facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
پسوریازیس یا بیماری صدف
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

پسوریازیس یا بیماری صدف

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
پسوریازیس یا بیماری صدف

«پسوریازیس» یا «داء الصدف» یکی از بیماریهای شایع پوستی جهان به حساب می آید؛ طوری که در بعضی مناطق تا حدود پنج درصد از افراد به آن مبتلا هستند.
پسوریازیس (Psoriasis) یا صدف یک بیماری شایع پوستی است که در آن ضایعات ضخیم و قرمز رنگ پوشیده از فلس های نقره ای به وجود می آید. اگر چه ممکن است پوست هر بخشی از بدن با این عارضه درگیر شود، اما مهمترین نواحی ای که تحت تاثیر قرار می گیرند عبارتند از: پوست سر، آرنج ها، زانوها و کمر. همچنین این اختلال پوستی می تواند در ناخن ها و چین خوردگی های بدن نیز رخ بدهد.
بیماری صدف مسری نبوده و از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی شود، اما ممکن است در چند نفر از اعضای یک خانواده اتفاق بیافتد.
بیماری صدف معمولا در سالهای آغازین بزرگسالی و یا بعد از آن رخ می دهد و در بسیاری از افراد، اختلال پوستی فقط به چند ناحیه از پوست محدود می شود. در موارد حاد تر، این بیماری پوستی می تواند بخش وسیع تری از پوست بدن را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری صدف ممکن است بهبود یابد و در زمانی دیگر دوباره عود کند.
این بیماری که از دسته امراض خودایمنی به حساب می آید، با ضایعات پوسته ریزی دهنده و خارشدار صدفی رنگ روی پوست بدن، کف سر و ناخن ها همراه است و درمان قطعی ندارد، اما با دوری از عوامل تشدید کننده و داروهای به خصوصی می توان آن را تحت کنترل درآورد.

همه چیز درباره صدف شایعترین بیماری پوستی
پسوریازیس نوعی بیماری پوستی خود ایمنی و بسیار شایع (با شیوع یک تا پنج درصد) در ایران و جهان محسوب می شود یعنی چیزی حدود ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند. علت بروز آن هنوز مشخص نشده است، اما می دانیم که در این بیماری حساسیت برخی از سلول های ایمنی بدن (T cell) نسبت به بعضی فاکتورها بیشتر است و واکنش آنها باعث ایجاد ضایعات پوستی می شود. آغاز این بیماری از سنین پایین (زیر ۲۰ سال) معمولا جنبه ارثی دارد، اما اگر بعد از ۵۰ سالگی ایجاد شود، نقش ژنتیک خیلی درمورد آن مطرح نیست
پسوریازیس اشکال و علائم مختلفی دارد. شکل کلاسیک آن ضایع های برجسته و پوسته دار در زمینه قرمز رنگ است که پوسته های آن ضخیم و صدفی رنگ است. این ضایعه با خارش همراه است و حالت کبودی و اریتم دارد. اندازه آن نیز معمولا مشخص نیست و بسته به محل می تواند از یک میلی متر تا چند سانتیمتر باشد.
ضایعات پسوریازیس بیشتر از همه در نواحی ضربه ای پوست همچون آرنج، سر زانوها و پشت کمر دیده می شود، اما در هر ناحیه دیگری از جمله سر، صورت، پشت گوش، داخل گوش، بینی، سینه، کف پا، کف دست هم می تواند ظاهر شود. پسوریازیس در کودکان به صورت قطرهای نیز دیده می شود. در این حالت ضایعات مانند شبنم روی پوست بدن پخش هستند. گاهی نیز «اریترودرمی» اتفاق میافتد یعنی تمام بدن دچار قرمزی و پوسته می شود تا حدی که هر صبح می توان ۱۰۰ گرم پوسته از تختخواب بیمار جمع کرد !
پسوریازیس در ناحیه سر معمولا دو رنگ است و از خط رستنگاه کمی بیرون می زند. از پشت سر نیز ممکن است تا قسمتی از گردن پیش برود. گاهی اوقات هم باعث شوره های خیلی ضخیم می شود و موها را ضعیف، نازک و کم حجم می کند . ضایعات کف دست و پا معمولا بسیار ضخیم و مقاوم به درمان هستند و ممکن است تا خط مچ پیش بروند. نوع دیگر پسوریازیس، «پوسچولر» است که باعث ایجاد جوش های ریز چرکی به خصوص در انتهای دست ها می شود.
البته پوسچولر نیز خود اشکال مختلفی دارد و معمولا نسبت به درمان مقاوم است. علاوه براینها، ناحیه تناسلی هم ممکن است دچار پسوریازیس شود. این بیماری در بسیاری از موارد ناخن ها را هم درگیر می کند؛ طوری که تا ۷۰ درصد از افراد طی دوران پیشرفت بیماری دچار ضایعات ناخن می شوند. در چنین حالتی ناخن ها ناصاف، قوسدار و شکننده شده و تغییر رنگ پیدا می کنند. گاهی نیز زیر آنها پوسته جمع می شود و سطحشان حالت سوراخ سوراخ (مانند جای سر سوزن) پیدا می کند.

آرتریت پسوریازیس و درگیری مفاصل
یکی دیگر از انواع پسوریازیس، نوع «آرتروپاتیک» آن است که مفاصل مختلف بدن را درگیر می کند. این بیماری می تواند یک یا چند مفصل را به طور همزمان گرفتار کند و باعث تغییر شکل آنها و تغییرات استخوانی شود. پسوریازیس آرتروپاتیک اغلب همراه با ضایعات ناخن بوده و نسبت به درمان مقاوم است.
برای کنترل آن نیز متخصص پوست و متخصص ارتوپدی یا روماتولوژیست باید همزمان با هم بیمار را تحت نظر داشته باشند. این نوع پسوریازیس شیوع بالایی دارد به همین دلیل وقتی فردی با ضایعات مفصلی به پزشک مراجعه می کند باید به دنبال ضایعات پسوریازیس در سر یا بدن او نیز باشیم، زیرا ممکن است به آن دچار شده، اما خود متوجه نباشد. در این صورت بیماری «آرتریت پسوریازیس» نامیده می شود نه «آرتریت روماتوئید».
از آنجایی که علت بیماری مشخص نیست هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. در واقع اگر بیماری پسوریازیس تشخیص داده شود و بعد از درمان عود نکند، تشخیص اشتباه بوده است، زیرا پسوریازیس در همه موارد عود کننده است. با این حال می توان با کمک برخی درمان ها آن را تحت کنترل درآورد.
روش های درمانی برحسب محل ضایعه، سن و جنس فرد و شرایط او متفاوت هستند؛ برای مثال اگر فرد جوان باشد می توان به طور موقت از درمان های قویتر برای او استفاده کرد و بعد درمان را به آرامی پیش برد. بهترین و ساده ترین راه درمان نیز استفاده از استروئیدهای موضعی (کورتون) است. فقط شیوه، مقدار و محل مصرف این داروها اهمیتی ویژه دارد و باید حتما به طور اختصاصی برای هر بیمار لحاظ شود. کرمها و محصولات موضعی نرم کننده نیز همگی در بهبود این بیماری تاثیرگذارند. از دیگر داروهای موضعی می توان به ترکیبات ویتامین D. و «دیترانول» اشاره کرد. بعضی داروهای موضعی به بلند شدن و رفع پوسته های ضایعات هم کمک می کنند.

همه چیز درباره صدف شایعترین بیماری پوستی
درمان با داروی خوراکی و اشعه ماورای بنفش

یکی دیگر از روش های مهار پسوریازیس، درمان با اشعه ماورای بنفش (UV) است که بر حسب نوع ضایعه می توان طیف های مختلف آن را به کار برد. برای تعدیل و تنظیم سیستم ایمنی بدن نیز می توان از درمان های خوراکی و سیستمیک استفاده کرد. این داروها از جمله «متوترکسات» انواع «رتینوئید» سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و واکنش های التهابی را کاهش می دهند، اما باید توجه داشت که با قطع دارو، مشکل بیمار عود می کند.
امروزه برای کنترل این بیماری داروهای بیولوژیک نیز با تاثیر انحصاری روی سیستم ایمنی بدن به کار می روند، اما متاسفانه به علت قیمت بالایی که دارند، خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرند. لازم به یادآوری است که این بیماری اصلا واگیردار نیست و بیماران میتوانند با آرامش اعصاب، استفاده متعادل از نور آفتاب و مصرف دارو علائم آن را تحت کنترل قرار دهند. البته به شرطی که پیگیر درمان باشند و بهطور مرتب مراجعه پزشکی داشته باشند.

عوامل تشدید کننده کدامند؟
گرچه علت پسوریازیس مشخص نیست، اما عوامل تشدید کننده آن شناخته شده هستند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
یکی از مهمترین مسائل، استرس است. استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و در نهایت سلول های مستعد را نسبت به بروز بیماری تحریک می کند ؛ بنابراین هر چه استرس کمتر باشد شدت و میزان عود پسوریازیس نیز کمتر می شود.
مساله دوم، عفونت ها هستند؛ به خصوص عفونت گلو که در سنین پایین می تواند از راه تنفسی به تمام بدن منتشر شود و نوع خاصی از ضایعات پوستی پسوریازیس را ایجاد کند؛ بنابراین همیشه باید درمان این عفونت ها را جدی بگیرید و از خوددرمانی پرهیز کنید.
عامل تشدید کننده بعدی داروها هستند. بعضی داروها ازجمله لیتیوم، بتابلوکرها و حتی گاهی پنیسیلین ممکن است باعث تشدید پسوریازیس شوند.
پسوریازیس در افرادی که از سیگار استفاده می کنند، بیشتر عود می کند.
تروما و ضربه علائم پسوریازیس را افزایش می دهند؛ به همین دلیل نواحی آرنج و سر زانوها بیشتر دچار این ضایعات می شوند. پس تا میتوانید از وارد شدن ضربه های مکرر به پوست جلوگیری کنید.
چاقی یکی دیگر از عوامل مستعد کننده به شمار می آید؛ بنابراین هرقدر فرد لاغرتر باشد، احتمال تشدید و عود پسوریازیس در او کمتر می شود. با این حال تاثیر فاکتورهای تغذیه ای و نوع مواد غذایی بر تشدید این بیماری هنوز اثبات نشده است.
فاکتورهای محیطی از جمله آلودگی ها نیز گاهی این ضایعات را شدت می کنند، اما اشعه آفتاب هم میتواند موثر در درمان و هم تشدیدکننده بیماری باشد. در واقع آمار پسوریازیس در مناطقی که آفتاب کمتر می تابد، بیشتر است؛ برای مثال در کشور نروژ آمار به ۱۰ درصد نیز میرسد، اما اگر آفتاب بیش از حد و مکرر روی پوست تابیده شود، علائم بیماری تشدید خواهد شد.

چگونه باید متوجه شویم که به بیماری صدف مبتلا شده ایم؟
اگر چنانچه یک راش پوستی دارید که بهبود نمی یابد به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند با ارزیابی راش پوستی شما، در صورت ابتلا به پسوریازیس، آن را تشخیص دهد.
روش های درمانی بسیاری برای بیماری صدف وجود دارد. برخی از روش های درمانی سرعت تولید سلول های جدید پوستی را کاهش می دهند در حالی که روش های درمانی دیگر خارش و خشکی پوست را از بین میبرند. پزشک شما با توجه به میزان و شدت راش ها، محل راشها در بدن، سن شما، سلامت کلی شما و سایر عوامل یک برنامهی درمانی را برای شما در نظر میگیرد.

روشهای درمانی رایج عبارتند از:
کرم های استروئید
مرطوب کننده ها (برای از بین بردن خشکی پوست)
قطران ذغال سنگ (Coal tar یک روش درمانی رایج برای درمان بیماری صدف در پوست سر. در موارد حاد ممکن است این روش همزمان با نور درمانی انجام شود. قطران ذغال سنگ به صورت محلول های حمام، شامپوها و لوسیون ها تولید می شوند.)
کرم ویتامین D. (شکل خاصی از ویتامین D. که توسط پزشک تجویز می شود. ویتامین D. موجود در غذاها و قرصهای ویتامین D. تاثیری بر بیماری صدف ندارند.) و کرم های رتینوئید.

آیا میتوان بیماری صدف را برای همیشه درمان کرد؟
بیماری صدف یا همان بیماری پسوریازیس را نمی توان برای همیشه درمان کرد. اما می توان حتی درموارد شدید نیز تا حد زیادی علائم و نشانه های آن را کاهش داد.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مومطالب و مقالات پزشکی مرتبط
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

روش های مراقبت از ناخن های شکننده

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

مراقبت از پوست در فصل سرما

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

علاتم بیماری رزاسه و راه هاى درمان آن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی

منافذ باز پوست چیست ؟

دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

آدرس وب سایت : www.drabbaspour.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفريقا ، بالاتر از چهارراه جهان كودک ، خیابان پديدار ، ساختمان شهروز ، طبقه 6 تلفن مطب : 88661062 - 021
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

چطور از افتادگی پوست گردن جلوگیری کنیم ...

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

عوارض استرس و کم خوابی بر پوست

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

فواید نمک دریایی برای پوست و مو

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

پرسش های رايج در مورد پوست و مو

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر گیتا فقیهی - متخصص پوست و مو

خارش پوست دلایل و راهکارهای درمان آن

دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drgitafaghihi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف تلفن مطب : 32240828 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

روغن های طبیعی برای شادابی پوست

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر جمال الدین حسن زاده - متخصص پوست و مو

پوست چرب

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drhassanzadeh.net
آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم تلفن مطب : 33246361 - 087
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی

پسوریازیس یا صدفک چه بیماری است ؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آدرس وب سایت : www.drvaez.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول تلفن مطب : 36284487 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

پوستتان را جوان تر از سن تان نگه دارید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

كراتوز پيلاريس ، پوست مرغى

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی

کشیدن پوست بدون جراحی بخش دوم

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

آدرس وب سایت : www.doctornazemi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آزند ، بلوک ب ، طبقه اول ، واحد 111 تلفن مطب : 32240913 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

بهترین مواد غذایی که جایگزین ضد آفتاب ...

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

ویتلیگو و سفید کردن پوست با منوبنزن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

بیماری هیلی هیلی یا پمفیگوس چیست

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

خواص و فواید عالی ژل آلوورا

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر هما فاتحی - پوست و مو

۷ نکته جالب درباره پوست

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drfatehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 309 تلفن مطب : 32245018 - 031
پیامهای بهداشتی
در زمان ابتلا به سرماخوردگي و آنفلوانزا از دست دادن و روبوسي با ديگران خودداري كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان