دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

شکستگی استخوان شانه ؛ علت و درمان بدون جراحی با طب فیزیکی

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drsalmanfallah.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول تلفن مطب : 91011414 - 031

مفصل شانه به عنوان انعطاف پذیرترین مفصل بدن شناخته می شود. این مفصل اجازه حرکات مختلف را به دست ها می دهد و انجام انواع فعالیت ها و کارها را امکان پذیر می سازد. با این حال این میزان انعطاف پذیری ممکن است مفصل شانه را در معرض صدمات بیشتری قرار دهد. شکستگی اشاره به ترک خوردن استخوان دارد و معمولاً در اثر صدماتی همچون زمین خوردن یا وارد آمدن ضربه مستقیم به کتف بروز می کند. نوع شکستگی استخوان کتف به سن بیماران هم بستگی دارد. شکستگی بخش بالایی دست (استخوان هومروس پروگزیمال) در بین سالخوردگان شایع تر است و دفعات بروز آن با افزایش سن ارتباط دارد. شکستگی شانه ممکن است در استخوان ترقوه موسوم به استخوان چنبره، استخوان سر بازو موسوم به هومروس، یا استخوان کتف، یا تیغه شانه رخ دهد. توانبخشی شکستگی شانه و کتف با روشهای غیر جراحی و طب فیزیکی جهت درمان این عارضه به کار می رود.

علل شکستگی شانه

شکستگی های ترقوه یا سر استخوان بازو می توانند به دلیل ضربه مستقیم ناشی از سقوط، برخورد یا حوادث رانندگی بروز کنند. استخوان کتف، به دلیل محافظت شدن توسط قفسه سینه و عضلات اطراف آن به راحتی نمی شکند؛ بنابراین علت شکستگی ترقوه معمولاً به دلیل ضربات شدید، مثل برخوردهای ناشی از حوادث رانندگی در سرعت های بالا اتفاق می افتند. اغلب شکستگی های کتف با آسیب دیدگی قفسه سینه مرتبط هستند.

علائم شکستگی شانه

شکستگی های مختلف شانه علائم تقریباً متفاوتی دارند؛ اما این شکستگی ها یک سری علائم عمومی دارند که عبارتند از:

  1. درد
  2. ورم و کبودی
  3. ناتوانی در حرکت دادن شانه
  4. احساس ساییدگی هنگام حرکت دادن شانه
  5. بد شکلی (شکل محل شکستگی طبیعی به نظر نمی رسد).

انواع شکستگی های شانه

بیشتر شکستگی ها در کودکان، در استخوان ترقوه و در بزرگسالان بیشتر شکستگی ها در قسمت بالایی استخوان بازو (هومروس پروگزیمال) ایجاد می شوند. برخی از انواع این شکستگی ها عبارتند از:

عوامل خطر شکستگی شانه

بدیهی است مفاصل ضعیف و آسیب پذیر نسبت به مفاصل نیرومند خیلی بیشتر در معرض ریسک شکستگی یا صدمات استخوان شانه قرار دارند. در ادامه برخی از عوامل خطرزا و بیماری زای شکستگی های مفصل شانه را برمی شماریم:

تشخیص شکستگی شانه

بیشتر شکستگی های ترقوه، شانه و کتف، توسط عکس برداری با اشعه ی ایکس از منطقه ی آسیب دیده و همچنین معاینه ی فیزیکی تشخیص داده می شوند. در برخی موارد، آزمایشات عکس برداری اضافی نیز مانند سی تی اسکن، مورد نیاز می باشند.

شکستگی استخوان شانه

درمان شکستگی شانه

درمان اولیه

دارو

پزشک ممکن است داروهایی تجویز کند که به کاهش درد و التهاب ناشی از شکستگی شانه و کتف کمک کند. برای تسکین درد ناشی از شکستگی می توانید کمی داروی مسکن مانند هیدروکودون مصرف کنید؛ اما در مصرف آنها زیاده روی نکنید؛ زیرا با اثرات جانبی زیادی همراه هستند.

فیزیوتراپی

حرکات فیزیوتراپی بدون اینکه موجب درد و ناراحتی شوند به کاهش ورم و التهاب کمک خواهند کرد.این روش درمانی قادر است جریان خون، مواد مغذی و مفید را به بافت های در حال درمان انتقال دهد. همچنین با فیزیوتراپی می توان سموم و واسطه های التهابی را از محل آسیب بیرون کرد.

فیزیوتراپی منظم در پیشگیری از مشکلات بلند مدت و مربوط به دامنه حرکتی مفاصل شانه مؤثر است، ازجمله عارضه شانه یخ زده ممکن است پزشک برخی حرکات فیزیوتراپی 2 بعدی مانند دورسازی یا صاف و دراز کردن مفصل شانه را به بیماران توصیه کند.

ماساژ

بعد از بازکردن گچ شکستگی یا آتل بندی احتمالاً پزشک برای بازگرداندن استحکام به مفصل شانه از تعدادی تکنیک های ماساژ درمانی بهره می گیرد؛ زیرا وقتی عضلات و ماهیچه دست و شانه به مدت چندین هفته داخل گچ بی حرکت مانده باشند احتمال ضعیف شدن آنها دور از انتظار نیست. ماساژ درمانی در افزایش گردش خون و تسکین درد عضلات کتف و شانه مؤثر است.

تحریک الکتریکی (TENS)

احتمال دارد پزشک معالج نوعی دیگر از درمان موسوم به تحریک الکتریکی را به بیمار توصیه کند. تحریک الکتریکی عصب نوعی درمان جهت کمک به درمان انواع خاص درد تلقی می گردد. در این روش درمانی برای تحریک عضلات یک جریان الکتریکی تولید می شود و طی درمان ممکن است کمی احساس مورمورشدن به بیمار دست بدهد. دستگاه تحریک الکتریکی یا تنس دارای تعدادی الکترود کوچک است و برای انتقال جریان الکتریکی به بدن بیمار به کار گرفته می شوند. اینطور تصور می شود که اندورفین های (بازدارنده های درد) بدن بیمار را وادار به ترشح می کنند یا تکانه های عصبی و مسئول ارسال پیام های درد را مسدود می کنند.

اوزون درمانی

دستگاه اوزون درمانی جهت اهداف پزشکی طراحی شده است و مجهز به یک مولد اوزون است که اکسیژن را از یک مخزن حمل کرده و آن را در معرض جریان الکتریکی قرار می دهد. این امر موجب تولید دو یون اکسیژن یگانه می گردد و بعد این یون ها برای تولید دو مولکول o3 خودشان را به دو مولکول o2 می چسبانند. سپس این گاز اوزون را وارد سرنگ می کنند و از آن جهت تزریق به هر ناحیه از بدن استفاده می کنند، این گاز می تواند التهاب و درد مزمن شانه را برطرف سازد.

پی آر پی

پی آر پی به محصولی گفته می شود که به روش بیولوژیکی از خون بیمار مشتق و ارتقاء یافته است و می توان آن را به بافت های مختلف بدن تزریق کرد تا غلظت بالایی از فاکتورهای رشد غنی از پلاکت را در محل آسیب دیده ترشح کند. با این روش می توان سرعت التیام زخم، استخوان و تاندون را بالا برد. لذا این تکنیک در درمان شکستگی استخوان کتف و شانه ثمربخش است.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی به منظور کاهش درد عضلانی و مشکلات حرکتی کاربرد دارد. درمان به روش اولتراسوند از امواج صوتی جهت انتقال حرارت به عمق بافت های آسیب دیده بهره می گیرد. از جمله مزیت های این روش درمانی می توان به کاهش خشکی، ورم، درد شانه ، افزایش گردش خون و ارتقاء دامنه حرکتی عضو آسیب دیده بدون درد اشاره کرد. درمان اولتراسوند درمانی بدون درد است و بسیاری از بیماران بر آرام بخش بودن این روش تأکید دارند.

حرکات ورزشی

بعد از شکستگی بازو در هر دوره از درمان که باشید پزشک انجام برخی از حرکات ورزشی را برای شما تجویز می نماید؛ چراکه ورزش کردن کمک می کند تا شانه ی خود را تقویت و مقاوم کرده و انعطاف پذیری سابق آن را به دست آورید درنتیجه سریع تر به فعالیت های روزمره ی خود بازگردید. در خصوص چگونگی مدت زمان انجام این تمرینات با پزشک خود صحبت نمایید. ورزش هایی که به تسریع روند بهبود و توانبخشی بیمار بعد از شکستگی شانه و کتف کمک می کنند عبارتند از:

ثابت شده است که شوک درمانی باعث افزایش سرعت درمان استخوان می شود؛ مدت زمان درمان را کوتاه کرده و خطر شکستگی مجدد استخوان را کاهش می دهد. شوک درمانی امواج پنوماتیکی را به بدن منتقل می کند. این امواج دارای انرژی زیادی هستند و در طول پوست، بافت های متورم و سفت شده، استخوان ها و کلسیفیکاسیون (بافت هایی از بدن که کلسیم در آنها رسوب کرده)، حرکت می کنند. انرژی بالای امواج اولتراسوند روند خود درمانی را تحریک کرده و به آن سرعت می بخشند و باعث افزایش چرخش خون در بافت آسیب دیده و از بین رفتن توده های رسوبی کلسیم و بافت دارای جراحت می شوند.

مگنت درمانی

مطالعات متعدد نشان داده است که امواج الکترومغناطیس می توانند شکستگی هایی را که به طور کامل بهبود نیافته اند درمان کنند. مگنت درمانی از زیرشاخه های فیزیوتراپی و به طور اختصاصی تر الکتروتراپی محسوب می شود. باید این نکته را در ذهن داشته باشید که زمانی که در طول درمان امواج الکترونیکی بیشترین تأثیر را دارند پزشکان می خواهند با ایجاد تحریکات سنسوری و حساس و متحرک باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در بافت بدن شوند؛ اما در دیگر شرایط معمولاً این امواج الکترومغناطیس هستند که بیشترین تأثیر را دارند. زمانی که امواج الکترومغناطیس با طول موجی کنترل شده به بدن که از واحدهای شیمیایی یونیزه شده تشکیل شده است وارد می شوند ذرات مغناطیسی بر روی این یون ها، مولکول ها و حتی قطب های آب موجود در بدن تأثیر می گذارند و باعث شدیدتر شدن حرکات آنها می شوند. حرکت ذرات الکتریکی به شدت سرعت متابولیسم را در بافتی که مگنت درمانی بر روی آن انجام شده افزایش می دهد.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

تنس

تحریک الکتریکی پوستی عصب ها (تنس) یک روش غیرتهاجمی است که در آن ولتاژ بسیار پایینی از جریان الکتریکی در یک دستگاه مولد کوچک تولید می شود و از طریق سیم به الکترودهایی که بر روی پوست قرارگرفته اند منتقل می شود. تنس یک روش تحریک الکتریکی عصب ها است که در آن تلاش می شود تا با تحریک عصب های یک نقطه و درنهایت تحریک سیستم اپیوئیدی یا عصب های گیرنده ی درد از میزان درد کاسته شود. در صورت استفاده از دستگاه های دفیبرالاتور یا الکتروشوک ها، پمپ ایتفیوژن داخل وریدی و یا پمپ اینفیوژن داخل کبدی از انجام تنس خودداری نمایید. همچنین در زمان بارداری و شیردهی نیز بهتر است تنس را انجام ندهید و در صورت داشتن حساسیت و تشنج نیز بااحتیاط عمل کنید.

لیزرتراپی

لیزر تراپی با از بین بردن تجمع بافت های آسیب دیده، بهبود گردش خون و افزایش انرژی سلولی و درمان کردن قسمت آسیب دیده از پایه به درمان شکستگی کمک می کند. از دیگر مزایای لیزر تراپی می توان به افزایش حرکات و انعطاف پذیری و کاهش درد شانه اشاره کرد. بعد از لیزر تراپی کشیدن، چرخاندن و بلند کردن دست ها به راحتی و بدون درد و ناراحتی انجام می شود و بیمار با مشکلی مواجه نخواهد شد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردهای کمر و ستون فقرات ، از جمله درد مزمن کمر بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03191011414 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

تزریق فیلر چگونه سیاهی زیر چشم را رفع میکند؟

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

مدت زمان مناسب رابطه زناشویی چقدر باید باشد؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

خوبی یا بدی های حجامت و تفاوت های آن با اهدای خون

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

درمان ریزش مو سکه ای با تزریق کورتون رقیق شده

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سرطان های پوست ، شناسایی علایم خطر

دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

آیا زنان زیر ۴۰ سال باید ماموگرافی انجام دهند؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سنگ شکنی کلیه به چه فرایندی گفته می شود؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کاشت ناخن چه آسیبها و عوارضی دارد؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علت و درمان درد دست در سرطان سینه

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

انواع استخوان از نظر بافت، شکل و ساختار

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

هر آنچه باید در مورد موبیلیزاسیون بدانید

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

مراقبت های بعد از کانتوپلاستی یا چشم گربه ای

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

روشهای شیمیایی جوانسازی پوست

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

چه مدت بعد از عمل دیسک کمر می توان باردار شد؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

ریزش مو در زنان

دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه بوتاکس اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

چه کسانی به دستگاه اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن در منزل نیاز دارند؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

کاربرد سلول های بنیادی در پوست و مو

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان زگیل تناسلی

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

برای جوانسازی پوست تزریق پروفایلو بهتر است یا اندولیفت؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

عمل سنگ شکنی کلیه با دستگاه ESWL برای چه افرادی و چگونه انجام می شود؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

مقایسه جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال و لیزر اندولیفت

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

کشیدن درن بعد از عمل پستان

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

علت خشک شدن و درد انگشتان دست بعد از خواب

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

انواع وسایل و تجهیزات کمک حرکتی بیماران و معلولین

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت