دکتر فرشید دبیرزاده - پوست و مو

عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت چهارم پیلینگ

دکتر فرشید دبیرزاده [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drdabirzadeh.ir
آدرس مطب : تلفن مطب : -

چند سال پیش تصور بر این بود که لیزر جای پیلینگ شیمیایی را خواهد گرفت ولی در عمل عکس این پدیده اتفاق افتاد! طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک امریکا ، میزان این نوع پیلینگ از سال 1992 تا 2005 ، در این کشور بیش از چهار برابر شده است.پیلینگ شیمیایی عملی است که با انجام آن پوست جوان تر به نظر خواهد رسید و بسیاری از علائم قابل مشاهده پیری مانند چین های سطحی یا لکه هایی که در اثر پیری در صورت ، دستها ، گردن و سینه به وجود می آیند، محو می گردد. در این عمل مواد شیمیایی خاصی روی پوست مالیده می شود تا کار لایه برداری از پوست را با عمق های مختلف انجام دهد. پوست بعد از لایه برداری دوباره تکثیر کرده و لایه مذکور را بازسازی می کند. در طی این پروسه ، کلاژن سازی فعال می شود.

این عمل در میان جوانان نیز طرفدار دارد زیرا می توان با یک پیلینگ مختصر ، علائم پیری را که به طور زودرس ایجاد شده باشند ، محو کرد. پیلینگ می تواند در درمان آکنه هم مفید باشد.کسانی که متقاضی انجام این عمل روی صورت خود هستند باید درک واقع گرایانه ای از نتایج آن و محدودیت ها ومراقبت های قبل و بعد ازعمل داشته باشند. پزشکان عزیز باید این موارد را برای بیمار توضیح دهند. کسانی که نمی توانند بعد از عمل ( بویژه در پیلینگ متوسط و عمیق ) ، کمتر درمعرض نور خورشید قرار بگیرند ، کاندیدهای خوبی برای این عمل نیستند. بیماران در روزهای بعد از عمل باید از مالش دادن یا خاراندن محل عمل خودداری کنند ( به جای این کار می توان از کمپرس سرد استفاده کرد ). ضمنا" استفاده منظم از ضد آفتاب نیز اهمیت دارد.

اثرات عمل بسته به نوع پیلینگ متفاوت است مثلا در نوع سطحی ، یک روز بعد از عمل می توان نتایج آن را مشاهده کرد ولی در نوع عمیق ممکن است دوهفته یا بیشتر طول بکشد تا بتوانیم نتایج واقعی را ببینیم.

پیلینگ شیمیایی برحسب عمق لایه برداری به سه گروه تقسیم می شود :
سطحی ، متوسط ، و عمیق . این عمق به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از : نوع ماده شیمیایی بکار رفته و غلظت آن ، روش کاربرد ، نوع پوست و وضعیت آن.هر قدر لایه برداری عمیق تر باشد ، عمل سخت تر و زمان لازم برای بهبودی بیشتر است و البته نتایج کار ملموس تر .

برخی از موادی که برای پیلینگ شیمیایی به کار می روند :
- آلفا هیدروکسی اسید ها ( مانند اسید گلیکولیک ) که اسید های ضعیفی هستند. در پایان عمل باید این اسیدها را با افزودن مواد دیگری برروی پوست ، خنثی کرد.
- تری کلرواستیک اسید که از ماده قبلی بسیار قوی تراست و در غلظت های مختلف به کار می رود.
- فنل که فعالیت آن در پوست به لحاظ سمیت مستقیم آن برای پروتئین ها و غشاهای سلولی است.

پیلینگ سطحی
موارد کاربرد آن برای بهبود قوام پوست ، آکنه های (جوش های) فعال ، لکه های ناشی از نور آفتاب ، تغییر رنگ های سطحی و لکهای ایجادشده در زمان حاملگی است . این عمل معمولا درچند مرحله انجام می شود و برای همه انواع پوست ، قابل استفاده است. در برخی افراد ( مانند مبتلایان به درماتیت سبورئیک ) بهتر است از آلفاهیدروکسی اسیدها با غلظت پایین ، استفاده شود. در این روش علاوه بر آلفاهیدروکسی اسیدها از مواد دیگری مانند سالیسیلیک اسید ، ترتینوئین ( رتین آ ) ، تری کلرواستیک اسید 10 تا 15 درصد و محلول "جسنر" ( رزورسینول ، اسید لاکتیک ، و اسید سالیسیلیک در اتانول ) نیز استفاده می کنند. استفاده از هردو روش پیلینگ سطحی و لایه برداری مکانیکی پوست ، باعث افزایش تاثیرات حاصله شده و در زمان کوتاه تری به اهداف درمانی دست پیدا می کنیم.

در بین آلفاهیدروکسی اسیدها ، استفاده از گلیکولیک اسید رایج تر است. معمولا" درجلسه اول ، غلظت های کم آن ( 20 تا 30 درصد) به کار رفته و در جلسات بعدی غلظت و مدت زمان را افزایش می دهند. در بسیاری موارد علاوه بر جلسات ماهانه پیلینگ ، خود فرد هم در منزل باید از ترکیبات موضعی گلیکولیک اسید با غلظت 8 تا 15 درصد استفاده کند. کاندید ایده آل این نوع از پیلینگ ، بیمارانی هستند که ضایعات پوستی و یا لک های جزئی داشته و می خواهند زمان نقاهت شان کوتاه باشد و درضمن آمادگی مراجعات پی در پی ( تقریبا به مدت شش ماه ) را تا حصول نتیجه مورد نظر را دارند.

پیلینگ سالیسیلیک اسید معمولا" با التهاب همراه نیست و می توان از آن در پوستهایی که ممکن است بعدا" دچار تیرگی شوند استفاده کرد. برخی از پزشکان این ماده را برای درمان آکنه به سایر مواد، ترجیح می دهند. برنامه درمان با سالیسیلیک اسید ، معمولا" به صورت شش جلسه که فاصله هر جلسه تا جلسه بعدی 2 تا 4 هفته است ، تنظیم می گردد.در پیلینگ با ترتینوئین ( رتین آ ) ، محلولی که بر روی پوست مالیده می شود باید چند ساعت ( مثلا" 6 ساعت ) بماند و البته هیچ دردی ندارد. از آنجا که اشعه ماورا بنفش نور خورشید باعث تجزیه رتین آ می شود ، این کار را باید حتی الامکان ، بعد از غروب آفتاب انجام داد.

پیلینگ با عمق متوسط
این نوع عمل بیشتر برای تغییر رنگ ها ( عمدتا" لک های ناشی از نور آفتاب ) و بهبود بافت و قوام پوست به کار می رود. با این روش ، چین ها و جای جوش های قدیمی ، فقط اندکی بهبود می یابند."تری کلرواستیک اسید" %35 یکی از ترکیباتی است که برای پیلینگ متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. می توان آن را همراه با گلیکولیک اسید %70 یا محلول جسنر نیز مصرف کرد. در این نوع پیلینگ برخی پزشکان از آرام بخش های وریدی استفاده می کنند ولی در بیشتر موارد ، استفاده از آرام بخش های خوراکی مانند " لورازپام " یا " دیازپام " همراه با یک مسکن قوی مانند " ترامادول " کافی است. بعد از 15 تا 20 دقیقه درد و ناراحتی فروکش می کند. حدود یک هفته طول می کشد تا فرد بتواند به سر کار برگردد و دو تا چهار هفته هم باید از مرطوب کننده های خنثی و ضد آفتاب قوی استفاده کند.

پیلینگ عمیق
کاربردهای اصلی آن عبارتند از بهبود تغییر رنگ پوست ، کم کردن چین های پوستی ، رفع تومورهای پیش سرطانی ، و جای جوش های (آکنه های) قبلی .در این عمل معمولا" از ترکیبات " فنل " همراه با " روغن کروتون " استفاده می شود. سایر مواد شیمیایی که برای این عمل به کار می روند عبارتند از " سپتیسول " ، آب ، و روغن های گیاهی ( گلیسرین ، زیتون ، کنجد ).کاندید ایده آل برای پیلینگ عمیق زنان بلوند و چشم آبی با پوست روشن هستند. البته از ترکیبات فنل می توان با اطمینان در کسانی که پوست زیتونی یا تیره با مو و چشمان سیاه دارند نیز استفاده کرد. پوست مردان کلفت تر بوده و لذا کمتر به پیلینگ پاسخ می دهد. این عمل باید تحت مانیتورینگ قلبی عروقی صورت گیرد. با استفاده از آرامبخش های وریدی و بیحسی ناحیه ای می توان کاری کرد که بیمار درد را حس نکند. بعد از مالیدن محلول ، صورت با چسب اکسید روی پوشانده می شود. این چسب را بعد از 24 ساعت برمی دارند و پوست را با محلول سالین استریل می شویند و سپس پوست به مدت 7 روز با ماده ضدعفونی کننده مانند پودر بیسموت پوشانده می شود. در روز هشتم صورت را با آب معمولی می شویند. قرمزی ناشی از این عمل در عرض 2 ماه رفع می شود.

عوارض احتمالی پیلینگ :
بیش از پنجاه سال است که این روش ، با اطمینان در دنیا به کار می رود و درصورتی که نزد پزشکان حاذق و با تجربه صورت گیرد ، احتمال ایجاد عوارض به حداقل خواهد رسید. برخی عوارض احتمالی بدین شرحند :

1. تیره شدن یا ایجاد لک بر روی پوست بعد از پیلینگ ، با هر عمقی که باشد ، امکان دارد. این احتمال در کسانی که پوست روشن تر دارند ، کمتر است ولی فاکتورهای ژنتیکی هم دراین زمینه نقش مهمی دارند طوری که گاهی در افرادی با پوست روشن که " ژن تیره " دارند ، این عارضه بروز می کند. استفاده از ترکیب هیدروکینون و ترتینوئین ( فرمول کلیگمن ) قبل از پیلینگ سطحی و متوسط و نیز بعد از پیلینگ عمیق ، احتمال این عارضه را کاهش می دهد.

2 .عفونت : البته احتمال عوارض باکتریایی یا قارچی بعد از پیلینگ شیمیایی زیاد نیست . در کسانی که سابقه ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس را داشته اند باید جهت پیشگیری ، از داروی " آسیکلوویر" یا " والاسیکلوویر" ، بویژه در پیلینگ متوسط یا عمیق ، استفاده کرد.

3 . در تعداد اندکی از بیماران ، 8 تا 16 هفته بعد از عمل ، کیست های ریز اپیدرمی یا میلیا ( به صورت دانه های ریز سفید ) مشاهده شده است .

4 .آکنه که ممکن است ناشی از عود آکنه قبلی بوده یا در اثر چرب بودن بیش از حد پوست جدید باشد. تجویزکوتاه مدت آنتی بیوتیک در بهبود این عارضه موثر است .

5 .ایجاد اسکار ( جوشگاه ) که بیشتر در نواحی تحتانی صورت ممکن است رخ دهد . اگر این تشخیص مطرح شد باید بلافاصله از آنتی بیوتیک های موضعی و ترکیبات استرویید قوی استفاده کرد.

6 . عوارض قلبی : که در مورد پیلینگ با ترکیبات فنل دیده شده است .
برای مشاهده عکس های قبل و بعد از عمل اینجا را کلیک کنید.
به زودی در قسمت پنجم این مجموعه ( عمل های زیبایی به زبان ساده ) به " درم ابریژن و میکرودرم ابریژن " خواهیم پرداخت.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

روش ترکیبی درمان جای جوش

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-05-31تاریخ بروز رسانی : 1401-06-02

کربن پیل با لیزر چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-02-24تاریخ بروز رسانی : 1401-02-25

پیلینگ صورت چیست؟

دکتر فاطمه عندلیب[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-02-20تاریخ بروز رسانی : 1401-02-21

پیلینگ چیست و چگونه انجام میشود؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-12-12تاریخ بروز رسانی : 1400-12-14

زیبایی و سلامت پوست

دکتر رضا رباطی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-10-19تاریخ بروز رسانی : 1400-10-19

پروتز زیبایی چیست؟

دکتر بیژن فروغ[ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]تاریخ انتشار : 1400-09-25تاریخ بروز رسانی : 1401-02-21

تزریق بلوک عصبی SNRB چیست؟

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

نقش اسپری در درمان حساسیت ریوی یا آسم کودکان

دکتر محمد رضا مدرسی [ فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی کودکان ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

ارتباط علائم استرس پس از سانحه با رفتار بیش فعالی جنسی

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

روشهای رفع و درمان گودی زیر چشم

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بررسی علت دردهای کرامپی یا کولاکی شکم با سونوگرافی

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاربرد و نحوه انجام رادیوگرافی ساده زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

بیماری های قابل درمان با سلول های بنیادی

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

مقایسه برخی از روشهای جوانسازی پوست

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

لیفت شقیقه با ژل چگونه انجام میشود؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

نکات ايمنی و بهداشت در طراحی تاريکخانه راديولوژی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

انواع عمل های جراحی اورولوژی

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بررسی اثر لیزر اگزایمر در درمان پسوریازیس

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علت افتادگی و کوچک شدن سینه بعد از عمل پروتز سینه چیست؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

ضعف دست نشانه چیست و چگونه درمان می شود؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

برای زیر چشم تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

نکات مهم برای از بین بردن ورم بعد از تزریق ژل

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

آیا درمان قطعی دیسک گردن با ورزش امکان پذیر است؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

چگونه زوج ها می توانند زمان بیشتری برای رابطه جنسی داشته باشند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

چه عواملی احتمال ابتلای افراد را به تومورهای مغزی افزایش می دهد؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

منوال تراپی کمر چه کاربرد هایی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

استرچ مارک یا ترک بدن چیست؟

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

علت ریزش مو در مردان و زنان بالای ۴۰ سال

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

بهترین روش برای رفع تیرگی کشاله ران

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

جراحی پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت