دکتر فاطمه عندلیب - متخصص پوست و مو

تفاوت جوش خفیف، متوسط و شدید چیست؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drandalib.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 36294896 - 031

جوش هنگامی ایجاد میشود که غدد چربی متصل به فولیکول مو در زمان بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی تحریک می شوند. سبوم (غدد میکروسکوپی) ماده ای طبیعی است که پوست را چرب نگه می دارد و از آن محافظت می کند. در دوران بلوغ تولید آن افزایش می یابد و ترشحات آن همراه مو به سطح پوست می رسد. در دوران بزرگسالی نیز به دلایل متعددی از جمله تغذیه نامناسب، افزایش وزن، بیماری کبدی و تعرق، ممکن است روی سطح پوست، جوش ایجاد شود.

جوش های سرسیاه و سر سفید خفیف ترین شکل های جوش هستند. بعضی اوقات این جوش ها با داروهای موضعی OTC مانند تونرهای مبتنی بر سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید درمان می شوند. اگر آنها به داروهای OTC پاسخ ندهند، به راحتی با رتینوئیدهای موضعی درمان می شوند. رتینوئید در پاک کردن جوش های سر سیاه و سر سفید بسیار مؤثر است. پوسچول ها و پاپول ها اشکال متوسطی از جوش هستند. ممکن است این موارد با استفاده از داروهای OTC پاک نشوند. گستره آکنه های متوسط ​​ممکن است نیاز به تجویز داروهای خوراکی یا موضعی داشته باشند. ندول ها و کیست ها شدیدترین نوع آکنه هستند. برای درمان این دسته جوش ها باید به پزشک مراجعه کنید. کندن ندول ها و کیست ها می تواند منجر به زخم شود.

اغلب افراد به ویژه درنوجوانی و جوانی با ایجاد جوش های مزاحم بر روی پوست صورت و بدن خود مواجه می شوند. روشهای متعددی از قبیل دارو درمانی (داروهایی از قبیل ایزوترتینوئین )، لیزر تراپی و ... برای درمان جوش وجود دارد شما می توانید با مراجعه به دکتر فاطمه عندلیب متخصص پوست در اصفهان، درزمینه مناسب ترین و بهترین روش درمان جوش مشاوره بگیرید. لطفا جهت هماهنگی با این مرکز و تعیین نوبت با شماره تلفن 36260819 تماس بگیرید.

دلایل ایجاد جوش

دلیل اصلی ایجاد جوش در هرجایی از بدن بسته شدن فولیکول های مو است. این فولیکول ها ممکن است با چربی یا سلول های مرده پوست مسدود شده یا به دلایل هورمونی بسته شوند. شایع ترین دلیل بسته شدن فولیکول های مو افزایش بیش ازحد سبوم (چربی طبیعی پوست) بوده که خود را به صورت جوش نشان می دهد؛ اما عوامل دیگری نیز می توانند باعث بروز جوش در بخش های مختلف بدن شوند که در ادامه درباره آنها بیشتر توضیح خواهیم داد.

تفاوت جوش خفیف، متوسط و شدید

انواع جوش خفیف

جوش سرسفید و جوش سرسیاه از انواع جوش های غیرالتهابی هستند. آنها خفیف ترین انواع جوش به حساب می آیند. جوش های غیرالتهابی معمولاً ورم نمی کنند و چندان دردناک نیستند.

جوش سرسفید

کمدون های بسته، عبارتی است که در پزشکی برای جوش های سرسفید استفاده می شود. این جوش ها معمولاً نقاط یا برآمدگی های کوچک سفید یا گوشتی رنگ هستند. آنها معمولاً از یک مرکز گرد سفید و هاله ای قرمز در اطراف آن تشکیل شده اند. گاهی اوقات ممکن است یک مو از مرکز جوش سرسفید بیرون بزند یا چنین به نظر برسد که یک تار مو درون جوش گیر کرده است. پوست اطراف جوش صورت سرسفید ممکن است سفت یا چروک به نظر برسد، به خصوص وقتی که جوش بزرگ یا خیلی برآمده باشد. جوش سرسفید معمولاً بعد از بهبود ردی از خودش به جای نمی گذارد.

جوش سرسیاه

یکی از انواع جوش ها، جوش سرسیاه است. به جوش های سرسیاه کمدون های باز نیز می گویند. آنها نقاط کوچک سیاه یا تیره رنگ هستند که اندکی شبیه برآمدگی اند. پوست اطراف جوش سرسیاه معمولاً ظاهری عادی دارد، درحالی که مرکز جوش سرسیاه از اطراف آن تیره تر است. این تغییر رنگ ناشی از آلودگی موجود در جوش نیست. جوش سرسیاه در واقع جوش سرسفیدی است که باز شده است. هنگامی که محتویات یک جوش سرسفید در معرض هوا قرار می گیرد، تیره می شود.

انواع جوش متوسط

پاپول

پاپول ها هنگامی رخ می دهند که دیواره های اطراف منافذ شما به علت التهاب شدید شکسته می شوند و منجر به منافذ سخت و حساس به لمس می شوند. پوست اطراف این منافذ معمولاً صورتی رنگ هستند.

پوسچول

پوسچول ها نیز می توانند هنگام شکسته شدن دیوارهای اطراف منافذ شما ایجاد شوند؛ ولی برخلاف پاپول ها، پوسچول ها پر از چرک هستند. این برجستگی ها از پوست بیرون می آیند، معمولاً به رنگ قرمز هستند و اغلب دارای سرهای زرد یا سفید در بالا هستند.

انواع جوش شدید

ندول

ندول ها توده های سفت، دردناک و ملتهبی هستند که در اعماق پوست قرار گرفتند. آنها مانند پاپول ها بزرگ و عمیق هستند که هیچ سر یا مرکز قابل رؤیتی ندارند. این نوع از جوش ها زمانی شکل می گیرند که منافذ پوست مسدود می شود و به بافت ها و سلول های قرار گرفته در اعماق سطح آسیب می زند. ندول ها از انواع شدیدجوش هستند که می توانند منجر به مشکلات پوستی ازجمله لک و اسکار شوند.

کیست

کیست ها معمولاً برآمدگی های بزرگ، نرم و دردناک، به رنگ سفید و یا قرمز هستند که در اعماق پوست قرار گرفته اند و پر از چرک هستند. نسبت به ندول ها، کیست ها معمولاً در عمق بیشتری از پوست قرار گرفته اند و از شدید ترین انواع جوش به حساب می آیند. کیست ها می توانند منجر به مشکلات پوستی مانند اسکار شوند.

تفاوت جوش خفیف، متوسط و شدید

میتوانید با در نظر گرفتن تعداد جوشها متوجه شوید که در کدام دسته قرار دارید. اگر تعداد جوش های سرسفید و سر سیاه شما کمتر از ۲۰، تعداد برجستگی های ملتهب شما کمتر از ۱۵ و تعداد برجستگی های قرمز رنگ و ملتهب شما کمتر از ۳۰ عدد باشد، شما میتوانید خود را در دسته افراد با جوش های خفیف قرار دهید. افرادی که در دسته خفیف قرار میگیرند میتوانند از روش های خانگی و داروهای موضعی برای درمان خود استفاده کنند و معمولاً نیازی به مراجعه طولانی مدت برای درمان جوش های خود ندارند.

افراد با تعداد ۲۰ الی ۱۰۰ عدد جوش سرسفید یا سرسیاه، ۱۵ الی ۵۰ عدد برجستگی های ملتهب و ۳۰ الی ۱۲۵ عدد ضایعات کلی و برجسته و ملتهب میتواند نشان دهنده افرادی با عارضه متوسط جوش ها در نظر گرفت. پزشک های مربوطه برای درمان متوسط جوش ها از درمان کلینیکال استفاده میکنند. درمان این نوع جوش ها میتواند هفته ها طول بکشد و یا حتی در طول درمان و پیش از درمان کامل ضایعات شدید تر و بدتر شوند.

افراد که در دسته شدید قرار میگیرند را میتوان ندولوکیستیک که در اثر کیست ها و ندول های متعدد ایجاد میشوند دانست. این افراد جوش های قرمز رنگ و یا حتی کبود رنگ که جای زخم ایجاد میکنند در بدن خود دارند. هر چه زودتر برای درمان این نوع جوش ها به پزشک مربوطه مراجعه نمایید آسیب ایجاد شده در پوست شما کمتر خواهد بود. پزشک طبق تشخیص خود میتواند از داروهایی استفاده نماید که التهاب ناشی از جوش ها و درد را کمتر کند و فرایند درمانی شما را سریع تر کند.

درمان جوش خفیف

انواع کرم ها و ژل های استروئیدی و غیر استروئیدی برای درمان جوش در دسترس هستند و بسیاری از آنها می توانند تا حد قابل قبولی مؤثر باشند. جوش خفیف را می توان با داروهای بدون نسخه مانند ژل، صابون، کرم و لوسیون های قابل استفاده بر روی پوست، کنترل کرد. پزشکان توصیه می کنند که درمان پوست را با مواد سبک تر و مقدار کم شروع کنید؛ چون برخی از این داروها می توانند باعث تحریک پوست، قرمز شدن و سوزش آن در اولین دفعه مصرف شوند. چنین عوارضی معمولاً پس از گذشت مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. کرم ها و لوسیون های مناسب پوست های حساس، بهترین گزینه برای این کار هستند. ژل های حاوی الکل هم گزینه های مناسبی برای پوست های چرب هستند، چون باعث خشک شدن پوست می شوند.

درمان جوش متوسط تا شدید

برای درمان آکنه متوسط تا شدید لازم است که از پزشک کمک بگیرید، پزشک می تواند دارو، ژل یا کرم مشابه داروهای بدون نسخه اما با ترکیبات قوی تر را به صورت مصرف خوراکی یا موضعی تجویز کند، تزریق کورتیکواستروئید، مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی، مصرف قرص های خوراکی پیشگیری از بارداری، استفاده از داروهای ضد میکروبی موضعی و ایزوترتینوئین (یک رتینوئید خوراکی قوی) انواع روش های درمانی برای این نوع جوش است.

زمان مراجعه به پزشک

در موارد آکنه های خفیف و ملایم معمولاً به طور متوسط فرد باید به طور مداوم به مدت چهار تا هشت هفته درمان های خانگی و داروهای بدون نسخه را پیگیری کند تا نتیجه بگیرد. موارد شدید جوش به زمان بیشتری برای درمان نیاز دارند. در صورتی که جوش های سرسفید، جوش های سرسیاه یا جوش های چرکی بسیار شدید، دردناک و بزرگ بوده، به هیچ یک از داروهای بدون نسخه پاسخ نداده، چرک و خونریزی زیادی داشته، قسمت قابل توجهی از صورت یا بدن را پوشش داده، نزدیک به مناطق حساسی مانند چشم ها و لب ها ایجاد شده یا باعث پریشانی احساسی می شود به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید؛ چرا که عدم درمان این جوشهای پوستی با ترکاندن و حذف خودسرانه باعث ایجاد جای زخم و جوش شدیدتر می شود.

پیشگیری از جوش

اقدامات پیشگیرانه مختلفی وجود دارند که می توانند جلوی شعله ور شدن جوش را بگیرند یا اثرات آن کاهش دهند. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

آراف فرکشنال ترمیا که جدیدترین تکنولوژی آر اف می باشد؛ جزو تجهیزات کلینیک تخصصی دکتر فاطمه عندلیب در اصفهان است. با توجه به تاثیر آراف ترمیا در بهبود و جوانسازی پوست، در صورت تمایل به اقدامات قابل انجام با ترمیا، میتوانید به این مرکز مراجعه نمایید. تلفن نوبت دهی و کسب اطلاعات بیشتر : 36260819


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان جوش صورت با دارو

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-03-26تاریخ بروز رسانی : 1401-03-28

همه چیز در مورد راکوتان

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-03-18تاریخ بروز رسانی : 1401-03-19

قرص ایزوترتینوئین برای جوش

دکتر فاطمه عندلیب[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-12-12تاریخ بروز رسانی : 1400-12-14

کرایوتراپی (فریز) جوش و لک صورت

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-11-29تاریخ بروز رسانی : 1400-12-01

تنبلی تخمدان و جوش صورت

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-11-21تاریخ بروز رسانی : 1400-11-23

راکوتان چیست؟

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-06-29تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

لیزر جوش صورت چیست؟

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-06-15تاریخ بروز رسانی : 1400-06-16

اسکلروتراپی چیست؟ عوارض و مزایای انجام اسکلروتراپی

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

سکس تراپی و تاثیر آن بر روابط زناشویی

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

ساختمان دندان

دکتر کاملیا فرمند [ دندانپزشک عمومی ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لنتیگو چیست و چگونه درمان میشود؟

[ 1401-03-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

علائم حاملگی مولار یا پوچ چیست؟

[ 1401-03-26 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

درمان گزگز مورمور و بی حسی دست و پا در کلینیک درد

[ 1401-03-26 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

از عوارض کورتون بر پوست چه میدانید؟

[ 1401-03-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان جوش صورت با دارو

[ 1401-03-26 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

جراحی تومور مغزی به چه دلیل انجام می شود؟

[ 1401-03-26 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

تست عملکرد غیر طبیعی کبد با سونوگرافی

[ 1401-03-26 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

کاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشی

[ 1401-03-26 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اطلاعاتی درباره اختلال جنسی پارافیلیا

[ 1401-03-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

اسکلروتراپی چیست؟ عوارض و مزایای انجام اسکلروتراپی

[ 1401-03-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

چطور بفهمیم سرطان سینه داریم؟

[ 1401-03-26 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی

[ 1401-03-26 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

زانتلاسما چیست و روشهای درمان آن کدام است؟

[ 1401-03-26 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

چرا پلک و حدقه دچار عفونت می شوند؟

[ 1401-03-26 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

پارگی مینیسک زانو چیست؟

[ 1401-03-26 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

از بین بردن خطوط ماریونت با تزریق فیلر

[ 1401-03-26 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

روشهای قرینه سازی صورت بدون جراحی

[ 1401-03-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

نرم کننده مو چه تأثیری بر روی موها دارد؟

[ 1401-03-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوگرافی اسکروتوم چیست و دلایل انجام سونوگرافی اسکروتوم کدام است؟

[ 1401-03-26 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علت بی اختیاری ادرار در زنان

[ 1401-03-26 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

آمادگی برای سونوگرافی بیضه

[ 1401-03-23 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آرتروز شانه (استئوآرتریت شانه ) چیست؟

[ 1401-03-23 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت