ملی رسانه ای ضد مواد مخدر برای جوانان(بخش پنجم)

[ 1388-02-26 ]دکتر محمد آذربایجانی [ اعصاب ، روان و مشاوره ]

شنوایی سنجی

[ 1390-05-18 ]دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

ارکیت یا التهاب بیضه چیست؟

[ 1399-08-22 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بيمارى تيروييد چشمى

[ 1395-03-27 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

راههای داشتن پوستی سالم وباطراوت

[ 1389-10-11 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

زرد زخم چیست

[ 1397-07-05 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

بهترین روش برداشتن خال

[ 1392-07-16 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

وازکتومی یا بستن لوله در مردان

[ 1399-02-01 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

ميوه هاى خونساز كدامند

[ 1396-04-01 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

سرکلاژ دهانه رحم

[ 1399-09-13 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

مکمل ویتامین د

[ 1399-09-12 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مزوتراپی مو چیست؟

[ 1399-09-12 ]دکتر سهیلا طاهری [ متخصص پوست و مو ]

کاربرد لیزر آر اف فرکشنال در پوست

[ 1399-09-12 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

کلوئید یا گوشت اضافه چگونه درمان می‌شود؟

[ 1399-09-12 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روشهای مختلف درمان التهاب تاندون آشیل پا

[ 1399-09-12 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

عادت ماهانه مردان چیست؟

[ 1399-09-12 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

ژل آلیاکسین؛ ژلی منحصر به فرد برای زیر چشم

[ 1399-09-11 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

دیابت و اختلالات جنسی در زنان ( بخش اول)

[ 1399-09-11 ]دکتر میترا مولائی نژاد [ بهداشت باروری ]

آشنایی با لیزرهای جوانسازی پوست

[ 1399-09-10 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان ریزش مو با پی آر پی

[ 1399-09-10 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بسته بودن لوله های رحمی

[ 1399-09-10 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آیا در رفتگی کشکک زانو بدون جراحی درمان می‌شود؟

[ 1399-09-10 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

بلوک عصب پس سری جهت درمان سردردهای ناشی از پس سر و میگرن

[ 1399-09-10 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

لک صورت یا ملاسما را چطور درمان کنیم؟

[ 1399-09-09 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

بیماری اورف چیست؟

[ 1399-09-09 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

چه چیزهایی موجب اضطراب جنسی می‌شود؟

[ 1399-09-09 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

میکرونیدلینگ چه اثری بر پوست شما دارد؟

[ 1399-09-09 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

هیدروفیشیال پوست چیست؟

[ 1399-09-08 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت پنجم)

[ 1399-09-08 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

مهمترین روشهای درمان استریا کدامند؟

[ 1399-09-07 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا تزریق ژل های دائمی خطرناک است؟

[ 1399-09-07 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت