دکتر محسن سلیمانی - پوست و مو

درمان اسکار جوش با چه روشهایی انجام میشود؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drsoleimani.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین تلفن مطب : 36290689 - 031

جوش یک اختلال پوستی است که باعث ایجاد لکه های مختلفی نظیر جوش های سرسیاه، جوش های سرسفید، کورکها، برآمدگی و تورفتگی ها می شود. مسدود شدن غدد مویی توسط چربی های اضافه، پوست مرده و یا باکتریها باعث به وجود آمدن جوش صورت می شود. تجمع این مواد زائد بر روی غدد مویی باعث ایجاد برآمدگی در سطح پوست می شود. اسکار جوش، وقتی ایجاد می شود که جوش ها به قدری در عمق لایه های پوستی نفوذ می کنند که باعث صدمه زدن به این لایه های داخلی می شوند. عوامل مختلفی باعث می شود که جای جوش بر روی صورت باقی بماند و هرکدام از این عوامل ممکن است باعث شود، جای جوش عمیق تر و وسیع تر شکل بگیرد. بیشتر افرادی که با اسکار جوش مواجه می شوند، سوابق ژنتیکی دارند و بافت پوست آنها واکنش پذیری بیشتری نسبت به جوش نشان می دهد. یکی از بهترین راه هایی که می توان برای رفع جای جوش و کاهش اسکار انجام داد، این است که هر چه سریع تر برای رفع جای جوش اقدام کنید و سعی کنید به روش درمانی با مصرف برخی از داروها التهاب پوست را کاهش دهید. با پیشرفت علم پزشکی، برای درمان اسکار جوش می توان از روش های زیادی استفاده کرد. پزشک بهترین روش را با در نظر گرفتن عوامل متعدد توصیه می کند.

در کلینیک بهین اصفهان علاوه بر دارو درمانی جوش، از تکنیک های متعددی برای درمان جوش و اسکار جوش استفاده میشود. شما می توانید برای آگاهی بیشتر از این روشها، با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد جوش

 1. سابقه خانوادگی
 2. هورمون های آندروژنیک برون زا و درون زا
 3. باکتری های آکنه
 4. فعال شدن دستگاه ایمنی ذاتی به وسیله میانجی های التهابی
 5. انبساط و انسداد فولیکول های مو

عوامل مستعد جوش

 1. سندرم تخمدان پلی کیستیک
 2. داروها: استروئیدها، هورمون ها، داروهای ضدتشنج، مهار کننده های گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال و غیره
 3. استفاده از مواد آرایشی مسدود کننده
 4. بالا بودن رطوبت محیط
 5. مصرف زیاد محصولات لبنی و غذاهایی با ضریب گلیسمیک بالا

انواع اسکار جوش

جای جوش انواع مختلفی دارد و هر کدام از انواع جای جوش نیز درمان های خاص خود را دارد، برخی از جای جوش ها به صورت برآمدگی و فرورفتگی، برخی به صورت لک های قرمز یا قهوه ای نمود پیدا می کند. جای جوش هایی که به صورت فرورفتگی و یا برجستگی است ممکن است اشکال مختلفی از اسکارها را داشته باشند که عبارتند از:

 1. پاپیولار (جای جوش های به صورت برجسته)
 2. آیس پیک (Ice Pick Scars) و یا اسکار قندیلی
 3. باکس کار (boxcar) و یا اسکارهای که به صورت مکعبی شکل هستند.
 4. رولینگ (rolling) و یا اسکارهای که به شکل گرد یا چرخشی هستند.
 5. زخم های گوشتی

درمان اسکار جوش

علل باقی ماندن اسکار جوش

موارد گفته شده در زیر احتمال باقی ماندن جای جوش را افزایش می دهد:

مواقعی که شما با آکنه های پوستی روبرو می شوید، اگر به موقع آن را درمان نکنید یا روش مناسبی برای درمان آن انتخاب نکنید، مطمئناً جای اسکار و آکنه باقی خواهد ماند.

زمانی که آکنه های پوستی شما با درد، تورم و قرمزی همراه است، معمولاً بعد از بهبودی، جای جوش باقی می ماند.

دست کاری کردن جوش های صورت باعث می شود، جوش ها وضعیت حادتری پیدا کنند و این کار شما موجب گسترش عفونت و التهاب بیشتر جوش می شود.

در صورتی که اعضای خانواده دارای سابقه اسکار و آکنه می باشند، شانس شما در بروز اسکار و آکنه بیشتر خواهد شد؛ بنابراین برای محافظت از پوستتان لازم است اقدامات زیادی انجام بدهید تا بعدها دچار اسکار جوش نشوید.

روشهای درمان اسکار جوش

پی آر پی

پی آر پی (PRP) یا همان پلاسمای غنی شده از پلاکت که به پلاکت درمانی نیز مشهور است، یکی از روش های درمانی طبیعی و نوین می باشد. برای درمان جای جوش و آکنه توسط این روش، با استفاده از غلیظ کردن پلاکت های خون و تزریق آن به سطح پوست صورت، سلول های بنیادی تحریک و کلاژن سازی افزایش می یابد. با افزایش سطح کلاژن سازیپوست ، به مرور زمان پوست جدید تولید شده و جای جوش و آکنه از بین خواهد رفت. برای شروع درمان جای جوش و آکنه با پی آر پی (PRP) ابتدا چند سی سی خون از مراجعه کننده گرفته شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد. پس از گذشت مدت زمان مشخص، پلاکت های خون جدا شده و آماده تزریق می گردد. سپس پزشک با استفاده از سوزن های مخصوص تزریق پی آر پی، مقدار مشخصی از محلول آماده شده را به سطح پوست صورت مراجعه کننده تزریق می کند. برای کمتر حس شدن درد تزریق، ممکن است پزشک از بیحسی موضعی برای بیمار استفاده کند.

میکرونیدلینگ

دستگاه میکرونیدلینگ از سوزن هاي كوچكي تشكيل شده اند كه به آرامي پوست را سوراخ و زخم هاي كوچكي ايجاد مي كنند (عمق اين سوراخ ها معمولاً 5/0 تا 1 ميلي متر مي باشد). اين زخم ها تقریباً غيرقابل ديدن هستند؛ اما پوست آنها را تشخيص مي دهد و احساس نياز به التيام، باعث توليد كلاژن بيشتري مي شود. اين افزايش توليد كلاژن به صاف تر شدن جای جوش كمك مي كند.

مزوتراپی

مزوتراپی تکنیک درمانی است که در آن از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی به منظور جوانسازی پوست ، سفت شدن آن و از بین بردن چربی آن استفاده می کنند. در این روش، از سوزن هایی ظریف تزریق مواد مختلف به لایه میانی پوست استفاده می شود. این روش می تواند رنگدانه های پوستی و اسکار آکنه را به طور مؤثر درمان کند.

لیزر CO2

لیزر فرکشنالCO2 نوعی درمان پوستی است که توسط متخصصان پوست برای کاهش اسکار آکنه و سایر ناهنجاری های پوستی انجام می شود. لیزر فرکشنال یک روش غیرتهاجمی است که با استفاده از لیزر دی اکسید کربن، لایه های خارجی و آسیب دیده پوست را از بین می برد. در این روش از انرژی نور به منظور ایجاد منافذ بسیار ریز در پوست استفاده می شود. لیزر این منافذ را با یک الگوی شبکه ای در پوست ایجاد می کند. این منافذ ریز باعث از بین رفتن کلاژن فرسوده و سلول های لایه بیرونی پوست شده و سبب تحریک ایجاد کلاژن جدید و بهبود بافت پوست می شوند.

آراف فرکشنال

درمان با فرکانس های رادیویی در درمان اسکار آکنه به خوبی عمل می کند و همچنین می تواند به مقابله با آکنه کمک کند. درمان با کمک امواج فرکانس رادیویی که با ابزارهای تخصصی به نواحی آسیب دیده از پوست وارد می شود، انجام می گیرد. این امواج رادیویی در سطح عمیق تر در ناحیه آسیب دیده عمل می کنند. انرژی به گرما تبدیل می شود و موجب تجزیه بافت آسیب دیده می گردد. سطح کلاژن و الاستین پوست نیز بالا می رود که پس از یک دوره زمانی پوست را محکم و انعطاف پذیر می سازد. تقریباً هیچ دردی در طول درمان وجود ندارد. درمان نتایج فوق العاده به ارمغان می آورد؛ چراکه اسکار در اکثر قسمت ها رفع شده و ظاهر فرد به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

درم ابریژن

درم ابریژن پوست یک روش قدیمی برداشتن مکانیکی لایه سطح پوست است. این روش هنوز هم به عنوان بهترین روش برای درمان اسکارهای عمیق و جای آکنه محسوب می شود.

پانچ

پانچ یکی از روش های درمانی برای جای جوش است. پانچ و سابسیژن مناسب برای افرادی است که جای جوش بسیار عمیقی دارند به گونه ای که بیمار از هیچ یک از روش های ترکیبی نتیجه نگرفته است. بهتر است بیمار در صورت عمیق بودن جای جوش از یک تا سه جلسه سابسیژن و یک یا دو جلسه پانچ برای بهبود استفاده کند.

آی پی ال

آی پی ال بهترین روش برای جای جوش هایی است که قرمز رنگ هستند و فرورفتگی مختصری دارند. این روش در واقع لیزر نیست؛ اما با عنوان لیزر شناخته می شد. در این روش با تحریک پوست و افزایش کلاژن سازی پوست، موجب از بین رفتن جای آکنه می شود.

نانوفت

نانوفت روشی است که در آن با تکنیک های خاص دیواره ی سلول های چربی را باز می کنند و سپس فاکتورهای رشد و غنی که در درون سلول های چربی می باشد را جدا می نمایند. این فاکتورهای آزاد شده خاصیت جوانسازی بسیار بالایی دارند. از کاربردهای نافوفت درمان اسکار آکنه است که در زیر اسکارها تزریق می شود.

تزریق چربی

تزریق چربی برای گودی جای جوش در کلینیک های تخصصی و توسط پزشک در این زمینه انجام می گیرد. برای این منظور چربی های انباشته شده در نواحی خاص بدن را استخراج کرده و پس از فرآوری توسط سرنگ در بخش هایی از صورت که دچار گودی جوش شده اند تزریق می کنند. توجه داشته باشید که عملیات برداشت و تزریق چربی با بیحسی موضعی انجام شده و بیمار هیچگونه دردی را در حین جلسه درمانی احساس نخواهد کرد. استخراج چربی معمولاً از بخش هایی مثل شکم، پهلو، ران و باسن صورت می گیرد.

 آدرس اينستاگرام دکتر سليماني

مراقبت های پس از درمان اسکار جوش

پس از درمان پزشک با شما در خصوص نکات مرتبط با مراقبت از پوست صحبت خواهد کرد. این مراحل به نوع روش درمانی انجام شده و نیازهای خاص شما بستگی دارد. با این حال برخی از نکات کلیدی که شما باید از آنها پیروی کنید به شرح زیر می باشد:

 1. از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید. پزشک از شما می خواهد که تا یک بازه زمانی خاص که معمولاً ۴۸ ساعت طول می کشد از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. در صورتی که مجبور هستید بیرون بروید باید به شدت از پوست خود در برابر پرتوهای خطرناک خورشید محافظت کنید. هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و به کمک لباس و کلاه مناسب بدن خود را بپوشاند تا حد امکان در سایه قرار بگیرید.
 2. صورت خود را به آرامی تمیز کنید و از استفاده از اسکراب یا محصولات مشابه خودداری نمایید و اجازه دهید پوست شما به طور طبیعی به ترمیم خود بپردازد.
 3. تا چند روز پس از درمان از استفاده از محصولاتی که حاوی رتینوئید، گلیکولیک اسید و ویتامین سی هستند خودداری کنید. در عوض از محصولات مناسب و توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید تا به ترمیم پوست خود کمک نمایید.
 4. از لوازم آرایش در ناحیه ای که درمان شده است خودداری کنید؛ زیرا پوست شما پس از درمان باید توانایی ترمیم خود را داشته باشد. پزشک به شما می گوید که چه موقع مجاز به استفاده از لوازم آرایش هستید.

یکی از راههای درمان ریزش مو در افرادی که به هر دلیلی نمی توانند کاشت مو انجام دهند، ترمیم مو می باشد. برخی از روشهای ترمیم مو مانند مزوتراپی و ... در کلینیک بهین اصفهان قابل انجام می باشند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 03136290689 اقدام فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

واسکولاریته در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اندازه ساک حاملگی در هفته های بارداری

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

بیماری ام اف چیست

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت