facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

فواید قارچ
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه

فواید قارچ

شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آدرس وب سایت : www.armitaclinic.ir
آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم تلفن مطب : 22366770 - 021
فواید قارچ

قارچ ها از دسته گیاهان اولیه هستند که از دو جنبه ی تغذیه ای و دارویی مورد توجه بوده اند.میزان پروتین قارچ های خوراکی حدود 2تا6 درصد وزن قارچ گزارش شده که عوامل مختلفی ی میزان آن موثر است.وجود انواع املاح مانند: روی ،فسفر، مس، آهن، کلسیم،ویتامین های گروه های ب و ث بر ارزش غذایی قارچ میافزاید.کربوهیدرات موجود در قارچ های خوراکی نسبت به برخی سبزیجات مانند کلم و هویج کمتر است لذا نقش زیادی در تامین انرژی مورد نیاز بدن ندارد و مصرف آن میتواند در عین حال که موجب تعدیل کالری موجود در جیره های غذایی جامعه میشود تامین کننده ی بخشی از نیاز های تغذیه ای افراد باشد و از این رو امکان استفاده از آنها را در رژیم های غذایی کم انرژی برای کاهش وزن به بهترین نحو فراهم میسازد .

صرف نظر از ارزش غذایی قارج های خوراکی خصوصیات دارویی قارچ ها در طول تاریخ مورد توجه بوده از جایگاه ویژه ای برخورد است.خواص ضد توموری قارچ خوراکی هم اکنون به اثبات رسیده است ،همچنین قارچ ها تقویت سیستم ایمنی بدن،مقاومت در برابر بسیاری از بیماری ها جمله سرطان،آلرژی،دیابت،ناراحتی های ناراحتی های کبدی و کلیوی و...را افزایش می دهند.علاوه بر این اسید لینولئیک از ایجاد اثرات نامطلوب استروژن پیشگیری می کند.

هورمون استروژن یکی از دلایل سرطان سینه در زنان بعداز یایسگی است.قارچ یک ماده غذایی سالم است که سبب می شود با خوردن آن احساس سیری کنید. نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد افزایش مصرف مواد غذایی کم کالری که ارزش غذایی بالایی دارند( مانند قارچ ها) می توانند جایگزین خوبی برای غذاهای پر کالری باشند، بنابراین اگر می خواهید پرخوری را کنار بگذارید و بدون مصرف مواد پرکالری احساس سیری داشته باشید انتخاب قارچ ها به شما کمک می کند تا به این هدف برسید، البته فیبر موجود در قارچ ها هم در این مسیر شما را همراهی می کند.قارچ ها پروتئین هم دارند اما نه به اندازه گوشت ها. هر 100 گرم قارچ حدود سه گرم پروتئین دارد اما پروتئین موجود در 100 گرم گوشت قرمز یا مرغ حدود 20 تا 30 گرم است. همین مقدار ماهی 15 تا 20 گرم پروتئین دارد، با این وجود قارچ از لحاظ داشتن پروتئین گیاهی در سطح خوبی است، به همین دلیل به گیاهخواران توصیه می شود برای جبران بدن شان در کنار سویا یا سایر منابع پروتئین گیاهی حتما از قارچ ها کمک بگیرند.

بتاگلوکان ترکیبی است که در بیشتر گونه های قارچ خوراکی پیدا می شود و به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند، درنتیجه مقاومت بدن در مقابل بیماری ها و عوامل آلرژیزا بالا می رود. بتاگلوکان در قارچ هایی که کلاهک پهنی دارند بیشتر دیده می شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مومطالب و مقالات پزشکی مرتبط
دکتر هما فاتحی - پوست و مو

استخر در تابستان

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drfatehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 309 تلفن مطب : 32245018 - 031
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی

قارچ ناخن

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

آدرس وب سایت : www.doctornazemi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آزند ، بلوک ب ، طبقه اول ، واحد 111 تلفن مطب : 32240913 - 031
دکتر کامبیز بهشید - پوست و مو

قارچ ناخن

دکتر کامبیز بهشید [ پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drbehshid.ir
آدرس مطب : اصفهان دروازه شیراز ابتدای چهارباغ بالا نبش کوچه شهید مختاری ساختمان جم طبقه دوم تلفن مطب : 36630352 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

قارچ های پوستی

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
پیامهای بهداشتی
به كودكان خود فرصت دهيد تا در انجام كارهاي خود ، آزادانه فكر كنند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان