دکتر مینا رضایی - کوچینگ سلامت

رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات چه مزایایی دارد؟

دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]آدرس وب سایت : www.drminarezaei.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4 تلفن مطب : 36681564 - 031

بسیاری از افراد که دچار افزایش وزن و چاقی هستند؛ به دنبال روشی برای از دست دادن اضافه وزن، سراغ رژیم های مختلف می روند. یکی از رژیم های جدیدی که امروزه بسیار در مورد آن می شنویم؛ رژیم غذایی کتوژنیک یا کتو است که افراد زیادی برای کاهش وزن از این رژیم غذایی استفاده می کنند. در این رژیم غذایی محبوب، برای تسریع در لاغر شدن، از کاهش قابل ملاحظه کربوهیدرات و چربی بالا استفاده می شود. در این مقاله به طور مفصل به رژیم غذایی کتوژنیک می پردازیم و مزایای این روش را مورد بررسی قرار می دهیم. در صورتی که تمایل دارید در کمال صحت و سلامت لاغر شوید و به وزن ایده آل برسید؛ مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کوچینگ سلامت سوشانس، یکی از مراکز مدرن و پیشرفته در اصفهان است که با ارائه خدمات کاهش وزن و لاغری از جمله تجویز رژیم غذایی کتوژنیک در خدمت مراجعین گرامی می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز دارد. در این رژیم غذایی منبع سوخت و ساز بدن از کربوهیدرات به چربی تغییر می کند که به آن کتوزیس گفته می شود. یعنی بدن وارد فاز چربی سوزی شده و کاهش وزن به این شکل شروع می شود.

10 مزیت رژیم های غذایی کتوژنیک یا کم کربوهیدرات

برخی از افراد ادعا می كنند كه این رژیم ها به دلیل چربی زیاد باعث افزایش كلسترول و ایجاد بیماری قلبی می شوند. با این حال در بیشتر مطالعات علمی، ثابت شده است که رژیم های کم کربوهیدرات فواید قابل توجهی برای سلامتی دارند. در ادامه به 10 فایده رژیم های غذایی کتوژنیک برای سلامتی اشاره می شود.

1. کاهش اشتها

گرسنگی معمولاً بدترین عارضه رژیم غذایی است. گرسنگی بزرگترین دلیل افراد در شکست اهداف لاغری و رژیم درمانی است. با این حال ، غذای کم کربوهیدرات منجر به کاهش خودکار اشتها می شود. مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که هنگامی که افراد کربوهیدرات را کاهش می دهند و پروتئین و چربی بیشتری می خورند ، در نهایت کالری بسیار کمتری مصرف می کند.

2. شروع لاغری با کاهش وزن بیشتر

کاهش کربوهیدرات یکی از ساده ترین و موثرترین روش های کاهش وزن است. مطالعات نشان می دهد افرادی که رژیم های کم کربوهیدرات دارند سریعتر نسبت به رژیم های کم چرب وزن کم می کنند. رژِم های کتوژنیک حتی نسبت به رژیم های غذایی با محدودیت کالری هم بهتر جواب می دهند. این رژیم ها (کم کربوهیدرات) با از بین بردن آب اضافی بدن، و کاهش سطح انسولین منجر به کاهش سریع وزن در یکی دو هفته اول می شوند.

در مطالعات مقایسه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کم چربی ، افرادی که کربوهیدرات خود را محدود می کنند گاهی 2-3 برابر وزن کم می کنند؛ بدون اینکه گرسنگی بکشند. همچنین در یک مطالعه روی بزرگسالان چاق نشان داده شد؛ رژیم های غذایی کم کربوهیدرات به ویژه برای شش ماه اول شروع رژیم، در مقایسه با رژیم های دیگر لاغری، تاثیرگذارتر بوده و با موفقیت بیشتری همراه است.

3. از دست دادن چربی شکمی با نسبت بیشتر

چربی های بدن متفاوت هستند. محل ذخیره چربی، تعیین کننده وضعیت سلامت و ریسک ایجاد بیماری در افراد است. به طور مثال چربی انباشته شده دور کمر و شکم نقش، منفی پر رنگی در ابتلا به بسیاری از بیماری ها به ویژه بیماری های قلبی - عروقی دارد. چربی شکمی یا احشایی، در شکم و پهلو تجمع پیدا می کند و نوع رایج چاقی در مردان است. رژیم های کم کربوهیدرات در کاهش چربی مضر شکم بسیار موثر هستند. در حقیقت ، به نظر می رسد که بیشترین چربی هایی که افراد با رژیم های کم کربوهیدرات از دست می دهند؛ چربی انباشته شده در شکم است. این نوع کاهش وزن، با گذشت زمان منجر به کاهش شدید خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 خواهد شد.

رژیم کتوژنیک چیست

4. افت شدید تری گلیسیرید

تری گلیسیریدها، مولکول های چربی هستند که در خون وجود دارند. افزایش این مولکول ها در خون یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی محسوب می شود. یکی از عوامل اصلی افزایش تری گلیسیرید در افراد کم تحرک، مصرف کربوهیدرات است. به ویژه فروکتوز قند ساده. هنگامی که افراد کربوهیدرات را بسیار محدود می کنند؛ به سمت کاهش چشمگیر تری گلیسیرید خون حرکت خواهند کرد. ضمن اینکه، بر خلاف باور عامه رژیم های کم چرب اغلب باعث افزایش تری گلیسیرید می شوند.

5. افزایش سطح کلسترول خوب یا HDL

لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول خوب نامیده می شود. هرچه سطح HDL شما نسبت به LDL یا کلسترول بد بیشتر باشد؛ خطر بیماری قلبی نیز کاهش می یابد. یکی از بهترین راه ها برای افزایش سطح HDL ، خوردن چربی های مفید است؛ که رژیم های کم کربوهیدرات یاکتوژنیک حاوی مقدار زیادی چربی هستند. بنابراین جای تعجب نیست که سطح HDL در رژیم های غذایی سالم و کم کربوهیدرات به طرز چشمگیری افزایش می یابد ، در حالی که با رعایت رژیم های غذایی دیگر، روند کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب، به این شکل موفقیت آمیز نخواهد بود.

6. کاهش قند خون و سطح انسولین

رژیم های کم کربوهیدرات و کتوژنیک می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت و مقاوم به انسولین مفید باشد. مطالعات ثابت می کند که کاهش کربوهیدرات ها به شدت سطح قند خون و انسولین را کاهش می دهد. برخی از افراد مبتلا به دیابت که رژیم کم کربوهیدرات را شروع می کنند؛ ممکن است لازم باشد دوز انسولین خود را حتی به میزان 50% کاهش دهند. در یک مطالعه روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، به اثبات رسیده است که با اعمال رژیم های کتوژنیک، در 95% موارد پس از شش ماه داروهای های کاهنده قند خون آنها کاهش یافته و در برخی موارد قطع شده است. به همین جهت توصیه می شود؛ اگر از داروی قند خون استفاده می کنید؛ قبل از استفاده از رژیم های کتوژنیک با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است برای جلوگیری از افت قند خون نیاز به تنظیم دوز داروی مصرفی خود داشته باشید.

7. کاهش فشار خون

فشار خون بالا ، یک عامل خطرساز قابل توجه برای بسیاری از بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه است. رژیم های غذایی کم کربوهیدرات یک روش موثر برای کاهش فشار خون است و اغلب، خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد و موجب طول عمر افراد می شود.

8. درمان سندرم متابولیک

سندرم متابولیک بیماری است که با خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی بسیار مرتبط است. در حقیقت، سندرم متابولیک مجموعه ای از علائم است که شامل موارد زیر می شود:

  1. چاقی شکمی
  2. فشار خون بالا
  3. افزایش سطح قند خون ناشتا
  4. تری گلیسیرید بالا
  5. HDL پایین

همونطور که در موارد قبل اشاره شد؛ رژیم های کتوژنیک بر روی هر 5 عامل عنوان شده موثر بوده و باعث بهبود این موارد می شوند و در نتیجه شرایط ایجاد شده، به درمان بیماری سندرم متابولیک منجر خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکتر مینا رضایی

9. کاهش سطح کلسترول بد (LDL)

افرادی که LDL بالایی دارند؛ بیشتر دچار حمله قلبی می شوند. به نظر می رسد که رژیم های کم کربوهیدرات (کتوژنیک) ، سطح کلسترول بد خون را کاهش می دهند. به همین علت؛ کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند سلامت قلب شما را تضمین کند.

10. بهبود عملکرد مغز و بیماریهایی مانند صرع

مغز شما به گلوکز احتیاج دارد؛ زیرا بعضی از قسمتهای آن فقط می تواند این نوع قند را بسوزاند. به همین دلیل است که اگر کربوهیدرات مصرف نکنید ، کبد شما از پروتئین، گلوکز تولید می کند. وقتی رژیم کم کربوهیدرات را شروع می کنید، بدن شما باید به جای مصرف کربوهیدرات، با سوزاندن چربی بیشتر برای سوخت سازگار شود. وقتی وارد حالت کتوز می شوید، قسمت بزرگی از مغز به جای گلوکز شروع به سوزاندن کتون می کند.

کتون ها یک منبع سوختی فوق العاده قوی برای مغز هستند. آنها حتی در یک محیط پزشکی برای درمان بیماری های مغزی و شرایطی مانند ضربه مغزی و از دست دادن حافظه آزمایش شده اند. بنابراین جای تعجب نیست که رژیم های کتوژنیک طولانی مدت، اغلب با افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز همراه هستند. از بین بردن کربوهیدرات ها همچنین می تواند به کنترل و تثبیت سطح قند خون کمک کند که ممکن است باعث افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز شود.

لازم به ذکر است؛ رژیم کتوژنیک برای درمان صرع در کودکانی که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند ، استفاده می شود. در بسیاری از موارد ، این رژیم می تواند کودکان مبتلا به صرع را درمان کند. در یک مطالعه ، بیش از نیمی از کودکان تحت رژیم کتوژنیک، با کاهش تعداد دفعات تشنج روبرو شده و در مواردی هم تشنج به کلی رفع گردیده است. در برخی از بیماری های دیگر مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون نیز بهبودی با رژیم های کتوژنیک در دست بررسی قرار دارد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

رژیم غذایی DASH

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-12-18تاریخ بروز رسانی : 1400-12-18

لاغری با دمنوش؟ آره یا نه ؟

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-11-20تاریخ بروز رسانی : 1400-11-20

عوارض رژیم های کم کالری

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-11-18تاریخ بروز رسانی : 1400-11-18

رژیم غذایی سم زدایی یا دتوکس چیست؟

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-10-30تاریخ بروز رسانی : 1400-11-02

دلایل رها کردن رژیم

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-10-15تاریخ بروز رسانی : 1400-10-15

آیا مصرف میوه در رژیم آزاد است؟

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-10-06تاریخ بروز رسانی : 1400-10-06

لاغری موضعی با کویتیشن چگونه است؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-09-10تاریخ بروز رسانی : 1400-11-21

آگاهی درباره سرطان پستان با کتاب سیب صورتی

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

خال سباسه

دکتر فرشید دبیرزاده [ پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بوی ناخوشایند کشاله ران و راه های مقابله

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

[ 1401-02-21 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مشکلات و عوارض کاشت ابرو در سن غیر مجاز

[ 1401-02-21 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

انواع تومور های ستون فقرات

[ 1401-02-21 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

اولین سونوگرافی واژینال در بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علائم و درمان نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی) در کلینیک طب فیزیکی

[ 1401-02-21 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عوامل مؤثر در میزان پاسخ دهی رفع تاتو یا خالکوبی با لیزر کیوسوئیچ

[ 1401-02-21 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

صندل اختصاصی و طبی دوران بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آیا انجام عمل ليزيك و لازک برای مبتلايان به قوز قرنيه مجاز است؟

[ 1401-02-21 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

انواع لیزر برای درمان کک و مک

[ 1401-02-21 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

لک زیر چشم به چه دلایلی ایجاد شده و چگونه درمان میشود؟

[ 1401-02-21 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پرولوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-20 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

رفع ضایعات عروق خونی صورت با لیزر

[ 1401-02-20 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

پیلینگ صورت چیست؟

[ 1401-02-20 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

با تزریق ژل بینی چه معایبی در بینی رفع میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی جنین دو قلو در هفته چندم انجام میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

انواع مشکلات و بیماری های بیضه چه مواردی هستند؟

[ 1401-02-20 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

رفع و از بین بردن غبغب با لیزر لیپولیز

[ 1401-02-19 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا انتقال کرونا از مادر به جنین ممکن است؟

[ 1401-02-19 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

با وجود کمردرد راحت بخوابید

[ 1401-02-19 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

آگاهی درباره سرطان پستان با کتاب سیب صورتی

[ 1401-02-19 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

[ 1401-02-19 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-19 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر مریم تابع - متخصص پوست ، مو وزیبایی
دکتر مریم تابع

متخصص پوست ، مو وزیبایی


www.drtabe.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت