دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری

علت ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]آدرس وب سایت : www.drsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم تلفن مطب : 35548081 - 031

بسیاری از چیزها می توانند باعث ایجاد لکه های سفید روی ناحیه تناسلی شما شوند. به عنوان مثال، ممکن است ناشی از شرایطی باشد که شما با آن متولد شده اید، یا اگر به اندازه کافی حمام نکنید، ممکن است ایجاد شوند. لکه های سفید نیز می توانند یکی از علائم رایج برخی از عفونت های مقاربتی (STIs) هستند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث بروز دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شود و همچنین چگونگی درمان آن ها به خواندن مطلب ادامه دهید.

کلینیک اورولوژی دکتر پیمان صالحی در اصفهان، ارائه دهنده خدمات تشخیصی - درمانی در زمینه بیماریها و اختلالات سیستم ادراری در مردان و زنان، همچنین بیماریهای تناسلی، ناتوانی جنسی و ناباروری مردان به مراجعین محترم می باشد. لطفا جهت رزرو نوبت و کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 35548081-031 اقدام فرمایید.

علت و درمان دانه های سفید روی اندام تناسلی

1. موهای روییده به سمت داخل بدن :

این موهای روییده زمانی اتفاق می افتند که موهای کوتاه شده یا تراشیده شده فر خورده و به سمت عقب در پوست رشد می کنند و منجر به تحریک پوست شده و می تواند باعث عفونت شود.
اگر عفونت رخ دهد، می تواند چرک پر از باکتری تولید کند که باعث می شود لکه های تحریک کننده سفید به نظر برسند. این لکه ها ممکن است خارش ایجاد کنند، اما از خاراندن یا تلاش برای بیرون زدن آنها خودداری کنید. انجام این کار می تواند عفونت را بدتر کند.

درمان موهای روییده به سمت داخل بدن:

موهای رشد کرده معمولا موقتی هستند و اغلب بدون درمان برطرف می شوند. اگر می خواهید روند بهبودی را تسریع کنید، می توانید:

اگر پس از یک هفته درمان خانگی، موها از روی پوست آزاد نشدند، با پزشک یا سایر متخصصان صحبت کنید. آنها می توانند با استفاده از یک سوزن استریل موها را بردارند و یک کرم آنتی بیوتیک برای کمک به جلوگیری از عفونت تجویز کنند.

علت ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

2. پاپول آلت تناسلی:

پاپول های آلت تناسلی ردیف هایی از توده های کوچک سفید رنگ در اطراف سر یا کلاهک آلت تناسلی شما هستند. پاپول های آلت تناسلی بی ضرر هستند. مشخص نیست که چه چیزی باعث آنها می شود، اما آنها با هیچ بیماری یا STI مرتبط نیستند.

درمان پاپول آلت تناسلی:

پزشک معمولاً برداشتن پاپول ها را توصیه نمی کند مگر اینکه پاپول ها باعث اضطراب یا استرس شما شوند.
گزینه های ممکن برای حذف عبارتند از:

3. جوش:

جوش ها زمانی ایجاد می شوند که بافت مرده یا چربی در منافذ پوست گیر کند و باعث انسداد شود. این اجازه می دهد تا باکتری ها رشد کنند و منافذ را با چرک آلوده پر کنند. چرک عفونی همان چیزی است که سر یک جوش را سفید نشان می دهد.
جوش ها معمولا بی ضرر هستند و به مرور زمان برطرف می شوند. بهتر است جوش را برای خارج ساختن چرک دستکاری نکنید. چرا که ممکن است التهاب را بدتر کند یا منجر به زخم های دائمی شود. سعی کنید اجازه دهید جوش ها خود به خود ناپدید شوند.

درمان جوش:

شما می توانید با استفاده از بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک در ناحیه آسیب دیده به بهبود اکثر جوش ها کمک کنید. این به پاکسازی باکتری ها، چربی و سلول های اضافی پوست کمک می کند. با این حال، از استفاده از داروهای آکنه که برای صورت یا سایر قسمت های بدن شما استفاده می شود، در آلت تناسلی خودداری کنید.

4. بالانیت:

بالانیت زمانی رخ می دهد که پوست سر آلت تناسلی شما تحریک یا متورم شود. لکه های سفید در اطراف سر آلت تناسلی و پوست ختنه گاه شما می تواند یک علامت باشد.
علائم دیگر عبارتند از:

درمان بالانیت:

5. خارش جوک:

خارش جوک که به عنوان کچلی نیز شناخته می شود، در صورتی که قارچ ها ناحیه اطراف اندام تناسلی، باسن و ران شما را آلوده کنند، رخ می دهد. معمولاً با تعریق بیش از حد همراه است، به همین دلیل است که اغلب در ورزشکاران دیده می شود.
خارش جوک همچنین می تواند به دلیل رشد بیش از حد قارچ در اطراف اندام تناسلی شما ناشی از عدم رعایت بهداشت یا چاقی باشد.
علاوه بر لکه های سفید، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

درمان خارش جوک:

اتخاذ شیوه های بهداشتی خوب می تواند به رفع سریع خارش جوک کمک کند که شامل:

همچنین می توانید از کرم ضد قارچ بدون نسخه (OTC) مانند کلوتریمازول یا پماد استروئیدی مانند هیدروکورتیزون برای کمک به کاهش علائم خود استفاده کنید. اگر علائم شما پس از یک یا دو هفته از بین نرفت، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها ممکن است یک ضد قارچ مانند تربینافین را برای رفع عفونت تجویز کنند.

6. کیست پیلار:

کیست های پیلار زمانی ایجاد می شوند که فولیکول مو با کراتین، پروتئینی که ناخن ها و موها را می سازد، پر شود. این می تواند باعث ایجاد یک برآمدگی سفید یا قرمز در جایی که فولیکول است ظاهر شود. این کیست ها معمولاً در نواحی موی متراکم مانند پوست سر یا کیسه بیضه ایجاد می شوند و اغلب به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. اگر عفونی شوند ممکن است متورم شوند و بزرگ تر، تحریک کننده تر و دردناک تر شوند.

درمان کیست پیلار:

اگر شک دارید که کیست پیلار دارید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:

7. فولیکولیت:

فولیکولیت زمانی اتفاق می افتد که فولیکول هایی که موهای شما را نگه می دارند ملتهب یا عفونی شوند. این ممکن است ناشی از عفونت باکتریایی، عفونت قارچی یا رشد مو باشد. اگرچه فولیکولیت می تواند خارش دار باشد، اما معمولاً مضر نیست مگر اینکه ناشی از عفونتی باشد که درمان نشده باشد.
علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان فولیکولیت:

فولیکولیت معمولاً با کرم ضد باکتری یا ضد قارچ OTC مانند نئوسپورین یا تراسیل قابل درمان است.
اگر وضعیت شما در عرض یک هفته بهبود نیافت، با یک متخصص صحبت کنید. آنها ممکن است آنتی بیوتیک های تجویزی مانند سفالکسین یا داکسی سایکلین را توصیه کنند.
در موارد شدید، ممکن است به روش هایی برای تخلیه و پاکسازی عفونت های بزرگتر نیاز باشد.
اگر اغلب به فولیکولیت مبتلا می شوید، یک متخصص ممکن است لیزر درمانی را برای برداشتن فولیکول های مو توصیه کند.

8. لکه های فوردایس:

لکه های فوردایس زمانی اتفاق می افتند که غدد چربی، که پوست شما را مرطوب می کنند و معمولاً توسط لایه بیرونی پوست شما پوشانده می شوند، بزرگ شده و به صورت لکه های سفید ریز ظاهر می شوند. این لکه ها بی ضرر هستند . آنها می توانند تقریباً در هر نقطه از بدن شما ظاهر شوند، از جمله کیسه بیضه و آلت تناسلی. شما معمولاً با آنها به دنیا می آیید، اگرچه ممکن است تا زمانی که به بلوغ نرسیده اید ظاهر نشوند.

درمان لکه های فوردایس:

معمولاً درمانی توصیه نمی شود مگر اینکه بخواهید آنها را حذف کنید. گزینه های شما برای حذف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

9. مولوسکوم کونتاژیوزوم:

یک اختلال ویروسی مزمن پوستی که با گروه هایی از دانه های صورتی کوچک، صاف و بدون درد همراه با فرورفتگی مرکزی مشخص می شود که هنگام فشرده شدن مایعی شیری رنگ تولید می کنند. این بیماری می تواند از طریق تماس پوست به پوست، رابطه جنسی با فرد مبتلا، یا به اشتراک گذاشتن لباس ها، حوله ها یا سایر اشیاء آلوده منتقل شود.

درمان مولوسکوم کونتاژیوزوم:

اغلب اوقات، این برجستگی ها بدون درمان از بین می روند. اما اگر ضایعات شما بزرگ است یا به شکل دیگری باعث ناراحتی شما می شود، پزشک ممکن است توصیه کند:

10. عفونت قارچی آلت تناسلی:

عفونت قارچی آلت تناسلی یک عفونت قارچی ناشی از قارچ کاندیدا آلبیکنس است. این بیماری می تواند از طریق رابطه جنسی با فردی که دارای عفونت قارچی است یا با رعایت نکردن بهداشت تناسلی سرایت کند. اگر عفونت قارچی دارید، علائم معمولا در اطراف سر آلت تناسلی یا زیر پوست ختنه گاه شما ظاهر می شود. علائم دیگر عبارتند از:

درمان عفونت قارچی آلت تناسلی:

پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی معمولاً برای از بین بردن عفونت کافی هستند. گزینه های رایج آن عبارتند از:

11. زگیل تناسلی در نتیجه HPV:

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک بیماری مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم یا سایر روش های مانع منتقل می شود. علامت این زگیل ها شبیه برجستگی های گوشتی سفید یا قرمز هستند و ممکن است در اطراف کیسه بیضه و ناحیه تناسلی شما ظاهر شوند. زگیل تناسلی معمولا طولانی مدت باقی نمی ماند یا عوارض طولانی مدت ایجاد نمی کند. اگر سیستم ایمنی بدن شما به خطر بیفتد، یا اگر عفونت را با چندین شریک جنسی منتقل کنید، ممکن است مدت بیشتری باقی بمانند.

درمان زگیل تناسلی:

اگر مشکوک به زگیل تناسلی یا HPV هستید، برای تشخیص به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. آنها ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:

12. تبخال تناسلی:

تبخال یک عفونت ویروسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. تاول هایی که شبیه برجستگی های سفید یا قرمز هستند، یک علامت رایج هستند. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان تبخال تناسلی:

اگر مشکوک هستید که از ویروس هرپس سیمپلکس تاول دارید، برای تشخیص به یک متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنید. متخصص احتمالاً داروهای ضد ویروسی را برای کمک به بدن شما برای مبارزه با عفونت تجویز می کند. اگرچه این داروها نمی توانند ویروس را از بین ببرند، اما می توانند به سرعت بخشیدن به زمان بهبود زخم ها و کاهش درد کمک کنند.
گزینه های رایج عبارتند از:

این داروها ممکن است در اولین علائم شیوع برای کمک به کاهش علائم شما مصرف شوند. پزشک همچنین ممکن است پمادهای بی حس کننده مانند لیدوکائین را برای کمک به کاهش ناراحتی شما توصیه کند.

13. سفلیس:

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که می تواند باعث ایجاد زخم های سفید روی بیضه ها و آلت تناسلی شود. این در نتیجه عفونت با ترپونما پالیدوم، یک باکتری بسیار عفونی رخ می دهد. سفلیس درمان نشده می تواند عواقب جدی برای سلامتی، از جمله فلج و زوال عقل داشته باشد.

درمان سفلیس:

افراد مبتلا به سفلیس نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارند. آنها باید در اسرع وقت دوره درمان را آغاز کنند، زیرا امکان جبران آسیب دائمی که این بیماری ایجاد می کند وجود ندارد. حتی پس از درمان موفقیت آمیز، فرد ممکن است در تاریخ بعدی دوباره به سفلیس مبتلا شود.

اینستاگرام دکتر پیمان صالحی

جلوگیری از بروز دانه های سفید روی اندام تناسلی:

  1. دانه های سفید روی اندام تناسلی می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات، از خوش خیم تا جدی تر باشد.
  2. بسیاری از مسائل مربوط به فولیکولیت است که فولیکول های مو ملتهب است. عفونت های مقاربتی و قارچ ها (مانند خارش جوک) نیز می توانند باعث ایجاد لکه های سفید شوند.
  3. از آنجایی که این لکه های سفید می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، پیشگیری از آنها ارتباط مستقیمی با پیشگیری از علل خاص دارد.
  4. رعایت بهداشت خوب (به ویژه پس از اصلاح و فعالیت بدنی) با استفاده از روش های مانع در حین رابطه جنسی دو راه موثر برای جلوگیری از بسیاری از علل معمول لکه های سفید است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

لکه های سفیدی که روی اندام تناسلی ظاهر می شوند همیشه دلیلی برای نگرانی نیستند. آنها معمولا در عرض چند روز یا چند هفته ناپدید می شوند. اگر علائم شما بیش از یک یا دو هفته طول بکشد، برای تشخیص به پزشک یا سایر متخصصان مراجعه کنید.
در صورت تجربه موارد زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

در صورت عدم درمان، STI می تواند منجر به عوارض طولانی مدت شود، بنابراین اگر مشکوک هستید که علت آن باشد، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

امروزه یکی از مقولات مطرح و مورد توجه، مسئله مشکلات جنسی و فقدان عملکرد جنسی مناسب در بین زوجین است که می تواند موجب بسیاری از اختلافات بین همسران باشد. همشهریان گرامی در صورتی که با چنین معضلاتی روبرو هستید؛ باید به یک سکس تراپیست در اصفهان مراجعه نمایید تا با دریافت راهکارهای مناسب از این افراد، بتوانید به زندگی جنسی خود سر و سامان دهید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آشنایی با عفونت کچلی یا قارچ کشاله ران

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درمان ریزش مو سکه ای با تزریق کورتون رقیق شده

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رفع نکروز ناشی از تزریق ژل هیالورونیک اسید

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

مزاج شناسی و اصلاح طبع در طب سنتی ایرانی

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

ناشنوایی چیست و آیا ناشنوایی درمان دارد ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

کاربردها و مزایای پلاسماجت یا پلاسمای صورت

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت