دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی

کاربرد لیزرتراپی چیست و چه مزایایی دارد؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]آدرس وب سایت : www.drvaez.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، مقابل اداره ثبت ، ساختمان آریا ، طبقه اول تلفن مطب : 36284487 - 031

زیبایی پوست امروزه یکی از مهم ترین معیارهای زیبایی محسوب شده و بسیاری از مردم به دلیل داشتن لک،اسکار یا جای زخم، ماه گرفتگی، خال های گوشتی،موهای زائد بر روی پوست به ویژه پوست صورت احساس ناخوشایندی دارند. شاید هم بسیاری افراد برای درمان این ضایعات پوستی هزینه های زیادی داده باشند ولی به نتیجه مطلوب خود نرسیده اند. امروزه لیزردر درمان بیماری های پوستی و زیبایی صورت و پوست کاربردهای زیادی دارد.

لیزرتراپی نوعی روش درمانی محسوب می شود و به معنای «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» می باشد. لیزرتراپی از روش های درمانی درعلم پزشکیمحسوب می شود. این روش، مناسب برای رهایی از بیماری و عارضه های پوستی است که درعمل لیزرتراپی و درمانی انرژی به زیر سطح پوست بدون آسیب رساندن به سطوح بالای بافت منتقل می شود.

در روش لیزرتراپی با استفاده از نور متمرکز با پرتوهای قوی طول موج های خاص و تابش با مدت زمان های متفاوت به وسیله ی ابزارهای مخصوصی بر روی عمق بافت بدننفوذ کرده و انرژی به صورت کنترل شده به طور مستقیم به سلول های بافت آسیب دیده منتقل می کند و عملکرد طبیعی بافت های نا کارآمد را تحریک به بهبودی می کند. به دلیل کوچک بودن لیزر می توان به طور دقیق آن را به نواحی مورد نظر بدن اعمال کرد کاری که در دیگر روش های درمانی امکان پذیر نیست.

در کلینیک دکتر علیرضا واعظ شوشتری، متخصص پوست، مو و زیبایی، تکنولوژی مدرن لیزرهای کم توان و پرتوان، برای بهبود شرایط پوست مراجعین مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشاوره و دریافت نوبت با شماره تلفن 36284487 - 031 تماس حاصل فرمایید و برای رزرو نوبت اینترنتی کلیک کنید.

انواع روش های لیزر درمانی

در روش لیزرتراپی دو روش درمانی متفاوت وجود دارد روش اول لیزرتراپی کم توانو روش دوم لیزرتراپی پر تواناست.

لیزر درمانی کم توان

روش درمانی لیزرتراپی کم توان و سرد به عنوان روش درمانی مکمل درطب سنتیاز جایگاه ویژه ای برخوردار است. در لیزرتراپی کم توان هیچ گونه گرمایی تولید نمی شود و روش درمان با امواج نور قرمز ومادون قرمزبا طول و موج با سطح و توان پایین تر لیزر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش لیزر به مدت 30 ثانیه به طور مستقیم بر روی ناحیه آسیب دیده قرار داده می شود و از لایه های پوست و بافت چربی زیر پوست تا عمق 2 تا 5 سانتی متر عبور می کنند و هنگامی که این انرژی جذب می شود و باعث تغییرات فیزیولوژیکی در سلول های ناحیه مورد نظر و بهبود بافت های آسیب و صدمات التهاب، کاهش کلی درد می شود و نیازی به استفاده از دارو نبوده و هیچ گونه عوارضی را در پی ندارد.

این روش یکی از راحت ترین، بی خطرترین و ایمنی ترین روش های درمانی می باشد که بیماران معمولاً احساس ترسی ضربان را نداشته و بر خلاف لیزرهای جراحی، با لطافت و بدون آسیبی به سلول های پوست انجام می شود به این روش درمان لیزرتراپی سرد و یا کم توان معروف می گویند که تنها معایب این روش مدت زمان بسیار کوتاه آن می باشد و در نتیجه برای تأثیرگذاری قابل توجه نیاز به جلسات درمانی بیشتری می باشد.

لیزر درمانی پرتوان

امروزه لیزرتراپی پر توان از روش های نوین درمراکز فیزیوتراپیمی باشد که استفاده وسیعی دارد. در لیزرتراپی پر توان، از توان و انرژی بالاتری برای بافت های عمیق تر و عبور از لایه های پوست در جراحی بسته دیسک کمروستون فقراتاستفاده می شود که نتیجه تأثیرات درمانی عمیق تر و گسترده تری را در پیش می گیرد. طبیعتاً هر چه توان قدرتی لیزر بیشتر باشد میزان نفوذپذیری آن به بافت های بدن بیشتر می باشد به دلیل توان و قدرت بالا در روش لیزرتراپی پرتوان طول مدت دوره به طرز قابل توجهی کاهش می یابد و بسیاری از مشکلات کوتاه تر و اثربخشی بیشتر در مقایسه با لیزر کم توان تحت درمان قرار می گیرد.

مزایای لیزر درمانی

درمان بسیاری از بیماری هایی که با درد فراوان روبرو است، با لیزرتراپی بدون درد و غیر تهاجمی است. با کمترین جراحت و بدون آسیب به بافت بدن در زمان کوتاه تری نسبت به جراحی سنتی انجام می شود. جراحی به صورت دقیق تر و با صدمه بسیار کمتر بهبافت بدنبه صورت سرپایی و بدون دوران نقاهت انجام می شود و در اغلب موارد نیازی به بیهوشی عمومی نمی باشد که تورم و التهابات بسیار ناچیزی در پی دارد.

لیزر درمانی برای درد مزایای بسیاری دارد که برخی از آنها عبارت اند از:

لیزرتراپی چیست؟

کاربرد لیزر در زیبایی

از دیگر مصارف لیزر، رفع نقایص صورت و پوست است که به زیبایی و جوانسازی افراد کمک می کند.

۱-رفع موهای زائد

موهای زائد برای بسیاری افراد چه مرد و چه زن مشکلاتی ایجاد می کند. این موها نه تنها در ناحیه صورت و چانه که معمولاً مشکل ایجاد می کند بلکه در کل بدن وجود دارند و رهایی از آنها به یک کار روتین و پر زحمت تبدیل شده است.

روش های دیگر علاوه بر زمان، درد بسیاری نیز برای افراد فراهم می آورد و ماندگاری چندانی ندارند. لیزر کمک می کند به حد زیادی از حجم این موها و ضخامت آنها کاسته شود و نیاز به اصلاح های طولانی و خسته کننده را برطرف می کند.

۲-جوانسازی

از آن جا که با افزایش سن، میزان کلاژن سازی پوست کم می شود، با لیزر پس از سی سالگی می توان ترشح کلاژن را تحریک نمود. این روش به این صورت انجام می گیرد که لیزر به عمقی از صورت که مسئول کلاژن سازی است فرستاده می شود و زخمی ایجاد می کند که ترمیم آن سبب کلاژن سازی می شود. این روند سبب استحکام پوست و کاهش ایجاد چروک ها در سنین بالاتر می شود.

۳-پاکسازی تتو

بسیاری از افراد که از تتوهای طولانی مدت استفاده می کنند بعد از گذشت زمانی مایلند که آن را پاکسازی کنند. این حالت برای بانوان بیشتر به صورت تتوهای ابرو و خط لب و در آقایان تتو های بدن را شامل می شود. قبلاً این پاکسازی به کمک اسید صورت می گرفت که بسیار مخرب بود و احتمال ایجاد گوشت اضافی وجود داشت.

امروزه با چندین جلسه لیزر با فاصله یک تا یک و نیم ماهه می توان بدون عوارضی این ضایعات را کمرنگ نمود. در ابتدا ممکن است زخم هایی مشاهده شود ولی زود ترمیم می شوند. متأسفانه به علت این که عمدتاً این تتوها در مراکز نامعتبر زده می شوند عمق آنها مشخص نیست و ممکن است به جلسات بیشتری برای برطرف کردن آنها نیاز باشد.

۴-لیپولیز

یکی از کاربردهای جدید لیزر که بسیار پرطرفدار شده است تأثیر آن در لاغری موضعی و کاهش وزن است. این روش فقط در بخش های محدودی از بدن و توسط متخصص قابل اجرا است و نمی توان آن را راهی آسان برای کاهش وزن در نظر گرفت؛ زیرا کمک چندانی به کاهش وزن نمی کند. این روش ممکن است عوارضی چون گوشت اضافه به همراه داشته باشد بنابراین حتماً باید زیر نظر متخصص مجرب اجرا شود. قبل از این روش تحقیق نمایید و با پزشک خود جلسات مشاوره برگزار کند تا مطمئن باشید برای شما مناسب است.

کاربرد لیزر در درمان بیماری های پوستی

۱- لیزر در درمان پسوریازیس

یکی از شایع ترین بیماری های پوستی در ایران است که یک بیماری خود ایمنی است و به آن صدفک نیز می گویند و سلول های پوست زیادی تولید می شوند که بیش از مقدار ریختن آنها است. محرک های این بیماری استرس، صدمه به پوست، عفونت و بعضی داروها می باشد.

این بیماری درمانی ندارد و در مراحل آخر که پزشک از درمان دارویی نتیجه نگرفت، برای کاهش علائم بیماری لیزر و کنترل استرس را برای جلوگیری از شدت گسترش بیماری تجویز می نماید.

۲- لیزر در درمان خال های عروقی

این عارضه در کودکان دیده می شود و ماه گرفتگی در این دسته طبقه بندی می شود. وقتی کودک به سن مناسبی برسد پزشک با استفاده از لیزر از انتشار بیشتر این ضایعه جلوگیری می کند.

۳-تأثیر لیزر در درمان آکنه و اسکار

بعضی از جوشگاه ها به خصوص در جوانان باقی می ماند که به آن جای جوش بلوغ می گویند. این اسکارها شبیه فرورفتگی هایی در پوست دیده می شود. لیزرهای جدید که به آن لیزر صاف کردن پوست می گویند این مشکل را تا هشتاد درصد برطرف می کند و سبب ساختن سلول های جدید در محل فرورفتگی و هموارسازی محل های برآمده می شود. البته اگر آکنه هنوز فعال باشد فرد باید درمان دارویی را شروع کند و پس از درمان از این روش بهره ببرد.

۴-تأثیر لیزر در درمان لکه های حاملگی

به این مشکل ملاسما نیز می گویند. این لک ها وابسته به هورمون هستند و به همین دلیل کاملا از بین نمی روند و فقط می توان آنها را تا حد زیادی کمرنگ کرد. به همین دلیل درمان دارویی همراه با لیزر درمانی از ظاهر آن می کاهد. این لک ها ممکن است بازگردند ولی زمان دقیقی ندارند و ممکن است پس از دو سال یا ده سال بازگردند.

۵- درمان کک ومک با لیزر

کک ومک یک بیماری ژنتیک پوستی است که با وجود زیبایی برای بعضی افراد خوشایند نیست. کک و مک در نژادهای اروپایی بسیار شایع است و کسانی که پوست های خیلی سفید دارند از این مشکل رنج می برند. لیزر می تواند به کمرنگ شدن این لک ها کمک کند.

۶- درمان التهابات پوستی با لیزر

نوعی لیزر است که برای التهابات مفصلی استفاده می شود و قدرت بالایی در موارد درمانی دارد. برای افرادی که سال ها قبل از ژل پاژ استفاده کرده اند و دچار عوارض بلند مدت شده اند، پس از تخلیه ژل التهاب رخ می دهد و استفاده از این لیزر در کاهش التهاب و کبودی پوست بسیار مؤثر است.

۷- پیسی، برص، لک و پیس یا ویلتیگو

یک اختلال تولید رنگ دانه است که در آن سلول های تولید رنگ دانه یا ملانوسیت ها در قسمت هایی از پوست تخریب شده اند. علت این بیماری هنوز شناخته شده نیست ولی ممکن است از بیماری های خودایمنی باشد.البته درمان این مشکل ساده و فقط به کمک لیزر نیست و باید درمان های متفاوت بسته به شدت و انتشار این بیماری در پیش گرفت.

۸-زخم ها و جای سوختگی

برای بهبود آثار زخم، جراحی و سوختگی نیز می توان از لیزر استفاده نمود. البته پوست به حالت اول بازنمی گردد؛ ولی درصد قابل توجهی به وسیله درمان دارویی و لیزر بهبود می یابد.

اینستاگرام دکتر واعظ شوشتری

متقاضینامناسب لیزرتراپی

افراد مبتلا به عیوب پوستی جزئی اغلب کاندیدای مناسبی برای لیزر جوان سازی نمی باشند. لیزر جوان سازی پوست از نظر بسیاری از متخصصان زیبایی یک روش جراحی است. همانند هر عمل جراحی، عوارض جانبی لیزر جوان سازی پوست برای حداقل یک هفته و اغلب بیشتر به درازا می کشد. برای عیوب پوست جزئی، درمان های جایگزین سبک تر در دسترس هستند.
افرادی با پوست بسیار تیره نیز ممکن است متقاضی مناسبی برای لیزر جوان سازی پوست نباشند به این دلیل که در فردی با پوست تیره رنگ دانه پوست بیشتری موجود است و نسبت به فردی با پوست روشن تر در معرض خطر بیشتر جذب انرژی لیزر است.

تعداد جلسات درمان با لیزر

تعداد جلسات درمان با لیزر با توجه به عمق و شدت مشکلات پوست، واکنش بدن به درمان و نوع لیزر، تعیین خواهد شد که معمولا بین 4 الی 10 جلسه خواهد بود.

عوارض لیزر تراپی

از دید بسیاری از مردم حتی در این زمان، لیزر چیزی جدید و خطرناک می باشد به این علت که ماهیت واقعی لیزر را نمی شناسند و یا به علت جدید بودن این روش آن را با اشعه رادیواکتیو اشتباه می گیرند. در لیزرهای فیزیوتراپی درصورتی که اصولی و با دوز مناسب استفاده شوند فاقد عارضه جانبی بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد.

همشهریان گرامی! جهت بررسی علل و استفاده از بهترین روشهای درمانی مشکلات پوستی خود، می توانید به یک متخصص پوست در اصفهان مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم، مناسب ترین درمان را برای رفع مشکل شما تجویز کرده و اعمال نماید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

مبتلایان به کهیر چه بخورند و چه نخورند؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-05-03تاریخ بروز رسانی : 1401-05-05

علائم پوستی بیماری ایدز

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-04-30تاریخ بروز رسانی : 1401-05-02

فوردایس چیست؟، ضایعات فوردایس تناسلی

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-04-29تاریخ بروز رسانی : 1401-04-31

تزریق فیلر با تکنیک MD Codesبرای لیفت صورت

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-04-21تاریخ بروز رسانی : 1401-04-25

مولوسکوم تناسلی چیست؟

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-04-19تاریخ بروز رسانی : 1401-04-21

هیدرودرم چیست؟

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1401-04-10تاریخ بروز رسانی : 1401-04-12

اگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

ورم پا و مسافرت

دکتر طناز احدی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

سم زدایی بدن از فلزات سنگین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آسیب عصب سیاتیک

دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

علت ریزش مو بعد از کاهش وزن چیست؟

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

درمان جای جوش با طب سوزنی

دکتر محسن پرچمی [ طب سوزنی ]

آنچه باید درباره واکسن زگیل تناسلی بدانیم

[ 1401-05-09 ]دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

ضد آفتاب؛ بررسی تأثیر و روش صحیح مصرف کرم ضد آفتاب

[ 1401-05-03 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

کورتاژ چیست و دلایل انجام کورتاژ

[ 1401-05-03 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

ویژگیهای سردرد تنشی چیست و ایا سردرد تنشی خطرناک است؟

[ 1401-05-03 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

درباره کانتورینگ صورت با ژل چه میدانید؟

[ 1401-05-03 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

آنوریسم مغزی چیست؟

[ 1401-05-03 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

انسداد مثانه چیست و چه دلایلی دارد؟

[ 1401-05-03 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علت های چرخش مچ پا به داخل و روش های درمان پای چرخیده

[ 1401-05-03 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

دون ژوان به چه مردی گفته می شود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

مراقبت های بعد از جراحی پلک

[ 1401-05-03 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شروع و میزان فعالیت های ورزشی بعد از جراحی سینه

[ 1401-05-03 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

متوکاربامول دارویی برای کمر درد و گرفتگی عضلات کمر

[ 1401-05-03 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

مبتلایان به کهیر چه بخورند و چه نخورند؟

[ 1401-05-03 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

هایفوتراپی دور چشم روشی برای رفع چین و چروک دور چشم

[ 1401-05-03 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

منافذ باز پوست به چه وضعیتی گفته میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

اگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

[ 1401-05-03 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق بوتاکس برای لیفت چشم گربه ای بدون عمل

[ 1401-05-03 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

کلوئید یا گوشت اضافه چیست؟

[ 1401-05-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریوی

[ 1401-05-03 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا ضربه به بیضه باعث ناباروری میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا پوست دچار لک و پیس پوست میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تغذیه سالم برای مقابله با آرتروز زانو

[ 1401-04-31 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت