facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

حقایقی که درباره مواد غذایی غنی شده باید بدانید (قسمت سوم)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

حقایقی که درباره مواد غذایی غنی شده با ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
حقایقی که درباره مواد غذایی غنی شده باید بدانید (قسمت سوم)

آیا مواد غذایی غنی شده سالم‌ترند؟
مفید یا مضر بودن مواد غذایی غنی شده به رژیم غذایی و نیازهای تغذیه‌ای هر فرد بستگی دارد. برای مثال مصرف مواد غذایی غنی‌شده با ویتامین ب۱۲ می‌تواند برای گیاه‌خواران به‌ دلیل رژیم‌ غذایی خاص‌شان مفید باشد.
اما این را هم اضافه کنیم که مواد غذایی غنی شده به ‌تنهایی برای تأمین همه مواد مغذی مورد نیاز بدن کافی نیستند. درضمن برخی از این محصولات شدیدا فرآوری ‌شده‌اند و نمک، چربی یا قند بالایی دارند. نکته دیگر اینکه ممکن است در مواردی به بیش‌مصرفی مواد مغذی منجر شوند. بیش‌مصرفی یا اُوِردوز زمانی اتفاق می‌افتد که بدن‌مان ویتامین‌ها و مواد معدنی را در مقادیری فراتر از نیازش دریافت کند.
منتها اُوِردوز بیشتر به بی‌توجهی خود ما مصرف‌کنندگان برمی‌گردد. چراکه تولیدکنندگان غلظت مواد مغذی افزوده‌شده را به‌ میزانی درنظر می‌گیرند که برای مصرف روزانه مفید باشد و ایجاد مسمومیت نکند. به‌ سادگی می‌توانید با مطالعه برچسب غذایی این ‌دست محصولات به مقدار مواد مغذی موجود در هر سهم پی ببرید. سپس کافی است از خودتان بپرسید که در هر وعده چند سهم مصرف می‌کنید.حساب سایر مواد غذایی مغذی و احیانا مکمل‌هایی را هم که روزانه برای تأمین نیاز بدن‌تان به ویتامین‌ها و مواد معدنی مصرف می‌کنید داشته باشید.
خلاصه کلام اینکه مواد غذایی غنی شده می‌توانند کمک خوبی برای اصلاح کمبودهای تغذیه‌ای افراد در معرض خطر باشند. باز تکرار می‌کنیم که مفید یا مضر بودن‌شان به نیازهای تغذیه‌ای هر فرد بستگی دارد.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
امام علي (ع): خوراكت را كم كن تا بيماري تو كم گردد. (غررالحكم ،جلد 1 ،صفحه 114)


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان