facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
روش لازک
دکتر سیروس بخت آور - متخصص چشم پزشکی

روش لازک

دکتر سیروس بخت آور [ متخصص چشم پزشکی ]

آدرس وب سایت : www.drbakhtavar.ir
آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 تلفن مطب : 32240818 - 031
روش لازک

لازک
لازک یکی از اشکال PRK میباشد با این تفاوت که در این روش اپیتلیوم به شکل یک قلب بلند می‎شود و سپس در انتهای عمل دوباره روی قرنیه برگردانده می‎شود. در روش معمولی PRK اپیتلیوم بعد از تراشیده شدن، دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد. این نوع جراحی جزء روشهای لیزری سطحی Surface Ablation تقسیمبندی می‎شود و مزایای آن مشابه PRK است.

در واقع عمل لازک از محاسن هر دو روش لیزیک و PRK بهرهمند است. بطور خلاصه در این روش اپیتلیوم (لایه سطحی قرنیه که 60 میکرون ضخامت دارد) از لایههای زیرین جدا شده و پس از انجام لیزر اگسایمر در انتهای عمل مجدداً روی قرنیه بازگردانده می‎شود. لازک برای کاهش عوارض مربوط به فلپ در لیزیک و عارضه ایجاد کدورت و بهبود بینایی در PRK بوجود آمد. در این روش ابتدا غلظت 18 تا 25% الکل روی قرنیه ریخته شده و بعد از 20 ثانیه اپیتلیوم به وسیله یک ابزار مخصوص به کناری زده می‎شود .


مراحل انجام لازک از چپ به راست

پس از لازک، درد و اشکریزش و احساس جسم خارجی بیماران نسبت به لیزیک بیشتر و در روز اول نسبت به PRK کمتر است. از نظر نتایج عمل، دید بیماران قابل مقایسه با لیزیک و PRK میباشد. در بسیاری از موارد میزان درد و ایجاد کدورت این بیماران مشابه موارد PRK است.در لازک مشابه بیماران PRK، به علت اینکه باید بعد از عمل برای مدت طولانی قطره استروئید استفاده کرد و این داروها خطر ایجاد آبسیاه (گلوکوم) دارند بسیار مهم است که بیماران به طور مرتب تحت معاینه چشمپزشکی قرار گیرند و مصرف دارو حتماً بر اساس دستورات جراح باشد.

اپیلیزیک
این روش مشابه لازک است با این تفاوت که به جای استفاده از الکل برای جدا کردن فلپ که میتواند باعث مرگ سلولهای اپیتلیوم شود، از یک تیغه پلاستیکی با لبه کندتر از تیغه لیزیک استفاده می‎شود تا یک فلپ حاوی لایه اپیتلیوم، مشابه لازک بلند شود. این عمل هم مشابه PRK بوده و دوره پیگیری آن طولانیتر از لیزیک است.
جراحی عیوب انکساری بخش اول
جراحی عیوب انکساری بخش دوم

جراحی عیوب انکساری بخش سوم
جراحی عیوب انکساری بخش چهارم
جراحی عیوب انکساری بخش ششم عوارض و خطرات لیزیک
جراحی عیوب انکساری بخش هفتم عوارض و خطرات لیزیک
نتایج لیزیک چیست و چه انتظاری می توان از آن داشت ؟
جراحی لیزری پی آر کی
روش Custom Ablation

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید درد و فشار بيش از چند دقيقه قفسه سينه در هنگام فعاليت يا هيجان و تنگي نفس هنگام فعاليت يا خواب مي تواند از علائم بيماري عروق قلب باشد ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان