شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا

برگشت دوباره وزن

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]آدرس وب سایت : www.armitaclinic.ir
آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم تلفن مطب : 22366770 - 021

بدن ما نیاز به حجم مشخصی از انواع غذا و نوشیدنی دارد تا سالم و شاداب بماند و برای دریافت کافی تمام ریز مغذی ها نیاز به رژیمی متعادل و کامل دارد. باید بدانیم که منظور از رژیم متعادل یعنی ایجاد نسبت مناسب بین غذاها.

در این رژیم باید غذاهای سالم مصرف کرد که ضمن تأمین کالری مناسب، ریزمغذی های مورد نیاز را نیز برای بدن تأمین می کنند.

هر ماده غذایی منبعی از ریز مغذی ها است، ولی بدن ما نیاز به تمام آن ها به نسبت متعادل دارد. بنابراین به طور کلی توصیه میشود اگر فرد آلرژی خاصی ندارد از انواع غذاها به صورت متعادل مصرف کند.

منابع غذایی را با توجه به مواد مغذی موجود به پنج گروه تقسیم می کنند که حذف هر کدام از آن ها باعث کمبود آن نوع ریزمغذی در بدن میشود. ضمن اینکه در هر گروه غذایی نیز تنوع بسیار مهم است

برگشت دوباره وزن

چند دلیل رایج وجود دارد که بیشتر مربوط به انتظارات غیرواقعی است و باعث می شود وزن افراد دوباره افزایش یابد. این دلایل شامل موارد زیر می باشد:

رژیم های غذایی محدود کننده: محدود کردن شدید کالری دریافتی ممکن است متابولیسم شما را کند کرده و عملکرد هورمون های تنظیم کننده اشتها را تغییر دهد که در نتیجه باعث می شود وزن شما به حالت اولیه خود برگردد.

طرز فکر غلط: هنگامی که به جای یک راه حل طولانی مدت برای بهتر شدن سلامتی خود ، به یک رژیم غذایی سریع الاثر فکر می کنید ، احتمال این که وزن از دست داده خود را دوباره برگردانید، بیشتر است.

فقدان عادت های پایدار: بسیاری از رژیم های غذایی مبتنی بر اراده است نه عادت هایی که می توانید در زندگی روزمره خود بگنجانید. آنها به جای تغییر در شیوه زندگی ، بر قوانین متمرکز شده اند ، که ممکن است شما را دلسرد کرده و از حفظ وزن جلوگیری کند.

بیشتر اوقات ورزش کنید

ورزش منظم نقش مهمی در حفظ وزن دارد. ورزش ممکن است به شما در سوزاندن کالری اضافی و افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند ، که این دو عامل برای دستیابی به تعادل انرژی لازم هستند .هنگامی که میزان کالری دریافتی شما با میزان کالری که می سوزانید، برابر باشد یعنی تعادل انرژی داشته باشید؛ وزن شما به احتمال زیاد ثابت خواهد ماند و برگشت دوباره ی وزن را تجربه نخواهید کرد.

مطالعات متعددی نشان داده اند که افرادی که پس از کاهش وزن حداقل 200 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​در هفته (30 دقیقه در روز) انجام می دهند ، احتمال اینکه وزن خود را حفظ کنند، بیشتر است.

در برخی موارد ، حتی ممکن است سطح بالاتری از فعالیت بدنی برای حفظ موفقیت آمیز وزن لازم باشد. یک بررسی نشان داد که یک ساعت ورزش در روز برای افرادی که سعی در حفظ کاهش وزن دارند ، مطلوب است.

توجه به این نکته ضروری است که ورزش کردن در کنار ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، از جمله عمل به یک رژیم غذایی سالم برای حفظ وزن مفیدتر است.

هر روز صبحانه میل کنید

صرف صبحانه ممکن است به شما در حفظ وزن کمک کند. کسانی که صبحانه میل می کنند به طور کلی دارای عادت های سالم تری هستند، بیشتر ورزش می کنند و همچنین فیبر و ریز مغذی های بیشتری نیز مصرف می کنند. بعلاوه ، خوردن صبحانه یكی از متداول ترین رفتارهای گزارش شده توسط افراد موفق در حفظ كاهش وزن است.

یک مطالعه نشان داد که 78٪ از 2،959 نفری که حداقل طی یک سال کاهش وزن (14 کیلوگرم) داشته اند ، هر روز صبحانه میل می کنند. با وجود آنکه به نظر می رسد افرادی که صبحانه میل می کنند در حفظ کاهش وزن بسیار موفق هستند ، اما شواهد نیاز به راستی آزمایی دارد.

مطالعات بیانگر این نیستند که حذف صبحانه به طور خودکار منجر به افزایش وزن و یا بدتر شدن عادت های غذایی می شود؛ در حقیقت ، صرف صبحانه حتی ممکن است به برخی از افراد در رسیدن به اهداف کاهش وزن و حفظ وزن کمک کند. اگر احساس می کنید صرف صبحانه به شما در رسیدن به اهداف کمک می کند ، پس حتماً باید آن را میل کنید؛ اما اگر دوست ندارید صبحانه میل کنید یا صبح گرسنه نیستید ، حذف صبحانه هیچ ضرری به شما نمی رساند.

مقدار زیادی پروتئین میل کنید

مصرف مقدار زیادی پروتئین ممکن است به شما در حفظ وزن کمک کند ، زیرا پروتئین در کاهش اشتها و احساس سیری موثر است.

پروتئین سطح هورمون های خاصی را در بدن افزایش می دهد که باعث تحریک سیری می شوند و برای تنظیم وزن مهم هستند. همچنین نشان داده شده است که پروتئین سطح هورمون هایی را که در گرسنگی موثر هستند را کاهش می دهد.

تأثیر پروتئین در هورمون ها و احساس سیری شما ممکن است به طور خودکار تعداد کالری مصرفی شما را در طول روز کاهش دهد ، که این یک عامل مهم در حفظ وزن است.

علاوه بر این، برای تجزیه پروتئین ها در بدن انرژی زیادی مصرف می شود. بنابراین، مصرف پروتئین به طور مرتب ممکن است تعداد کالری هایی را که در طول روز می سوزانید، افزایش دهد. بر اساس چندین مطالعه ، به نظر می رسد که تأثیر پروتئین بر متابولیسم و ​​اشتها زمانی برجسته می شود که حدود 30٪ از کالری مورد نیاز از پروتئین ها به دست آید. برای مشاهده چنین نتیجه ای باید 150 گرم پروتئین در رژیم غذایی وجود داشته باشد تا 2،000 کالری از طریق آن به دست آید.

وزن خود را به طور منظم اندازه بگیرید

نظارت بر وزن با قرار گرفتن بر روی وزنه به طور منظم ممکن است یک ابزار مفید برای حفظ وزن باشد. این امر به این دلیل مهم است که می تواند شما را از پیشرفت خود آگاه سازد و رفتارهای کنترل وزن را ترغیب کند. کسانی که وزن خود را اندازه می گیرند نیز ممکن است در طول روز کالری کمتری مصرف کنند ، که این کار برای حفظ کاهش وزن مفید است.

در یک مطالعه ، افرادی که وزن خود را شش روز در هفته اندازه می گیرند ، به طور متوسط ​​، روزانه 300 کالری کمتر نسبت به افرادی که وزن خود را کمتر رصد می کردند ، مصرف می کردند. اینکه هر چند وقت یکبار خودتان را وزن کنید یک انتخاب شخصی است. بعضی افراد اندازه گیری روزانه وزن را مفید می دانند ، در حالی که برخی دیگر با بررسی وزن خود یک یا دو بار در هفته در حفظ وزن موفق تر عمل می کنند.

مراقب مصرف کربوهیدرات خود باشید

در صورت توجه به نوع و حجم کربوهیدرات های مصرفی، حفظ وزن ممکن است آسان تر انجام شود.

مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده ، مانند نان سفید ، ماکارونی سفید و آب میوه ، می تواند برای اهداف حفظ وزن شما مضر باشد. این مواد غذایی از فیبر طبیعی که برای حفظ وزن لازم است، محروم اند. رژیم های غذایی کم فیبر با افزایش وزن و چاقی همراه هستند.

به طور کلی محدود کردن مصرف کربوهیدرات ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. مطالعات متعددی نشان داده اند كه در بعضی موارد ، كسانی كه رژیم های غذایی كم كربوهیدرات را پس از كاهش وزن دنبال می كنند ، احتمال اینكه وزن خود را در طولانی مدت حفظ كنند، بیشتر است. علاوه بر این ، در افرادی که از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات استفاده می کنند، کالری دریافتی آن ها کمتر از کالری است که می سوزانند در نتیجه وزن آن ها ثابت می ماند.

بلند کردن وزنه

کاهش توده عضلانی یکی از عوارض کاهش وزن است و می تواند توانایی شما در کاهش وزن را محدود کند ، زیرا از دست دادن عضله باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شود ، به این معنی که در طول روز کالری کمتری می سوزانید. انجام برخی از انواع تمرینات مقاومتی مانند بلند کردن وزنه ممکن است از کاهش توده عضلانی جلوگیری کند و به نوبه خود باعث حفظ یا حتی بهبود میزان سوخت و ساز شما شود.

بررسی ها نشان می دهد ، افرادی که وزنه بلند می کنند ، با حفظ توده عضلانی احتمالا در حفظ وزن از دست داده خود موفق تر هستند. برای حفظ وزن، توصیه می شود حداقل دو بار در هفته در تمرینات قدرتی شرکت کنید.

برای شکست آماده شوید

ممکن است شما در حفظ کاهش وزن خود شکست بخورید و یک وعده غذایی ناسالم میل کنید یا یک تمرین ورزشی را از دست بدهید. با این حال ، بالا رفتن مقطعی وزن به این معنی نیست که باید اهداف خود را از یاد ببرید. حرکت کنید و با انتخاب های بهتر هدفتان را دنبال کنید. شما می توانید برای مصرف غذاهای سالم برنامه ریزی کنید و خود را به چالش بکشید.

تمام هفته به برنامه خود پایبند باشد

یکی از عادت هایی که اغلب سبب برگشت وزن می شود ، مصرف غذاهای سالم در روزهای هفته و تقلب در آخر هفته است. این ذهنیت غالباً مردم را به مصرف غذاهای ناسالم سوق می دهد، که می تواند تلاش های مربوط به حفظ وزن را بی ثمر کند.

اگر مصرف غذاهای ناسالم در آخر هفته به یک عادت تبدیل شود، می توانید وزن بیشتری نسبت به آنچه در وهله اول از دست داده اید به دست آورید.

از طرف دیگر ، تحقیقات نشان می دهد افرادی که در طول هفته از یک الگوی غذایی مداوم پیروی می کنند ، احتمال دارد که در طولانی مدت کاهش وزن خود را بیشتر حفظ کنند. یک مطالعه نشان داد که تداوم هفتگی در برنامه غذایی، سبب می شود افرادی که در تمام طول هفته از غذاهای سالم استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که در آخر هفته سهل انگاری می کنند، دو برابر بیشتر وزن خود را در طول یک سال حفظ کنند.

میزان کافی آب بنوشید

نوشیدن آب به دلایل مختلف برای حفظ وزن مفید است. برای مبتدی ها ، نوشیدن آب باعث حفظ وزن و احساس سیری می شود و ممکن است به شما کمک کند تا کالری مورد نیاز خود را بررسی کنید و بر اساس آن قبل از غذا یک لیوان یا دو لیوان آب بنوشید.

در یک مطالعه ، کسانی که قبل از مصرف وعده غذایی آب می نوشند ، در مقایسه با شرکت کنندگانی که آب نمی نوشند ، 13 درصد کالری کمتری دریافت می کنند. علاوه بر این ، طبق تحقیقات صورت گرفته نوشیدن آب میزان کالری سوزانده شده در طول روز را افزایش می دهد.

خواب کافی داشته باشید

خواب کافی به میزان قابل توجهی بر کنترل وزن تأثیر می گذارد. در حقیقت ، به نظر می رسد که کمبود خواب یک عامل خطر اصلی برای افزایش وزن در بزرگسالان است و ممکن است در حفظ وزن تداخل ایجاد کند. علت این است که خواب ناکافی باعث افزایش سطح هورمون گرلین می شود ، که به دلیل افزایش اشتها به عنوان هورمون گرسنگی شناخته می شود. علاوه بر این، کسانی که کمبود خواب دارند ، لپتین(هورمون لازم برای کنترل اشتها ) کمتری دارند.

بعلاوه ، كسانی كه کمبود خواب دارند، خسته هستند و به همین دلیل انگیزه ای برای ورزش و انتخاب غذاهای سالم ندارند. اگر به اندازه کافی نمی خوابید ، راهی برای تنظیم خواب خود پیدا کنید. حداقل خواب توصیه شده برای کنترل وزن و سلامت کلی هفت ساعت در شب می باشد.

کنترل سطح استرس

مدیریت استرس بخش مهمی از کنترل وزن شما است. در حقیقت ، سطح بالای استرس می تواند با افزایش سطح هورمون کورتیزول به برگشت وزن کمک کند.

افزایش کورتیزول به طور مداوم سبب موارد زیر می شود:

افزایش چربی شکم

افزایش اشتها

افزایش مصرف مواد غذایی

استرس همچنین یک عامل شایع برای خوردن محرک است به این معنی که شما حتی وقتی گرسنه نیستید، غذا میل می کنید. موارد زیر به شما در مبارزه با استرس کمک می کند:

ورزش

یوگا

مدیتیشن

مقدار زیادی سبزیجات میل کنید

مطالعات متعددی تاثیر مصرف سبزیجات بر کنترل وزن را تایید کرده اند. شما می توانید مقدار زیادی سبزیجات را بدون نگرانی از افزایش وزن در کنار مقدار قابل توجهی از مواد مغذی میل کنید.

همچنین ، سبزیجات سرشار از فیبر هستند ، که باعث افزایش احساس سیری می شود و ممکن است به طور خودکار تعداد کالری هایی را که در طول روز دریافت می کنید، کاهش دهد. برای کنترل بهتر وزن ، در هر وعده غذایی یک یا دو واحد سبزیجات میل کنید.

با ثبات و استوار باشید

مقاومت و استواری عامل مهم حفظ وزن است. به جای رژیم های غذایی که می گیرید و رها می کنید و در نهایت به عادت های قدیمی روی می آورید، بهتر است با رعایت رژیم غذایی جدید و سبک زندگی سالم، وزن خود را به خوبی حفظ کنید. در حالی که اتخاذ شیوه جدید زندگی در ابتدا ممکن است سخت به نظر برسد، اما هنگامی که به آن ها عادت کنید انتخاب غذای سالم برای شما راحت تر می شود، بنابراین قادر خواهید بود وزن خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاهش وزن موفق (شماره نوزده)

دکتر منصور ریسمانچیان[ پزشک عمومی ]تاریخ انتشار : 1400-04-02تاریخ بروز رسانی : 1400-04-02

پارگی تاندون شانه چیست و چگونه میتوان از آن جلوگیری کرد؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

نحوه استفاده از کرم تریامسینولون استوتاید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

ریزش سکه ای ریش در آقایان

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

میکروپیگمنتیشن چطور انجام می‌شود؟

[ 1400-06-09 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

آیا استفاده از امواج فرکانس رادیویی دردناک است؟

[ 1400-06-09 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مزایای اوزون تراپی برای مو و پوست سر

[ 1400-06-09 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا می‌توان در دوران جنینی سندروم داون را تشخیص داد؟

[ 1400-06-08 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

مراحل کانتورینگ صورت

[ 1400-06-08 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پس از بلفاروپلاستی پلک بالایی منتظر چه نتایجی باشیم؟

[ 1400-06-08 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

[ 1400-06-08 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

لیزر موهای زائد آقایان

[ 1400-06-08 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

جراحی های زیبایی پستان شامل چه مواردی می شود؟

[ 1400-06-08 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

مزایای استفاده از ارتوزهای اندام فوقانی

[ 1400-06-08 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

برجسته‌سازی زاویه فک با تزریق فیلر

[ 1400-06-08 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

بلاک گانگلیون های ایمپار چگونه انجام می شود؟

[ 1400-06-08 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

اهمیت تزریق چربی در زیبایی

[ 1400-06-08 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

نحوه انجام مزوتراپی چگونه است؟

[ 1400-06-08 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

موارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئید

[ 1400-06-08 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

افزایش کلاژن پوست با اکسنت

[ 1400-06-08 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کفش طبی چه مزایای درمانی دارد؟

[ 1400-06-08 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تعداد جلسات و مدت زمان کاشت مو

[ 1400-06-07 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

جراحی بسته‌ی زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

[ 1400-06-07 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

بررسی منیسک های زانو با سونوگرافی

[ 1400-06-07 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

لیزر عروق خونی صورت

[ 1400-06-07 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

میکروبلیدینگ ابرو چیست؟

[ 1400-06-07 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت