دکتر محسن سلیمانی - پوست و مو

بوتاکس و فیلر چه تفاوتهایی با هم دارند؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drsoleimani.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین تلفن مطب : 36290689 - 031

یکی از پرطرفدارترین روش هایی که این روزها به منظور جوانسازی و بهبود ظاهر پوست مورد استفاده قرار می گیرند، تکنیک های تزریق هستند. استقبال مردم از این روش ها سبب شده تا روز به روز متدهای جدیدی عرضه و در بازار معرفی شوند. در این میان تزریق فیلر و بوتاکس بیشتر از هر چیزی توانسته در بین اغلب افراد محبوبیت زیادی پیدا کنند. همین موضوع نیز سبب ایجاد سردرگمی در افرادی شده که به دنبال روشی مناسب و ایده آل برای جوان کردن خود هستند. تصمیم نهایی در مورد اینکه کدام گزینه برای شما مناسب است باید بعد از انجام بررسی های لازم توسط پزشک گرفته شود.

برای اینکه بتوان به بهترین نتیجه بعد از انجام هر عملیات زیبایی بر روی پوست رسید به غیر از انتخاب پزشک و کلینیک معتبر، انتخاب روش صحیح نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به همین دلیل در این زمینه نیز قبل از گرفتن تصمیم نهایی باید در مورد تفاوت تزریق بوتاکس و فیلر اطلاعات کافی حاصل شود. برای درمان چین و چروک های دینامیک (چروک های ناشی از حرکات عضلات) بوتاکس انتخاب مناسب تری خواهد بود. این چروک ها به طور طبیعی در اطراف دهان، چشم و ابرو ایجاد می شود و با افزایش سن عمیق تر خواهند شد. تزریق بوتاکس، درمان مناسبی برای خطوط ریز ناشی از شکستن یا تجزیه کلاژن نیست که در این صورت از فیلر استفاده می شود.

شما می توانید برای تزریق ژل و بوتاکس به کلینیک بهین در اصفهان مراجعه نمایید. این مرکز با سالها تجربه در زمینه های مختلف پوست، کاشت مو ، زیبایی و لیزر می تواند نتایج بسیار درخشانی را به شما ارائه نماید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36290689-031 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد بوتاکس

بوتاکس نوعی آرام بخش عضلانی محسوب می شود. بوتاکس از طریق باکتری های تصفیه شده موجب منجمد و فلج شدن عضلات می شود و خطوط چین و چروک های ناشی از حالات صورت را کاهش می دهد. همچنین می توانید از این روش برای درمان اختلالات عصبی که موجب ضعف عضلانی می شوند، استفاده کنید. همین طور می توان گفت برای درمان میگرن و دیگر بیماری ها به کار گرفته می شود. مهم ترین کاربرد بوتاکس درمان چین و چروک های صورت است.
به طور طبیعی چین و چروک های صورت در اطراف چشم، دهان و بین ابروها ایجاد و با افزایش سن عمیق تر می شوند. تزریق بوتاکس در نزدیکی چین و چروک ها موجب شل شدن عضلات می شود. عدم امکان حرکت عضلات، موجب کاهش چین و چروک های دینامیک می شود. بوتاکس برای خطوط نازک در اثر شکست کلاژن پوست به کار گرفته نمی شود. متخصصان زیبایی، تزریق را داخل عضلات پوست انجام می دهند که موجب از بین رفتن چروک های خاص و درمان آنها می شود. فرایند تزریق تنها چند دقیقه طول می کشد و بعد از دوهفته تأثیرگذاری آن مشاهده می شود.

کاربرد فیلر

فیلر، ژل هایی هستند که در برخی از نواحی به دلیل افزایش سن نازک و خالی شده اند را پر می کنند. به طورکلی با افزایش سن حجم چین وچروک در اطراف لب ها، چشم ها و گونه ها بیشتر می شود. معمولاً از این نوع تزریق برای درمان خط لبخند استفاده می شود، هرچند برای پرکردن حجم لب ها، گونه ها، حجم دهی و زاویه سازی فک و گونه نیز کاربرد دارد. در برخی از مواقع برای محو کردن اسکارهای پوستی بر روی دست از فیلرها استفاده می کنند. به طور معمول با ازبین رفتن کلاژن و خاصیت ارتجاعی در پوست، چین وچروک ها ظاهر می شوند. با تزریق فیلر می توانید اقدام به تحریک کلاژن سازی پوست کنید. از آنجایی که فیلرها دارای انواع مختلفی هستند؛ بنابراین تأثیر و ماندگاری متفاوتی دارند. برخی از فیلرها دارای ماندگاری 6 ماه و بعضی دیگر تا 2 سال یا بیشتر طول می کشند.

روش های تزریق بوتاکس و فیلر

روش ها و متد های تزریق بوتاکس و تزریق ژل بسیار مشابه به یکدیگر هستند و تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. مراحل کار که در ادامه ذکر خواهد شد، اصولی ترین مراحل برای تزریق بوتاکس و تزریق ژل می باشند؛ اما ممکن است برخی از پزشکان سلیقه و متد خاص خود را داشته و کمی با روش ذکر شده تفاوت هایی داشته باشد.

بوتاکس و فیلر

مراحل تزریق بوتاکس

در تزریق بوتاکس ابتدا پزشک معالج قبل از تزریق، ناحیه مورد نظر را با دقت معاینه و بررسی می کند تا مطمئن شود که تا چه میزان به داروی بوتاکس برای تزریق کردن نیاز بوده و باید به چه نقاطی تزریق شود تا نتیجه ای مطلوب و خوب برای شخص رقم بخورد. سپس پزشک با استفاده از یک داروی بی حس کننده موضعی، ناحیه هدف را بی حس می کند تا هنگام فرو کردن سرنگ به ناحیه مورد نظر دردی احساس نشود. در انتها با استفاده از سرنگ های کوچک، داروی بوتاکس را به صورت هدفمند و با دقت و ظرافت بالا، به نواحی مورد نیاز تزریق می نماید و به این صورت فرآیند تزریق بوتاکس به اتمام می رسد.

مراحل تزریق ژل

در تزریق ژل نیز پزشک همانند مراحل و روش تزریق بوتاکس، ناحیه هدف را بررسی کرده و مقدار ژل مورد نیاز را تعیین می کند. سپس با تزریق بی حس کننده به ناحیه مورد نظر، اندام هدف را بی حس کرده و ژل را تزریق می کند.

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس و فیلر

فرق فیلر با بوتاکس

بوتاکس بهترین گزینه برای چروک های ناشی از حرکت ماهیچه ها است؛ چرا که باعث کاهش تحرک و قابل مشاهده بودن آنها می شود. این چروک ها زمانی ایجاد می شوند که چهره در حال نشان دادن عواطف یا ایجاد حالت ها است. ژل یا پرکننده های صورت برای چروک های ثابت و غیر متحرک مناسب هستند که حتی زمانی که چهره شما آرام است و هیچ احساسی را نشان نمی دهد نیز قابل مشاهده اند. این نواحی خالی و فرورفته هستند و اگر با پرکننده های پوست پر شوند، بسیار مفید خواهد بود. هر دو روش بوتاکس و تزریق فیلر (ژل) در جوانسازی پوست و رفع چروک های پوستی مؤثر می باشد؛ اما هر کدام دارای ویژگی های منحصر به خود هستند که با توجه به مشکلات پوستی هر فرد روش مناسب توسط پزشک اتخاذ می گردد. بوتاکس با فلج سازی عضلات و ژل با پر نمودن چین و چروک ها، مشکل پوست را رفع می نماید.

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

بوتاکس سم بوتولونیوم نوع A می باشد که عضلات و عصب های حرکتی ناحیه تزریق را ریلکس یا اصطلاحاً فلج نموده و منجر به رفع چین و چروک می گردد. نتیجه تزریق بوتاکس معمولاً پس از 2 هفته کاملاً قابل مشاهده می باشد در تزریق ژل که نوعی پرکننده یا فیلر محسوب می شود خطوط پوستی و ناهمواری های پوستی نیز مسطح می گردد و همچنین گاهی به منظور حجم دهی مورد استفاده قرار می گیرد. ژل های پرکننده انواع مختلفی دارد که جهت تزریق در مناطق مختلف پوست استفاده می شود و تفاوت آنها در ساختار مولکولی می باشد. برخی ژل ها به منظور پرکردن خطوط اخم و لبخند و ... به کار می رود و برخی دیگر جهت حجم دهی لب و... که با توجه به موضع تزریق ژل مناسب استفاده می گردد. نتیجه تزریق ژل با در نظر گرفتن تورم حاصل از تزریق بلافاصله قابل مشاهده می باشد.

برای خط خنده بوتاکس بهتر است یا ژل؟

بوتاکس نمی تواند خط خنده را به طور کامل از بین ببرد. تزریق ژل خط خنده یکی از بهترین و کم عوارض ترین روش های درمان خط خنده است. تزریق فیلر باعث پر شدن چروک ها می شود و در نتیجه سطح پوست را هموار می سازد. فیلرها باعث افزایش تولید کلاژن می شوند. کلاژن یک پروتئین است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و باعث بازسازی پوست می شود. تولید این ماده به مرور زمان و افزایش سن کاهش پیدا می کند.

ماندگاری فیلر بیشتر است یا بوتاکس

به طور کلی ماندگاری بوتاکس و فیلر به عمق چین و چروک و خطوط پوستی شما و همچنین جنس پوستتان بستگی دارد. ماندگاری بوتاکس معمولاً به برند بوتاکس و تخصص پزشک بستگی دارد؛ اما بین ۹ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. ماندگاری فیلر هم به توجه به نوع فیلر، بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام دارد. به طور کلی فیلر، دوام و ماندگاری بالاتری به نسبت بوتاکس دارد.

کاندید نامناسب تزریق بوتاکس و فیلر

عوارض جانبی بوتاکس و فیلر

خطرات بوتاکس و عوارض جانبی

بوتاکس تنها برای افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند، پیشنهاد می شود. عوارض احتمالی تزریق بوتاکس شامل موارد زیر خواهند بود:

 1. کبودی در محل تزریق
 2. افتادگی پلک ها که می تواند چندین هفته طول بکشد.
 3. قرمزی و سوزش چشم
 4. سردرد

خطرات فیلر و عوارض جانبی

فیلرهای پوستی نسبت به بوتاکس احتمال خطرات و عوارض جانبی بیشتری دارند. با این حال عوارض جانبی شدید، نادر است. عوارض جانبی خفیف تا متوسط معمولاً طی دو هفته از بین می روند. برخی از عوارض جانبی عبارتند از:

 1. واکنش آلرژیک
 2. کبودی
 3. عفونت
 4. خارش
 5. بی حسی
 6. قرمزی
 7. جای زخم
 8. در موارد شدید ممکن است تورم طولانی مدت صورت ایجاد شود. بسته های یخ می توانند به کاهش بی حسی موقت و تورم کمک کنند. بهتر است که برای کم کردن خطر ابتلا به این عوارض جانبی، آزمایش آلرژی انجام شود.

صفحه اينستاگرام دکتر سليماني

قیمت بوتاکس و فیلر

به طور کلی تزریق بوتاکس نسبت به تزریق فیلر ارزان تر است. البته هزینه تزریق هر کدام از این دو ماده، به ناحیه تزریق و مقدار تزریق بستگی دارد؛ زیرا تنوع فیلر ها زیاد است و در نواحی مختلف بدن و با اهداف متفاوت تزریق می شوند. هزینه تزریق فیلر می تواند طیف بسیار گسترده ای داشته باشد.

اگر از فقدان موهای خود رنج می برید، می توانید با پیوند مو مشکل خود را حل کنید. بزرگترین مزیت پیوند مو این است که فرد اعتماد به نفس خود را بازمی یابد. در کلینیک بهین اصفهان از بهترین روشهای کاشت و پیوند مو بهره گرفته شده است تا نتایجی رضایت بخش و شگفت انگیز برایتان به ارمغان آید. در این مرکز از روشهای کاشت مو شامل کاشت مو به روشFUT و FIT برای ایجاد نتیجه ای طبیعی استفاده می شود. مورد قابل ذکر آن است که شما می توانید بر اساس میل خود موهای پیوند یافته را حفظ کنید، آنها را رنگ کنید، مواد آرایشی بزنید، بشویید و با هر مدل مویی آراسته کنید. به منظور دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت می توانید با شماره تلفن 03136290689 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

مزایا و معایب لیفت ابرو با نخ

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

بررسی دلایل و خطرات واسکولیت یا التهاب رگ

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سندرم ماه عسل چه عارضه ای است و چگونه درمان میشود؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رابطه ی مصرف قهوه و شکلات در سرطان پستان

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

انتظارات پس از هر جلسه لیزر موهای زائد

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی،پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عینک آنتی رفلکس چیست؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

هنگام ورزش چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علائم آسیب دیدگی عصب گردن

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

چند نکته در مورد HPV ویروس پاپیلومای انسانی

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آیا مصرف قرص های ضد بارداری با سرطان پستان ارتباط دارد؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آیا عدم تقارن بیضه ها خطرناک است؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

سونوگرافی غدد بزاقی دهان به چه دلیل انجام میشود؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پانچ صورت چیست؟دوره نقاهت پانچ صورت

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به مچ و ساق پا

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روش تنظيم سمعك چگونه است؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

علت و درمان بی اختیاری ادراری در زنان و مردان

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

آر اف بهتر است یا هایفوتراپی؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت از پوست برای پیشگیری از سرطان

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

نرمی استخوان یا راشیتیسم (ریکتز) چیست؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

انسفالیت مغزی چیست؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

تشخیص گیر افتادگی عصب با نوار عصب و عضله در کم کاری تیروئید

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت