دکتر امیر بهنام فر - فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی

آیا افراد مبتلا به سرطان مثانه درمان می شوند؟

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]آدرس وب سایت : www.doctorbehnamfar.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شیخ مفید ، بین چهارراه دهش و رکن الملک تلفن مطب : 36631677 - 031

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک اندام عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان مثانه اغلب در سلول هایی (سلول های اوروتلیال) که داخل مثانه را پوشانده اند، شروع می شود. سلول های اوروتلیال نیز در کلیه ها و لوله های حالب که کلیه ها را به مثانه متصل می کنند، یافت می شوند. سرطان اوروتلیال می تواند در کلیه ها و حالب ها نیز اتفاق بیفتد، اما در مثانه بسیار شایع تر است.

اکثر سرطان های مثانه در مراحل اولیه، زمانی که سرطان به شدت قابل درمان است، تشخیص داده می شوند. اما حتی سرطان های مثانه در مراحل اولیه نیز می توانند پس از درمان موفقیت آمیز عود کنند. به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه معمولاً برای سال ها پس از درمان به آزمایش های پیگیری نیاز دارند تا سرطان مثانه عودکننده را تشخیص دهند.

برخی از بدخیمی یا سرطان های مثانه پس از درمان، که ممکن است جراحی سرطان مثانه باشد یا شیمی درمانی و ... مجددا عود می کنند. این حالت از جمله در سرطان هایی با رشد سریع و غیرتهاجمی بیشتر مشاهده می شود. این مسئله بر اهمیت تشخیص درست نوع سرطان و روش درمانی استفاده شده تاکید می کند. همچنین باید به این مسئله نیز توجه داشت که تشخیص سرطان و بدخیمی های مثانه در مراحل اولیه ی خود تاثیر بسیار مهمی در احتمال موفقیت روش های درمان سرطان مثانه خواهد داشت. اگر با علائم بدخیمی مثانه مواجه شدید؛ می توانید به ارولوژیست مراجعه نمایید تا با تشخیص به موقع بیماری شما، ریسک احتمالی مواجهه با عوارض سخت را به حداقل ممکن کاهش دهند.

درمان سرطان مثانه:

گزینه های درمانی سرطان مثانه به عوامل متعددی از جمله نوع سرطان، درجه سرطان و مرحله سرطان بستگی دارد که به همراه سلامت کلی فرد و ترجیحات درمانی در نظر گرفته می شود.

درمان سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ترکیبی از رویکردهای درمانی ممکن است توسط پزشک توصیه شود.

درمان سرطان مثانه

جراحی سرطان مثانه:

رویکردهای جراحی سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

روشی برای تشخیص سرطان مثانه و حذف سرطان های محدود به لایه های داخلی مثانه است، آن سرطان هایی که هنوز مهاجم عضلانی نیستند. در طول این عمل، جراح یک حلقه سیم الکتریکی را از طریق یک سیستوسکوپ به مثانه وارد می کند. جریان الکتریکی در سیم برای بریدن یا سوزاندن سلول های سرطانی استفاده می شود. همچنین ممکن است از لیزر پرانرژی استفاده شود.

از آن جایی که پزشکان این روش را از طریق مجرای ادرار انجام می دهند، هیچ بریدگی (برشی) در شکم خود نخواهید داشت.

به عنوان بخشی از روش TURBT، پزشک ممکن است تزریق یکباره داروی کشنده سرطان (شیمی درمانی) را به مثانه برای از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده و جلوگیری از عود سرطان توصیه کند. دارو برای مدتی در مثانه شما باقی می ماند و سپس تخلیه می شود.

روش جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از مثانه است. در طی یک سیستکتومی جزئی، جراح تنها بخشی از مثانه را که حاوی یک تومور سرطانی است، برمی دارد. سیستکتومی رادیکال عملی است برای برداشتن کل مثانه و غدد لنفاوی اطراف.

در مردان، سیستکتومی رادیکال معمولاً شامل برداشتن پروستات و وزیکول های منی می شود. در زنان، سیستکتومی رادیکال ممکن است شامل برداشتن رحم، تخمدان ها و بخشی از واژن باشد.

سیستکتومی رادیکال را می توان از طریق یک برش در قسمت تحتانی شکم یا با چندین برش کوچک با استفاده از جراحی رباتیک انجام داد.

پس از سیستکتومی رادیکال، جراح باید راه جدیدی برای خروج ادرار از بدن ایجاد کند (انحراف ادرار). یکی از گزینه های انحراف ادرار، بازسازی مثانه است. جراح یک مخزن کروی شکل از قطعه ای از روده ایجاد می کند. این مخزن که اغلب مثانه جدید نامیده می شود، در داخل بدن قرار دارد و به مجرای ادرار متصل می شود. مثانه جدید به اکثر افراد اجازه می دهد تا به طور طبیعی ادرار کنند. تعداد کمی از افراد در تخلیه مثانه جدید مشکل دارند و ممکن است نیاز به استفاده دوره ای از کاتتر برای تخلیه کلیه ادرار از مثانه داشته باشند.

برای این نوع انحراف ادرار، جراح یک لوله (مجرای روده ای) با استفاده از قطعه ای از روده ایجاد می کند. این لوله از حالب ها که کلیه ها را تخلیه می کند به سمت خارج بدن کشیده می شود، جایی که ادرار در کیسه ای (کیسه اروستومی) که روی شکم پوشیده می شود، تخلیه می شود.

در طول این نوع روش انحراف ادرار، جراح از بخشی از روده برای ایجاد یک کیسه کوچک (مخزن) برای نگهداری ادرار، واقع در داخل بدن استفاده می کند. فرد هر روز چند بار با استفاده از کاتتر ادرار را از مخزن از طریق سوراخی در شکم تخلیه می کند.

شیمی درمانی سرطان مثانه:

درشیمی درمانی داروهایی استفاده می شود که سلول های سرطانی را از بین می برد. شیمی درمانی برای سرطان مثانه معمولاً شامل دو یا چند دارو است که به صورت ترکیبی استفاده می شوند.

داروهای شیمی درمانی که تجویز می شود، عبارتند از:

پرتو درمانی سرطان مثانه:

پرتودرمانی از پرتوهای انرژی قدرتمند مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. در پرتودرمانی سرطان مثانه معمولاً از دستگاهی استفاده می شود که در اطراف بدن حرکت کرده و پرتوهای انرژی را به نقاط دقیق هدایت می کند.

گاهی اوقات پرتودرمانی با شیمی درمانی برای درمان سرطان مثانه در شرایط خاص، مانند زمانی که جراحی مطلوب نیست، ترکیب می شود.

ایمونوتراپی سرطان مثانه:

ایمونوتراپی یک درمان دارویی است که به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان کمک می کند.

ایمونوتراپی به روش های زیر صورت می پذیرد:

درمان هدفمند سرطان مثانه:

داروهای درمان هدفمند بر روی نقاط ضعف خاص موجود در سلول های سرطانی تمرکز دارند. با هدف قرار دادن این نقاط ضعف، درمان های دارویی هدفمند می توانند باعث مرگ سلول های سرطانی شوند. ممکن است سلول های سرطانی آزمایش شوند تا ببینند آیا درمان هدفمند احتمالاً مؤثر است یا خیر.

در صورتی که سایر درمان ها کمکی نکرده باشند، درمان هدفمند ممکن است گزینه ای برای درمان سرطان پیشرفته مثانه باشد.

بهبودی و احتمال عود سرطان مثانه:

بهبودی زمانی است که سرطان در بدن قابل تشخیص نباشد و علائمی وجود نداشته باشد. این موضوع را می توان «بدون شواهدی از بیماری» یا NED نیز نامید.

بهبودی ممکن است موقت یا دائمی باشد. این عدم اطمینان باعث می شود بسیاری از افراد نگران بازگشت سرطان باشند. در حالی که بسیاری از بهبودی ها دائمی هستند، مهم است که با پزشک خود در مورد احتمال بازگشت سرطان صحبت کنید. درک خطر عود و گزینه های درمانی ممکن است به شما کمک کند در صورت بازگشت سرطان احساس آمادگی بیشتری کنید.

اگر سرطان پس از درمان اولیه عود کند، سرطان عودکننده نامیده می شود. ممکن است در همان مکان (به نام عود موضعی)، نزدیک (عود منطقه ای) یا در مکان دیگری (عود دور، که به عنوان متاستاز نیز شناخته می شود) عود کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، یک چرخه آزمایشی جدید دوباره شروع می شود تا هرچه بیشتر در مورد عود سرطان اطلاعات کسب کنید. پس از انجام این آزمایش، شما و پزشکتان در مورد گزینه های درمانی صحبت خواهید کرد.

به طور کلی، سرطان های مثانه غیر تهاجمی عضلانی که در همان محل تومور اصلی یا در جای دیگری در مثانه عود می کنند، ممکن است به روشی مشابه سرطان اول درمان شوند. با این حال، اگر سرطان پس از درمان به بازگشت خود ادامه دهد، سیستکتومی رادیکال ممکن است توصیه شود. جراحی برای از بین بردن سرطان های مثانه که در خارج از مثانه عود می کنند، دشوارتر است و اغلب با روش های درمانی با استفاده از درمان سیستمیک، پرتودرمانی یا هر دو درمان می شوند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش های بالینی را پیشنهاد کند که در حال مطالعه روش های جدید برای درمان این نوع سرطان عودکننده هستند.

همشهریان گرامی؛ در صورت مشاهده هرگونه علامتی از بیماری سرطان بیضه، توصیه می شود به متخصص اورولوژی در اصفهان مراجعه نمایید؛ تا با تشخیص زود هنگام و اقدامات درمانی به موقع، از وخامت بیماری جلوگیری کنید. برای آشنایی با علائم بدخیمی بیضه کلیک کنید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

تفسیر سونوگرافی مثانه

دکتر محمد اعظمی[ متخصص رادیولوژِی ]تاریخ انتشار : 1401-06-02تاریخ بروز رسانی : 1401-06-03

مزونیدلینگ بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

تنگی کانال نخاعی چه علائمی دارد؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

کرایو موثرترین روش درمان زگیل تناسلی

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

نقش اسپری در درمان حساسیت ریوی یا آسم کودکان

دکتر محمد رضا مدرسی [ فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی کودکان ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

کورتاژ تشخیصی

دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

مقالات مربوط به تشخیص و درمان واژینیسموس و دخول دردناک

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

ارتباط علائم استرس پس از سانحه با رفتار بیش فعالی جنسی

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

مزوتراپی لاغری

دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

از بین بردن غبغب بدون جراحی

دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

رادیوگرافی و سونوگرافی از روشهای تشخیص سرطان کولورکتال

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عكس راديولوژی برای تشخیص شکستگی بینی در منزل

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

ترمیم و بازسازی مفاصل شانه با سلولهای بنیادی

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

برای مبارزه با عفونت های قارچی چه باید کرد؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت ایجاد کک و مک روی دست

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

در چه مواقعی باید رادیولوژی فیستولوگرافی انجام شود؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سنگ حالب چیست و چگونه بوجود می آید؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

دلایل احتمالی ابتلا به درماتیت و انواع درماتیت

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شباهتها و تفاوت های سرطان پستان تهاجمی و غیرتهاجمی

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

روشهای متخصصان طب فیزیکی برای درمان روماتیسم ستون فقرات

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کیست داخل سفیدی چشم چیست

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

پوست چرب زودتر چروک میشود یا پوست خشک؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

آناتومی ناحیه گلوتئال و ران

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

آیا وازکتومی می تواند باعث اختلال نعوظ شود؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

کمبود دریافت ویتامین دی و مشکلات پوست و مو

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

علت، علائم و درمان آرتروز گردن و درد دست ناشی از آن

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

منوال تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت