دکتر هما فاتحی - پوست و مو

هر آنچه در مورد جوش هورمونی باید بدانید

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drfatehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 309 تلفن مطب : 32245018 - 031

از مشکلات شایعی که امروزه افراد بسیاری را درگیر خود نموده است، ایجاد جوش در پوست و نواحی مختلف بدن می باشد. علت جوش ممکن است به دلایل متفاوتی از جمله عادت هورمون ها و کبد بستگی داشته باشد. جوش های هورمونی جوش هایی هستند که به دلیل نوسانات هورمونی ایجاد می شوند. با این که این جوش ها با اختلالات هورمونی دوران بلوغ همراه هستند؛ اما ممکن است افراد در هر سنی به این نوع جوش ها مبتلا شوند. جوش کبدی نوعی جوش است که به علت مشکلات کبد در پوست ظاهر می شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

اگر خون شما مملو از سمومی نظیر مواد شیمایی غذایی، آلاینده ها، داروها و … باشد و این مواد توسط کبد دفع نشده باشند، نتیجه آن به صورت جوش کبدی روی پوست ظاهر می شود. عامل دیگری که در ارتباط کبد و جوش نقش دارد، چربی است. اگر رژیم غذایی شما حاوی مقدار زیادی «چربی مضر» باشد، جوش های کبدی روی پوست شما ایجاد می شوند. در مورد تفاوت جوش هورمونی و کبدی، می توان گفت که جوش هورمونی بیشتر در نیمه پایین صورت ایجاد میشود. در حقیقت، هر دو این جوش ها در همه جای صورت و بدن ممکن است اتفاق بیفتند؛ اما برای مثال، جوش های هورمونی بیشتر در اطراف چانه و خط فک شما ظاهر می شوند. همچنین، ممکن است پوست ناحیه ای که دارای جوش است خشک باشد و نه چرب. این میتواند نشانه این باشد که جوش از نوع کبدی است و نیاز است که رژیم غذایی پاکسازی کبد را شروع کنید.

هر آنچه در مورد جوش هورمونی باید بدانید

جوش های هورمونی بیشتر در زنان دیده می شود. تخمین زده می شود که 50 درصد خانم های 20 تا 29 ساله به این جوش ها مبتلا می شوند. این جوش ها در 25 درصد خانم های 40 تا 49 ساله نیز دیده می شود. آکنه هورمونی بزرگسالان به طور معمول در قسمت تحتانی صورت شما ایجاد می شود که شامل قسمت های زیرگونه و اطراف خط فک است. برای بعضی از افراد، جوش هورمونی به صورت جوش های سرسیاه، جوش های سرسفید و جوش های ریزی که به سر یا کیست می آیند، دیده می شود. کیست ها در زیرپوست ایجاد می شوند و برجستگی ها معمولاً به لمس حساس هستند.

علت جوش های هورمونی

 1. قاعدگی
 2. کیست های تخمدان مانند سندروم پلی کیستیک
 3. تنبلی تخمدان
 4. یائسگی
 5. بارداری
 6. عارضه مصرف دارو
 7. افزایش سطح آندروژن

جوش هورمونی

درمان جوش هورمونی

با این که جوش های هورمونی خفیف هستند؛ اما داروها و محصولات بدون نیاز به نسخه پزشک در درمان آنها مؤثر نیستند؛ زیرا معمولاً این جوش های هورمونی به شکل برآمدگی های کیستی دیده می شوند. این برآمدگی ها در لایه های عمقی زیر پوست ایجاد شده که داروهای موضعی به آنها نمی رسند.

داروهای خوراکی ضدبارداری

داروهای خوراکی ضدبارداری که حاوی اتینیلسترادیول هستند با یکی از داروهای زیر برای درمان جوش های هورمونی به کار برده می شوند:

مجموعه این مواد، هورمون هایی که باعث ایجاد جوش های هورمونی می شوند را هدف قرار می دهند. این داروها در زمان اوج تولید هورمون ها مانند زمان تخمک گذاری بسیار مؤثر عمل می کنند.

داروهای ضد آندروژن

داروهای ضد آندروژن باعث کاهش ترشح هورمون مردانه آندروژن می شوند. این هورمون هم در مردان و هم در زنان وجود دارد. تصور بر این است که ترشح بسیار زیاد آندروژن با اختلال در فولیکول های مو که سلول های پوست را تنظیم کرده و تولید چربی پوست را افزایش می دهند باعث ایجاد جوش می شود. با این که اسپیرونولاکتون (آلداکتون) برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما این دارو خاصیت ضد آندروژنی هم دارد؛ به عبارت دیگر، پس از مصرف این داروها از تولید آندروژن در بدن جلوگیری شده و سطح آندروژن بدن تنظیم می شود.

آیا میدانید امکان کوچک شدن بینی با بوتاکس وجود دارد یا خیر؟!

رتینوئیدها

اگر جوش های هورمونی شما شدید نیست ممکن است با رتینوئیدهای موضعی درمان شوند. رتینوئیدها از ویتامین A مشتق شده اند. بسیاری از کرم ها، ژل ها و لوسیون های حاوی رتینوئید بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می رسند؛ اما برای استفاده از فرمول های قوی تر باید تجویز پزشک وجود داشته باشد. محصولات تجویزی غالباً مؤثرترین روش برای درمان دائمی پوست هستند. اگر شما از رتینوئیدهای موضعی استفاده می کنید، باید هر روز از کرم ضد آفتاب هم استفاده کنید. رتینوئیدها احتمال آفتاب سوختگی را افزایش می دهند.

ایزوترتینوئین خوراکی راکوتان

داروی راکوتان در افراد مبتلا به فرم شدید آکنه پوستی و مواردی که به سایر درمان ها پاسخ نداده اند و اسکار آکنه به جای می گذارند مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو یک تراتوژن قوی است و می تواند منجر به ناهنجاریهای شدید در جنین شود لذا باید از روش جلوگیری از بارداری مطمئن و ترجیحاً دو روش در زنان استفاده کنند.

درمان های فیزیکی

درمان های فیزیکال مثل تخلیه کومدون، پیلینگ شیمیایی ، میکرودرم ابریژن و نور درمانی و لیزر می توانند به تنهایی یا به همراه روش های متداول درمان جوش صورت و بدن در موارد خاص مورد استفاده قرار گیرند. همچنین می توان از لیزر، سابسیژن و درم ابریژن جهت برطرف کردن اسکار آکنه در موارد انتخابی کمک گرفت. در اکثر بیمارانی که از روش های فیزیکی برای درمان جوش صورت و بدن استفاده می کنند نتایج درمانی سریعتر و رضایت بخش تر است.

اطلاعاتی درباره جوش کبدی

کبد یکی از ارگان های مهم بدن است که سمومی را از بدن حذف می کند که ورود آنها به بدن از طریق آشامیدن، خوردن و تنفس رخ داده است. در حقیقت کبد به عنوان فیلتری عمل کرده است که با این سموم مقابله می کند. می توان گفت که پوست انسان، آنچه را که در بدن وی در حال وقوع است را منعکس می کند. در نتیجه در هنگام مواجهه با مشکل در عملکرد کبد، علائم کبد چرب در صورت و دیگر نقاط پوست قابل مشاهده خواهد بود. در بیماری کبد چرب، کبد قادر نخواهد بود که در برابر آلودگی هایی که وارد بدن شده است، عملکرد صحیحی را از خود ارائه دهد. در صورتی که مواد سمی در بدن مانند آلودگی های محیطی، الکل یا مواد غذایی التهابی بیش از حد افزایش پیدا کنند، در نهایت عامل زمینه ساز بیماری های پوستی خواهند شد؛ زیرا عدم توانایی کبد در تجزیه مواد سمی موجب خواهد شد که بدن راه های جایگزینی مانند تعریق را جستجو کند تا آنها را بیرون بریزد. با خروج سموم بدن از منافذ پوستی، تحریک و التهاب پوست بدن نیز رخ خواهد داد.

درمان جوش کبدی

بهترین راه برای درمان مشکلات پوستی ناشی از کبد چرب، این است که نسبت به درمان مشکلات کبدی اقدام شود. راه های مختلفی برای رفع این مشکلات موجود است که شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. رعایت رژیم غذایی: غذاهای فرآوری شده و از پیش آماده می توانند کبد چرب را بدتر کنند. این غذاها مواردی مانند نان ها، سیب زمینی، برنج، پاستا، آرد، پیتزا، نوشیدنی های قندی و مواد غذایی دارای قند بیش از حد و شیرین کننده های مصنوعی را در بر می گیرند.
 2. ورزش و تحرک کافی: از دیگر عوامل اثرگذار روی سبک زندگی و سلامتی افراد، تحرک به میزان کافی است. کاهش وزن می تواند سبب کاهش شانس ابتلا به کبد چرب به میزانی قابل توجه شود.
 3. مصرف فیبر: مصرف فیبر کافی، سلامت کبد را تأمین خواهد کرد و در مدیریت وزن و دفع سموم بدن نیز مؤثر و کمک کننده خواهد بود.
 4. مصرف آنتی اکسیدان: مصرف آنتی اکسیدان ها و مکمل ها به صورت منظم می تواند در درمان کبد چرب تأثیرگذار باشد.

تشخیص جوش هورمونی از کبدی

هرچند در ۳۰ درصد موارد شاهد الگوی جوش هورمونی علیرغم نرمال بودن میزان هورمون های زنانه و مردانه و حتی سونوگرافی تخمدان ها هستیم؛ اما به منظور تشخیص بهتر لازم است که آزمایش های هورمونی انجام شود. این آزمایش ها شامل:

آزمایش کبد از چند جزء تشکیل شده است که در زیر به بررسی هریک می پردازیم:

 1. آلانین آمینوترانسفراز (ALT)
 2. آلکالن فسفاتاز (ALP)
 3. آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)
 4. بیلی روبین تام (Total bili rubin)
 5. آلبومین (ALb)
 6. گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT)

تزریق پی آر پی مو یا همان پلاسمای غنی از پلاکت برای تامین مواد مورد نیاز مو در پوست سر به جهت رشد و تغذیه مو انجام می شود. پلاکت موجود در پی آر پی باعث تقویت گردش خون در رگ های خونی پوست سر و بهبود تغذیه و خون رسانی بهتر به فولیکول های مو خواهد شد که این روش با نتایج بسیار درخشان توسط دکتر هما فاتحی در اصفهان قابل انجام می باشد.لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 32245018 - 031 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

واسکولاریته در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

اندازه ساک حاملگی در هفته های بارداری

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بیماری ام اف چیست

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت