دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

کرم پودر دائم (BB Glow) و عوارض آن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

ممکن است شما روزانه زمان زیادی را صرف زدن کرم پودر، تجدید کردن آن و شست وشوی صورت کنید. چقدر خوب بود اگر همان طور که در تبلیغات شبکه های اجتماعی می بینیم، می توانستیم با داشتن کرم پودر دائم (مزووایت)، صورتی همیشه آرایش شده با جلوه ای صاف و زیبا داشت. شاید استفاده از کرم پودر دائم روی پوست سبب شود پوستی یکدست، بدون لک و آرایشی جذاب داشته باشید اما باید عوارض و خطرات این روش را نیز در نظر داشت و قبل از تصمیم به اقدام تمام جوانب را بررسی کرد. در مقاله زیر دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، به عوارض و معایب این روش می پردازد.

کرم پودر دائم یا BB Glow

شکل 1 کرم پودر دائم یا BB Glow

درمان پوست BB glow چیست؟

BB Glow یک روش زیبایی است که از میکرونیدلینگ برای خال کوبی کرم BB، حاوی رنگدانه های نیمه دائمی (که اثر انعکاس دهنده نور دارد)، در پوست به عنوان نوعی آرایش نیمه دائمی استفاده می کند. بنابراین ادعا می کند که لکه ها را پنهان می کند و به شما ظاهر آراسته و بدون آرایش بدهد. به دلیل اثرات جوانسازی میکرونیدلینگ، در حالی که سلول های پوستی جدیدی در حال شکل گیری هستند، پوست جوان تر و منافذ تا حدی کوچک تر می شوند و به واسطه ورود رنگدانه ها به عمق پوست، رنگ انتخاب شده و دلخواه فرد در پوست ایجاد می شود. در حالی که این روش چهره ای درخشان ایجاد می کند، پوشش آن کاملا ناپایدار است و ممکن است نقاط تیره و لک ها را به اندازه کافی پنهان نکند.

آیا BB glow ،FDA را تایید کرده است؟

باید توجه داشته باشید که این روش هنوز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید یا تنظیم نشده است.

مشکلات استفاده از BB Cream با میکرونیدل چیست؟

کرم های BB پر از مواد تجزیه نشدنی هستند که با گذشت زمان و تکرار جلسات توسط میکرونیدل وارد پوست شده و می توانند در پوست تجمع پیدا کنند. این روش همچنین در برخی از اجزایی که در سد محافظتی پوست یافت می شود مانند اجزای فیزیکی، شیمیایی و ایمنی شناختی ایجاد مشکلاتی می کند. از طرفی با انجام BB Glow در واقع خود را از مزایای لیزردرمانی در آینده محروم می کنید، چون انجام لیزر می تواند منجر به اثرات فاجعه باری شود، جوهر استفاده شده در این روش با لیزرها با هم واکنش داشته و می تواند سبب سوختگی و اسکار شدن پوست شود. جوهر یا رنگدانه هایی که وارد پوست شده اند، می توانند اکسید شود ند و به رنگ آبی یا تیره درآیند و منجر به تغییر رنگ در چهره شود که درمان آن اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است. به این ترتیب لیزر کیوسویچ (QS) به جای از بین بردن رنگدانه به طور غیرقابل برگشت آن را تیره کرده یا می سوزاند. همچنین شما قادر به انجام هیچ گونه درمان زیبایی با IPL روی صورت خود نخواهید بود زیرا باعث سوختگی پوست صورت شما خواهد شد. افرادی که دارای پوست مستعد آکنه هستند باید در استفاده از این روش محتاط باشند، زیرا میکرونیدلینگ می تواند باعث شیوع باکتری های آکنه شود.

مشکلات استفاده از BB Cream با میکرونیدل چیست

شکل 2 مشکلات BB Cream با میکرونیدل

BB Glow چگونه انجام می شود؟

ابتدا پوست شما تمیز می شود و سپس یک ژل لایه بردار سبک روی پوست قرار داه می شود. به دنبال لایه برداری، یک سرم تقویت کننده با میکرونیدل در پوست وارد می شود تا پوست تغذیه و آبرسانی شود، سپس سرم BB Glow (کرم پودر) یا همان رنگدانه ای که مطابق تن رنگی پوست انتخاب شده از طریق میکرونیدلینگ در زیر پوست تزریق و پخش می شود. پس از آن از یک کرم ترمیم کننده به مدت چند روز استفاده می شود. مدت ۲۴ ساعت صورت نباید شسته شود و مصرف ضدآفتاب ضروری است.
همان طور که می دانیم صرف ضربه های دستگاه میکرونیدل به پوست سبب تحریک کلاژن سازی شده و این روش خاص به ترغیب پوست برای بازسازی و تولید کلاژن بیشتر کمک می کند و پوست را کمی جوان تر و شفاف تر می کند و این امر ربطی به رنگدانه ای که وارد پوست می شود، ندارد. میکرونیدلینگ همچنین یک روش درمانی برای کاهش چین وچروک، شفاف کردن و بهتر شدن جای زخم است. بنابراین در واقع این درمان کیفیت پوست شما را بهبود می بخشد که همان طور که گفته شد، این موضوع ارتباطی با کرم پودری که وارد پوست می شود، ندارد.

BB Glow چگونه انجام می شود

شکل 3 BB Glow چگونه انجام می شود؟

چند جلسه درمان لازم است و ماندگاری BB Glow آن چگونه است؟

برای به دست آوردن نتایج طولانی مدت که حداکثر 4 ماه طول می کشد، توصیه می کنند این روش را برای ۳ تا ۴ دوره با فاصله ۲ تا ۳ هفته تکرار کنید.
پس از سری اولیه، نتایج درمان BB Glow شما می تواند تا 4 ماه یا بیشتر طول بکشد. با نگهداری مناسب، ماندگاری اثر می تواند حتی بیشتر تا ۸ ماه شود.

مزیت ها و تاثیر کرم پودر دائم

  1. باعث بسته شدن منافذ همچون کرم پودرها نمی شود.
  2. درخشندگی، روشن سازی پوست و جوانسازی
  3. آراستگی بدون نیاز به آرایش
  4. رفع تیرگی آرنج و زانو

عوارض کرم پودر دائم

بیشتر خطرات BB Glow مربوط به مواد تجزیه ناپذیری است که در ترکیباتی که به پوست تزریق می شوند، وجود دارد که در هنگام تزریق رنگدانه های کرم پودر در زیر پوست می تواند برای پوست مشکلات زیادی ایجاد کند زیرا ترکیباتی که در این پودر ها وجود دارد دارای ترکیبات سنگین مانند فلزات، آهن، زینک، سرب، جیوه و غیره می باشد که برای پوست می تواند بسیار سنگین باشد. عوارض استفاده از کرم پودر دائم در طولانی مدت آشکار خواهد شد و بدون عوارض بودن این روش ادعایی بیش نیست.

این عوارض شامل موارد زیر:

  1. آلرژی و درماتیت تماسی: این مواد می توانند منجر به افزایش خطر ابتلا به آلرژی و درماتیت تماسی شوند. برخی از فرمول های استفاده شده در این روش درمانی حاوی ۴۴ ماده است که بسیاری از آن ها می توانند سبب عوارض جانبی در پوست شوند. عوارض جانبی بالقوه می تواند شامل آلرژی پوستی، تحریک و التهابات پوستی قابل توجه باشد که در برخی موارد می تواند به یک مشکل مزمن تبدیل شود. از آن جایی که این روش بر روی ناحیه وسیعی از پوست انجام می شود، در صورت بروز عوارض و آلرژی، تمام پوست صورت را درگیر می کند و کنترل آن هم می تواند بسیار هزینه بر و مشکل باشد.
  2. تیرگی پس از التهاب (PIH): یکی دیگر از عوارض جدی که ممکن است توسط پیگمنتر مبتدی و غیرحرفه ای رخ دهد، تغییر رنگ پوست است. PIH به ویژه در افرادی که رنگ پوست تیره، سبزه، گندمی یا لک ساز دارند و معمولا همین گونه افراد تیره یا دارای لک هستند که هدف اصلی برای روش کار با BB Glow هستند که به همین دلیل در معرض خطر ابتلا به PIH می باشند. این مشکل معمولا ۲ هفته پس از تزریق اتفاق می افتد و اگر سریعا به متخصص پوست مراجعه نکنید، امکان برگشت دوباره ی رنگ، مشکل جدی تری برای شما خواهد شد.
  3. واکنش جسم خارجی: از خطرناک ترین عوارض کرم پودر دائم این است که ممکن است بدن شما با رنگ ها همانند یک جسم خارجی برخورد کند و به آن واکنش نشان دهد. سپس شما شاهد درد، خونریزی، تاول های بزرگ و بر جسته خواهید بود که عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.
  4. اسکار: اگر هنگام انجام کار، فشار بیش از حد به پوست وارد شود ممکن است باعث عوارض شایعی همچون زخم، خونریزی، تغییر رنگ پوست، خونریزی، ایجاد اسکار، گوشت اضافه و غیره شود.
  5. سرطان: نگران کننده ترین مشکل این است که در طولانی مدت این روش می تواند منجر به سرطان شود و این یک نتیجه نامطلوب است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست و بروز آن ممکن است سال ها طول بکشد.

عوارض کرم پودر دائم BB Glow

شکل 4 عوارض کرم پودر دائم (BB Glow)


انجام BB Glow برای چه افرادی ممنوع است؟

انجام BB Glow برای افراد دارای بیماری دیابت، بیماری های پوستی، سرطان پوست، بیماری های مختص سیستم ایمنی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
دکتر مریم ملکی در پایان می افزاید، فراموش نکنید که این متد را فقط افراد متخصصی که دوره های خاص را آموزش دیده اند، باید انجام دهند و با این حال نیز امکان ایجاد عواقب جبران ناپذیر وجود خواهد داشت. این روش علاوه بر همه عوارض جانبی و خطراتی که دارد، در دنیای امروز اینستاگرام واقعا وسوسه انگیز است. با این حال BB Glow هنوز مورد تایید FDA نیست و وقتی صحبت از انتخاب بین BB یا عدم انجام BB می شود، من کاملا در گروه منع انجام BB هستم، زیرا مزایای آن ارزش هزینه ها و عوارض احتمالی را ندارد.

لطفا از عکس های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان لک صورت با مزوتراپی

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-04-30تاریخ بروز رسانی : 1400-04-31

روش انجام میکرونیدلینگ

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-04-21تاریخ بروز رسانی : 1400-04-22

مورفه آ چیست؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-04-15تاریخ بروز رسانی : 1400-04-21

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

خال اوتا و ايتو چيست ؟

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

بوی ناخوشایند کشاله ران و راه های مقابله

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

انواع کربوهیدرات‌ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)

[ 1400-07-01 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ارتباط بین کم خونی و کم شنوایی

[ 1400-07-01 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

بیماری هیدرآدنیت چیست؟

[ 1400-06-31 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوگرافی دستگاه گوارش برای تشخیص چه بیماری‌هایی انجام می‌شود؟

[ 1400-06-31 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عوامل تشدیدکننده باز شدن منافذ پوست

[ 1400-06-31 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

توصیه‌هایی جهت کاهش عوارض رنگ مو

[ 1400-06-31 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربردها، معایب و مزایای رادیولوژی

[ 1400-06-31 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟

[ 1400-06-31 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

پارگی یا سوراخ شدن مثانه

[ 1400-06-31 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

عوارض عدم درمان پارگی رباط صلیبی زانو

[ 1400-06-31 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درمان افتادگی صورت با هایفوتراپی

[ 1400-06-31 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

راه های جلوگیری از لاغری صورت طی رژیم

[ 1400-06-31 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

[ 1400-06-31 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

مزایای بکارگیری لیزر اندولیفت چیست؟

[ 1400-06-31 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

[ 1400-06-31 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

PRP (پی آر پی) مو چیست؟

[ 1400-06-30 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

[ 1400-06-30 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه کسانی می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

[ 1400-06-30 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

تزریق آنزیم بینی چه کاربردی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-06-30 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

لاغری سریع با رژیم های سخت

[ 1400-06-30 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان غیر جراحی درد ناشی از آرتروز زانو در کلینیک درد

[ 1400-06-29 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

راکوتان چیست؟

[ 1400-06-29 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت