دکتر علی نقره کار - متخصص درد

دلایل درد گردن و شانه چیست؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]آدرس وب سایت : www.dr-noghrekar.ir
آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول تلفن مطب : 88670088 - 021

گردن و شانه ها ساختارهایی پیچیده و به هم پیوسته از بدن هستند. همین ارتباط و پیوستگی باعث می شود تا زمانی که مشکلات پزشکی یکی را درگیر می کند، اغلب در ساختار دیگر نیز تأثیرات این مشکلات نمایان می شود. دردها، اختلال عملکرد در اثر صدمات یا شرایطی که بر مفاصل، ماهیچه ها و سایر ساختارها تأثیر می گذارند و اثرات انواع آسیب ها به راحتی از گردن به شانه یا شانه ها و از شانه یا شانه ها به گردن گسترش می یابند. این بخش های بدن دارای استخوان ها ، ماهیچه ها ، بافت های همبند و اعصاب مرتبط به هم هستند که باعث می شود درد ایجادشده در یک منطقه، در سراسر ناحیه منتشر شود و بخش های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

در برخی از موارد درمان درد گردن نیازمند اقدامات اینترونشنال درد از جمله تزریق اپیدورال گردنی، جراحی لیزری دیسک گردن و آندوسکوپی دیسک می باشد که همه این اقدامات توسط دکتر علی نقره کار فوق تخصص درد و انستزیولوژی قابل انجام میباشند. لطفا جهت مشاوره و دریافت نوبت با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

دلایل درد گردن و شانه چیست؟

در صورتی که درد گردن و شانه همزمان ایجاد شود دلایل زمینه ای مختلفی را می توان نام برد که موجب درد هر بخش شده اند. در این حالت برخی از دردها از گردن و برخی دیگر از شانه ها منشا می گیرند. برخی از رایج ترین دلایل درد شانه و گردن عبارتند از:

رادیکولوپاتی گردن(Cervical radiculopathy)

رادیکولوپاتی گردن :

یکی از شایع ترین انواع درد گردن و شانه ، رادیکولوپاتی گردن است که در آن به علت فشردگی یا تحریک ریشه های عصب نخاعی درد ایجاد می شود. ریشه ی عصب نخاعی به ناحیه ای اشاره دارد که عصب از نخاع جدا می شود. این اعصاب از بین مهره های گردن ، میان شانه و پایین بازو عبور می کنند. علائم رادیکولوپاتی گردن عبارتند از:

هر چیزی که با ریشه های عصبی نخاعی فرد درگیر شده یا با آن تماس پیدا کند ، می تواند منجر به رادیکولوپاتی شود. چندین حالت رایج برای این مشکل شناسایی شده اند که در آنها رشد یا ایجاد ناهنجاری ها به آسیب فضای ریشه ی عصبی می شود.

درد گردن

فتق دیسک:

بین مهره ها دیسک هایی وجود دارند که وظیفه ی جذب شوک های فیزیکی را دارند. گاهی این دیسک ها ممکن است آسیب ببینند و باعث ایجاد برآمدگی و نیز نشت مایع بین دیسک شوند.

کیست سینوویال:

این توده ها زمانی ایجاد می شوند که مایع مفصلی تجمع یافته و کیست سینوویال را ایجاد می کند.

خار استخوان:

در این حالت یک تکه ی اضافی از استخوان در پاسخ به آسیب یا التهاب مزمن تشکیل می شود.

اسپوندیلوز گردن (آرتریت گردن):

این وضعیت شامل تشکیل خار استخوانی در گردن می شود.

تنگی نخاعی:

این حالت شکلی پیشرفته از آرتریت نخاعی است که در طی آن فضاهای ستون فقرات تنگ و باریک می شوند. دلیل ایجاد این حالت رشد بیش از حد استخوان ها است.

بیماری دیسک دژنراتیو (DDD):

دیسک های بین مهره ها در طول زمان دچار سایش و استهلاک می شوند که این مسئله در نهایت ممکن است باعث فتق دیسک شود. در موارد آسیب های شدید ، تماس استخوان با استخوان می تواند باعث ایجاد خار استخوان در مفصل نیز گردد.

استخوان ترقوه شکسته:

این حالت که شکستگی ترقوه نیز نامیده می شود ، نوعی شکستگی استخوان است که از بالای جناغ تا نوک بیرونی تیغه ی شانه امتداد می یابد. بیشتر آسیب هایی که منجر به شکستگی ترقوه می شوند در نتیجه ی افتادن روی شانه یا فرود آمدن بر روی بازوی بازشده است.

شکستگی استخوان ترقوه علاوه بر درد قابل توجه و از دست دادن عملکرد در بازو و شانه ، می تواند باعث ایجاد درد در بافت های نرم شود که این دردها از شانه تا گردن امتداد می یابند.

بورسیت شانه:

بورس یک کیسه کوچک حاوی مایعی ژل مانند در مفاصل است که به عنوان یک بالشتک عمل می کند و از اصطکاک بیش از حد بین استخوان و بافت نرم جلوگیری می کند. بورسیت به التهاب بورس گفته می شود که می تواند به دلیل آسیب ، عفونت یا بیماری ایجاد می شود. بورسیت در مفصل شانه می تواند باعث ورم، سفتی و درد در مفصل شانه شود. به دلیل اینکه شانه و گردن دارای اتصالات و ساختارهای مرتبط به هم هستند، درد ناشی از بورسیت شانه می تواند تا گردن ادامه یابد.

آسیب روتاتور کاف:

روتاتور کاف از ماهیچه ها و بافت های همبند اطراف شانه تشکیل شده است. این ساختارها به همکاری هم بازو را در حفره ی شانه نگه می دارند. هنگا می که این ماهیچه ها و تاندون ها پاره می شوند ، به آن آسیب روتاتور کاف می گویند. این نوع آسیب ها ممکن است در اثر صدمات ورزشی ایجاد شوند یا به مرور زمان در اثر سایش و پارگی های تکرارشونده تشکیل شوند. معمولا زمانی که این آسیب ها ایجاد شوند فرد در هنگام حرکت در شانه ها و گردن خود احساس درد می کند.

سندرم گرفتگی شانه (Shoulder Impingement Syndrome):

این سندروم که با آسیب های روتاتور کاف مرتبط است به حالتی گفته می شود که در آن تاندون های ناحیه ی شانه در تماس با استخوان آکرومیون فشرده می شوند. استخوان آکرومیون به استخوان برجسته ی شانه اشاره دارد. علت ارتباط این سندروم با آسیب روتاتور کاف این است که ماهیچه ها و تاندون های روتاتور کاف نیز در ناحیه ی زیر آکرومیال قرار دارند. این فشردگی در تاندون ها به دلیل حرکات مکرر سر به سمت بالا مانند حرکاتی که در ورزش های پرتابی یا شنا استفاده می شود ایجاد می شود. از سایر دلایل ایجاد این آسیب ها می توان به آسیب فیزیکی، سقوط از ارتفاغ، ضعف عضلات شانه و ... اشاره کرد. همچنین هنگا می که کاف روتاتور متورم می شود ، مقدار فضای بین بافت نرم و استخوان آکرومیون را کاهش می دهد . همین مسئله باعث اصطکاک بیشتر می شود. در نتیجه یک چرخه ای از آسیب ها ایجاد می شود که هر آسیب منجر به آسیب دیگر می گردد.

آسیب بافت نرم:

بافت نرم به ماهیچه ها ، رباط ها ، تاندون ها و فاسیا (fascia) (پوششی نازک در اطراف ماهیچه ها ، اندام ها و بسیاری از ساختارهای دیگر) گفته می شود. این ساختارهای طبیعی قابل انعطاف می توانند بصورت مستقیم یا غیرمستقیم در درد مربوط به استخوان ها و مفاصل دخیل باشند. وقتی گردن درد ایجاد می شود، ممکن است فرد متوجه شود که ماهیچه های شانه ها قدرت خود را از دست داده اند. این مسئله نیز به نوبه ی خود می تواند منجر به گرفتگی دردناک شانه و یا ایجاد مشکلات ثانویه در تیغه ی شانه ی فرد یا کتف شود. در مقابل، اگر فرد در مفصل آکرومیوکلاویکولار شانه ی خود ، که دقیقاً بالای قسمت بازوی فرد قرار دارد ، احساس درد کند ممکن است این درد به ناحیه ی گردن نیز کشیده شود. در کنار انواع ضربه ها یا صدمه ها به گردن ، آسیب شلاقی گردن (whiplash) نیز ممکن است منجر به کشیدگی رباط یا کشیدگی عضلات شود.

وضعیت بد بدن:

صاف ننشستن ، به ویژه اگر فرد تمام روز پشت میز باشد می تواند سلامت گردن و شانه ها را تحت تأثیر قرار دهد. افرادی که در تمام طول روز پشت میز می نشینند ممکن است دچار حالتی شوند که در آن پشت بدن گرد می شود (کیفوز) و شانه ها حالت جلوآمده پیدا می کنند. این مشکل به نوبه ی خود می تواند منجر به وضعیتی شود که به عنوان وضعیت سر به جلو معروف است.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

درد را جدی بگیرید:

مسائل مربوط به قلب ، ریه ها ، اندام های شکمی و نخاع می توانند باعث درد شانه و گاهی گردن شوند. پس از شروع درد گردن یا شانه ، علائم را باید جدی گرفت و در سریع ترین زمان به پزشک مراجعه کرد.

تشخیص:

هنگا می که فرد به پزشک مراجعه می کند و از درد گردن و شانه شکایت دارد ، باید انتظار یک معاینه ی فیزیکی شامل حرکت دادن گردن و شانه را داشته باشد تا پزشک بتواند علت درد را تشخیص داده و دامنه حرکتی گردن را اندازه گیری کند. سپس ، ممکن است برای تشخیص بهتر نیاز به تصویربرداری باشد. این تصویربرداری ها شامل موارد زیر هستند:

درمان:

اکثر آسیب های گردن و شانه ، حداقل در ابتدا ، بصورت غیرتهاجمی درمان می شوند. درمانهای رایج عبارتند از:

 1. استراحت
 2. استفاده از کمپرس یخ و یا گرما
 3. تثبیت اندام با ابزاری مانند آتل یا بریس
 4. داروهای ضد درد
 5. تزریق کورتیکواستروئید
 6. فیزیوتراپی

اگر این رویکردها موثر نباشند ، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. در موارد زیر احتمال جراحی بیشتر است:

 1. درد مداوم که منجر به کاهش عملکرد می شود
 2. علائم عصبی در بازوها و پاها که بدتر می شود
 3. مشکل در راه رفتن یا حفظ تعادل
 4. برخی از آسیب ها ، از جمله پارگی روتاتور کاف ، عموماً با روش غیرتهاجمی قابل درمان نیستند، بنابراین جراحی ممکن است یک توصیه اولیه باشد.

هنگام تنفس چه چیزی می تواند باعث درد شدید در گردن و شانه شما شود؟

هنگام تنفس عمیق ، چند حالت می تواند باعث ایجاد درد در گردن و یا شانه شود ، از جمله:

 1. پلورزی (تورم در دیواره داخلی ریه ها و حفره قفسه سینه): علامت اصلی پلورزی شامل درد ناگهانی قفسه سینه است که ممکن است فقط هنگام سرفه یا تنفس عمیق احساس شود . سایر علائم شامل تب ، سرفه و تنگی نفس هستند.
 2. پریکاردیت (التهاب کیسه ای که قلب را احاطه کرده است): علائم این بیماری شامل درد ناگهانی قفسه ی سینه ، درد در شانه (ها) ، تب ، ضعف و مشکلات تنفسی است. این مشکلات زمانی که فرد دراز می کشد یا بصورت عمیق نفس می کشد تشدید می شوند.

پلوریت و پریکاردیت معمولاً فوریت های پزشکی نیستند ، اما شما باید هرگونه درد قفسه سینه یا مشکل تنفسی را به صورت اورژانسی درمان کنید تا زمانی که به طور دقیق علت آن را بدانید.

در صورت بروز علائم دیسک کمر، شما می توانید با مراجعه به کلینیک جراحی دیسک کمر دکتر علی نقره کار، فوق تخصص درد و انستزیولوژی از بهترین درمانهای دیسک بهره مند گردید. در این مرکز، جراحی لیزری دیسک با بهترین نتایج قابل انجام و کمترین عوارض قابل انجام می باشد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

همه چیز درباره شانه یخ زده یا منجمد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-04-10تاریخ بروز رسانی : 1401-04-17

درمان درد شانه با تزریق داخل مفصل

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-03-18تاریخ بروز رسانی : 1401-03-19

علل و درمان درد شانه

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-01-23تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

راه های درمان آرتروز گردن

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-01-16تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

شانه یخ زده یا شانه منجمد چیست؟

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1400-12-22تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

اگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان ریزش مو سکه ای با تزریق کورتون رقیق شده

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بوی ناخوشایند کشاله ران و راه های مقابله

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

سرطان های کشنده دستگاه تناسلی آقایان

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

فوایـد تخمه آفتابگردان و لاغری ( قسمـت اول )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آنچه باید درباره واکسن زگیل تناسلی بدانیم

[ 1401-05-09 ]دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

ضد آفتاب؛ بررسی تأثیر و روش صحیح مصرف کرم ضد آفتاب

[ 1401-05-03 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

کورتاژ چیست و دلایل انجام کورتاژ

[ 1401-05-03 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

ویژگیهای سردرد تنشی چیست و ایا سردرد تنشی خطرناک است؟

[ 1401-05-03 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

درباره کانتورینگ صورت با ژل چه میدانید؟

[ 1401-05-03 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

آنوریسم مغزی چیست؟

[ 1401-05-03 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

انسداد مثانه چیست و چه دلایلی دارد؟

[ 1401-05-03 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علت های چرخش مچ پا به داخل و روش های درمان پای چرخیده

[ 1401-05-03 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

دون ژوان به چه مردی گفته می شود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

مراقبت های بعد از جراحی پلک

[ 1401-05-03 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شروع و میزان فعالیت های ورزشی بعد از جراحی سینه

[ 1401-05-03 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

متوکاربامول دارویی برای کمر درد و گرفتگی عضلات کمر

[ 1401-05-03 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

مبتلایان به کهیر چه بخورند و چه نخورند؟

[ 1401-05-03 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

هایفوتراپی دور چشم روشی برای رفع چین و چروک دور چشم

[ 1401-05-03 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

منافذ باز پوست به چه وضعیتی گفته میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

اگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

[ 1401-05-03 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق بوتاکس برای لیفت چشم گربه ای بدون عمل

[ 1401-05-03 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

کلوئید یا گوشت اضافه چیست؟

[ 1401-05-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریوی

[ 1401-05-03 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا ضربه به بیضه باعث ناباروری میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا پوست دچار لک و پیس پوست میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تغذیه سالم برای مقابله با آرتروز زانو

[ 1401-04-31 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت