دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

رگ به رگ شدن کمر چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drsalmanfallah.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول تلفن مطب : 91011414 - 031

کمر دارای ساختار پیچیده ای از استخوان ها و عضلات است که توسط غضروف ها، تاندون ها و رباط ها پشتیبانی و توسط شبکه ی بزرگی از رگ های خونی و شاخه های عصبی تغذیه می شود. کمر و خصوصاً ناحیه پایینی کمر (لومبار)، بخش زیادی از وزن بدن را در حین راه رفتن، دویدن، بلند کردن اجسام و سایر فعالیت ها، تحمل می کند؛ بنابراین کاملاً طبیعی است که این ناحیه مستعد بروز آسیب ها و مشکلات فراوانی از جمله کشیدگی و رگ به رگ شدن تاندون ها و رباط ها باشد. کشیدگی و رگ به رگ شدگی عضله ی لومبار (پایین کمر) رایج ترین دلیل درد پایین کمر است. کمر به علت عملکرد تحمل وزن و درگیری در حرکت، چرخیدن و خم شدن مستعد این کشیدگی است. کشیدگی عضله ی لومبار هنگامی رخ می دهد که فیبرهای عضلانی غیر به طور طبیعی کشیده یا پاره می شوند. رگ به رگ شدن کمر زمانی رخ می دهد که رباط ها، نوارهای سفت بافت هایی که استخوان ها را یکجا نگه می دارند، از اتصالات خود پاره می شوند. هر دوی این ها می توانند ناشی از آسیب ناگهانی یا استفاده زیاد تدریجی باشند. هنگامی که ستون فقرات لومبار کشیده یا رگ به رگ می شود، بافت نرم متورم می شود. این التهاب موجب درد می شود و ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی شود. کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. از روشهای درمان این عارضه طب فیزیکی است که در ادامه شرح میگردد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردهای مزمن کمر ، کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر و دردهای حاد در این ناحیه بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03191011414 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علل رگ به رگ شدن کمر

علت های رگ به رگ شدن در زیر بیان شده است:

عوامل خطر رگ به رگ شدن کمر

دیگر عوامل خطر رگ به رگ شدن کمر عبارتند از:

رگ به رگ شدن کمر

علائم رگ به رگ شدن کمر

 1. دردی که حتی بدون حرکت دادن کمر، بدتر می شود.
 2. گرفتگی عضلات کمر و یا اسپاسم عضلانی (انقباض ناگهانی و غیرارادی عضلات)
 3. کاهش کارایی و یا دامنه ی حرکتی کمر (مشکل در راه رفتن، خم شدن به سمت جلو یا کناره ها و یا ایستادن با کمر صاف)
 4. در برخی موارد ممکن است شخص در هنگام بروز آسیب در کمر خود احساس شنیدن صدا یا پاره شدن چیزی را داشته باشد.

تشخیص رگ به رگ شدن کمر

جمع آوری یک سابقه پزشکی و انجام تست های فیزیکی معمولاً برای تشخیص کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن کمر مناسب است.تاریخچه پزشکی شامل اطلاعاتی است در مورد علائم فعلی و همچنین زمان و چگونگی شروع علائم مانند شروع درد بعد از جراحت، ناگهانی اتفاق افتادن یا بدتر شدن وضعیت بدنی. تاریخچه پزشکی همچنین شامل اطلاعاتی است در مورد سطح ورزش معمولی، عادت های خواب و سابقه درمان های دارویی در گذشته.

تست های فیزیکی برای تعیین محدوده حرکات و انعطاف پذیری در کم، همچنین درعضله پشت ران، لگن یا استخوان خاصره است. تست کردن احساس درد در ناحیه تحتانی کمر، می تواند ناهنجاری های ستون فقرات که ممکن است منبع درد باشند را آشکار کند. تحریک ریشه های عصبی نیز ممکن است با استفاده از تست بالا گرفتن پاها مورد آزمایش قرار گیرد که می تواند آسیب هایی مانند فتق دیسک و یا تنگی نخاع را غیر محتمل بشمارد.

اگرچه یک آزمایش تصویربرداری مانند رادیوگرافی یا انجام تست MRI برای تشخیص آسیب عضلانی به ندرت مورد نیاز است، ممکن است برای بررسی سایر منابع ممکن درد، مانند شکستگی یا فتق دیسک ، به منظور اطمینان خاطر بیشتر تجویز گردد. در بیمارانی با سابقه نه چندان خوب یا بیمارانی که سابقه جراحت دارند، آزمایشات تصویربرداری معمولاً قبل از تمرینات محافظتی مورد نیاز است. به طور معمول، اول از همه رادیوگرافی انجام می شود و سپس اگر مورد مشکوکی در رادیوگرافی مشاهده شد، MRI تجویز می شود.

درمان رگ به رگ شدن کمر

استراحت

اگر رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر جدی باشد، پزشک استراحت یک الی دو روزه را توصیه می کند.

سرما درمانی

در طول 24 تا 48 ساعت اول، سرما درمانی کمک می کند تا تورم، گرفتگی ماهیچه و درد کاهش یابد، این روش جریان خون به مناطق آسیب دیده را کاهش می دهد.

گرما درمانی

پس از 48 ساعت اول، گرما درمانی استفاده می شود تا درد بیمار تسکین یابد. حرارت جریان خون را افزایش داده و درد را تسکین می دهد. اغلب در فیزیوتراپی از گرما درمانی بهره گرفته می شود تا بیماران برای کشش های ملایم و تمرینات مربوط به انعطاف پذیری آماده گردند.

استفاده از بریس های فشرده ساز

بریس های (کمربندهای طبی) فشرده ساز گزینه ی خوبی برای درمان پارگی عضلات محسوب می شوند، آنها ناحیه شکم و کمر را فشرده ساخته و پوشش مناسبی برای این مکان ها فراهم می کند. درنهایت فشرده سازی جریان خون ناحیه را افزایش می دهد، این امر می تواند در سرعت بخشیدن بهبودی بیمار مؤثر باشد.

بریس های محافظ برای بلند کردن اجسام

پوشیدن کمربندهای مخصوص بلند کردن اجسام، می تواند درد رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر را کاهش داده و از پاره شدن بیشتر و آسیب به رباط ها در آینده جلوگیری به عمل آورد. هنگام بلند کردن اجسام سنگین می توان به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی های احتمالی از این کمربندهای محافظ استفاده نمود.

داروها

داروها می تواند شامل مواد ضدالتهابی برای کاهش تورم، شل کننده های عضلانی برای کاهش گرفتگی عضلات و مسکن ها برای کاهش دردهای شدید، اما کوتاه مدت (دردهای حاد) باشد. اغلب رگ به رگ شدن و کشیدگی ها در عرض چند هفته بهبود می یابند.

لیزر درمانی

تحقیقات نشان می دهد که لیزر درمانی می تواند برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شود. شبیه سازی فرایندهای طبیعی بدن با استفاده از طبیعت شفابخش نور ممکن است برای شرایط خاصی از جمله رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات کمر مؤثر باشد. لیزر درمانی با استفاده از یک نوع خاص نور برای نفوذ به سطح پوست و بافت های زیرین جهت تحریک فرایندهای خود درمانی طبیعی بدن است. نتیجه آن می تواند بهبودی سریع تر و کاهش درد، تورم و التهاب را ایجاد کند.

فیزیوتراپی

اگر درمان های اولیه مؤثر نباشند، اغلب استفاده از درمان های فیزیوتراپی توصیه می گردد که می تواند ترکیبی از درمان های زیر باشد:

تمرینات هدفمند، بی حرکت نمودن موقت ناحیه، تحریک الکتریکی و TENS، اولتراسوند درمانی ، گرما درمانی مرطوب و تزریق در نقاط ماشه ای ، ماساژ درمانی. ورزش برای تقویت کمر و آموزش نکات ارگونومیک می تواند به جلوگیری از آسیب مجدد کمک نماید.

کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک برای درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی، شامل حرکات ملایم خاص که به آن «درمان دستی ستون فقرات» نیز گفته می شود است که برای کمک به بازگرداندن عملکرد ناحیه کمر صورت می پذیرد.

پی آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت که معمولاً با نام PRP شناخته می شود، خون انسان است که گرفته شده و جدا شده است و غلظت پلاکت ها را بالاتر از مقادیر طبیعی تولید می کند. پلاکت ها سلول های انعقادی خون هستند؛ اما همچنین دارای پتانسیل بالایی در افزایش بهبود و درمان عضلات، تاندون و رباط ها هستند. عوامل رشد آزاد شده توسط پلاکت ها سلول های ترمیم کننده را به کار می گیرند که می تواند باعث افزایش ترمیم بافت شده و بهبود بافت نرم را تسریع بخشد و می تواند در تسکین کمردرد نیز مؤثر باشد.

ورزش درمانی

تمرینات درد کمر که با جهت گیری به سمت قرارگیری راحت بیمار در مواضع مختلف صورت می پذیرد، می تواند برای درمان رگ به رگ شدن و یا کشیدگی کمر استفاده شود؛ بنابراین ترکیب تمرینات ورزشی غیر شدید با فعالیت های ملایم، راهی برای انعطاف پذیری و قوی ماندن بیمار در عین کاهش درد کمر، محسوب می شود.

سه گروه اصلی تمرینات ورزشی برای این بیماری وجود دارد:

 1. تمرینات کششی
 2. تمرینات تقویتی
 3. تمرینات ایروبیک

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

پیشگیری از رگ به رگ شدن کمر

این موضوع که می توان از تمام مشکلات ستون فقرات جلوگیری به عمل آورد تا حدی دور از منطق است. بااین حال، با فکر کردن به آینده و کمی رعایت موارد احتیاطی، بسیاری از افراد می توانند از مزایایی داشتن یک ستون فقرات سالم در زندگی بهره ببرند.

 1. رعایت حالت صحیح قرارگیری بدن به منظور کاهش فشار و استرس وارده بر کمر.
 2. داشتن بدن سالم نیازمند ورزش منظم است. قوی شدن عضلات شکم به حمایت از ستون فقرات کمک می کنند.
 3. ترک سیگار. نیکوتین جریان خون موردنیاز برای ارائه اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه ستون فقرات را کاهش می دهد.
 4. داشتن رژیم غذایی مناسب به حفظ وزن بدن در محدوده تعادل کمک کرده و فشار و استرس بیش ازحد بر ستون فقرات را کاهش می دهد.
 5. یاد بگیرید چگونه به صورت امن اجسام را بلند کرده و حمل نمایید. رعایت اصول ارگونومیک با انتخاب صندلی مناسب برای ستون فقرات، بستن دائم کمربند ایمنی در هنگام سفر و پوشیدن تجهیزات حفاظتی در ورزش، در نتیجه تفریح شما بی خطر و امن می گردد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح روشهای درمانی از قبیل تجویز دارو و فیزیوتراپی برای مبتلایان به روماتیسم ستون فقرات در نظر گرفته می شود که تا حد زیادی به کاهش درد، توان انجام کارهای روزمره و بهبود کلی وضعیت زندگی آنها می انجامد. شما می توانید جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03191011414 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

درمان دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

مزایا و معایب لیفت ابرو با نخ

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

بررسی دلایل و خطرات واسکولیت یا التهاب رگ

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سندرم ماه عسل چه عارضه ای است و چگونه درمان میشود؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رابطه ی مصرف قهوه و شکلات در سرطان پستان

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

انتظارات پس از هر جلسه لیزر موهای زائد

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی،پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عینک آنتی رفلکس چیست؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

هنگام ورزش چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علائم آسیب دیدگی عصب گردن

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

چند نکته در مورد HPV ویروس پاپیلومای انسانی

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آیا مصرف قرص های ضد بارداری با سرطان پستان ارتباط دارد؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آیا عدم تقارن بیضه ها خطرناک است؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

سونوگرافی غدد بزاقی دهان به چه دلیل انجام میشود؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پانچ صورت چیست؟دوره نقاهت پانچ صورت

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به مچ و ساق پا

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روش تنظيم سمعك چگونه است؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

علت و درمان بی اختیاری ادراری در زنان و مردان

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

آر اف بهتر است یا هایفوتراپی؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت از پوست برای پیشگیری از سرطان

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

نرمی استخوان یا راشیتیسم (ریکتز) چیست؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

انسفالیت مغزی چیست؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

تشخیص گیر افتادگی عصب با نوار عصب و عضله در کم کاری تیروئید

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت