دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

رگ به رگ شدن کمر چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drsalmanfallah.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول تلفن مطب : 91011414 - 031

کمر دارای ساختار پیچیده ای از استخوان ها و عضلات است که توسط غضروف ها، تاندون ها و رباط ها پشتیبانی و توسط شبکه ی بزرگی از رگ های خونی و شاخه های عصبی تغذیه می شود. کمر و خصوصاً ناحیه پایینی کمر (لومبار)، بخش زیادی از وزن بدن را در حین راه رفتن، دویدن، بلند کردن اجسام و سایر فعالیت ها، تحمل می کند؛ بنابراین کاملاً طبیعی است که این ناحیه مستعد بروز آسیب ها و مشکلات فراوانی از جمله کشیدگی و رگ به رگ شدن تاندون ها و رباط ها باشد. کشیدگی و رگ به رگ شدگی عضله ی لومبار (پایین کمر) رایج ترین دلیل درد پایین کمر است. کمر به علت عملکرد تحمل وزن و درگیری در حرکت، چرخیدن و خم شدن مستعد این کشیدگی است. کشیدگی عضله ی لومبار هنگامی رخ می دهد که فیبرهای عضلانی غیر به طور طبیعی کشیده یا پاره می شوند. رگ به رگ شدن کمر زمانی رخ می دهد که رباط ها، نوارهای سفت بافت هایی که استخوان ها را یکجا نگه می دارند، از اتصالات خود پاره می شوند. هر دوی این ها می توانند ناشی از آسیب ناگهانی یا استفاده زیاد تدریجی باشند. هنگامی که ستون فقرات لومبار کشیده یا رگ به رگ می شود، بافت نرم متورم می شود. این التهاب موجب درد می شود و ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی شود. کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. از روشهای درمان این عارضه طب فیزیکی است که در ادامه شرح میگردد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردهای مزمن کمر ، کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر و دردهای حاد در این ناحیه بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علل رگ به رگ شدن کمر

علت های رگ به رگ شدن در زیر بیان شده است:

عوامل خطر رگ به رگ شدن کمر

دیگر عوامل خطر رگ به رگ شدن کمر عبارتند از:

رگ به رگ شدن کمر

علائم رگ به رگ شدن کمر

 1. دردی که حتی بدون حرکت دادن کمر، بدتر می شود.
 2. گرفتگی عضلات کمر و یا اسپاسم عضلانی (انقباض ناگهانی و غیرارادی عضلات)
 3. کاهش کارایی و یا دامنه ی حرکتی کمر (مشکل در راه رفتن، خم شدن به سمت جلو یا کناره ها و یا ایستادن با کمر صاف)
 4. در برخی موارد ممکن است شخص در هنگام بروز آسیب در کمر خود احساس شنیدن صدا یا پاره شدن چیزی را داشته باشد.

تشخیص رگ به رگ شدن کمر

جمع آوری یک سابقه پزشکی و انجام تست های فیزیکی معمولاً برای تشخیص کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن کمر مناسب است.تاریخچه پزشکی شامل اطلاعاتی است در مورد علائم فعلی و همچنین زمان و چگونگی شروع علائم مانند شروع درد بعد از جراحت، ناگهانی اتفاق افتادن یا بدتر شدن وضعیت بدنی. تاریخچه پزشکی همچنین شامل اطلاعاتی است در مورد سطح ورزش معمولی، عادت های خواب و سابقه درمان های دارویی در گذشته.

تست های فیزیکی برای تعیین محدوده حرکات و انعطاف پذیری در کم، همچنین درعضله پشت ران، لگن یا استخوان خاصره است. تست کردن احساس درد در ناحیه تحتانی کمر، می تواند ناهنجاری های ستون فقرات که ممکن است منبع درد باشند را آشکار کند. تحریک ریشه های عصبی نیز ممکن است با استفاده از تست بالا گرفتن پاها مورد آزمایش قرار گیرد که می تواند آسیب هایی مانند فتق دیسک و یا تنگی نخاع را غیر محتمل بشمارد.

اگرچه یک آزمایش تصویربرداری مانند رادیوگرافی یا انجام تست MRI برای تشخیص آسیب عضلانی به ندرت مورد نیاز است، ممکن است برای بررسی سایر منابع ممکن درد، مانند شکستگی یا فتق دیسک ، به منظور اطمینان خاطر بیشتر تجویز گردد. در بیمارانی با سابقه نه چندان خوب یا بیمارانی که سابقه جراحت دارند، آزمایشات تصویربرداری معمولاً قبل از تمرینات محافظتی مورد نیاز است. به طور معمول، اول از همه رادیوگرافی انجام می شود و سپس اگر مورد مشکوکی در رادیوگرافی مشاهده شد، MRI تجویز می شود.

درمان رگ به رگ شدن کمر

استراحت

اگر رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر جدی باشد، پزشک استراحت یک الی دو روزه را توصیه می کند.

سرما درمانی

در طول 24 تا 48 ساعت اول، سرما درمانی کمک می کند تا تورم، گرفتگی ماهیچه و درد کاهش یابد، این روش جریان خون به مناطق آسیب دیده را کاهش می دهد.

گرما درمانی

پس از 48 ساعت اول، گرما درمانی استفاده می شود تا درد بیمار تسکین یابد. حرارت جریان خون را افزایش داده و درد را تسکین می دهد. اغلب در فیزیوتراپی از گرما درمانی بهره گرفته می شود تا بیماران برای کشش های ملایم و تمرینات مربوط به انعطاف پذیری آماده گردند.

استفاده از بریس های فشرده ساز

بریس های (کمربندهای طبی) فشرده ساز گزینه ی خوبی برای درمان پارگی عضلات محسوب می شوند، آنها ناحیه شکم و کمر را فشرده ساخته و پوشش مناسبی برای این مکان ها فراهم می کند. درنهایت فشرده سازی جریان خون ناحیه را افزایش می دهد، این امر می تواند در سرعت بخشیدن بهبودی بیمار مؤثر باشد.

بریس های محافظ برای بلند کردن اجسام

پوشیدن کمربندهای مخصوص بلند کردن اجسام، می تواند درد رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر را کاهش داده و از پاره شدن بیشتر و آسیب به رباط ها در آینده جلوگیری به عمل آورد. هنگام بلند کردن اجسام سنگین می توان به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی های احتمالی از این کمربندهای محافظ استفاده نمود.

داروها

داروها می تواند شامل مواد ضدالتهابی برای کاهش تورم، شل کننده های عضلانی برای کاهش گرفتگی عضلات و مسکن ها برای کاهش دردهای شدید، اما کوتاه مدت (دردهای حاد) باشد. اغلب رگ به رگ شدن و کشیدگی ها در عرض چند هفته بهبود می یابند.

لیزر درمانی

تحقیقات نشان می دهد که لیزر درمانی می تواند برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شود. شبیه سازی فرایندهای طبیعی بدن با استفاده از طبیعت شفابخش نور ممکن است برای شرایط خاصی از جمله رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات کمر مؤثر باشد. لیزر درمانی با استفاده از یک نوع خاص نور برای نفوذ به سطح پوست و بافت های زیرین جهت تحریک فرایندهای خود درمانی طبیعی بدن است. نتیجه آن می تواند بهبودی سریع تر و کاهش درد، تورم و التهاب را ایجاد کند.

فیزیوتراپی

اگر درمان های اولیه مؤثر نباشند، اغلب استفاده از درمان های فیزیوتراپی توصیه می گردد که می تواند ترکیبی از درمان های زیر باشد:

تمرینات هدفمند، بی حرکت نمودن موقت ناحیه، تحریک الکتریکی و TENS، اولتراسوند درمانی ، گرما درمانی مرطوب و تزریق در نقاط ماشه ای ، ماساژ درمانی. ورزش برای تقویت کمر و آموزش نکات ارگونومیک می تواند به جلوگیری از آسیب مجدد کمک نماید.

کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک برای درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی، شامل حرکات ملایم خاص که به آن «درمان دستی ستون فقرات» نیز گفته می شود است که برای کمک به بازگرداندن عملکرد ناحیه کمر صورت می پذیرد.

پی آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت که معمولاً با نام PRP شناخته می شود، خون انسان است که گرفته شده و جدا شده است و غلظت پلاکت ها را بالاتر از مقادیر طبیعی تولید می کند. پلاکت ها سلول های انعقادی خون هستند؛ اما همچنین دارای پتانسیل بالایی در افزایش بهبود و درمان عضلات، تاندون و رباط ها هستند. عوامل رشد آزاد شده توسط پلاکت ها سلول های ترمیم کننده را به کار می گیرند که می تواند باعث افزایش ترمیم بافت شده و بهبود بافت نرم را تسریع بخشد و می تواند در تسکین کمردرد نیز مؤثر باشد.

ورزش درمانی

تمرینات درد کمر که با جهت گیری به سمت قرارگیری راحت بیمار در مواضع مختلف صورت می پذیرد، می تواند برای درمان رگ به رگ شدن و یا کشیدگی کمر استفاده شود؛ بنابراین ترکیب تمرینات ورزشی غیر شدید با فعالیت های ملایم، راهی برای انعطاف پذیری و قوی ماندن بیمار در عین کاهش درد کمر، محسوب می شود.

سه گروه اصلی تمرینات ورزشی برای این بیماری وجود دارد:

 1. تمرینات کششی
 2. تمرینات تقویتی
 3. تمرینات ایروبیک

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

پیشگیری از رگ به رگ شدن کمر

این موضوع که می توان از تمام مشکلات ستون فقرات جلوگیری به عمل آورد تا حدی دور از منطق است. بااین حال، با فکر کردن به آینده و کمی رعایت موارد احتیاطی، بسیاری از افراد می توانند از مزایایی داشتن یک ستون فقرات سالم در زندگی بهره ببرند.

 1. رعایت حالت صحیح قرارگیری بدن به منظور کاهش فشار و استرس وارده بر کمر.
 2. داشتن بدن سالم نیازمند ورزش منظم است. قوی شدن عضلات شکم به حمایت از ستون فقرات کمک می کنند.
 3. ترک سیگار. نیکوتین جریان خون موردنیاز برای ارائه اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه ستون فقرات را کاهش می دهد.
 4. داشتن رژیم غذایی مناسب به حفظ وزن بدن در محدوده تعادل کمک کرده و فشار و استرس بیش ازحد بر ستون فقرات را کاهش می دهد.
 5. یاد بگیرید چگونه به صورت امن اجسام را بلند کرده و حمل نمایید. رعایت اصول ارگونومیک با انتخاب صندلی مناسب برای ستون فقرات، بستن دائم کمربند ایمنی در هنگام سفر و پوشیدن تجهیزات حفاظتی در ورزش، در نتیجه تفریح شما بی خطر و امن می گردد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح روشهای درمانی از قبیل تجویز دارو و فیزیوتراپی برای مبتلایان به روماتیسم ستون فقرات در نظر گرفته می شود که تا حد زیادی به کاهش درد، توان انجام کارهای روزمره و بهبود کلی وضعیت زندگی آنها می انجامد. شما می توانید جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

علل و درمان کمر درد مزمن ایدیوپاتیک

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-08-08تاریخ بروز رسانی : 1401-08-14

با وجود کمردرد راحت بخوابید

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-02-19تاریخ بروز رسانی : 1401-02-21

آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

فیزیوتراپی بیماران سکته مغزی

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

متخصص درمان ریشه مجدد دندان

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آشنایی با درمان های دستی یا کایروپراکتیک

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

علت، تشخیص و درمان خال بکر

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

برای کبد چرب چه روغن هایی مفید هستند؟

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

درمان جوش های سر سیاه با میکرودرم ابریژن

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

میکرودرم روشی مؤثر برای شادابی و جوانسازی پوست

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

[ 1401-08-25 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

چرا پوست تاول میزند؟

[ 1401-08-21 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو

[ 1401-08-21 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

بیماری ازگود اشلاتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

[ 1401-08-21 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

میخچه و پینه دست و پا؛ از علل و علائم تا درمان

[ 1401-08-21 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان تعریق کف دست با بوتاکس

[ 1401-08-21 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربرد تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیوگرافی

[ 1401-08-21 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پیشگیری از افتادگی مثانه

[ 1401-08-21 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

وقتی رنگ پوست تغيير ميكند نگران چه چیز باشیم؟

[ 1401-08-21 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آشنایی با عضلات پا

[ 1401-08-21 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تومور بدخیم چشم چگونه درمان میشود و چه علائمی دارد؟

[ 1401-08-21 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

میکرودرم روشی مؤثر برای شادابی و جوانسازی پوست

[ 1401-08-21 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علت بی حسی پا در مبتلایان به دیسک کمر و سیاتیک

[ 1401-08-21 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت، تشخیص و درمان خال بکر

[ 1401-08-21 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر استفاده از روگین برای درمان ریزش مو

[ 1401-08-21 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه زمان باید برای درمان گودی کمر به پزشک مراجعه کرد؟

[ 1401-08-21 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

[ 1401-08-21 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو میشود؟

[ 1401-08-21 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

[ 1401-08-21 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا برای درمان آکنه داکسی سایکلین تجویز می‏شود؟

[ 1401-08-17 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درباره بیماری سل چه می دانید؟

[ 1401-08-17 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

روماتیسم ستون فقرات (اسپوندیلیت آنکیلوزان) چیست؟

[ 1401-08-17 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت