دکتر علی نقره کار - متخصص درد

کاربرد پی آر پی (prp) در درمان دردهای اسکلتی عضلانی چیست؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]آدرس وب سایت : www.dr-noghrekar.ir
آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول تلفن مطب : 88670088 - 021

درمان درد با استفاده از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یکی از روشهای نوین و جدید است که علاوه بر کاربردهای دیگر، برای درمان درد نیز مورد استفاده قرار می گیرد دارد. این روش معمولاً برای درمان دردهای مزمن اسکلتی عضلانی استفاده می شود و به تسکین درد کمک می کند. در روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی)، از اجزا و ترکیبات سلول های خون خود بیمار استفاده می شود. به این صورت فرمولی کاملاً انتخابی و قابل کنترل از ترکیبات خون به دست آمده که به صورت طبیعی فرآیند بازسازی و ترمیم را در بیماری های ارتوپدی و مربوط به استخوان، تسریع می کند.
واکنش بدن نسبت به آسیب دیدگی بافت های نرم به این صورت است که حجم زیادی از سلول های پلاکت را به محل آسیب دیده اعزام می کند. پلاکت ها که به طوری طبیعی به شدت به رشد و بازسازی و ترمیم بافت ها کمک می کنند، در محل آسیب دیدگی هم همین کار را انجام می دهند. پلاکت ها شروع فرآیند ترمیم را به شدت سرعت می بخشند و تا جایی که لازم و ممکن باشد از سلول های بنیادین کمک طلب می کند.
درمان از طریق تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) هم در واقع یک روش طبیعی است که تلاش بدن برای دریافت غلظت و حجم بالای پلاکت را در محل تزریق ممکن می سازد. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) اصولاً برای کاهش درد و سرعت بخشیدن به بازیابی و ترمیم بافت های آسیب دیده است بدون اینکه لازم باشد هزینه های گزاف جراحی و داروهای مختلف به بیمار تحمیل شود.

تزریق پی آر پی (PRP) بدون درد، ایجاد عوارض خاص و نیاز به طی دوران نقاهت، می تواند تا حد زیادی در بهبود دردهای اسکلتی - عضلانی تاثیر مثبت داشته باشد. در کلینیک فوق تخصصی درمان درد دکتر علی نقره کار، تزریق پی آر پی با فرمولاسیون خاص و موثر برای تسکین دردهای استخوانی انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس حاصل فرمایید.

فواید تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) یکی از شیوه های درمانی است که در حال حاضر به شدت مورد توجه قرار گرفته است و به سرعت در حال پیشرفت است. نتایجی که تا کنون از کاربرد این روش دریافت شده است بسیار امید بخش بوده و نشان می دهد که این روش پتانسیل بالایی به خصوص برای ترمیم آسیب دیدگی های بافت های نرم مثل رباط ها و تاندون ها دارد.

مزیت اصلی تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) این است که باعث کاهش درد و درمان سریع بافت ها می شود . به این صورت این روش قادر است نیاز به انجام عمل جراحی و دوره های طولانی مدت بازیابی را از بین ببرد. به علاوه کسانی که به هر دلیل نیاز به عمل جراحی باز پیدا کرده اند اما توانایی جسمانی و یا شرایط مناسب برای جراحی باز را ندارند، می توانند بیشترین بهره را از این روش درمانی ببرند.
تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) یک روش درمانی کم خطر و غیر تهاجمی است به خصوص در قیاس با روشهایی مثل عمل جراحی. نکته مثبت دیگر این روش این است که همان طور که گفتیم، از سلول های بدن خود فرد برای درمان استفاده می شود و فرآیند طبیعی و بیولوژیکی درمان سرعت بخشیده می شود.
پلاسمای غنی شده از پلاسما (PRP) زمانی که در محل آسیب دیدگی و اطراف آن تزریق می شود، به ترمیم بافت ها کمک می کند و قدرت بازسازی آنها را تقویت می کند. نتیجه این است که بازیابی و بازسازی بافت ها پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت بسیار سریع تر از زمانی است که از روش عمل جراحی استفاده می شود.
همچنین به این علت که از چیزی به غیر از سلول های خود بدن برای این کار استفاده نمی شود، خطر عوارض جانبی تقریباً وجود ندارد و احتمال بروز واکنش های آلرژیک و حساسیت هم تقریباً صفر است.

کاربرد پی آر پی

درمان با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP ) چطور انجام می شود؟

همان طور که گفتیم تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) بسیار ساده تر از عمل جراحی است. برای انجام تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(پی آر پی)، ابتدا یک نمونه خون از فرد بیمار گرفته می شود، درست مثل نمونه هایی که برای انجام آزمایش خون گرفته می شود. خون گرفته شده توسط دستگاه های مخصوص با سرعت بسیار بالا چرخانده می شود. این کار باعث می شود پلاکت ها از دیگر اجزا و ترکیبات موجود در خون جدا شوند. بعد از انجام این کار یک ترکیب خاص از خون که در واقع همان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است، خواهیم داشت. این مایع سپس در بخشهای آسیب دیده از بدن و بافت ها تزریق می شود. این روش هیچ نیازی هم به استفاده از بخیه و ... ندارد.
کل فرآیند تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در حدود یک ساعت طول می کشد که این زمان شامل مراحل آماده سازی و بازیابی و ... می شود. این کار به طور کاملاً ایمن و تحت کنترل در مطب انجام می شود. مزیت این روش این است که بدون داشتن ذره ای درد یا استفاده از بی هوشی یا بستری شدن در بیمارستان انجام می شود و زمان خاصی هم برای بازیابی و ریکاوری لازم ندارد. در واقع بیشتر افرادی که از این روش استفاده می کنند بعد از آن بدون هیچ مشکلی به روال معمول زندگی باز می گردند و فعالیت های روزمره مثل رفتن به سر کار و ... را ادامه می دهند. البته اکثر اوقات در روزهای سوم تا هفتم بعد از تزریق، درد بیمار شدت بیشتری پیدا می کند که هر چه درد بیمار بیشتر باشد پاسخ بعدی به پی آر پی بیشتر است و بیمار پاسخ بهتری می گیرد.

معمولاً در طول یک دوره 3 ماهه، حدود 3 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(PRP) انجام می شود. این تزریق ها به طور معمول با فاصله 2 تا 3 هفته از هم انجام می شوند. بیشتر کسانی که از این روش استفاده کرده اند پس از تزریق اول یا دوم کاهش چشم گیر درد را تجربه نموده اند.
هدف اصلی تزریق پلاسمای غنی از پلاکت البته کمک به کاهش درد همراه با تسریع فرآیند بازیابی و بازسازی بافت ها است. در بیشتر مواقع بهبودی چشم گیر و قابل توجه پس از گذشت چند هفته از تزریق پلاسما مشاهده می شود و بیمار متوجه تسریع فرآیند بهبود می گردد. مطالعات نشان داده اند که استفاده از این روش به طور مؤثر بر کاهش درد و کمک به بیمار برای بازگشت به فعالیت های روزمره کمک زیادی می کند.
برای بررسی بیشتر تاثیر پی آر پی در محل اثر، حتی از سونوگرافی و MRI هم استفاده شده است. بررسی این شواهد نشان داده اند که پس از انجام درمان تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) به طور قطع بافت ها روند بهبودی سریع تری داشته اند.
نکته مهم و قابل توجه در استفاده از این روش این است که با کمک تزریق پلاسما دیگر نیاز به انجام عمل جراحی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند. یعنی تا حد امکان و تا جایی که آسیب های وارد شده به بافت ها غیر قابل بازگشت نشده باشد (و انجام عمل جراحی تنها گزینه باقی مانده نباشد)، می توان از این روش برای بهبود و ترمیم بافت ها استفاده کرد.

آخرین پیشرفت ها در زمینه تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(پی آر پی)

مطالعات و تحقیقات جدید خبر از پیشرفت ها و نتایج امیدوار کننده در مورد استفاده از این روش بر روی ورزشکاران حرفه ای می دهد. تا کنون چندین بازیکن راگبی با استفاده از این روش مورد درمان قرار گرفته اند. آسیب هایی که این ورزشکاران دیده بودند در واقع باید آنها را ماه ها از میادین مسابقه دور نگه می داشت، که پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(پی آر پی)، اوضاع به کلی برای آنها تغییر کرد طوری که در عمل، تنها پس از چند هفته توانستند دوباره به میدان مسابقه بازگردند. یکی از این بازیکنان که تاکاشی سایتو (Takashi Saito) نام دارد در یکی از مسابقات از ناحیه آرنج دچار آسیب دیدگی شده بود. این بازیکن با انجام روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) توانست پس از گذشت فقط چند ماه به آمادگی کامل برسد. این در حالی است که یک بازیکن با آسیب دیدگی مشابه در حدود 14 ماه را باید در حال درمان و بازگشت به آمادگی سپری کند زیرا انجام عمل جراحی بخشی از درمان است که مسائل و مشکلات خودش را دارد.

استفاده از این روش درمانی بر روی ورزشکاران در رشته های دیگر ورزشی مثل فوتبال و بیس بال هم نتایج مشابه داشته است. با این تفاسیر به زودی شاهد شکوفایی روشهای جدید مبتنی بر تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) در آینده ای نه چندان دور خواهیم بود.
شاید به نظر برسد که انجام تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یکی از آن روشهای تازه کشف شده است؛ در حالی که چنین نیست. این روش در حال حاضر بیش از 20 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و دندان پزشکان مدتها است که با این روش آشنا هستند. پیش از این تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) برای بازسازی و ترمیم بافت های استخوان فک در بیمارانی که دچار سرطان شده بودند، مورد استفاده قرار می گرفت.
حالا پس از گذشت سالها و مشخص شدن اثرگذاری قوی و زیاد این روش، استفاده از آن در زمینه های دیگر پزشکی مثل جراحی های قلبی و عروقی، پزشکی ورزشی، مسائل و بیماری های مجاری ادراری، جراحی های زیبایی و حتی چشم پزشکی هم مرسوم شده است. مطالعات انجام شده در مورد این روش نشان داده اند که تزریق پلاسما (PRP) سرعت بازیابی را به میزان چشم گیری افزایش داده و خطرات و عوارض جانبی خاصی ندارد. در حال حاضر محققان بیشتر بر روی اثرگذاری این روش در آسیب دیدگی های اسکلتی عضلانی تمرکز کرده اند.

صفحه اینستاگرام دکتر نقره کار

در مورد بیماری های مربوط به استخوان، مطالعات بیشتر در مورد اثر این روش بر روی مفاصل، ستون فقرات، استخوان ها، رباط ها و تاندون ها صورت گرفته است. از آن جایی که در این مطالعات فقط تعداد کمی مورد مطالعه قرار گرفته اند، هنوز با قطعیت بالا نمی توان در مورد نتایج آن اظهار نظر کرد. ولی قطعا می توان گفت که با توجه به اثرات آن و تجربه هایی که از به کار گیری آن حاصل شده است و امید به پتانسیل بالای این روش درمانی، انجام تحقیقات گسترده و بیشتری لازم است تا بتوان به صورت گسترده تر از این روش برای درمان مشکلات مختلف استفاده کرد.
محققان در مورد مطالعات آینده به طور کلی امیدوار هستند. آنها امیدوارند بتوانند این روش را به بخشی از مراحل درمانی رایج و لازم برای درمان بیماری های مختلف و به خصوص پیش از انجام هر گونه عمل جراحی تبدیل کنند.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد به طور حاد و مزمن در زندگی خود تجربه می نمایند، احساس درد است. درد جدای از عامل ایجاد آن، می تواند کار و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در مواردی، به شدت ناتوان کننده باشد. اگر در جایی از بدن خود دردی احساس می کنید، با مراجعه به کلینیک دکتر علی نقره کار دارای برد تخصصی آنستزیولوژی و درد، می توانید به بهبود این شرایط بپردازید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان درد دنبالچه در کلینیک درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1400-05-13تاریخ بروز رسانی : 1400-05-14

جوانسازی پوست

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-04-27تاریخ بروز رسانی : 1400-04-29

تقویت مو با پی آر پی و مزوتراپی

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-04-23تاریخ بروز رسانی : 1400-04-27

پارگی تاندون شانه چیست و چگونه میتوان از آن جلوگیری کرد؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

نحوه استفاده از کرم تریامسینولون استوتاید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

ریزش سکه ای ریش در آقایان

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

میکروپیگمنتیشن چطور انجام می‌شود؟

[ 1400-06-09 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

آیا استفاده از امواج فرکانس رادیویی دردناک است؟

[ 1400-06-09 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مزایای اوزون تراپی برای مو و پوست سر

[ 1400-06-09 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا می‌توان در دوران جنینی سندروم داون را تشخیص داد؟

[ 1400-06-08 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

مراحل کانتورینگ صورت

[ 1400-06-08 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پس از بلفاروپلاستی پلک بالایی منتظر چه نتایجی باشیم؟

[ 1400-06-08 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

[ 1400-06-08 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

لیزر موهای زائد آقایان

[ 1400-06-08 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

جراحی های زیبایی پستان شامل چه مواردی می شود؟

[ 1400-06-08 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

مزایای استفاده از ارتوزهای اندام فوقانی

[ 1400-06-08 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

برجسته‌سازی زاویه فک با تزریق فیلر

[ 1400-06-08 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

بلاک گانگلیون های ایمپار چگونه انجام می شود؟

[ 1400-06-08 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

اهمیت تزریق چربی در زیبایی

[ 1400-06-08 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

نحوه انجام مزوتراپی چگونه است؟

[ 1400-06-08 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

موارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئید

[ 1400-06-08 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

افزایش کلاژن پوست با اکسنت

[ 1400-06-08 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟

[ 1400-06-08 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تعداد جلسات و مدت زمان کاشت مو

[ 1400-06-07 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

[ 1400-06-07 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

بررسی منیسک های زانو با سونوگرافی

[ 1400-06-07 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

لیزر عروق خونی صورت

[ 1400-06-07 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

میکروبلیدینگ ابرو چیست؟

[ 1400-06-07 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت