کلینیک پوست ارکیده - پوست ، مو و زیبایی

رایج ترین بیماری های پوستی دور چشم چیست؟

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]آدرس وب سایت : www.orkideclinic.ir
آدرس مطب : شهرکرد ، خیابان شریعتی ، بین چهارراه اداره برق و ولیعصر ، روبروی کوچه 54 تلفن مطب : 32225455 - 038

چشم ها عضو مهمی در بدن هستند و نقش زیادی نیز در زیبایی دارند؛ اما در عین حال، این بخش از بدن بیماری های مختلفی نیز دارد. بیماری های پوستی دور چشم به دلیل نزدیک بودن به چشم، اهمیت زیادی دارند. حس بینایی هشتاد درصد از حواس انسان را شامل می شود و به همین علت افراد در مقابله با بیماری های پوستی دور چشم نگرانی زیادی دارند. بسیاری از بیماری های پوستی دور چشم خطری برای بینایی ایجاد نمی کنند؛ اما توصیه می شود شرایط پوستی را با پزشک مطرح کنید و از بی خطر بودن آنها برای بینایی اطلاع یابید. انواع رایج بیماری های پوستی دور چشم را در بخش زیر معرفی کرده ایم .

بیماری ها و مشکلات پوستی از جمله مواردی هستند که برای تشخیص و درمان آنها حتما نیاز به مراجعه نزد متخصص پوست وجود دارد. دکتر پرستو خسروانی متخصص پوست در کلینیک ارکیده شهرکرد، یکی از پزشکان مجربی است که در تشخیص و درمان بیماری های پوستی می تواند به شما مراجعین محترم کمک نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.

درماتیت تماسی پلک

مواد آرایشی و پاک کننده پلک معمولاً روی پلک ها یا مژه ها استفاده می شود. این مواد می توانند در بیماران حساس به اینگونه مواد آرایشی و پاک کننده واکنش تحریک کننده یا آلرژیک ایجاد کنند. علائم درماتیت تماسی شامل تاول و قرمزی پوست است. در صورت مشکوک بودن به آلرژی، می توان تست پچ را برای تأیید آلرژی و مشخص کردن علت ایجاد مواد آرایشی یا شیمیایی انجام داد. پرهیز از مواد آرایشی باعث بهبود بیماری می شود.

قطره های چشمی، لنزهای تماسی و داروها نیز ممکن است باعث درماتیت تماسی پلک شوند. اگر این مورد از بیماری های پوستی دور چشم را دارید، باید با پزشک متخصص پوست و مو خود مشورت کنید که چند کرم تجویز می کند و در صورت لزوم شما را برای آزمایش آلرژی به یک متخصص پوست ارجاع می دهد.

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک یک اختلال پوستی ژنتیکی است. بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک اغلب درگیر شدن پلک را شاهد هستند. پوست ممکن است قرمز و پوسته پوسته شود و گاهی اوقات ترشح داشته باشد. خارش، معمول است. گاهی اوقات پوشش پوستی و پلک ها نیز در درماتیت آتوپیک تحت تأثیر قرار می گیرند و ممکن است زخم چشم ایجاد شود.

ترشحات آبکی وجود دارد و بیماران ممکن است چشمشان به نور حساس شده باشد. اگر خود پلک یا چشم تحت تأثیر قرار گرفته باشد، پزشک برخی از قطره ها و کرم های چشم را برای شما تجویز می کند.

خشکی پوست دور چشم

خشکی پوست در هر ناحیه ای از بدن قابل ایجاد است. در نتیجه خشکی می تواند پوست اطراف چشم که نازک و ظریف تر از سایر نقاط بدن بوده را نیز درگیر کند.آب و چربی های طبیعی تولید شده توسط بدن برای حفظ نرمی، لطافت و انعطاف پذیری پوست موردنیاز بوده، در غیر این صورت پوست دچار خشکی می شود.

بیماری های پوستی دور چشم

بلفاریت

بلفاریت، التهاب لبه های پلک است که باعث قرمز شدن و متورم شدن آنها می شود. یک بیماری شایع است که در هر سنی ممکن است ایجاد شود؛ اما در کودکان خردسال و افراد بالای 50 سال بیشتر مشاهده می شود. اکثر افراد دوره های مکرر و پس از آن دوره ها را بدون علائم تجربه می کنند. ابتلا به بیماری بلفاریت از فرد مبتلا به فرد دیگر امکان پذیر نیست. بلفاریت معمولاً جدی نیست؛ اما علائم زیادی ایجاد می کند و باعث می شود افراد نتوانند به راحتی از لنزهای تماسی استفاده کنند. بسیاری از افراد مبتلا به بلفاریت دچار خشکی چشم نیز می شوند؛ زیرا چشم به اندازه کافی اشک تولید نمی کند یا خیلی زود خشک می شود. عوارض جدی مانند از دست دادن بینایی، به ویژه در صورت رعایت توصیه ها بهداشتی، نادر است.

بلفاریت معمولاً یک بیماری طولانی مدت (مزمن) است، به این معنی که به محض ایجاد می تواند باعث عودهای مکرر شود. هیچ درمان قطعی برای بلفاریت وجود ندارد؛ اما ایجاد یک برنامه روزانه برای تمیز کردن پلک می تواند به کنترل علائم کمک کند و هرگونه خشکی را می توان با قطره اشک مصنوعی درمان کرد. تمیز کردن پلک ها اغلب برای جلوگیری از عود مجدداً باید به مدت نامحدود ادامه یابد.

تریکیازیس

در افراد مبتلا به تریکیازیس مژه های ناحیه خاصی از پلک در جهت نامناسبی رشد می کنند. تریکیازیس می تواند در چند مژه ایجاد شود؛ اما به تدریج می تواند تعداد زیادی از مژه ها را درگیر کند. تغییر در رشد مژه می تواند چشم را تحریک کرده و علائم دیگری از جمله احساس اینکه چیزی در چشم است، قرمزی دور چشم، افزایش حساسیت به نور، ریزش اشک و خارش چشم ایجاد می کند. در صورت عدم درمان، تریکیازیس می تواند به چشم آسیب برساند، به عنوان مثال باعث خراشیدن قرنیه و قرار دادن ناحیه در معرض عفونت شود.

گل مژه

گاهی غدد چربی روی لبه پلک، دچار عفونت می شوند که این عفونت به گل مژه معروف است.گل مژه به صورت موضعی پلک را درگیر می کند و معمولاً هم خود به خود و ظرف مدت چند روز از بین می رود؛ اما این بیماری دردناک است و پلک زدن را کمی دشوار می کند.

تیرگی پوست اطراف چشم

توارث نقش مهمی در تیره شدن پوست اطراف چشم دارد. افزایش جریان خون دور چشم، خستگی ناشی از کار زیاد با رایانه، یا قالی بافی، نوشتن و... باعث تشدید سیاهی دور چشم می شود. تیرگی در بعضی از افراد فقط در پلک پایین دیده می شود و در بعضی ها تا بالای چشم ها هم کشیده می شود. نمود بیرونی آن به رنگ پوست بستگی دارد، به طوری که هرچه پوست روشن تر باشد، طبیعی است که تیر گی بیشتر نمایان خواهد شد.

سرنگوما (Syringoma)

از مشخصات این نمونه از بیماری های پوستی دور چشم رشد ضایعات کوچکی در پلک بالا و پایین است. چندین نفر از اعضای خانواده ممکن است ضایعات یکسانی داشته باشند که بی ضرر هستند. آنها در واقع غدد عروق توسعه یافته بزرگ شده اند. سرنگوما معمولاً در دوره بلوغ و بزرگسالی ظاهر می شود. اکثر افراد ترجیح می دهند این رشد پوست را بدون درمان باقی بگذارند. این موارد را می توان با لیزر یا برش به دلایل زیبایی از طریق جراحی برطرف کرد.

خال مادرزادی

علائم این خال ها می توانند به صورت یک رشد بزرگ، قرمز و نرم روی پلک ها ظاهر شوند. رشد با بزرگتر شدن کودک همچنان بزرگ و بزرگ می شود؛ اما هنگامی که کودک سه تا چهار سال دارد رشد به آرامی خود به خود کاهش می یابد. اگر رگ های عروقی کوچک باشند، می توان آنها را به حال خود رها کرد تا خود به خود بهبود یابند. اگر بزرگ و متجاوز به پلک باشد، ممکن است بینایی تحت تأثیر قرار گیرد و کودک باید تحت درمان قرار گیرد. گزینه های درمانی شامل داروهای خوراکی، تزریق و جراحی لیزر است.

گزانتلاسما (Xanthelasma)

از علائم این مورد از بیماری های پوستی دور چشم پلاکهای زرد متمایل به کمی برجسته در پلکهای بالا و پایین است. ظهور آنها در کلسترول خون بالا یا سطح تری گلیسیرید در حدود ۲۰٪ از افراد مبتلا به این بیماری مرتبط است. گاهی اوقات سابقه خانوادگی دخیل است. گزانتلاسما می تواند با جراحی یا با لیزر یا درمان شیمیایی بریده شود. چنین ضایعاتی ممکن است عود کند. بیماران مبتلا به کلسترول یا تری گلیسیرید بالا باید سطح چربی آنها قبل از جراحی کنترل شود.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت تجربه موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

موهای سفید به دلیل عدم وجود ملانین در فولیکول مو، در برابر هر نوع فناوری مبتنی بر نور مقاوم هستند. بسیاری از پروتکل های درمانی روی دستگاههای لیزر مو امتحان شده اند؛ اما هیچ یک از آنها درمانی مؤثر نبوده است. روش های دیگر حذف موهای زائد مانند الکترولیز نیز می تواند به شما برای کاهش دائمی موهای زائد کمک کند، هرچند نتایج دائمی این روشها به اندازه لیزر کندلا الکس نیست؛ اما الکترولیز می تواند به طور مؤثری از بازگشت موهای درمان شده جلوگیری کند. شما برای رفع موهای زائد سفید و قرمز می توانید به کلینیک ارکیده در شهرکرد مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 32225455 - 038 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

خواص شگفت انگیز آرژنین تراپی

دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علت باز شدن روزنه های پوست صورت

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

خارش حاملگی

دکتر محمد شیزرپور [ متخصص پوست و مو ]

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

[ 1401-02-21 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مشکلات و عوارض کاشت ابرو در سن غیر مجاز

[ 1401-02-21 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

انواع تومور های ستون فقرات

[ 1401-02-21 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

اولین سونوگرافی واژینال در بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علائم و درمان نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی) در کلینیک طب فیزیکی

[ 1401-02-21 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عوامل مؤثر در میزان پاسخ دهی رفع تاتو یا خالکوبی با لیزر کیوسوئیچ

[ 1401-02-21 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

صندل اختصاصی و طبی دوران بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آیا انجام عمل ليزيك و لازک برای مبتلايان به قوز قرنيه مجاز است؟

[ 1401-02-21 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

انواع لیزر برای درمان کک و مک

[ 1401-02-21 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

لک زیر چشم به چه دلایلی ایجاد شده و چگونه درمان میشود؟

[ 1401-02-21 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پرولوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-20 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

رفع ضایعات عروق خونی صورت با لیزر

[ 1401-02-20 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

پیلینگ صورت چیست؟

[ 1401-02-20 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

با تزریق ژل بینی چه معایبی در بینی رفع میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی جنین دو قلو در هفته چندم انجام میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

انواع مشکلات و بیماری های بیضه چه مواردی هستند؟

[ 1401-02-20 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

رفع و از بین بردن غبغب با لیزر لیپولیز

[ 1401-02-19 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا انتقال کرونا از مادر به جنین ممکن است؟

[ 1401-02-19 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

با وجود کمردرد راحت بخوابید

[ 1401-02-19 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

[ 1401-02-19 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-19 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

روشن سازی و رفع تیرگی پوست ناحیه تناسلی زنان

[ 1401-02-19 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر مریم تابع - متخصص پوست ، مو وزیبایی
دکتر مریم تابع

متخصص پوست ، مو وزیبایی


www.drtabe.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت