دکتر جمال الدین حسن زاده - متخصص پوست و مو

با شایع ترین مشکلات پوستی در دوران سالمندی آشنا شوید

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drhassanzadeh.net
آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم تلفن مطب : 33246361 - 087

پیرشدن پوست، روندی طبیعی است که با افزایش سن اتفاق می افتد؛ اما قرار گرفتن طولانی مدت زیر اشعه خورشید و استفاده از سولاریوم می تواند سرعت پیری پوست را افزایش دهد. سلولهای پوست دارای DNA هستند که این پروتئین حاوی دستورالعملهای مربوط به هدف آن سلول است. در طول عمر ممکن است این ماده آسیب ببیند؛ ولی وقتی سلول جوان است قادر است به صورت کارآمد این آسیب را ترمیم کند. همزمان با افزایش سن سلولها توان خود را در ترمیم DNA از دست می دهند بدین ترتیب DNA آسیب بیشتری می بیند و سلول دیگر کارکرد طبیعی و مؤثر نخواهد داشت که این فرآیند پایه و اساس روند پیری پوست است.

آنچه در این مطلب میخوانید

بیماری های پوستی دوره سالمندی

پیری پورپورا

پوست افراد مسن نازک تر است و به راحتی دچار اختلال و مشکل می شود. عروق خونی نیز به راحتی دچار اختلال می شوند و منجر به کبودی هایی به نام پورپورای پیری می شوند. پورپورای پیری معمولاً در ساعد دیده می شود. وجود آن نشان دهنده کمبود ویتامین یا مشکلات جدی خونریزی نیست. پس از این آسیب، پوست به آرامی بهبود می یابد.

گزروس/اگزمای استئاتوز

با افزایش سن میزان چربی پوست کاهش می یابد و پوست خشک شده و به راحتی پوسته پوسته می شود. خشکی پوست باعث خارش پوست می شود و احساس خشکی و سفت شدن در پیری شایع است. پوست خشک دارای سطحی خشن و پوسته پوسته است. این خشکی در قسمت فوقانی کمر و اندام ها، به ویژه ساق پا دیده می شود. گاهی اوقات اگزمای استئاتوز در مناطق خشک پوست و بیشتر در افراد مسن ایجاد می شود. این بیماری به شکل نقاط تیره قرمز، پوسته پوسته و گرد دیده می شوند. گاهی اوقات، شکاف های پوسته پوسته قرمز متمایز در یک الگوی نامنظم توری شبیه چینی ترک خورده ظاهر می شود.

عفونت های پوستی

شکاف ها و ترک های روی پوست خشک سالمند باعث می شود باکتری ها وارد پوست شده و باعث عفونت سطحی شوند. گال یک عفونت پوستی بسیار خارش آور است که توسط کنه به وجود می آید. این آلودگی اغلب در میان افراد مسنی که در خانه های شلوغ زندگی می کنند، شایع است. گاهی اوقات پوسته پوسته شدن می تواند کل بدن (گال نروژی) را بپوشاند.

مشکلات پوستی در دوران سالمندی

افراد مسن اغلب دچار عفونت کرم حلقوی در ناخن ها و پوست، به ویژه در پاها می شوند. عفونت کرم حلقوی ناخن ها به صورت تغییر رنگ و ضخیم شدن ناخن ها ظاهر می شود. عفونت کرم حلقوی پا ممکن است علاوه بر تغییر رنگ، قرمزی و تاول را نشان دهد.

تغییرات رنگدانه ای

لکه های قهوه ای که شبیه کک و مک هستند یکی از مشکلات پوست صورت در سنین بالا است. گاهی اوقات کک و مک پیری نامیده می شوند؛ اما بزرگتر و نامنظم تر از کک و مک هستند. این لک ها در نتیجه آسیب پوست از نور خورشید ایجاد می شوند. اگر کک و مک ها بزرگتر یا ضخیم تر شوند یا پوسته ای ایجاد کنند، برای بررسی سرطان باید با پزشک مشورت کنید.

افراد مسن می توانند به دلایل مختلف دچار اختلالات تاول شوند. یکی از اختلالات تاول شایع تبخال زوستر است که به آن زونا نیز می گویند که فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است که فرد مبتلا در جوانی دچار آن شده است. این مشکل به صورت یک نوار تاول در یک طرف سر یا بدن یا در امتداد یک اندام ظاهر می شود و می تواند بسیار دردناک باشد.

مشکلات تاول همچنین می تواند به دلیل اختلال ایمنی باشد. یک بیماری شایع در این گروه از اختلالات، پمفیگوئید بولوس است که در آن فرد تاول های بزرگ زیادی دارد که روی پوست قرمز یا معمولی او ظاهر می شود. این بیماری معمولاً برای سرکوب تاول ها نیاز به داروهای قوی دارد.

برای کسب اطلاعات درباره افزایش سایز آلت تناسلی با تزریق چربی و ژل کلیک کنید.

رشد پوست

افراد مسن نیز ممکن است مستعد رشد پوست باشند. رویش های خوش خیم پوست نیازی به درمان ندارند؛ اما رشد سرطانی باید زودتر برداشته شود تا از گسترش آن به سایر نقاط بدن جلوگیری شود. در صورت شک، همیشه با پزشک مشورت کنید. متخصص پوست می تواند تشخیص دهد که رشد پوست شما خوش خیم است یا سرطانی.

رشد غیر سرطانی پوست

افراد مسن می توانند بسیاری از رشدهای خوش خیم پوست را در انواع مختلف شاهد باشند. اینها شامل کراتوزهای سبورئیک هستند که لکه های زمخت و قهوه ای مایل به سیاه هستند. آنژیوم های گیلاس (برجستگی های قرمز تیره)؛ و هیپرپلازی چربی (برجستگی های زرد متشکل از غدد چربی).

رشد سرطانی پوست

افراد مسنی که در اوایل زندگی خود در معرض نور آفتاب قرار گرفته اند ممکن است رشد پوستی پیش سرطانی به نام کراتوز خورشیدی و سرطان های پوستی مانند کارسینوم سلول های پایه و سرطان سلول سنگفرشی ایجاد کنند. کارسینوم سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی بیشتر در صورت ظاهر می شوند و برخی از مشکلات جدی پوست صورت در سنین بالا هستند. این بیماری ها به صورت برجستگی های کوچک شروع می شوند و به تدریج بزرگ می شوند تا زمانی که زخم می شوند. این زخم ها ممکن است رنگ صورتی یا مشکی داشته باشند. در صورت بزرگ شدن پوست یا زخم غیر قابل التیام به پزشک مراجعه کنید. شایع ترین نوع سرطان پوست کارسینوم سلول بازال نامیده می شود. این یک سرطان با رشد آهسته است. نوع دیگر سرطان پوست کارسینوم سلول سنگفرشی است. این سرطان به صورت لکه های قرمز، پوسته پوسته یا رویش های صورتی ظاهر می شوند. گاهی اوقات می توانند بسیار بزرگ و فراگیر باشند. خال های سرطانی کمتر رایج هستند؛ اما در صورت عدم درمان سریع گسترش می یابند. آنها به صورت خال هایی با حاشیه های نامنظم، رنگهای نامنظم و اشکال نامطلوب ظاهر می شوند.

واکنش نامطلوب دارویی

از آنجایی که افراد مسن تمایل به دریافت داروهای متعدد برای مشکلات مختلف پزشکی دارند، احتمال بروز واکنشهای نامطلوب نسبت به داروها بیشتر است. شایع ترین واکنش نامطلوب به داروها در پوست مشاهده می شود، مشکلاتی که می تواند به صورت بثورات قرمز، خارش دار یا تاول ظاهر شود. لازم است که چنین بثوراتی سریعاً تشخیص داده شود تا داروی مضر قطع شود و در نتیجه از جدی شدن بیش از حد آسیب ناشی از دارو جلوگیری شود. مهم است که مستندات داروهای تجویز شده یا غیرقابل مصرف را ثبت کنید. هنگام مشورت با پزشک حتماً مستندات همه داروها را همراه داشته باشید.

درماتیت استاز

گردش خون ضعیف در برخی از افراد مسن در پاها وجود دارد که منجر به ایجاد بثورات در اطراف مچ پا می شود که به آن درماتیت استاز می گویند. بدون درمان، ممکن است منجر به زخم های پوستی شود.

مراقبت از پوست در سالمندی

مشکلات پوستی سالمندان به یکباره ایجاد نمی شوند و افراد باید از دوران جوانی مراقبت از پوست را آغاز کنند. مواردی که در سلامتی پوست و جلوگیری از مشکلات پوستی مؤثر هستند شامل:

محافظت کردن از پوست در برابر نور خورشید

اگر توصیه می شود که زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید، بدین معنا نیست که از خانه خارج نشوید و خود را از قرار گرفتن در معرض آن محروم کنید. بلکه تنها باید در زمان های اوج آفتاب از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خود داری کنید یا حداقل با محافظت بیشتری در معرض آن قرار بگیرید. آفتاب یکی از عوامل اصلی چروک، لک پوستی سرطان و خیلی از مشکلات پوستی دیگر است.
پس هنگام قرار گرفتن در معرض آن موارد زیر را رعایت کنید:

  1. سعی کنید در تابستان از ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از آفتاب دور بمانید.
  2. از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید و هر 2 ساعت آن را تجدید کنید.
  3. از لباس های پوشیده، کلاه آفتابی و دستکش استفاده کنید.
  4. قرار گرفتن در معرض آب و آفتاب به صورت همزمان می تواند موجب آفتاب سوختگی شود، پس هنگامی که در دریاچه، دریا، استخر و یا اقیانوس هستید مراقب پوست خود باشید.

عدم استعمال سیگار

یکی از مواردی که به پوست سالمندان آسیب می رساند مصرف سیگار است. سیگار کشیدن چین و چروک پوست را افزایش می دهد و آن را پیرتر نشان می دهد. دلیل این اتفاق تأثیرگذاری سیگار بر کلاژن و الاستین پوست است. از طرفی آنها خطر ابتلا به سرطان های پوستی بخصوص سرطان پوست سلول های سنگفرشی را افزایش می دهند. بدین ترتیب اگر سیگاری هستید؛ اما سلامت پوست، اهمیت بیشتری دارد، باید سیگار را ترک کنید.

اینستاگرام دکتر حسن زاده

تغذیه سالم

تغذیه سالم تأثیر زیادی روی سلامتی افراد دارد. سلامت پوست نیز تا حد زیادی می تواند وابسته به تغذیه باشد. مصرف سبزیجات، غلات، پروتئین های بدون چربی و مصرف مایعات نیز روی سلامت پوست تأثیر می گذارند. از طرفی نوشیدن مایعات و مخصوصاً میزان مناسبی آب به صورت روزانه تأثیر زیادی در جوانسازی پوست دارد.

کنترل استرس

همه افراد استرس را در زندگی خود تجربه می کنند؛ اما برای سلامت جسم و روان باید آن را کنترل کرد. درصورتی که سالمند استرس زیاد را تجربه کند، علاوه بر مشکلات جسمی و روانی باید منتظر مشکلات پوستی نیز در او باشید. سعی کنید فضای خانه را آرام نگه دارید و از قرار دادن سالمند در شرایط استرس زا جلوگیری کنید.

لیزر فول بادی و توتال بادی یکی از خدماتی است که در کلینیک دکتر جمال الدین حسن زاده به مراجعان محترم ارائه می گردد. برای آگاهی از هزینه و قیمت لیزر موهای زائد در کلینیک تخصصی پوست و لیزر دکتر جمال الدین حسن زاده در سنندج با شماره تلفن 33246361 - 087 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آیا می توانم بعد از لیزر موهای زائد شنا کنم؟

دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درمان ناباروری مردان با استخراج اسپرم از بیضه یا تسه (TESE)

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بررسی خواص و موارد استفاده گياه خرنوب

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آیا روغن هسته انگور برای پخت و پز مناسب است ؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

مراقب شامپوهای تقلبی در سوپر مارکت ها باشید

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت