دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

منوال تراپی کمر چه کاربرد هایی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drsalmanfallah.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول تلفن مطب : 91011414 - 031

در ستون فقرات انسان، مهره ها، دیسک های بین مهره ای، مفاصل بین مهره ها، عروق، اعصاب و ... همگی با نظم دقیقی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و توانمندی ایستایی انسان را فراهم می کنند. هرگونه بهم خوردگی این نظم حتی در حد خیلی کم، موجب بروز اختلالاتی از جمله درد و گرفتگی می شود. درد کمر یکی از علل اصلی ناتوانی جسمانی و ناتوانی حرکتی در سراسر جهان محسوب می گردد. هنوز مطالعات کلینیکی گسترده ای در تمام زمینه های درمان دستی انجام نشده است؛ اما تحقیقات محدود در این زمینه نشان می دهد که درمان دستی می تواند در تسکین و یا حتی از بین رفتن درد مؤثر باشد.

در هر صورت منوال تراپی یک روش جدید در درمان فیزیوتراپی است که نتایج درمان به کمک این روش تا به حال مؤثر بوده است؛ زیرا اغلب دردهایی که به وضوح دارای منشأ ستون فقرات هستند را به صورت قابل ملاحظه بهبود داده است. حرکت دادن مفاصل با سرعت و در جهات معین و جا اندازی مفاصل یا بافت های نرم کشش عضلات و مفاصل، ماساژ عمقی بافت نرم، جا اندازی مفاصل یا بافت های نرم و تکنیک های فشاری در این روش به کار می روند. منوال تراپی به بهبود سریع تر وضعیت بیمار و همچنین از بین بردن اختلالات عملکردی کمک می کند.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می توانید با روشهای درمان بدون جراحی ، به رفع و بهبود درد کمر بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

منوال تراپی کمر چه کاربرد هایی دارد؟

منوال تراپی کمر

منوال تراپی کمر برای چه بیمارانی مناسب است؟

استفاده از متد درمانی منوال تراپی فاقد محدودیت می باشد و تمام بیمارانی که دچار درد مفاصل هستند می توانند به وسیله منوال تراپی تحت درمان قرار گیرند، البته این نکته را نیز باید در نظر داشت اقدامات مراقبتی لازمه اولیه تمام روش های درمانی می باشند، منوال تراپی کمر اصولاً برای بیمارانی که دچار گرفتگی و یا اسپاسم عضله، همارترز، لقی مفصل و تعویض مفصل می باشند کاملاً توصیه می شود. این گونه بیماران در یک دوره درمانی 60 روزه منوال تراپی می توانند سلامتی کامل خود را به دست آورند. مورد دیگر در مورد بیماران مبتلا به کمر درد می باشد که در بین عموم افراد شایع شده است و بیشترین مورد مراجعه به دلیل فرسایش مهره ها و یا دیسک کمر می باشد.

موارد منع استفاده از منوال تراپی

منوال تراپی علاوه بر تمام مزایای خود در مواقع خاصی نیز توصیه نمی شود که عبارتند از:

  1. ابتلا به بیماری های خاص: اگر شما دچار بیماری های خاصی هستید به هیچ وجه منوال تراپی را به شما توصیه نمی کنیم؛ زیرا ممکن است موجب اختلال در بدن شما شود.
  2. خونریزی داخلی مفاصل: اگر مفاصل شما دچار خون ریزی داخلی باشند هیچگاه نباید به سراغ منوال تراپی بروید؛ زیرا ممکن است متحمل آسیب جدی شوید.
  3. نرمی مفاصل: نرمی مفاصل دیگر عاملی است که در صورت وجود آن هیچگاه استفاده از منوال تراپی توصیه نمی شود؛ زیرا ممکن است به مفاصل آسیب وارد شود.
  4. جراحی تعویض مفاصل: اگر شما تحت عمل جراحی مفاصل قرار گرفته باشید به هیچ وجه نباید به سراغ منوال تراپی بروید؛ زیرا همان طور که می دانید در این روش تکنیک های ماساژ به کار برده می شود و با فشاری که به مفاصل می آید ممکن است به مفاصل آسیب دیده آسیب بزند.

پیشگیری از آسیب به ستون فقرات با منوال تراپی

حفظ سلامت ستون فقرات از آسیب دیدگی عصب جلوگیری می کند و دچار اختلالاتی از قبیل استئوآرتریت و سایر مشکلات اسکلتی عضلانی و تأثیرات منفی بر کیفیت زندگی روزمره همراه هستند مبتلا نخواهید شد. منوال تراپی روشی مؤثر در کاهش استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از آسیب های ایجاد شده است و روند بهودی را تسریع می بخشد. درمان دستی کمر در منوال تراپی موجب کاهش درد، بازیابی توان حرکتی و بهبود خشکی و سفتی مفاصل خواهد شد. تکنیک های درمان دستی در کنار سایر روش های فیزیوتراپی به درمان مشکلات اسکلتی_عضلانی بیماران کمک می کند.

فرایند درمان کمر درد با منوال تراپی

یکی از تکنیک های مؤثر، درمان دستی یا منوال تراپی می باشد که از این ترفند جهت درمان دردهای ستون فقرات، مفاصل و کمر درد استفاده می شود، به این گونه که با کشش مفاصل، رباط ها، تاندون ها توسط این روش می توان چسبندگی های به وجود آمده در مفاصل را پس از عمل جراحی را کاملاً درمان نمود و دامنه حرکتی مفاصل را افزایش داد. علاوه براین منوال تراپی بر روی ریشه های عصبی متصل به طناب نخاعی و ریشه های عصبی آسیب دیده نیز تأثیر چشمگیری دارد و سبب آزاد سازی هورمون ضد درد می شود و در نتیجه مانع انتشار درد در سایر نقاط بدن می شود. پزشک از طریق لمس و ماساژ نقاط آسیب دیده فرایند درمان را انجام می دهد.

روش های انجام منوال تراپی

1. تکنیک انرژی عضلانی یا (EMT)

این روش به طور معمول برای افراد و بیمارانی است که به اسپاسم عضلانی مبتلا می باشند و به منظور تقویت عضلات، بهبود عملکرد رباط های ضعیف شده و افزایش دامنه حرکتی ناحیه و عضو آسیب دیده انجام می شود.

2. آزادسازی مفاصل یا میوفاسیال

این تکنیک به افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد و محدودیت مفاصل کمک می کند. بافت فاشیا می تواند بدون هیچ محدودیتی کشیده شده و حرکت کند. به طور کلی در وضعیت نرمال این بافت ریلکس و ثابت می باشد؛ اما اگر دچار آسیب های فیزیکی شود، منقبض و محدود می شود و توانایی خود را از دست می دهد. در نتیجه بر دیگر نواحی بدن تأثیر می گذارد. هدف فیزیوتراپیست در این روش، کمک به آزادسازی مفاصل خشک بوده و در نهایت بر بهبود کلیه نواحی بدن تأثیر می گذارد.

3. حرکت مفصل

این روش توسط حرکت دست فیزیوتراپیست بر روی مفاصل و در جهات خاص انجام می شود. این حرکت باعث کشش مفصل و بافت های اطراف آن شده و به کاهش درد بیمار و برگرداندن عملکرد طبیعی و سابق مفصل کمک می کند.

4. کشش عضله

از دیگر روش های مؤثر در درمان دستی یا منوال تراپی، کشش عضلات می باشد. در این تکنیک بیمار در طی مدت زمان معین و خاصی مثلا حدود 30 تا 90 ثانیه، در یک موقعیت خاص قرار گرفته تا عضلات درگیر و منقبض شده آن شل شوند. سپس فیزیوتراپیست با کشش در عضله آسیب دیده به کاهش اسپاسم عضله ، کاهش درد و تنش های موجود در بافت های عضله کمک کرده و بهبود بیمار می پردازد. این روش در درمان درد گردن و درد سیاتیک و آسیب های تاندونیت بسیار کاربردی و مفید می باشد.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

عوارض جانبی منوال تراپی

منوال تراپی همان طور که گفته شد اگر توسط پزشک انجام شود هیچ گونه عارضه جانبی ندارد. انجام منوال تراپی برای همه افراد امکان پذیر نیست. در برخی از افراد که به بیماری های خاصی مبتلا هستند انجام منوال تراپی باعث وخیم شدن وضعیت مفاصل و بافت هایی که دچار عارضه شده اند می شود.

بسیاری از مطالعات بیانگر این نتایج هستند که درمان های دستی که معمولاً توسط پزشکان طب فیزیکی انجام می شوند، برای درمان کمردرد موثر بوده و همچنین برای درمان دیسک کمر، رادیکولوپاتی و گردن درد مفید است. شما می توانید برای کایروپراکتیک یا درمان های دستی ، به کلینیک طب فیزیکی دکتر سلمان فلاح در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت ارتباط با کلینیک طب فیزیکی دکتر فلاح در اصفهان ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره 09303970020 ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مزایا و معایب لیفت ابرو با نخ

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

بررسی دلایل و خطرات واسکولیت یا التهاب رگ

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سندرم ماه عسل چه عارضه ای است و چگونه درمان میشود؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رابطه ی مصرف قهوه و شکلات در سرطان پستان

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

انتظارات پس از هر جلسه لیزر موهای زائد

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی،پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عینک آنتی رفلکس چیست؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

هنگام ورزش چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علائم آسیب دیدگی عصب گردن

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

چند نکته در مورد HPV ویروس پاپیلومای انسانی

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آیا مصرف قرص های ضد بارداری با سرطان پستان ارتباط دارد؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آیا عدم تقارن بیضه ها خطرناک است؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

سونوگرافی غدد بزاقی دهان به چه دلیل انجام میشود؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پانچ صورت چیست؟دوره نقاهت پانچ صورت

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به مچ و ساق پا

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روش تنظيم سمعك چگونه است؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

علت و درمان بی اختیاری ادراری در زنان و مردان

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

آر اف بهتر است یا هایفوتراپی؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت از پوست برای پیشگیری از سرطان

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

نرمی استخوان یا راشیتیسم (ریکتز) چیست؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

انسفالیت مغزی چیست؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

تشخیص گیر افتادگی عصب با نوار عصب و عضله در کم کاری تیروئید

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت