دکتر فاطمه عندلیب - متخصص پوست و مو

در چه مواردی از پیلینگ شیمیایی استفاده می شود؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drandalib.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست پارکینگ عمومی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم تلفن مطب : 36260819 - 031

پیلینگ صورت یا لایه برداری به معنی جوانسازی پوست است که لایه ی رویی سلول های مرده پوست را از بین می برد و سلول های مجاور را تحریک می کند تا یک لایه با سلول های جدید و کیفیت بهتر ایجاد کند و در نتیجه پوست را جوان کند. روشهای لایه برداری پوست مختلفی وجود دارد که تفاوت آنها بر اساس لایه پوست، ترکیب ماده لایه برداری و نحوه انجام کار است.

آنچه در این مطلب میخوانید

لایه برداری شیمیایی پوست یکی از قدیمی ترین درمان های زیبایی است و افراد از آن در جهت داشتن پوستی صاف تر و زیباتر استفاده می کنند. پیلینگ شیمیایی یک عمل زیبایی بدون جراحی است که لایه های بیرونی پوست را از طریق برخی مواد شیمیایی مانند اسید استیک، اسید گلیکولیک و سالیسیلیک اسید لایه برداری کرده و از بین می برد و در واقع روی لایه برداری و بازسازی پوست کار می کند.

در چه مواردی از پیلینگ شیمیایی استفاده می شود؟

لایه برداری شیمیایی یک روش ترمیم کننده پوست است. بسته به روش انجام آن، لایه برداری در یکی از سه عمق پوست انجام می شود:

 1. لایه برداری شیمیایی سبک. لایه برداری (سطحی) لایه بیرونی پوست (اپیدرم) را از بین می برد. برای درمان چین و چروک های ریز، آکنه، رنگ ناهموار پوست و خشکی استفاده می شود. ممکن است هر دو تا پنج هفته یک بار به لایه برداری سبک نیاز داشته باشید.
 2. لایه برداری شیمیایی متوسط. لایه برداری شیمیایی متوسط سلول های پوست را از اپیدرم و بخش هایی از قسمت بالایی لایه میانی پوست شما (درم) حذف می کند. برای درمان چین و چروک، اسکار آکنه و رنگ ناهموار پوست استفاده می شود. ممکن است لازم باشد این روش را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید یا حفظ کنید.
 3. لایه برداری شیمیایی عمیق. لایه برداری شیمیایی عمیق سلول های پوست را در عمیق ترین لایه از بین می برد. پزشک شما ممکن است این روش را برای چین و چروک های عمیق تر، اسکارها یا رشدهای پیش سرطانی توصیه کند؛ اما نیاز به تکرار این مرحله نیست. لایه برداری شیمیایی نمی تواند جای زخم ها یا چین و چروک های عمیق را از بین ببرد یا افتادگی پوست را درمان کند.

همچنین بخوانید: پیلینگ صورت چیست

انواع لایه بردارهای شیمیایی

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)

این اسیدها شامل گروهی از اسیدهای محلول در آب هستند که معمولاً از میوه های قندی استخراج می شوند. معروف ترین AHA ها عبارت اند از:

 1. گلیکولیک اسید که از نیشکر استخراج می شود.
 2. لاکتیک اسید که در شیر و برخی سبزیجات وجود دارد.
 3. سیتریک اسید که در مرکبات یافت می شود.
 4. تارتاریک اسید که در انگورها وجود دارد.
 5. مالیک اسید که از سیب استخراج می شود.

این اسیدها کمک می کنند که لایه ای از روی پوست صورت برداشته شود تا سلول های جدید و یکدست تر از نظر رنگ جای سلول های قدیمی را بگیرند. نسبت به سایر اسیدهای استفاده شده برای لایه برداری پوست، AHA ها عملکرد سطحی تری دارند .

بتا هیدروکسی اسیدها (BHA)

این اسیدها محلول در چربی هستند می توانند تا عمق فولیکول های مو نفوذ کنند و چربی اضافی و سلول های مرده را از درون منافذ پوستی خارج سازند. بتا هیدروکسی اسیدها بیشتر برای درمان آکنه و آسیب های پرتوهای مضر آفتاب استفاده می شوند. معروف ترین BHA، سالیسیلیک اسید است که عمدتاً در درمان آکنه استفاده می شود؛ ولی برای بهبود قرمزی و التهاب کلی پوست هم مفید است.

رتینوئیک اسید

رتینوئیک اسید نوعی رتینوئید است و از مشتقات ویتامین A محسوب می شود. این لایه بردارها معمولاً در کلینیک ها استفاده می شوند و کمتر در تولید محصولات لایه بردار خانگی کاربرد دارند. رتینوئیک اسید نسبت به BHA لایه برداری عمقی تری انجام می دهد و برای رفع جای زخم یا اسکار، لکه ها و خطوط پوستی مؤثر است.
فنول: این ماده شیمیایی قوی برای لایه برداری عمیق پوست کاربرد دارد.

پیلینگ شیمیایی

انواع پیلینگ شیمیایی پوست

لایه برداری سطحی پوست

متخصص پوست ممکن است از یک فرمول خاص برای لایه برداری شیمیایی استفاده کند که مطابق با ویژگی های پوست شما و نتایج مورد نظر انتخاب می شود. لایه برداری شیمیایی سطحی برای درمان چین و چروک های سطحی، خشکی های پوست، رنگدانه ای شدن ناگهانی پوست و آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. محلول استفاده شده در این روش معمولا حاوی آلفاهیدروکسی اسیدها (AHAs) مانند گلایکولیک، لاکتیک، سالیسیلیک یا اسیدهای میوه می باشد. لایه برداری های سطحی برای افرادی مناسب است که خواهان بهره مندی از مزایای لایه برداری بوده اما امکان صرف زمان مورد نیاز برای دوره ریکاوری لایه برداری عمیق تر را ندارند.

لایه برداری متوسط

بسیاری از پزشکان برای لایه برداری شیمیایی متوسط از تریکلورواستیک اسید (TCA) استفاده می کنند. این اعمال شیمیایی برای درمان چین و چروک های سطحی پوست، لکه ها و آسیب های سطحی و مشکلات رنگدانه ای شدن پوست کاربرد دارند. مشابه با لایه برداری شیمیایی سطحی، این نوع لایه برداری نیز زمان ریکاوری کمتری نسبت به لایه برداری عمقی دارد. لایه برداری TCA گزینه مناسبی برای بیماران دارای رنگ پوست تیره تر می باشد.

لایه برداری عمقی پوست

لایه برداری عمقی پوست، قوی ترین نوع لایه برداری صورت است. ماده شیمیایی استفاده شده برای لایه برداری شیمیایی عمقی فنول اسید است. لایه برداری عمقی برای درمان چین و چروک های خشن صورت، لکه های ایجاد شده ناشی از افزایش سن یا نور خورشید و زخم ها و لکه های ناشی از رشد پیش سرطانی مناسب می باشد. از آنجا که لایه برداری شیمیایی بهترین و ماندگارترین نتایج را ایجاد می کند، بنابراین بیشتر از سایر روشها به طول انجامیده (۱ الی دو ساعت) و نیازمند زمان ریکاوری بیشتری است. فنول اسید به طور معمول تنها برای لایه برداری پوستی استفاه می شود. لایه برداری عمقی پوست ممکن است مجر به روشن شدن دائمی پوست شده و بنابراین بیماران می بایست پیش از قرار گرفتن تحت این درمان با یک متخصص پوست و زیبایی مجرب مشورت کنند.

آمادگی جهت پیلینگ شیمیایی پوست

ابتدا باید با متخصص پوست مشورت کنید تا بهترین گزینه درمانی را انتخاب کنید و در مورد هر عاملی که می تواند در لایه برداری اختلال ایجاد کند شما را آگاه کند. به عنوان مثال قبل از لایه برداری شیمیایی باید:

 1. حداقل به مدت 48 ساعت از هیچ نوع رتینول یا داروی موضعی رتین A استفاده نکنید.
 2. به متخصص پوست خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید.
 3. حداقل شش ماه از آکوتان استفاده نکرده باشید.
 4. اگر سابقه تاول های تب یا تبخال دارید برای جلوگیری از جوش در اطراف دهان از یک داروی ضد ویروسی استفاده کنید.
 5. از لوسیون های مخصوص برای بهبود درمان استفاده کنید، مانند لوسیون اسید گلیکولیک
 6. برای جلوگیری از تیرگی پوست از کرم رتینوئید استفاده کنید.
 7. یک هفته قبل از لایه برداری، اپیلاسیون، اپیلاسیون یا استفاده از محصولات موبر مو را متوقف کنید.
 8. یک هفته قبل از لایه برداری استفاده از اسکراب و لایه بردارهای صورت را متوقف کنید.

روش پیلینگ شیمیایی پوست

پیلینگ شیمیایی معمولاً در مطب پزشک قابل انجام است. پیلینگ های عمیق تر نیاز بی حسی نیز دارند؛ اما انواع سطحی، نیازی به آن نیست. دفعات درمان بر حسب شرایط هر فرد متفاوت است و نتیجه نهایی اغلب چند ماه بعد از درمان ظاهر می شوند. ماده شیمیایی روی محل مورد نظر که معمولاً تمام صورت است، مالیده می شود. با این کار ترکیبات شیمیایی، لایه برداری را شروع می کنند. ابتدا لایه خارجی پوست که معمولاً شامل پوست مرده است برداشته می شود. سپس ترکیبات شیمیایی شروع به تحریک ساخته شدن سلول های جدید پوست می کنند.

مراقبت های بعد از پیلینگ شیمیایی پوست

خارج از لایه برداری سطحی، لایه برداری شیمیایی نیاز به برنامه ریزی قبلی و زمان استراحت بعد از عمل دارد. افزایش طول عمر نتایج باعث می شود زمان صرف شده ارزشمندتر شود. برای ماندگاری بیشتر نتایج لایه برداری شیمیایی، موارد زیر را انجام دهید:

تمام دستورالعمل های قبل و بعد از درمان را به دقت دنبال کنید. به پوست خود زمان دهید تا کاملاً التیام یابد و مهمتر از همه از لمس صورت خود در زمانی که پوست در حال بهبود است خودداری کنید.

آبرسانی به پوست همیشه مهم است؛ اما حتی بعد از لایه برداری مهمتر. در صورت نیاز چند بار در روز از مرطوب کننده خود استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب پوست شما را پیر می کند، حتی پس از لایه برداری شیمیایی. با استفاده از کرم ضد آفتاب روزانه نتایج خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

تفاوت لایه برداری شیمیایی و لایه برداری با سایر روشها

در فرآیند لایه برداری شیمیایی اسيدها و آنزيم های خاصی باعث از بين رفتن سلول های مرده می شوند در حقيقت يك سوختگي شيميايی خفيف و كنترل شده در پوست به وجود می آيد و سلول های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول های سالم و جوان می دهند.

موارد منع انجام پیلینگ شیمیایی

عوارض پیلینگ شیمیایی

تمامي اقدامات و درمانها داراي درجاتي از خطر مي باشند. در كل هر چه لايه برداري عمقي تر باشد خطر عوارض جانبي و مشكلات بيشتر است. عوارض جانبي بالقوه و مشكلات متعاقب لايه برداري شيميايي شامل:

قیمت پیلینگ شیمیایی

هزینه پاکسازی شیمیایی پوست بسته به تعداد جلسات مورد نیاز، روش لایه برداری و وضعیت پوست افراد دارد.

در صورتی که مایل به تزریق بوتاکس در اصفهان توسط متخصص پوست هستید؛ می توانید از طریق تماس با شماره تلفن 03136260819 با مطب دکتر عندلیب در ارتباط باشید و هماهنگی های لازم را به عمل آورید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بیماری ام اف چیست

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

اندازه ساک حاملگی در هفته های بارداری

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

واسکولاریته در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

خوبی یا بدی های حجامت و تفاوت های آن با اهدای خون

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

درمان ریزش مو سکه ای با تزریق کورتون رقیق شده

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

تداخل دارو با عملکرد کلسیم در بدن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت