دکتر مینا رضایی - کوچینگ سلامت

رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات چه مزایایی دارد؟

دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]آدرس وب سایت : www.drminarezaei.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4 تلفن مطب : 36681564 - 031

بسیاری از افراد که دچار افزایش وزن و چاقی هستند؛ به دنبال روشی برای از دست دادن اضافه وزن، سراغ رژیم های مختلف می روند. یکی از رژیم های جدیدی که امروزه بسیار در مورد آن می شنویم؛ رژیم غذایی کتوژنیک یا کتو است که افراد زیادی برای کاهش وزن از این رژیم غذایی استفاده می کنند. در این رژیم غذایی محبوب، برای تسریع در لاغر شدن، از کاهش قابل ملاحظه کربوهیدرات و چربی بالا استفاده می شود. در این مقاله به طور مفصل به رژیم غذایی کتوژنیک می پردازیم و مزایای این روش را مورد بررسی قرار می دهیم. در صورتی که تمایل دارید در کمال صحت و سلامت لاغر شوید و به وزن ایده آل برسید؛ مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کوچینگ سلامت سوشانس، یکی از مراکز مدرن و پیشرفته در اصفهان است که با ارائه خدمات کاهش وزن و لاغری از جمله تجویز رژیم غذایی کتوژنیک در خدمت مراجعین گرامی می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز دارد. در این رژیم غذایی منبع سوخت و ساز بدن از کربوهیدرات به چربی تغییر می کند که به آن کتوزیس گفته می شود. یعنی بدن وارد فاز چربی سوزی شده و کاهش وزن به این شکل شروع می شود.

10 مزیت رژیم های غذایی کتوژنیک یا کم کربوهیدرات

برخی از افراد ادعا می كنند كه این رژیم ها به دلیل چربی زیاد باعث افزایش كلسترول و ایجاد بیماری قلبی می شوند. با این حال در بیشتر مطالعات علمی، ثابت شده است که رژیم های کم کربوهیدرات فواید قابل توجهی برای سلامتی دارند. در ادامه به 10 فایده رژیم های غذایی کتوژنیک برای سلامتی اشاره می شود.

1. کاهش اشتها

گرسنگی معمولاً بدترین عارضه رژیم غذایی است. گرسنگی بزرگترین دلیل افراد در شکست اهداف لاغری و رژیم درمانی است. با این حال ، غذای کم کربوهیدرات منجر به کاهش خودکار اشتها می شود. مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که هنگامی که افراد کربوهیدرات را کاهش می دهند و پروتئین و چربی بیشتری می خورند ، در نهایت کالری بسیار کمتری مصرف می کند.

2. شروع لاغری با کاهش وزن بیشتر

کاهش کربوهیدرات یکی از ساده ترین و موثرترین روش های کاهش وزن است. مطالعات نشان می دهد افرادی که رژیم های کم کربوهیدرات دارند سریعتر نسبت به رژیم های کم چرب وزن کم می کنند. رژِم های کتوژنیک حتی نسبت به رژیم های غذایی با محدودیت کالری هم بهتر جواب می دهند. این رژیم ها (کم کربوهیدرات) با از بین بردن آب اضافی بدن، و کاهش سطح انسولین منجر به کاهش سریع وزن در یکی دو هفته اول می شوند.

در مطالعات مقایسه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کم چربی ، افرادی که کربوهیدرات خود را محدود می کنند گاهی 2-3 برابر وزن کم می کنند؛ بدون اینکه گرسنگی بکشند. همچنین در یک مطالعه روی بزرگسالان چاق نشان داده شد؛ رژیم های غذایی کم کربوهیدرات به ویژه برای شش ماه اول شروع رژیم، در مقایسه با رژیم های دیگر لاغری، تاثیرگذارتر بوده و با موفقیت بیشتری همراه است.

3. از دست دادن چربی شکمی با نسبت بیشتر

چربی های بدن متفاوت هستند. محل ذخیره چربی، تعیین کننده وضعیت سلامت و ریسک ایجاد بیماری در افراد است. به طور مثال چربی انباشته شده دور کمر و شکم نقش، منفی پر رنگی در ابتلا به بسیاری از بیماری ها به ویژه بیماری های قلبی - عروقی دارد. چربی شکمی یا احشایی، در شکم و پهلو تجمع پیدا می کند و نوع رایج چاقی در مردان است. رژیم های کم کربوهیدرات در کاهش چربی مضر شکم بسیار موثر هستند. در حقیقت ، به نظر می رسد که بیشترین چربی هایی که افراد با رژیم های کم کربوهیدرات از دست می دهند؛ چربی انباشته شده در شکم است. این نوع کاهش وزن، با گذشت زمان منجر به کاهش شدید خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 خواهد شد.

رژیم کتوژنیک چیست

4. افت شدید تری گلیسیرید

تری گلیسیریدها، مولکول های چربی هستند که در خون وجود دارند. افزایش این مولکول ها در خون یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی محسوب می شود. یکی از عوامل اصلی افزایش تری گلیسیرید در افراد کم تحرک، مصرف کربوهیدرات است. به ویژه فروکتوز قند ساده. هنگامی که افراد کربوهیدرات را بسیار محدود می کنند؛ به سمت کاهش چشمگیر تری گلیسیرید خون حرکت خواهند کرد. ضمن اینکه، بر خلاف باور عامه رژیم های کم چرب اغلب باعث افزایش تری گلیسیرید می شوند.

5. افزایش سطح کلسترول خوب یا HDL

لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول خوب نامیده می شود. هرچه سطح HDL شما نسبت به LDL یا کلسترول بد بیشتر باشد؛ خطر بیماری قلبی نیز کاهش می یابد. یکی از بهترین راه ها برای افزایش سطح HDL ، خوردن چربی های مفید است؛ که رژیم های کم کربوهیدرات یاکتوژنیک حاوی مقدار زیادی چربی هستند. بنابراین جای تعجب نیست که سطح HDL در رژیم های غذایی سالم و کم کربوهیدرات به طرز چشمگیری افزایش می یابد ، در حالی که با رعایت رژیم های غذایی دیگر، روند کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب، به این شکل موفقیت آمیز نخواهد بود.

6. کاهش قند خون و سطح انسولین

رژیم های کم کربوهیدرات و کتوژنیک می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت و مقاوم به انسولین مفید باشد. مطالعات ثابت می کند که کاهش کربوهیدرات ها به شدت سطح قند خون و انسولین را کاهش می دهد. برخی از افراد مبتلا به دیابت که رژیم کم کربوهیدرات را شروع می کنند؛ ممکن است لازم باشد دوز انسولین خود را حتی به میزان 50% کاهش دهند. در یک مطالعه روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، به اثبات رسیده است که با اعمال رژیم های کتوژنیک، در 95% موارد پس از شش ماه داروهای های کاهنده قند خون آنها کاهش یافته و در برخی موارد قطع شده است. به همین جهت توصیه می شود؛ اگر از داروی قند خون استفاده می کنید؛ قبل از استفاده از رژیم های کتوژنیک با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است برای جلوگیری از افت قند خون نیاز به تنظیم دوز داروی مصرفی خود داشته باشید.

7. کاهش فشار خون

فشار خون بالا ، یک عامل خطرساز قابل توجه برای بسیاری از بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه است. رژیم های غذایی کم کربوهیدرات یک روش موثر برای کاهش فشار خون است و اغلب، خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد و موجب طول عمر افراد می شود.

8. درمان سندرم متابولیک

سندرم متابولیک بیماری است که با خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی بسیار مرتبط است. در حقیقت، سندرم متابولیک مجموعه ای از علائم است که شامل موارد زیر می شود:

  1. چاقی شکمی
  2. فشار خون بالا
  3. افزایش سطح قند خون ناشتا
  4. تری گلیسیرید بالا
  5. HDL پایین

همونطور که در موارد قبل اشاره شد؛ رژیم های کتوژنیک بر روی هر 5 عامل عنوان شده موثر بوده و باعث بهبود این موارد می شوند و در نتیجه شرایط ایجاد شده، به درمان بیماری سندرم متابولیک منجر خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکتر مینا رضایی

9. کاهش سطح کلسترول بد (LDL)

افرادی که LDL بالایی دارند؛ بیشتر دچار حمله قلبی می شوند. به نظر می رسد که رژیم های کم کربوهیدرات (کتوژنیک) ، سطح کلسترول بد خون را کاهش می دهند. به همین علت؛ کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند سلامت قلب شما را تضمین کند.

10. بهبود عملکرد مغز و بیماریهایی مانند صرع

مغز شما به گلوکز احتیاج دارد؛ زیرا بعضی از قسمتهای آن فقط می تواند این نوع قند را بسوزاند. به همین دلیل است که اگر کربوهیدرات مصرف نکنید ، کبد شما از پروتئین، گلوکز تولید می کند. وقتی رژیم کم کربوهیدرات را شروع می کنید، بدن شما باید به جای مصرف کربوهیدرات، با سوزاندن چربی بیشتر برای سوخت سازگار شود. وقتی وارد حالت کتوز می شوید، قسمت بزرگی از مغز به جای گلوکز شروع به سوزاندن کتون می کند.

کتون ها یک منبع سوختی فوق العاده قوی برای مغز هستند. آنها حتی در یک محیط پزشکی برای درمان بیماری های مغزی و شرایطی مانند ضربه مغزی و از دست دادن حافظه آزمایش شده اند. بنابراین جای تعجب نیست که رژیم های کتوژنیک طولانی مدت، اغلب با افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز همراه هستند. از بین بردن کربوهیدرات ها همچنین می تواند به کنترل و تثبیت سطح قند خون کمک کند که ممکن است باعث افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز شود.

لازم به ذکر است؛ رژیم کتوژنیک برای درمان صرع در کودکانی که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند ، استفاده می شود. در بسیاری از موارد ، این رژیم می تواند کودکان مبتلا به صرع را درمان کند. در یک مطالعه ، بیش از نیمی از کودکان تحت رژیم کتوژنیک، با کاهش تعداد دفعات تشنج روبرو شده و در مواردی هم تشنج به کلی رفع گردیده است. در برخی از بیماری های دیگر مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون نیز بهبودی با رژیم های کتوژنیک در دست بررسی قرار دارد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

دارودرمانی یا رژیم درمانی؟

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-07-21تاریخ بروز رسانی : 1400-07-21

جی فایو چگونه موجب لاغری می‌شود؟

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-07-20تاریخ بروز رسانی : 1400-07-22

رژیم کتوژنیک برام خوبه یا نه

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-07-20تاریخ بروز رسانی : 1400-07-20

لاغری موضعی با کربوکسی تراپی

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-07-16تاریخ بروز رسانی : 1400-07-18

لاغری موضعی با مزوتراپی چیست؟

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-07-13تاریخ بروز رسانی : 1400-07-14

تأثیر کویتیشن بر لاغری و کاهش وزن

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-07-11تاریخ بروز رسانی : 1400-07-14

لاغری و کاهش وزن با رژیم غذایی

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-07-09تاریخ بروز رسانی : 1400-07-10

رابطه آب خوردن و لاغری

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-07-07تاریخ بروز رسانی : 1400-07-07

بهترین رژیم کدام است؟

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-07-07تاریخ بروز رسانی : 1400-07-07

لیزر کم‌توان روشی مؤثر برای لاغری

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-07-05تاریخ بروز رسانی : 1400-08-02

لاغری سریع با رژیم های سخت

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-06-30تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

روشهای لاغری سریع کدامند؟

کلینیک پوست ارکیده[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-05-21تاریخ بروز رسانی : 1400-05-23

با کرایولیپولیز چگونه لاغر شویم

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-05-17تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

نحوه استفاده از کرم تریامسینولون استوتاید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

بیماریهای استخوان و معافیت سربازی

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

چطور بفهمم او معتاداست يا نه؟ - قسمت اول

دکتر محمد آذربایجانی [ اعصاب ، روان و مشاوره ]

سابسیژن چیست و چگونه انجام میشود؟

[ 1400-07-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بهبود چروک و آکنه با پیوند سلول‌های بنیادی فرد به پوست خود

[ 1400-07-26 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر اندرمولوژی در لاغری چگونه است؟

[ 1400-07-26 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

نمونه برداری از پستان به چه دلیلی انجام می شود؟

[ 1400-07-26 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان خطوط و چین و چروک گردن با لیزر

[ 1400-07-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر خط ریش مردان برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-07-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

امگا 3 و تاثیراتش بر روی بدن

[ 1400-07-26 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

ترمیم موی بانوان چگونه انجام میشود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

روش‌های درمان درد استخوان دنبالچه

[ 1400-07-25 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

متخصص اورولوژی با چه اندام هایی سرو کار دارد؟

[ 1400-07-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بیماری گال چگونه ايجاد می شود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

آنچه در مورد جراحی لیفت ابرو باید بدانیم

[ 1400-07-25 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

آرنج تنیس بازان (اپی کندیلیت خارجی) چگونه درمان میشود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تغذیه در دوران کرونا

[ 1400-07-25 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

هر آنچه درباره رشد قد باید بدانید

[ 1400-07-25 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رفع تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس

[ 1400-07-24 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مقایسه کاشت ابرو با روش‌های دیگر زیباسازی ابروها

[ 1400-07-24 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

جراحی پلک در چه مواردی انجام می‌شود؟

[ 1400-07-24 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص بیماریهای آقایان با سونوگرافی

[ 1400-07-24 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

دوران نقاهت پس از جراحی استئوتومی زانو

[ 1400-07-24 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

آیا استفاده از ویبراتور می‌تواند موجب لاغری و کاهش سایز شود؟

[ 1400-07-24 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

عوارض راکوتان برای پوست

[ 1400-07-24 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت