facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

مارچوبه، خواص و مضرات (قسمت چهارم)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

مارچوبه، خواص و مضرات (قسمت چهارم)

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
مارچوبه، خواص و مضرات (قسمت چهارم)

مارچوبه، علیه بیماری های قلبی و دیابت
مواد آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی موجود در مارچوبه، بسیاری از بیماریهای مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماریهای قلبی را متوقف می کنند. مقادیر بالای ویتامین های گروه B در مارچوبه، مسئول اثرات ضددیابتی این گیاه می باشند. ویتامینهای گروه B در مارچوبه به فراوانی یافت می شوند، و نقش مهم و کلیدی را در متابولیسم قندها و نشاسته ایفا می کنند و برای مدیریت مناسب قند خون ضروری می باشند.اسیدفولیک نیز نقش کلیدی در تنظیم هوموسیستئن (که افزایش آن ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می دهد) دارد. مارچوبه همچنین منبع بسیار خوبی ازفیبرمحلول می باشد و مطالعات متعدد نشان داده است که فیبر محلول ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و دیابت را می کاهد.

بهبود لوسمی با مارچوبه
یکی دیگر از زمینه های تحقیق در رابطه با مارچوبه، اثر آن بربیماری لوسمی می باشد. لوسمی نوعی سرطان است که مغز استخوان را درگیر می کند و بر تولید گلبولهای سفید خون اثر می گذارد. در این بیماری گلبولهای سفید به حالت طبیعی تولید نمی شوند و یا به طور طبیعی فعالیت نمی کنند. یکی از عملکردهای گلبولهای سفید معیوب در بیماری لوسمی، این است که اسید آمینه آسپاراژین را از سایر سلول ها و پروتئین های خونی جذب می کند. در نتیجه برای درمان این بیماری آنزیم آسپاراژیناز که تجزیه کننده آسپاراژین می باشد، به فرد تزریق می شود. نکته قابل توجه این است که مارچوبه با نام لاتین آسپاراژوس، سرشار از اسیدآمینه آسپاراژین و آنزیم آسپاراژیناز است. به همین علت یکی از گزینه های اصلی برای درمان بیماری لوسمی و تهیه داروهای برطرف کننده لوسمی می باشد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
توجه به بهداشت روان كودكان موجب پيشگيري از بروز اختلالات رواني در بزرگسالي است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان