دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان

تورم پستان بعد از عمل پروتز سینه کی بهبود می یابد؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]آدرس وب سایت : www.drhakimian.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، کوچه 23 تلفن مطب : 36294896 - 031

پروتز سینه از جمله عمل های جراحی است که به دلیل زیبایی ای که در بدن ایجاد می نماید، طرفداران بسیاری را گرد خود جمع کرده است. این عمل در حالی که مزایایی را از نقطه نظر زیبایی به دنبال دارد، دارای عوارض زیادی نیز می باشد. عفونت پروتز سینه، ورم بعد از عمل سینه، احتمال جابجایی پروتز، افتادگی سینه بعد از پروتز و مواردی دیگر، از جمله عوارض احتمالی ای هستند که ممکن است گریبان گیر افراد شود.

جراحی پستان

تورم پستان بعد از عمل

طبیعی است که بعد از عمل پستان، مقداری تورم در بافت پستان ایجاد شود. میزان این تورم برای همه افراد یکسان نیست و در هر بیمار با توجه شرایط و وضعیت وی متفاوت است. ذکر این نکته ضروری است که بروز تورم طبیعی است و ممکن است یک هفته طول بکشد تا کاملاً برطرف شود. اگر با میزان بسیار بالای تورم روبه رو شدید و موجب نگرانی شما شد بهتر است جراح پستان خود را در جریان بگذارید.

آیا بروز تورم بعد از پروتز سینه طبیعی است؟

بسیاری از افراد که عمل پروتز سینه انجام داده اند، با مشاهده ورم بعد از پروتز دچار نگرانی می شوند. اما بهتر است بدانید که ورم سینه بعد از این عمل کاملا طبیعی است. معمولا زمانی که بافت بدن در هر قسمت مورد تهاجم عمل جراحی قرار گیرد، تورم در آن ناحیه ایجاد می شود. در سینه نیز، به دلیل تغییرات اعمال شده در بافت سینه و همچنین ایجاد برش در سطح پوست و بافت سینه، موجب می شود تا این تورم به شکلی طبیعی ایجاد شود. پس بروز تورم بعد از پروتز سینه طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

علل به وجود آمدن ورم بعد از عمل سینه

علل به وجود آمدن ورم بعد از عمل سینه، یک فرآیند طبیعی به حساب می آید. به دلیل برش هایی که در پوست بدن و بافت های آن انجام شده است، مسلم است که عوارض جراحی سینه پس از اندک مدتی خود را نشان خواهند داد. عوارض جراحی سینه و ورم سینه بعد از پروتز، یک واکنش طبیعی و دفاعی بدن برای ترمیم بافت های آسیب دیده خود می باشد. در نتیجه ایجاد ورم سینه بعد از پروتز، در صورتی که از حدی مشخص فراتر نرود، یک عامل طبیعی و موقت بوده که به مرور زمان از بین خواهد رفت.
ورم بعد از عمل سینه در صورتی که مراقبت های بعد از پروتز سینه به خوبی انجام شوند، جای نگرانی نخواهد داشت و در بازه زمانی بین ۲ تا ۳ هفته در بهترین شکل ممکن از بین خواهد رفت. البته بسته به شرایط بیمار و وضعیت بدنی او، این زمان حتی ممکن است تا ۱۲ هفته نیز به طول انجامد. اما در صورتی که ورم سینه بعد از پروتز، به صورت غیرطبیعی و زیاد از حد شود، لازم است که سریعاً به پزشک متخصص خود مراجعه نمائید؛ چرا که عوارض جراحی سینه و عفونت پروتز سینه در صورتی که در سریع ترین زمان برطرف نشوند، بسیار خطرناک خواهند بود.

تورم پستان بعد از عمل پروتز سینه

راه های مقابله با ورم سینه بعد از پروتز

در همین ابتدای امر بگوییم که استفاده از تجربیات پزشک حاذق و باتجربه می تواند مطمئن ترین راه برای مقابله با ورم سینه بعد از پروتز و کاهش احتمال ابتلا به عفونت پروتز سینه باشد. یکی از راه هایی که می توان تا حد زیادی از عوارض جراحی سینه و کاشت پروتز در امان ماند، استفاده از سوتین بعد از عمل پروتز سینه می باشد.
ثابت ماندن پروتز ها در داخل سینه تا زمان رسیدن به حد مشخصی از ثبات، می تواند تضمین کننده این باشد که عوارض ناشی از عمل جراحی پروتز سینه به حداقل خواهند رسید. البته لازم است بدانیم که نه تنها سوتین بعد از عمل پروتز، بلکه در کل مراقبت های پس از جراحی سینه باید به بهترین نحو ممکن و با دقت و وسواس زیاد به انجام برسند. در کنار استفاده از سوتین بعد از عمل پروتز سینه، روش های دیگری نیز وجود دارند که مهم ترین آن ها به قرار زیر می باشند.

راه های کلی مقابله با ورم سینه

هرچند تورم بعد از عمل سینه و به ویژه تورم قسمت فوقانی پستان ها طبیعی بوده، اما لازم است در جلسه اولی که بعد از عمل توسط پزشک ویزیت می شوید، نکاتی را در نظر بگیرید. پزشک شما موظف است که مراقبت های پس از جراحی سینه را به طور شفاف و واضح، از روز های قبل از عمل شرح دهد و شما وظیفه دارید که تمامی نکات را به دقت اجرا کنید.

مراقبت های پس از جراحی سینه

با انجام اقدامات و مراقبت های پس از جراحی سینه، خواهید توانست به حد ثابت و مشخصی از درد و عوارض برسید. همین طور با این کار می توانید از بروز پارگی پروتز سینه جلوگیری کنید. نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که اگر با وجود مراقبت ها متوجه شدید که درد ها و عوارض، بیش از حد مشخصی هستند، آن ها را با پزشک خود مطرح نمائید.

Wrap و استابیلایزر

در صورت تشخیص پزشک متخصص و صلاحدید وی، می توانید از Wrap ها یا استابیلایزر استفاده کنید. استابیلایزر یا Stabilizer به باند ها و نوار هایی گفته می شود که دور سینه کشیده می شوند. این مورد، متفاوت از سوتین بعد از عمل پروتز سینه می باشد.

سوتین بعد از عمل پروتز سینه

استفاده از سوتین بعد از عمل پروتز سینه نیز می تواند در کاهش ورم سینه نقش داشته باشد. در نظر داشته باشید که استفاده از تمامی ابزار ها و وسایل تعبیه شده برای مراقبت های پس از عمل، تنها در صورتی بلامانع خواهند بود که به تشخیص و صلاحدید پزشکتان باشد. هرگز و هرگز استفاده از وسایل و ابزار ها را به صورت خودسرانه و خودمختار به کار نگیرید؛ چرا که ممکن است عوارض را دوچندان نمایند.

نوبت دهی

آب آناناس و آب کرفس طبیعی

استفاده از آب آناناس و آب کرفس طبیعی می تواند در کاهش کبودی و تورم نقش زیادی داشته باشند. بهترین حالت استفاده از این نوشیدنی ها این است که آن ها را به صورت طبیعی تهیه نمایید. استفاده از آب میوه های بسته بندی شده یا پودر شربت، به دلیل ترکیبات شیمیایی و نگهدارنده هایی که دارند، حتی الامکان توصیه نمی شوند.

استفاده از یخ و کمپرس سرد

استفاده از کمپرس یخ نیز می تواند راهی برای کاهش ورم سینه بعد از پروتز باشد. البته باید در نظر داشت که استفاده از کمپرس یخ و آب سرد در شرایطی باید انجام شود که به توصیه پزشک باشد. کمپرس یخ علاوه بر رفع ورم سینه بعد از پروتز، به عنوان شیوه ای برای کاهش کبودی و درد نیز شناخته می شود. برای استفاده از این روش لازم است که مقداری خرده یخ در کیسه های زیپ دار قرار داده و آن را روی سینه خود بگذارید. باید توجه کرد که مدت زمان قرار دادن یخ روی بدن به اندازه ای نباشد که باعث آسیب رسیدن به بافت های پوست گردد.

عدم مصرف دارو های ضد انعقاد خون و مشروبات الکلی

تا دو هفته پس از عمل جراحی پروتز سینه بهتر است از مصرف دارو هایی که حاوی ترکیبات آسپیرین، ایبوبروفن، ژلوفن هستند خودداری نمائید. همچنین مصرف مشروبات الکلی از ۲ هفته قبل از عمل تا حداقل یک ماه پس از آن ممنوع است. استفاده از تمامی این موارد باعث می شوند که احتمال خون ریزی و بروز عفونت تا حد زیادی افزایش یابند.

اینستاگرام دکتر حکیمیان

انجام ماساژ برای کاهش ورم سینه بعد از پروتز سینه

برای ماساژ بعد از جراحی سینه برخی از پزشکان ممکن است این روش را تایید نکنند و انجام آن را مناسب نداند و سایر پزشکانی که این روش را تایید می کنند ممکن است در نحوه ماساژ سینه باهم اختلاف نظر داشته باشند . بنابراین بهتر است جراح سینه خود برای انجام ماساژ اطلاعات لازم را کسب نمایید . حتما توجه شود برای انجام افزایش حجم سینه به جراح ماهر مراجعه شود تا از خطرات احتمالی که به علت بی تجربه بودن جراح رخ می دهد جلوگیری شود . باید توجه داشته باشید که در صورتی که از پروتز سینه زیر عضله سینه استفاده کنند نباید از ماساژ استفاده نمود . ماساژ سینه یک هفته بعد از جراحی سینه آغاز می شود و این کار موجب کم شدن درد و ورم سینه بیمار می گردد.

زمان بهبودی چقدر است؟

بیماران معمولاً ۲-۴ هفته طول می کشد تا پس از عمل بزرگ کردن سینه بهبود یابند. بسیاری از بیماران می توانند یک هفته پس از انجام عمل بزرگ کردن سینه به سر کار بازگردند. بسته به نوع عمل بزرگ کردن انجام شده، سینه بند پس از عمل ممکن است برای مدت طولانی مورد نیاز باشد. بیماران باید انتظار داشته باشند که حداقل تا ۶ ماه پس از جراحی تغییراتی را در شکل سینه و موقعیت کاشت خود مشاهده کنند.

دکتر سید محمد رضا حکیمیان فلوشیپ جراحی سرطان با دانش بالا و تجربه سالها کار در ارتباط با سرطان پستان قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری بوده و آماده ارائه خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند. شماره تماس : 36294896 - 031


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

سیلیکون چیست؟

دکتر بیژن فروغ[ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]تاریخ انتشار : 1401-02-19تاریخ بروز رسانی : 1401-02-27

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

نقش اسپری در درمان حساسیت ریوی یا آسم کودکان

دکتر محمد رضا مدرسی [ فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی کودکان ]

کاربرد تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

نکاتی درباره تاثیر تغذیه بر افسردگی ( قسمت اول )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

رحم اجاره ای

دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره بیماری سل چه می دانید؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

درمان دیسک کمر با کایروپراکتیک

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

چرا پوست تاول میزند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

بیماری ازگود اشلاتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

میخچه و پینه دست و پا؛ از علل و علائم تا درمان

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان تعریق کف دست با بوتاکس

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربرد تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پیشگیری از افتادگی مثانه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

وقتی رنگ پوست تغيير ميكند نگران چه چیز باشیم؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آشنایی با عضلات پا

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تومور بدخیم چشم چگونه درمان میشود و چه علائمی دارد؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

میکرودرم روشی مؤثر برای شادابی و جوانسازی پوست

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علت بی حسی پا در مبتلایان به دیسک کمر و سیاتیک

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت، تشخیص و درمان خال بکر

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر استفاده از روگین برای درمان ریزش مو

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه زمان باید برای درمان گودی کمر به پزشک مراجعه کرد؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو میشود؟

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا برای درمان آکنه داکسی سایکلین تجویز می‏شود؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درباره بیماری سل چه می دانید؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت