دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

تا سال ۱۹۹۷ میلادی کسی از اهمیت ویتامین K2 آگاه نبود و کاملا ناشناخته بود. تقریبا همه ما ویتامین K1 را می شناسیم و اهمیت آن را در انعقاد خون می دانیم و همچنین می دانیم که در موادی همچون کلم، اسفناج یافت می شود. اما K2 ناشناخته است و در تحقیقات جدید معلوم شده عملکردهای متفاوتی دارد و ویتامینی جداگانه از ویتامین K1 است. این ویتامین به خانواده ویتامین های A و D بیشتر شباهت دارد. برخی از خانم ها به قرص کلسیم نیاز ندارند اما ویتامین K2 باعث می شود تا کلسیم در جای درست خود قرار بگیرید یا حتی افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند و بعید هم نیست حتی به سلامت آن ها ضرر هم برساند.
عملکرد بهتر ویتامین ها با ویتامین K2

شکل 1 عملکرد بهتر ویتامین ها با ویتامین K2

توصیه همیشگی متخصصان به مردم این بوده است که کلسیم را به عنوان ماده مغذی استخوان ساز جدی بگیرند و اگر روزی ۳ لیوان شیر یا مکمل کلسیم مصرف کنند دیگر مشکلی نخواهند داشت اما شواهد تازه ای وجود دارند که نشان می دهند ما باید درباره کلسیم تجدید نظر کنیم و ویتامین k۲ که اغلب نادیده گرفته شده است را جدی بگیریم.
فواید ویتامین K2 از داخل دندان ها شروع می شود، از لثه ها، قلب و استخوان ها. در دهان تقریبا از هر بیماری دندانی از جمله کج شدن دندان جلوگیری می کند.
دکتر مریم ملکی در این مقاله به جزییات این که چگونه ویتامین K2 می تواند سلامت عمومی، زیبایی و حتی طول عمر شما را بیشتر کند، می پردازد.
قرص ویتامین K2  همراه با D3

شکل 2 قرص ویتامین K2 همراه با ویتامین D3

پروتئین Maxtrix GLA (MGP) و استئوکلسین

ویتامین K2 دو پروتئین اصلی را در بدن فعال می کند.

  1. استئوکلسین: ویتامین K2 با فعال کردن استئوکلسین، کلسیم و مواد معدنی را به استخوان ها و دندان ها منتقل می کند که موجب سلامت دندان و پیشگیری از پوکی استخوان می شود.
  2. Matrix-GLA: فواید غیراستخوانی و دندانی ویتامین K2 عمدتا به عملکرد پروتئین ماتریکس-GLA مرتبط است. این پروتئین فقط با ویتامین K2 فعال می شود. این فرآیند کربوکسیلاسیون نامیده می شود. پروتئین GLA ماتریکس غیرکربوکسیله که به دلیل کمبود ویتامین K تشکیل می شود، با بیماری های قلبی عروقی همراه است.

پوکی استخوان یا استخوان نرمال با ویتامین K2

شکل 3 پوکی استخوان و استخوان نرمال با ویتامین K2

1- ویتامین K2 در جلوگیری از چین وچروک و پیری

افرادی که به اندازه کافی ویتامین K2 مصرف می کنند، جوان تر و شاداب تر هستند و چروک بسیار کم تری در چهره آن ها دیده می شود. به طور مثال بد نیست به مردم ژاپن اشاره کنیم که مواد غذاییِ مصرفی آن ها مملو از این ویتامین است و به همین دلیل، پوست های بسیار صاف و شفاف دارند و کم ترین اثر پیری و سالخوردگی را می توان در صورت آن ها دید.
کلاژن و الاستین دو ماده تشکیل دهنده پوست هستند که به آن استحکام و قابلیت ارتجاعی می بخشند. با افزایش سن پوست، کلاژن و الاستین و ظاهر جوان در کنار هم تحت تاثیر قرار می گیرد.
به نظر می رسد سلول های پوستی برای جلوگیری از کلسیفیکاسیون الاستین در پوست، پروتئین ماتریکس-GLA آزاد می کنند.
در یک مطالعه یک اختلال ژنتیکی که در آن پیری زودرس اتفاق می افتد، مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که الاستین به دلیل کمبود پروتئین ماتریکس-GLA فعال شده با ویتامین K2 کلسیفیه می شود. ویتامین K2 می تواند با فعال کردن Matrix-GLA به حفظ پوست جوان کمک کند و به نوبه خود از کلسیفیکاسیون الاستین جلوگیری کند.

ویتامین k  و پروتئین های مموجود در آن

شکل 4 ویتامین K و پروتئین های موجود در آن

2- ویتامین K2 در جلوگیری از واریس

ویتامین K2 پروتئین ماتریکس-GLA را فعال می کند تا کلسیم را از دیواره عروق پاک کند که از مزایای این ویتامین در موارد قلبی عروقی است. مشخص شده است که کلسیفیکاسیون وریدها در ایجاد واریس موثر است بنابراین ویتامین K2 همچنین ممکن است از واریس جلوگیری کند. واریس یکی از بیماری های شایع سیستم رگ و قلب بدن است. این بیماری می تواند در نتیجه رسوب کلسیم در جای نامناسب به وجود بیاید. این باعث می شود تا کارکرد اصلی رگ ها دچار اشکال شود و نتوانند به راحتی خون را حرکت دهند. همین باعث می شود تا رگ برآمده و متسع شود، اما مصرف ویتامین K2 باعث می شود تا کلسیم در جای درست خود قرار بگیرید. واریس همیشه برای سلامتی ما مضر نیست اما می تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد.

3- ویتامین K2 در تنظیم قند خون و دیابت نوع II

دومین پروتئین وابسته به ویتامین K، استئوکلسین ممکن است به بدن در استفاده از انسولین کمک کند. پروتئین های فعال شده ممکن است حساسیت به انسولین که مشکل اصلی در دیابت نوع II می باشد را افزایش دهند. لازم به ذکر است که شواهد در این زمینه متناقض است. یک متاآنالیز در مورد این موضوع هیچ تاثیری نشان نداد.

4- ویتامین K2 در افزایش عملکرد ورزشی

استخوان ها در حین ورزش استئوکلسین آزاد می کنند و ظاهرا برای کمک به عضلات در کنار آمدن با افزایش انرژی پیام می فرستند. پروتئین ویتامین K2 به عضلات اسکلتی اجازه می دهد تا در هنگام ورزش از انرژی استفاده کنند و باعث افزایش کارایی و عملکرد بالقوه شوند.

5- ویتامین K2 در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)-باروری زنان

6- ویتامین K2 در تستوسترون پایین و باروری مردان

از ویتامین K2 MK-4 برای تولید استروئید در بیضه ها استفاده می شود. مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داده است که رژیم غذایی حاوی 75 میلی گرم بر کیلوگرم MK-4 باعث افزایش سطح تستوسترون در مقایسه با شاهد می شود.

7- ویتامین K2 در جلوگیری از سنگ کلیه

افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه و کسانی که دیالیز می شوند در معرض کمبود ویتامین K هستند.
یکی از عوامل خطر سنگ کلیه، ویتامین D اضافی است اما مشکل اصلی این است که ویتامین D نیاز به ویتامین K2 را ایجاد می کند.
بیماران مبتلا به سنگ کلیه پروتئین ماتریکس-GLA را به شکل غیرفعال ترشح می کنند. کمبود ویتامین K2 یکی از دلایل عمده ایجاد سنگ کلیه است. افراد مبتلا به پلی مورفیسم برای پروتئین ماتریکس-GLA نیز خطر سنگ کلیه در آن ها بیشتر است.

8- ویتامین K2 در جلوگیری از سرطان

9- ویتامین K2 در سکته مغزی و آلزایمر

بارزترین نقش ویتامین K2 در مغز ممکن است جلوگیری از آمبولی یا سکته باشد. پروتئین Matrix-GLA به دلیل مزایای قلبی عروقی در جلوگیری از سکته مغزی نقش دارد.
با این حال اخیرا نشان داده شده است که پروتئین های وابسته به ویتامین K2 نقشی اساسی در مغز، سیستم عصبی مرکزی و محیطی دارند. حتی ممکن است در خود مغز نقش آنتی اکسیدانی داشته باشند.
به طور خاص به نظر می رسد که ویتامین K2 در کنار K1 برای جلوگیری از مرگ سلو ل های عصبی و آسیب مغزی با گلوتاتیون عمل می کند.
نقش آن می تواند در روند تخریب عصبی کلیدی باشد. به طور کلی به نظر می رسد از استرس اکسیداتیو و التهاب در مغز جلوگیری می کند.
مطالعات اولیه همچنین نشان می دهد که دریافت کمتر ویتامین K مربوط به بیماری آلزایمر است. به طور کلی به نظر می رسد دریافت مناسب ویتامین K2 در رژیم غذایی برای عملکرد مطلوب مغز و جلوگیری از بیماری آلزایمر حیاتی است.

چرا به ویتامین K2 نیاز داریم

شکل 5 چرا به ویتامین K2 نیاز داریم

چرا کمبود ویتامین K2 شایع است؟

خیلی واضح است چون مواد غذایی کمی این ویتامین را در خود دارند و به همین دلیل نمی توان آزادانه و به راحتی از مزایای K2 بهره مند شد اما با مصرف غذا و لبنیات محلی می توانید تا اندازه ای کمبود آن را جبران کنید.

منابع ویتامین K2

مهم ترین منبع K2، ناتو (غذای تخمیر شده ی ژاپنی که از سویا درست می شود) می باشد. پس از آن به فاصله ی زیاد، بعضی پنیرها (خصوصا پنیرهای جا افتاده) منبع بعدی این ویتامین هستند. همچنین منابع حیوانی فقط در صورتی که در محوطه باز پرورش یافته باشند: کبد گاو، زرده تخم مرغ، چربی غاز و غیره. اما ناتو که منبع سرشار از ویتامین K2 می باشد، در این زمینه بی رقیب است و مقدار آن در این غذا بیشتر از تمام غذاهایی است که تست شده اند. از یک بسته صد گرمی ناتو می توان تمام ویتامین K2 لازم را تامین کرد.
منابع ویتامین K2

شکل 6 منابع ویتامین K2

k2 یک ویتامین کلیدی و اصلی است که افراد بیشتری باید با آن آشنا شوند. این ویتامین برای انتقال کلسیم از خون و استخوان ها بسیار مهم است. ویتامین k2 را می توان به چندین زیرگروه مختلف تقسیم کرد که مهمترین آن ها MK-4 و MK-7 است.MK-7 در سطوح تغذیه ای به خوبی در خون جذب و قابل تشخیص است. همچنین نیمه عمر بیشتری نسبت به MK-4 دارد، بنابراین می توان از دوز کمتری استفاده کرد.

این ویتامین در بدن انسان تولید نمی شود اما می تواند توسط برخی باکتری های مفید در روده ی انسان و حیوانات تولید شود. این مستلزم آن است که این باکتری ها در روده ی فرد وجود داشته باشند. باکتری های مختلفی امکان تولید K2 را دارند، بعضی از این باکتری ها که در روده هم هستند، K2 را از K1 می توانند بسازند اما مقدار تولیدی ناچیز است و این باکتری ها در K2 بدن تاثیر چندانی ندارند بنابراین حتی در افرادی که دارای باکتری مناسب هستند، تامین K1 کمکی به تامین K2 نمی کند. این ویتامین در فرم MK-7 و MK-4 به صورت مکمل غذایی (بدون نسخه یا روی پیشخوان OTC) در آمریکا و اروپا به فروش می رسد.
ناتو (Nattō) یک غذای سنتی ژاپنی حاصل از تخمیر سویا می باشد. ناتو دارای طعم اکتسابی (طعمی که برای فرد ناآشنا ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشد) است و طعم قوی و بوی شدید و قوام چسبنده از مشخصات آن است. بوی آن تنها برای برخی افراد ناخوشایند است و برخی افراد دیگر بوی نامطبوعی حس نمی کنند.

لطفا از عکس های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

اهمیت مو در زیبایی بانوان

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-03-25تاریخ بروز رسانی : 1400-05-28

سندرم خود زشت پنداری

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-03-03تاریخ بروز رسانی : 1400-03-04

انواع زیبایی

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-02-11تاریخ بروز رسانی : 1400-04-01

ویژگی بهترین کلینیکهای پوست

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-09-24تاریخ بروز رسانی : 1400-06-27

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان زخم پوست سر

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

درد سوزشی و بی حسی ران

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شاداب و سلامت نگهداشتن موها در تابستان

دکتر سهیلا طاهری [ متخصص پوست و مو ]

11 سوال در ارتباط با پلاسما تراپی

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

انواع کربوهیدرات‌ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)

[ 1400-07-01 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ارتباط بین کم خونی و کم شنوایی

[ 1400-07-01 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

بیماری هیدرآدنیت چیست؟

[ 1400-06-31 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوگرافی دستگاه گوارش برای تشخیص چه بیماری‌هایی انجام می‌شود؟

[ 1400-06-31 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عوامل تشدیدکننده باز شدن منافذ پوست

[ 1400-06-31 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

توصیه‌هایی جهت کاهش عوارض رنگ مو

[ 1400-06-31 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربردها، معایب و مزایای رادیولوژی

[ 1400-06-31 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟

[ 1400-06-31 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

پارگی یا سوراخ شدن مثانه

[ 1400-06-31 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

عوارض عدم درمان پارگی رباط صلیبی زانو

[ 1400-06-31 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درمان قطعی افتادگی صورت با هایفوتراپی

[ 1400-06-31 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

راه های جلوگیری از لاغری صورت طی رژیم

[ 1400-06-31 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

[ 1400-06-31 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

مزایای بکارگیری لیزر اندولیفت چیست؟

[ 1400-06-31 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

[ 1400-06-31 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

PRP (پی آر پی) مو چیست؟

[ 1400-06-30 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

[ 1400-06-30 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه کسانی می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

[ 1400-06-30 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

تزریق آنزیم بینی چه کاربردی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-06-30 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

لاغری سریع با رژیم های سخت

[ 1400-06-30 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان غیر جراحی درد ناشی از آرتروز زانو در کلینیک درد

[ 1400-06-29 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

راکوتان چیست؟

[ 1400-06-29 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت